LEYDSCIIE COl RANT. I8CES. WOENSDAG 4 JANUARIJ. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. X" <-) 4. mi De prijs der Courant is 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE KE iKiTEM. LEYDEN 3 Januarij. In ons vorig no mm er hebben wij opgave gedaan van het door wijlen mej. Gerardina Coemans aan de diaconie der Ned. hervormde gemeente en de armen der remonstrantsch-geref. gemeente alhier gelegateerde. Ter aan vulling van dat berigt diene dat door de overledene ook aan de Hoogland- schekerk, alsmede aan het Ned. geref. oude mannen-en vrouwenhuislega ten zjjn vermaakt, beslaande voor ieder der genoemde stichtingen mede in: eene obligatie ten lasie van het keizerrijk Rusland, groot 1000 5 pCt., elf certificaten Nat Werk. Schuld, ieder groot J 1000 2J pCt.en een cer tificaat dito groot 100 2J pCt. Van De Breuk en Smits' Algemeen adresboek van de stad Ley den is dezer dagen de zesde jaargang verschenen. Neemt dit jaarboekje gaan deweg in uitgebreidheid toe, de bruikbaarheid kan er niet dan bij winnen, liet voorziet in eeue wezentltjke behoefte en is in vele gevallen onmisbaar. De uitgevers schijnen, voor zoo verre eeue vluglige inzage ons dit doel zien, zich te beijveren om eene gewenschle volledigheid meer en meer nabij te komen. Zij mogen in een ruim debiet eene vergoeding vjnden voor de zorg en de veelzijdige bemoeijiugen aan eene dergelijke ujlga-ve verbonden. Maakten we in ons berigt van den li'1"1 November II. voorloopige mel ding van aankoopen voor de Akadetnische Bibliotheek alhier, gedaan door de Legaten van PerizoniusStolp en Warner, wij vatten thans onze laak wederom op om daarvan nadere opgave te doen. Wat het eerstgenoemde betreft, gelijk bekend is, voornamelijk bestemd tot aankoop van geschied en oudheidkundige boekwerken; zijn, onder anderen, aangeschaft, voor de geschiedenis van Duitschland, Khevenhiller's Annates FerdinandeiLeipz. 1721—26, in 9 foliobanden met platen en portretten, en Em. Worms, His- toire commerciale de la Li gut; HanséaliqueParis 1864; voor die van Spanje, Lafuente's Historia general de Espana, Madrid 1850—62, in 26 oclavo-deelenvoor die van Frankrijk, Feuillet de Conches, Louis XVI, Marie Antoinette et Madame Elisabeth, Lettres et documents inédits Parts 1864; Chassin le Génie de la Resolutionbenevens de Mémoires de Madame Roland, uitgegeven door en met de Etudes sur Madame Roland van C. A. Dauban, Paris 1864; voor die van Engeland, L. Wieseler, Ma rie Stuart et le Cornte de BothicellParis 1863, en Court and Society from Elizabeth to Anne, uit de te Kimbolton berustende papieren mede gedeeld door den Hertog van Manchester, Londen 1864; voorts nog eenige werken van meer algemeenen of bijzonderen inhoud, als Windtschman's Zoroastrische Studiën, uitgegeven door SpiegelBerlijn 1863; D. F. Strausz, Ulrich von Hutten en Gesprache von Llrich von HuttenLeipz 1858, 60; Kaiserling, Moses Mendelssohn's Lcben und WerkeLeipz. 1862; V. Clier- bttliezle Prince Vitale, a propos de la folie du TasseParis 1864; en F. Laurent, Guerres de Religion, Brux. 1863, hel 9Je deel zijner Etudes sur l'histoire de l'Humaniléwelk werk wel in zijn geheel eene plaats aan de boekerij verdienen zoude. Voor het Legaat v3n Stolp, dat meerendeels uit wijsgeerige en wis- en natuurkundige werken bestaat, werden aange kocht Tho. Reid's collected writings, met aanteekeningen van Hamilton, Edinb. 1863; W. Hamilton's Discussions of PhilosophyLonden 1853; en Mill's System of Logic, Londen 1862. En voor dat van Warner, uitslui tend aan de Oostersche literatuur toegewijd, Ibn llischam's Leven van Mo hammed, naar de uitgave van Weil; J. C. M. Laurent's uitgave van vier middeleeuwsche Reisbeschrijvingentwee daarvan nu voor het eerst in druk verschenen; en Madden's History of the Jewish Coignagealle eerst in dit looper.de jaar in 't licht gegeven. Bovendien zijn gedurende de twee laalstverloopcne maanden wederom on derscheidene boekgeschenken ontvangen: uit Frankrijk, de onder hel opzigt van Prins Napoleon nitgegevene Correspondance de Napoléon I"de kwarlo- uitgaveniet in den handel en reeds tot 16 deelen uitgedijd; uit Duitsch land eenige stukken van de Preussische Statistik uitgegeven dour hel Ko ninklijk Bureau te Berlijn. En, wat bijzondere personen betreft, onder de buitenlanders schonk Prins Buoncompagni een drietal werkjes van reken- kundigen inhoud, uit Arabische handschriften ontleend, een van Beha-Ed- din al Amoulien twee van Wöpcke alle te Rome gedrukt; de lieer H. Uignard, hoogleeraar ie Lyou zijn laatst uitgegeven werkje Des Uymnes Homériquesvoor de zamenslelliiig waarvan hij nog onlangs de Bibliotheek bezocht had; O. Jahn, zijne uitgave van Plato's Symposiumen A. Sclioene zijne Quaestiones Hieronymianaebeide te Berlijn iu dit jaar verschenen. Binnenlandsche geleerden deden hetzelfde Mr. Bodel Nyenhuis alhier gaf zjjue Memorien van R. Williams; Prof. R. Dozy, de lloogduitsche verta ling van zijne Israëliten te Mekkade hoogbejaarde, ondanks zjjn verzwakt geziglsvermogenin eervolle rust nog altijd werkzame Hoogleeraar Schram zijne Bloemlezing uit de schriften des Nieuwen Verbonds; Prof. Vet li thans te Leiden gevestigd bij de inrigting tot opleiding van Indische amb tenaren, eene Maleische Psalmvertalingen Prof. van der Wijck te Gro ningen zijn werkje over het ontstaan en de beteekenis van Wetenschap en Wijsbegeerte. Van Dr. Juynboll alhier werden ontvangen eenige stukjes van Duitsche Literatoren, aan de laatstelijk te Hannover gehoudene Philo- logen-Versammlung als hulde toegebragt. Behalve ettelijke meer of min belangrijke aankoopen voor de Juridische, Literarische en Medische Faculteiten gedaan (onder welke laatste vooral uit munten Anders Retzins' Ethnologische SchriftenStockholm 1864en Spen cer Cobbold's Entozoa, voornamelijk met opzigt tot de ingewandswormen des menschelijken ligchaams, Londen 1864) is, door middel eener buitenge wone toelage van wege lleeren Curatoren toegestaan, op nieuw eene aan zienlijke aanwinst voor de Bibliotheek gedaan bij de nu onlangs te 's Gra- venhage gehoudene publieke veilingen zoowel van nog onuitgegevene hand schriften van onzen beroemden landgenoot Huig de Groot, als van het eer ste gedeelte der uitgebreide en kostbare boekverzameling van wijlen den Hooglceraar II. W. Tydeman alhier, doch waarover wij thans niet verder kunnen uitweiden. Voor de betrekking van opzigter bij maritime werken wordt gevraagd een persoon van 25 a 30-jarigen leeftijd en gezond ligchaamsgestel. Aan die betrekking is verbonden eene jaarwedde van ƒ1100, met uitzigl op ver betering. Een proeftijd van minstens drie maanden moet de benoeming voorafgaan, ten einde, bij het voldoen aan de gestelde voorwaarden, in het kader der vaste bezoldigden bij 's rijks werven te worden opgenomen. Men moet zich voor 1 Febr. aanst. met een op zegel geschreven verzoekschrift aanmelden bij het dep. van marine. De vereischte kundigheden worden in de Staatscourant van heden opgegeven. Op 23 Dec. H. is le Amsterdam weder eene vergadering gehoudyi van het bestuur der algemeene tentoonstelling van voortbrengselen van tuin-' bouw, welke in dit jaar aldaar zal worden gehouden. Op die vergadering is o. a. kennis gegeven dat de afdeeling Amsterdam der Hollandsche maat schappij van landbouw een subsidie van ƒ1000 voor de tentoonstelling heeft toegezegd, zonder eenig voorbehoud. Een gelijksoortig berigt is omtrent de bijdrage van ƒ300 ingekomen van de algemeene vereeniging voor bloem bollen-cultuur te Haarlem. Voorts is besloten het graveren der stempels voor de medailles en het slaan dier medailles op te dragen aan den met roem bekenden graveur den heer Leopold Wiener, te Brussel. Men heeft zich daarna bezig gehouden met de benoeming van den jury. Vervolgens is vastgesteld, dat aan de inzenders van voorwerpen eenige vergoeding van vracht zal worden verstrektaan eene commissie is opgedragen hieromtrent een meer uitgewerkt plan ter tafel te brengen. Eindelijk zijn nog eenige niet onbelangrijke uitbreidingen van het programma vastgesteld, waardoor het totaal der prijzen met ecu bedrag van ongeveer 1750 wordt vermeerderd. In de 87sle vergadering des boofdbestuurs van de Vereeniging tot af schaffing van sterken drank, 15 Dec. II. te 's Hage gehouden, is ten gevolge van de aftreding van mr. A. de Vries Jz. als voorzitter, bij eenparige stemmen het voorzitterschap der vereeniging opgedragen aan den heer G. A. van Limburg Brouwer en heeft de heer T. C. R. Huydccoper, uit aanmerking der redenen die den heer K. T. baron van Lyndeii hebben weerhouden, om zijne benoeming tot lid des boofdbestuurs te aanvaarden, aan den wenscli der vergadering welwillend toegegeven en zich op nieuw met de functie van penningmeester der Vereeniging belast. De aftredende leden mr. A. de Vries Jz. en J. A. T. Cohen Stuart zijn onder dankbetuiging en aanbeveling ontslagen, en in hunne plaats zijn geïnstalleerd de nieuw benoemde, zjjnde de hh. G. H. Eshuys en J. Herman de Ridder. Blijkens eene statistiek van het policiewezen nemen de aanhoudingen wegens dronkenschap hier te lande steeds, en in niet geringe mate, toe. Zij bedroegen in 1863 8524, meer dan het drievoud van het cijfer van 1855 (2508) en ruim het dubbel van dal van 1856 (4259). Dit schijnt hoofdzakelijk te moeten worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat hoe langer zoo meer gemeentelijke verordeningen worden vastgesteld, inhou dende strafbepalingen tegen het zich in kennelijken staat van dronkenschap verloonen op de openbare straat. Te Katwijk is thans de laatste der schuiten, die ter haringvisscherij in zee zijn geweest, teruggekeerd. Door 43 schuiten zijn aangebragt 6,589,000 stuks steurharing. In 1863 werden door 45 schuiten 8,489,000 stuks aan gebragt. Daar de prijs der haring thans hooger was, is de geldelijke op brengst van de nu afgeloopen vangst nog ruim ƒ13000 meerder geweest dan in 1863. Voor vele schuilen heeft ecliler de visscherij zeer nadeelige uit komsten opgeleverd. Onder Zoelermeer was in de vorige week zekere v. K. met vrouw en kind op het jjs aan het arren; het ijs was niet bestand om deze vracht te

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1