Per Telegraaf. KATWIJK AA* ZEE. BURGERZANGSCHOOL HOLLANDSCHE spoorweg. IV ACHT Tit EI IV, land beklaagt. Men begint het gemia te gevoelen van de 200,000 die jaarlgks door het Engelsche garnizoen en van de 80 100,000 die voor de oorlogschepen werdeu uitgegeven. De plaats is als uitgestorven. I'HAN K HIJ M. PAKIJS, 22 December. Naar men verneemtmoet de staatsraad beraadslagen over een ont werp, strekkende om ten dienste des publieks, dat van den telegraaf ge bruik maakt, beschikbaar te stellen het zoogenaamde aulographische toestel, uitgevonden door den Italiaauscheu ingenieur Caselli, dat de berigten in hel eigen handschrift van den afzender overbrengt, en den geadresseerde een facsimile' van het over te seinen berigt geeft. In bet officiële dagblad van Rome leest men een encyclica of rond gaand schrijven van den Pausstrekkende «tot veroordeeling der voornaamste dwalingen van onzen tjjd, betreffende de geopenbaarde godsdienst in bare betrekking tot de burgermaatschappij." Die dwalingen zijn in 80 stellingen aangewezen. De bisschoppen der katholieke wereld worden daarop door den Apostolischen Stoel opmerkzaam gemaakt en aangemaand om ze te be strijden. In dezelfde encyclica wordt een jubelfeest uitgeschreven, te vieren in 1865 en met aflaten verbonden. Uil Madrid meldt men de opening van de zitting der corles. De ko ningin heeft in hare troonrede o. a. gezegd, dat de betrekkingen met de vreemde mogendheden voortdurend van voldoenden aard waren, uitgezon derd die met Peru; zij hoopte dat de regering van dien staat tot hel inzigt zou komen dat hel regt aan de zijde van Spanje is, en dal weldra de goede verstandhoudingzonder nadeel voor Spanje's eerhersteld zal worden voorts dat de llaliaansche aangelegenheid hangende was, en dat zij verpligt was mede te deelen dal de algemeene toestand der monarchie, in haren ge- heden omvang beschouwd, niet zeer voldoende was, en zij ter voorziening daarin een wets ontwerp van hoog gewigt zou doen voordragen. In berigten uit Lissabon wordt melding gemaakt van een zwaren storm, die aldaar heeft gewoed; verscheidene schepen zijn daardoor gezonken en de daardoor veroorzaakte schade begroot men op 40000 Volgens berigien van de Spaansche Antilles worden in de voornaamste havens van Cuba talrijke proclamatie» verspreid, waarin de bevolking aan gespoord wordt om de Spanjaarden te verjagen. pst CISSEN. BERLIJN 22 December. In Keurhessen is door de stenden mei 25 tegen 17 stemmen beslo ten, eene commissie ie benoemen, ten einde een onderzoek in te stellen omtrent de quaeslie of er grond bestaat om het ministerie in staat van be schuldiging te stellen wegens schending der grondwet. Uil Kopenhagen meldt men dat het Folkelhing het voorstel van de gemeenschappelijke commissie der beide kamers met 85 tegen 14 stemmen heeft aangenomen. In het Laudslhing is een voorstel ingediend, strekkende om de constitutie van November 1863 op te heden en die van 1849 met eenige wijzigingen weder in te voeren. Blijkens eene uitgevaardigde dag order aan hel leger zijn met pensioen ontslagen 5 generaal-majoors10 ko lonels, 31 luit.-kolonels en majoors en 80 officieren *an minderen rang. De luit -generaal de Meza is tot generaal bevorderd en als zoodanig gepen sioneerd; even zoo de luit.-generaals dansen en Gerlach. Te Weenen is Woensdag nabij hel station Spielfld een sneltrein te gen een goederentrein geloopenwaardoor een aantal rijtuigen werden ver brijzeld. Naar men verneemt zijn bij dit ongeval 2 personen gedood en 16 gekwetst. Onlangs werd op een der goederen van den prins von Schwarzenberg nabij Salnau in Bohemen, eene jagt op grof wild gehouden, aan welke een twintigtal personen deelnam. Nadat zij een paar uren wegs in het Saluatier- woud hadden afgelegd, ontdekten zij op eenigen afstand een twaalftal stroo- pers, die het jagtgezelschap toeriepen: Boheemsch canaille, wilt ge iets hebben, kom dan nader, als ge durft!" Deze bedreiging werd met schimp redenen beantwoord. Over en weder gaf men elkander niets toe, zooitat spoedig feitelijkheden werden gepleegd. Weldra had men aan beide kan ten gekwetsten en begrepen de jagersdat het raadzamer moest geacht worden terug te trekken dan den strijd voort te zetten. De stroopers behooren waarschijnlijk te huis in het Beijersche dorp BaekenhStiserndat meeren- deels door dergelijke personen is bewuond. Uit Warschau meldt men, dat aldaar den 15deD Dec. op het glacis der citadel weder 5, en te Willanow 3 personen zijn opgehangen, die tot het corps der nationale gendarmes betioord of op andere wijze een werk dadig deel aan den opstand genomen hadden. Hel verplaatsen van geheele dorpsgemeeutendie aan den opstand hebben deel genomen, naar het bin nenste van Rusland, heeft in Liilhauen en Saniogitiê nog altijd niet opge houden. Zoo werden in de vorige maand al de ingezetenen van een dorp van 60 huizen in hel district Wilkomir, welke gedurende den opstand eene in die omstreek rondzwervende bende opstandelingen van levensmiddelen voorzien en aan sommigen hunner eene schuilplaats verleend haddennaar Wilna gebragt en eenige dagen later verder naar bel binnenste van Rusland vervoerd. Aan de gedwongen landverhuizers, die hunne roerende have mo gen verkoopen of medenemen, worden op kroondomeinen landerijen ter be bouwing afgestaan, en wanneer zij behoeftig zijn, geldelijke ondersteuning of voorschotten voor hunne eerste inrigting verleend. 'sGRAVENHAGE, 24 December 1864. De eerste kamer heeft met 18 tegen 9 stemmen hel voorstel van den heer van Beeck Vollenhoven verwor pen. Dingsdag voortzetting der werkzaamheden. CORFU, 21 December. De koning van Griekenland heeft prof. Kyriaku heiast met de zamenstelling van een nieuw ministerie uil leden van de ge matigde partij. NEW-YORK, 14 December. De gisteren verschenen dagbladen van Rich mond melden dat generaal Sherman op vijf mijlen van Savannah slaat. La tere depêches berigten dat een sterk zuider-leger tegenover Stierman beeft post geval. Beauregard rukt voorwaarts tegen liet fort Pillow. Warren heeft eene uitgestrektheid van vijftien mijlen van den Weldon-spoorweg vernield. MUNCHEN, 23 December. Naar men verneemt, hebben de onderhande lingen te Bamberg, lusschen de bh. von der Pfordlen (Bejjeren) en von Brost (Saksen), lot de uitkomst geleid dal de twee regeringen veortaan ge zamenlijk zullen werkzaam zijn. INGEZONHE Omne tulil punctumqui miscuit utile dulci. Onze commissie van fabticage schijnt, blijkens de belangrijke verbaajjingen en verbeteringen der stad; bepaald deze spreuk voor oogen te hebben. Bare zorg voor hel stroef houden der bruggeu en hare waarschuwingen voor gevaar door aanplakbilletten en door hel plaatsen van stroo op de gevaar lijkste punten verdienen allen lof; iiilusschenhet zij met bescheidenheid gezegd, er bestaat nog een eenvoudig en niet zeer kostbaar middel/om ge vaar onder de bruggen te voorkomen en toch de liefhebberij der schaat senrijders niet te storen. W(j geven in bedenking aan de zeven brugge- hooiden, van de buitenhaven af tot aan de Borstelbrug toe, het ijs los te zagen-, dan is de baan van den buiten Rijn langs den Ouden Rijn tot aan bel Galgewaler zonder gevaar. Dal aan hel gemakkelijk en zonder ge vaar bereiken van liet Galgewaler op schaatsen ook voor de stad voordee- leu verbonden zijnbehoeft wel geen betoog. Een liefhebber van schaatsenrijden. De Ondergeteekende heeft het genoegen met dankzegging te vermelden dal door hem als voorzitter der Vereeniging tot voortdurende ondersteu ning der nagelaten betrekkingen van verongelukte visschers der Reederijen te Katwijk aan Zee en Noordwijk aan Zee is ontvangen een gift van ƒ46.31, welke som II. Zondag morgen in de Christelijk Afgescheiden Ge meente op de Beerengracht ten behoeve van voornoemde Vereeniging gecol lecteerd is. Leyden, 24 December 1864. Mr. SAMUEL LE POOLE. ADVERTENTIE N. Gevallen van eene Dochter II. E. J. KRIJGER - SCHM1TZ. 23 December 1864. Voorspoedig bevallen van eene Dochter J. M. OUDSHOORN SCHRETLEN. Leyden, 24 December 1864. Heden overleed, na eene kortstondige ziekte, mijne geliefde Echtgenoot A. MOLENBEEK, in den ouderdom van ruim 64 jaar. Leyden, 22 December 1864. W. de MUNNIK Az. Strekkende deze tot algemeene en bijzondere kennisgevingzoowel binnen als buiten deze stad. Heden overleed in den ouderdom van ruim lweeenzeventig jarenvoorzien van de HIISacramenten der Stervenden, onze geliefde Moeder en Behuwd- moeder Mejufvrouw MARIA THEODORA PESKENS, Weduwe van den Heer Petres Jacobes Scbretlen. Uit aller naam Leyden, 22 December 1864. W. J. SCHRETLEN. Den 23'1"1 December 1864 is, te Delft, op 45-jarigen leeftijd overleden Vrouwe JACOB A ELISABETH JOHANNA WALRAVEN, Eclitgenoote van Mr. L. Zegeks Veeckens. De Ondergeteekende betuigt, langs dezen neg, haren welmeenenden dank voor de vele bewijzen van deelneming, beloond by bel overlijden van hare Schoonzuster te Zierikzee. J. MOGGE POUS, Leiden, 22 December 1864. Wed. Mr. E. A. van Donoen. Aan allen die blijken van deelneming geseven hebben in liet smartelijk verlies mijner waarde en geliefde Echigetioote T BLIJLEVEN, brengt de Ondergeteekende bij dezen zijnen opregten en hartelijkeu dank. Leyden. 24 December 1864. A. FRANCKEN. van het Leydscbc Departement der Maatschappij tot Blut van 't Algemeen. Commissarissen dier School hebben de eer ter kennis van Ouders en Voogden te brengen, dat weder, legen onderstaand tarief, gelegenheid beslaat lot het aannemen van leerlingen voor den Cursus, aanvangende 1" Ja una rij e. k. en noodigen belanghebbenden uit, zich vóór dien tjjd daartoe bij den Secretaris aan te melden. TARIEF: voor kinderen van niet-leden, per jaar: voor 1 kind8.— 2 kinderen uit hetzelfde voor kinderen van leden van bet Departementper jaar: voor 1 hunner kindereu 5. #2 ...- 8 «3 -10. 4 of meer uil hetzelfde gezin-12.— gezin-12.— «3 -15. 4 of meer -16. J. H. K1CHMAN, Voorzitter. B. M. DRA IJ ER, Secretaris. op Dingsdag den 2fs,en December, des nachts len 12 nre, van Amsterdam naar Haarlem, Leiden en s Hagebjj gelegenheid van liet Concert in het Paleis voor Polksv/ijl, Ie geven door Mevrouw de VR1ES- van OS, met medewerking van het Personeel van hel Theatre Franqai» van 's Hage. Aan de Tusschen-Siations zal de Trein niet ophouden. Amsterdam, 22 December 1864. De Administrateur.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2