LEÏMCHE COURANT. 1804. WOENSDAG 28 DECEMBER. De Courant wordt Maandagff oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel faars. Afzonderlijke nommers zijn legen 10 Cents verkrijgbaar. BIKNENLANDSCH8 KEtUSTEN LEYDEN, 27 December. Bij de lieden gehouden aanbesteding van hel dagelrjksch onderhond van en liet doen van eenige herstellingen en vernieuwingen aan de gebouwen der hoogeschool gedurende het jaar 1865, waren de minste inschrijvers voor het eerste perceel S. van der Kamp, voor ƒ3490; voorliet tweede per ceel A. Blansjaar, voor ƒ1595; voor het derde perceel S. van der Kamp, voor 1870. Op den 21s,cn had in de stads-gehoorzaal de 4de openbare les en prijs- uitdeeüng plaats voor de leerlingen der burgerzangschool, opgerigl door hel dep. Leyden der maatschappij tot Nut van 'l Algemeen. Het bleek daarbij op nieuw, uit de talrijke opkomst van het publiek, dat Leydens ingezetenen deze instelling op prijs stellen en dat haar eene steeds meer en meer toene mende belangstelling wordt geschonken, maar niet minder, uit de afgelegde proeven door de leerlingen, dat zij die belangstelling ten volle verdient, en dat hel onderwijs de schoonste uitkomsten oplevert, liet programma der op dien avond uitgevoerde zangstukken was zamengesteld als volgt: voor de 4de klasse, Oefeningen in Solfèges; Waarheidsliefde (eenstemmig), van Mozart; liet weesje (eenstemmig)van Abeille; voor de 3lle klasse. Oefe ningen in SolfègesGebed (tweestemmig) van Gliiser; Het vergeet uiij-nielje (tweestemmig), vanHimmel; In den vreemde', van Siegertliet kerkje (twee stemmig) van BordèseZiel de leliön des velds (tweestemmig), van Abt voor de 2de klasse, Tweestemmige oefeningen in Solfèges; Dageraad (drie- slemmig) van Abt; Morgenlied, van Abt; Der crste Regenbogen uil het Oratorium »die Sundflulh" (driestemmig), van Schneider; Aan den nacht (driestemmig), van Abt; Psalm 103, van Fesca; Festgesang, van Mendels sohn; tol slot, Choral: Nun danket alle Goll" (vierstemmig), van Mendels sohn ,Fdoor de 3de en 2dc zangklassen. Voor de uitvoering van het slotnommer werd door den voorzitter van her bestuur, den heer J. 11. Eichman, een kort verslag gegeven van den staat en de werking der inrigting gedurende het afgeloopen jaar. liet aantal leerlingen, dat in het vorige jaar 130 bedroeg, was bij den aanvang van tien cursus tot 165 geklommen, en aangenaam was het hem te kunnen mededeelendat reeds eenige, die hunne opleiding aan de school ontvingen, hadden medegewerkt bij de uitvoering van het muziekfeest, dat in Mei II. alhier plaats had. Omtrent den ijver der leerlingen anogt hy in het al gemeen een loffelijk getuigenis afleggen. Droegen zij daardoor veel bij om de geweiischte uitkomsten van hel onderwijs te verkrijgenin de eerste plaats kwam daarvoor lof toe aan de hh. Welrens en Taylor, met dat onderwijs belast. In de hartelijkste bewoordingen bragt de voorzitter aan die beide beeren den dank over van het bestuur en ook var. de ouders en voogden der aan hunne leiding toevertrouwde kinderen. Ir. de lielde en achting door de kweekelingen zoo ondubbelzinnig voor beiden aan den dag gelegd, zouden zij de schoonste belooning voor hunne moeite en zorgen vinden. Vervolgens deelde de voorzitter de namen mede der leerlingen aan wie, naar aanleiding van hel op 14 Dec. gehouden examen, bevorderingen, prijzen of eervolle vermeldingen waren toegekendwaarbij hij in herinne ring bragt de bepaling dal de bevordering tot eeue hoogere klasse tot prijs moet worden gerekend. Ook een tweetal opmerkingen, bij het jongste examen gemaakt, meende hij belanghebbenden niet te moeten onthouden: 1°. dat het onregelmatig bijwonen der lessen nadeelig op het onderwijs ■werktezoodatwilde men goede vruchten daarvan genieten die lessen onafge broken moesten bijgewoond worden; 2°. dat men niet te spoedig moest ver klaren, dal een kind geen aanleg voor de muziek had, daar er op de school leerlingen waren, over wie aanvankelijk zulk een oordeel geveld werd, en die nu onder de goede zangers mogten gerekend worden. Met eene opwekking lot de leerlingen om met lust en ijver hunne oefeningen voort te zetten en eene dankbetuiging aan de aanwezigen voor hunne te genwoordigheid besloot hij zijne rede. Bevorderd werden: van de 4de tot de 3de klasse (meisjes), H. M. Koore tnan, A. M. Fullink, C. E. Fullink, A. Boekwjjl, E. A. A. Schmier, E. Lohman, H. J. Oostveen, J. D. Parmentier, E. G M. Schmier, A. M. Beyl, J. M. van Geenen, (jongens) F. J. Visser, J. de Regl, J. Blankwaard. A. van Iperen, C. Borgerding, Ph. F. SnoeckP. E. Duyster, J. G. Boon, S. E. Beyl, P. de Geus; van de 3de tot de 2de klasse (meisjes) A. M. van Baak, E. van Bemen.'C. 11 Cockuyt, E. J. Jongmans, M. Langevcld, E. van RomburghT. M. Schiet teA. J. A, Schmier, A. J. Tengbergen U. Verboom Soumain, H. G. VogelpootH. Schmier, D. Truffino, M. Visser, B. E. Langeveld, Th. Jongmans, E. J. Dirks, A. du Mortier, A. de Vii.k, E. Perrin, W. Meijeraan, (jongens) J. C. Rijk, L. F. Meijeraan P. Bos, C. de Vink, J. Fraucbimon, II. Meijeraan, D. van Loghem, J. II. Giezen, P. J. Keuls. Met 1 J ui ij waren reeds bevorderd: van de 4,le tot de 3dc klasse (meisjes) S. J. van Baak, Jos. Truffino, M. S. van 'l Hooft, J. C. E. van 't dooft, A. D. Parmentier, M. W. Parmentier, M. P. Parmentier, C. van Loghem, M. J. Boon, A. J. H. Boon, J. G. Boon, J. M, J.Boon, C. M. F.de Geus, J. J. F. Keuls, N. C. Giezen, (jongens) A. tlausmann J. H. Giezen, P. J. Keuls. Prijzen werden toegekend: in de 4de klasse aan (meisjes) M. Truffino, T. G. Beyl, 11. G. de Baas, M. Vogelezang, A. J. Parmentier, M. A. C. Hoos, (jongens) 11. N. van Haansbergen, A. Parmentier; in de 3de kl. aan (meisjes) S. J. van Baak, Jos. Truffino, M. S. van 't Hooft, A. 1). Par mentier, J. G. Boon, J. J. F. Keuls, l\. C. Giezen, C. M. F. de Geus, (jongens) J. J. ter Laag; in de 2de kl. aan (meisjes) F. Draijer, P. Fran- chimon, M. Rijk, C. M. van 'l Hooft, S. A. Langeveld, C. H. Cocknyt, J. Borgerding, (jongens) J. W. van Geenen, T. Draijer, E. B. Duyster, E. A. Kooreman, 11. 11. van Romburgh. Eervolle vermelding werd toegekend: in de 4dc klasse aan (meisjes) H. Truffino, C. W. Schiet teW. Zuur, M. van Iperen, J. M. Bos, A. F. Schmier, C. E. Snoeck, H. Franchimon, S. Zaalberg, J. C. van Rhijn, (jongens) J. Schlctle, W. Hijlkama, J. D. Rijk, A. G. de Baas, J. A. Rodbard, C. H. Witte, A. van Rhijn, P. van Rhijn, J. F. Snoeck; in de 3dc klasse aan (meisjes) Jud. Truffino, J. Vogelezang, H. F. Vogelezang, J. C. E. van 't Hooft, M. W. Parmentier, M. P. Parmentier, C. van Lo ghem, M. J, Boon, A. J. 11. Boon, J. M. J. Boon, (jongens) F. H. C. Baert, C. F. H. ter Laag, A. Hausmann; in de 2de klasse aan (meisjes) E. A. Duyster, P. van Geenen, M. van der Horn, M. H. lloogeboom, A. M. C, Montague, M. A. Montagne, M. A. Visser, E. M. Bos, G. M. Das, A. M. van Lith, G. W. C. van Romburgh, J, J. P. Pellenburg, (jongens) J. van der Horn, P. J. van Iperen, N. F. Reyst, J. P. Trap, A. Hooge- b-iovn J. G. van Devenier P 1 van f-een-ii, A. D. Langeveld, A. Rijk, F. Verboom Soumain. Bij beschikking van 24 December heeft de minister van binnenl. zaken bepaald, dat de verkiezing van een lid van de tweede kamer der slaten- generaal in het hoofdkiesdistrict Middelburg, welke ten gevolge van het overlijden van den beer mr. S. baron van Heemstra moet plaats hebben; zal geschieden op Dingsdag 17 Januarij 1865, en dal, zoo eene herslem ming noodig is, deze zal plaats hebben op Dingsdag den 31sten Januarij daaraanvolgende. In de Goudsche C. leest men: Ter aanvulling van ons vroeger berigt, betredende de opmetingen van den aan te leggen spoorweg Gouda-'sGra- venhage, wordt ons nader van goeder hand medegedeeld, dat die opmelin- gen geschieden door de ingenieurs van den Nederl. rhijnspoorweg en men bereids daarmede tot Zegwaard is gevorderd, terwijl hiermede zoo ijverig wordt voortgegaan, dat men weldra in de gelegenheid zal zijn de voor- loopige plannen aan de regering in te zenden. De uitbakening der lijn heeft voorloopig plaats gehad over Zegwaard, Soelermeer en Voorburg. Te Utreeht is Zaturdag II. het stoffelijk overschot van nir. S. baron van Heemstra ter aarde besteld. Vele vrienden en vereerders van den overledene hadden zich rondom de groeve verzameldom den lioog- gcschatten man de laatste eer te bewijzen. Onder dezen bevonden zich de commissaris des konings in de prov. Utrecht en de leden van ged. stalen en derzelve griffier, wier voorzitter aan zijn voorganger, in eene hoogst gepaste loesjiraak, regtmatige hulde toebragt. Mr. B. Th. baron van Heemstra, oudste broeder van den overledene, bedankte allen voor de laatste eer, zijn geachlen broeder aangedaan. Uit Hoorn meldt men dat een soldaat van hel garnizoen aldaar, die onlangs eene erfenis van ƒ11000 kreeg, zich, om van de dienst te worden ontslagen, den duim van de regterhand heeft afgesneden. De heer L. Hulscher, executeur testamentair en universeel erfgenaam geworden eener nalatenschap van een ongehuwd persoon Ie Deventer, die min-bedeelde bloedverwanten naliet, heeft ten behoeve dezer naastbestaan- den van zijne erfenis afstand gedaan. Dit is zeker een zeldzaam voorbeeld van edelmoedigheid, hetwelk allezius melding verdient. (f7. D.) Te Hengelo had dezer dagen, na hel afloopen der markt, ten huize van den kastelein E. eene hevige vechtpartij plaats tusschen daar aanwezige boeren en eenige poldergasten. De vechtenden bedienden zich van alle wa penen, die zij bemagtigen konden, terwijl zich zelfs een paar vrouwen in hel gevecht mengden, heete aseh en peper tot wapenen gebruikende. De politie was zeer spoedig tegenwoordigdoch niet voor dal eenigen met be bloede koppen weken, en nagenoeg alle meubelen in het vertrek vernield waren; twee groote ramen zijn mede geheel stuk geslagen, liet gelukte den burgemeester en zijn veldwachter vijf der vechtenden in hechtenis te nemen. Te Delfzijl had Vrijdag II. een voorval plaatsdat treurige gevolgen

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1