LEAR8CKE 0 ERA UT. 18G4, N". 157\lsil§!' VRIJDAG 30 DECEMBER. De Courant wordt Maandag//oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N". 25 blad 36 en 37) der Han delingen van den Gemeenteraad. BINNENLANDSCIIE BERIÜTEN LEYDEN 29 December. W(j vernemen dat tot correspondenten van de Nederlandsche bank al hier benoemd zijn de heeren Lezwyn en Eigeman. Blijkens het thans verschenen voorloopig verslag, omtrent hel onderzoek van het wets ontwerp lot wijziging der gemeentewet voor zooveel de plaat selijke belastingen betreft, in de afdd. der tweede kamer, is men daarbij in eenc opzettelijke beoordeeling van geheel liet regeringsplan lot afschaffing van alle plaatselijke accijnsen getreden. De vraag: is geheele afschaffing der plaatselijke verbruiksbelastingen wenschelijk en noodzakelijkgaf tot zeer uitecnloopende beschouwingen aanleiding. Bepaaldelijk werd in overweging genomen de invloed, dien hel inwerking brengen van het regerings-voorslel op 's rijks financiën zon hebben; vrij algemeen klaagde men dat de kamer niet in staat was om dat belangrijk punt te beoordeelenomdat men daar omtrent geen ander licht had dan hetwelk de minister van financiën in zijne redevoering van 12 Mei jl. had gegeven. Ook de invloed, dien het regerings plan op hel rijks-belastingstelsel zou hebben, werd ter sprake gebragt; naar liet gevoelen van velen bestonden er, uit dat oogpunt beschouwdwezenlijke bezwaren tegen het plan, die naar het oordeel van anderen door het groote voordeel van de geheele afschaffing der gemeente-accijnsen werden opgewo gen. Bij het bespreken dergewigtige vraag, welken invloed het regeringsplan op de financiën der gemeenten zou hebben, beklaagde men zich op nieuw dat de kauier daaromtrent zoo onvolledig was ingelicht en noemde men be paald op de opgaven die men verlangde. In afwachting daarvan waren verscheidene leden tot de conclusie gekomen dal de maatregel hoogst onge- lij U matig »ou worltou. Do Loaworon legon do facuitatiuic uilkccrlllg vail (Jé verhooging op het gedistilleerd schenen velen onoplosbaar toe. Om die, zoo niet weg te nemendan toch te matigen werden onderscheidene voorstellen gedaan, zoo als: om de uitkeering van het gedistilleerd, ad 14 per vat, aan alle gemeenten zonder onderscheid toe te kennen; om indien het rijk geheel hel personeel aan de gemeenten afstond, daarbij de bevoegdheid te verleenen die belasting naar de plaatselijke omstandigheden te regelen; en om de uitkeering van het verhoogd gedistilleerd te vervangen door eene rijks-subsidie, jaarlijks naar een vasten maatstaf te verminderen, zoodanig dat het binnen 15 jaren na liet in werking komen der wet geheel zou afloo- pen. Dit laatste voorstel is door den heer van Bosse gedaan en als nota bij het verslag gevoegd. Naar men verneemt is door eene Fransch-Nederlandsche maatschappij eenigen tijd geleden bij ons gouvernement aanzoek gedaan tot het erlangen der concessie voor het aanleggen der zeehaven te Sclieveningenin verband met een spoorweg van die haven langs 'sGravenhage en Utrecht naar Al melo, en zulks zonder dat de maatschappij eenige subsidie van rijkswege verlangt. (IV. R. C.) Men verneemt, dat Z. M. de koning heeft bepaald, dat te Tilhurg eene rijks hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus zal worden gevestigd, die den naam -zal dragen rijksschool Willem II. Men verneemt dat de heer L. Huizinga, med. cand. te Groningen, de schrijver is van het tweede antwoord op de medische prijsvraag der profes soren van het athenaeum te Amsterdam, dat voor bekrooning in aanmerking is gekomen. In de maand Julij II. werd door ingezetenen van Boskoop aan de raad dier gemeente een adres ingediend, met verzoek om pogingen te wil len aanwenden bij de bevoegde autoriteit, lot vernieuwing en verbetering der hooge brng over de Gouwe, bepaaldelijk om aan dezelve ruimere door vaart te geven en de schrikverwekkende hoogte tegelijkertijd te doen weg vallendoor het leggen van eene draaibrug of eene meer aan de eischen des tijds voldoende en minder zoo lastige als gevaarlijke brug dan de tegen woordige. Dit adres werd in handen van het ambachtsbestuur gesteld, welk bestuur zich heeft gewend lol dijkgraaf en hoogheemraden van Rijn land en gedep. stalen der provincie, met den meesten aandrang verzoekende bet voorhanden kapitaal aan te wenden tot verbetering der brug. Van wege gedep. staten is daarop te kennen gegeven dat zij hel wenschelijk achten tol de verbetering der brng niet over te gaan voor dat de opheffing van het ambacht, die zij spoedig wenschen te regelen, tot stand is geko men. De raad heeft daarop besloten bij gedep. staten andermaal aan te dringen op eene zoo spoedig mogelijke opheffing van het ambacht; of, zoo mogeljjk, op de vorige beslissing terug Ie komen en onder het tegenwoordige bestuur de brug te doen verbeteren. Te Charlois is een persoon, de walermolcnaar A. S.terwijl hij met schaatsenrijden bezig wasdoor eene beroerte getroffen en plotseling overleden. Naar men uit Amsterdam meldt, heeft mevr. Rosa de Vries-van Os, bij gelegenheid van het door haar eergisteren gegeven concert in hel paleis voor volksvlijt te Amsterdam, door hare zeldzame gaven eene buitengewone geestdrift onder de toehoorders weten te verwekken, en is hel haar gelukt de moeijelijkhedendie het gebouw ten opzigte der acoustiek oplevert, te boven te komen. Voor eenigen lijd werd uit het Nieuwe Diep melding gemaakt van de ijverige pogingen, door den heer J. L. Kikkert, notaris en wethouder op Texel, aangewend, om de hooge regering opmerkzaam te maken op de ver breeding der zeegaten van Texel, Vlieland en Terschelling, ten gevolge van het afnemeu der duinen, vooral te Vlieland, met aandrang lot maatregelen van voorziening in den toestand dier duinen. De heer Kikkert werd in zijn pogen gesteund door onderscheidene gemeente-, dijk- en polder-besturen, die hel hooge belang daarvan inzagen. Thans verneemt men, dat, ten gevolge var. die vereenigde bemoeijingende opmerkzaamheid der regering reeds op die zaak is gevestigd, zoodat in dit jaar reeds werken zijn aanbesteed, strekkende tot behoud der duinen van Vlieland, terwijl een onderzoek naar den toestand der genoemde zeegalen wordt ingesteld, ten gevolge waarvan, zoo noodig, maatregelen zullen worden genomen tot afwering van het drei gend gevaar. Door wijlen de weduwe J. J. Zeelt, dezer dagen te Baambrugge over leden, is aan de theologische school der Chr. afg. geref. gemeente te Kam pen vermaakt de som van ƒ2000. Te Uden, in Noordbrabant, is in de vorige week een jager, inwoner dier gemeente, in het veld bevroren gevonden. Zijn hond had zich op het lijk neergezet en kon slechts met geweld daarvan worden verwijderd. De Précursenr van Antwerpen deelt het volgende meiieEen vreesseljjk ongeluk is gisteren avond (23 Dec.) nabij het Nederl.-Belgisch spoorweg station voorgevallen. Kort na de aankomst van den trein van Rotterdam waren op de baan verscheidene locomotiven in beweging, toen de baanwach ter van Bortel op den w;g het lijk van een man ontdekte, dat verschrik kelijk verminkt was. Ijlings lie^ hij naar het station, maar hij viel door den te snellen loop en brak zijn sleutelbeen; hij had echter nog kracht ge noeg om aan de arbeiders te zeggen dat een ongelukkige verpletterd was geworden. Men ging de baan op en vond tegenover de Ruc des Images een ontzield ligchaamdat onkenbaar was; nek en aangezigt waren met zulk eene hevigheid verbrijzelddat de hersenen op een afstand van ongeveer 5 el waren gespal; de regterhand was bij den pols en hel been lot de hoogte der lendenen afgesneden. Is deze afgrijselijke dood het gevolg van zelfmoord? Niemand weet bet. Bij den doode heeft men gevonden een gouden horologie met gouden ketting, een bosje sleutels en een porte-mon- naie met eenig geld. Den 13,le,I Jan. aanst. zal, geljjk reeds gemeld is, voor het prov. ge- regtshof in Zuidholland worden behandeld de zaak van Jacob Breggeman, van Monster, beschuldigd van poging tot moord, welke poging, door uiter lijk bedrijf gebleken en tevens tot eenig begin van uitvoering overgeslagen zijnde, niet dan door toevallige en van des daders wil onafhankelijke om standigheden is weerhouden, en zulks na reeds te voren tot eenzame op sluiting voor den tijd van langer dan zes maanden veroordeeld te zijn geweest. Uit de acte van beschuldiging, te uitvoerig om hier geheel te worden opgeno men, blijkt dat door Pieternella Maria Ruinard, huisvrouw van Johannes Arie van Dam, winkelierster te Monster, die zich in zvvangeren toestand be vond, voor de reglerlijke autoriteiten is verklaard: dat in den nacht van 18 op 19 September 1864, omstreeks 2 ure, nadat haar man een kwartier te voren zich ter markt naar 'sGravenhage had begeven, terwijl zij alleen met hare twee jonge kinderen in huis was, aan de achterdeur harer wo ning is geklopt en geroepen; dat zij, den besch. aan de stem meenende te herkennen, heeft gevraagd: ben jij het, Jacob Breggeman?" waarop werd geantwoord: »ja, mijne vrouw begint, help mij aan wat brandewijn en anijssuikeren op haar zeggen: »ik heb geen brandewijn," werd herval: «geef me dan maar anijs en een half pond witte suiker;" dal zij, in nacht gewaad gekleed, de achterdeur heeft opengemaakt, den besch. heeft binnen gelaten in haren winkel, waar de lamp brandde, en de deur heeft digi ge daan, dal de besch. een pet op hel hoofd had, met een boezeroen, vest en broek was gekleed, maar aan de voeleu alleen kousen had; dal, terwijl zjj aan de toonbank hel verlangde gereed maakte, de besch.. die daarbij bleef staan, de handen in de broekzakken houdende en haar onophoudelijk aan starende, heeft gevraagd om een glas bitter, hetwelk door haar is inge schonken en op den koffijtnolen neêrgezet, maar door heat niet is gebruikt;

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1