waarden over te nemen. Het volgende jaar zal hel eerste zgnwaarin men door het verstrijken van den termijn van 21 jaren, b(j de wet gevorderd, daartoe zal kunnen overgaan. Lord Derby, het hoofd der Tory-partijdie sedert geruimen tijd aan eene berijmde vertaling der Ilias van Homerus arbeidde, heeft dat werk thans voltooid en aan het publiek medegedeeld. Deze vertaling wordt zeer geroemd. Te Liverpool is Woensdag II. op de scheepstimmerwerf der hh. Polter brand ontstaan, die verscheiden loodsen en eene aanzienlijke hoeveelheid opgestapeld hout heeft vernield; met zeer veel moeite gelukte het de aan de werf liggende schepenwaaronder een l'urksch oorlogstoomschipin vei ligheid te brengen. Op den 30sten Nov., des namiddags, heeft over een gedeelte van Schot land eene zware onweersbui gewoed, gedurende welke o. a. de torenspits van het dorp Arisaig door den bliksem getroffen en de predikanlswoning voor een oogenblik in brand gezet werd. Eenige uit Oost-Indië aangekomen reizigers klagen over de berooving van hunne reiskoffers gedurende den overtogt van Suez naar Alexandrifi; de voorwerpen van de meeste waarde worden uit de koffers gehaald en onbe duidende dingen daarvoor in de plaats gelegd. Volgens berigten uit New-York van 30 November is Sherman Macon voorbij getrokken en zjjn Milledgeville en Gordon door hem genomen. Hij rukt op Savannah aan. De noordelijken onder Thomas zijn voor Hood ge weken. Eene afdeeling noordelijke ruiterij van Sheridan is door Early ge- slagen De zuidelijke troepen onder bevel van Ewelt zijr. zuidwaarts getrokken. Berigten van 1 December houden in dat de in Noord-Caroliua slaande troepen der zuidelijken naar Georgia zijn gezonden. Op den noordelijken oever van de Jamesrivier hoorde men op 29 Nov. een hevig schieten. De generaal Lee had, zoo men verzekerde, 30000 man naar Augusta gezonden. De door de noordelijken te Bahia bemagtigde kaper Florida is te Hamp- tonroads door een transportschip aangezeild en vervolgens gezonkenzoodat er van eene teruggave van het schip aan Brazilië geen sprake meer kan zijn. De president Lincoln heeft aan eene weduwe te Boston, die vijf zonen op het slagveld heeft verloren en wier laatste zoon in het hospitaal zooda- ing gekwetst ligt, dat zijn leven in gevaar verkeert, een eigenhadigen brief gezondenwaarin hij met de leederste bewoordingenzoo voor zich zeiven als in naam der republiek, die zwaar beproefde vrouw tracht te vertroosten. PRANHHIJK. PARIJS11 December. De Moniteur deelt het volgende berigl uit Japan mede, dat niet over eenkomt met hel vroeger medegedeelde: Na de krijgsbedrijven bij Simono- saki had de vorst van Nagato geweigerd de som, die hij naar de uitspraak van den Taikoen tot vergoeding der oorlogskosten betalen moest, te vol doen deswege werd h(j tol het verlies van eer en goed veroordeeld. Toen i er een begin van uitvoering aan dat vonnis gegeven werd, heeft de vorst de voorspraak van de Europcsche gezanten te Jeddo ingeroepen en zich bereid verklaard om dadelijk te betalen en alle andere hem opgelegde vcr- pligtingen Ie vervullen. Volgens bijzondere brieven uil Mexico, bevond Juarez zich 15 Oct. te Zarin in den staat Chihuahua, waar hjj door zijne ministers, de generaals Ortega, Negreto, Paioni, enz. en een aantal leden van het congres is om ringd. De poging der guerillas, in de omstreken der hoofdstad aangewend, tot ontvoering der keizerinhad op haren gemaal een zeer diepen indruk i gemaakt. De raad van state heeft meer dan 200 aanvragen om magliging tot vervolging van prefecten, maires en andere ambtenaren ontvangen, die bij de jongste verkiezingen hunne magt zijn te buiten gegaan. De heer Mocqnard secretaris des keizers, is overleden. Reeds in 1840 stond hij in betrekking met den keizer, die zich toen te Londen bevond, en sedert dien tijd werden de belangen der familie Bonaparte trouw door hem behartigd. Zijne begrafenis zal op kosten der civile Ijjst geschieden en een van de nieuwe straten der hoofdstad zal zjjn naam dragen. Het getal der handwerkslieden alhier, die den arbeid hebben gestaakt, ten einde verhooging van werkloon of vermindering van werkuren van de meesters te verkrijgen begroot men op 100,000. Dezer dagen was alhier een regtsgeding aanhangig legen eenige dia mantslijpers, uit Amsterdam afkomstig, beschuldigd de kostbare diamanten, welke hun in de nieuw opgerigte Taillerie impériale ter kloving werden toevertrouwd, aan medepligtigcn te hebben bezorgd, die hun eene mindere qualiteit er voor in de plaats verschaften, welke zij na de kloving aflever den. De regering had bij de oprigting der kloverij gemeendspoedig dien tak van nijverheid hier te kunnen vestigen, maar de uitslag is zeer onbe vredigend geweest, en de nieuwe inrigting is achtereenvolgens op eene schan delijke wjjze bestolen geworden. De directeur der diamantslijperij heeft de gestrengheid van de regtbank ingeroepenomdat de beschuldigden en de overige arbeiders van 150 lol 300 fr. per week inkomen haddenen dus niet tot diefstal de toevlugt behoefden te nemen om in overvloed te leven. De regtbank heeft echter drie der beschuldigden vrijgesproken, maar een, zekere Abraham Diamant, tot eene gevangenisstraf van drie jaren veroordeeld. De bey van Tunis heeft een zijner getrouwste onderdanen, den gene raal Kher Eddin-pacha, naar Konslantinopel gezonden, vergezeld van een schitterend gevolg. Naar men beweert is het doel der zending aan de Porte bare oude opperheerschappij over het regentschap terug te geven. De bey zou daartoe zijn overgegaan op de inblazingen van zijn Khasnadar en van den Engelschen consul. Frankrijk heeft altijd, wegens de nabuurschap van Algeriê, het beginsel der onafhankelijkheid van Tunis verdedigd. Uit Madrid worden eenige nadere bijzonderheden medegedeeld om trent den brand in de tabaksfabriek aldaar. Volgens de eerste schatting j bedraagt het verlies 10 millioen realen. De inrigting is geheel vernietigd; 4000 werksters zijn zonder arbeid. Vier opzieners zijn in de vlammen om- Ij gekomen. De brand wordt aan kwaadwilligheid toegeschreven. psrissE .v BERLIJN 11 December. Ten gevolge der lusschen de beide groote mogendheden getroffen schik kingen, zullen de Pruisseii met 10,000 man hel oostelijk gedeelte van het hertogdom Sleeswijk, tot bij Jutland toe, alsmede de beide bondslanden ilolstein en Lauenburg, en de Oostenrijkers het westen van Sleeswijk, met Husum als hoofdkwartier, bezetten. Het denkbeeld eener inlijving van de hertogdommen bij Pruissen wordt steeds door de dagbladen, die op de hand der regering zijn, toegejuicht. De Bonner Zeit. gaat nog verder en zegt dat Pruissen niet alleen Sleeswijk Ilolstein en Lauenburg, maar ook Keurhessen moet aanhechten, om de Hessen van de dwingelandij van den keurvorst te redden. Uil Noord Sleeswijk verneemt men echter voortdurend kleine bijzonder heden die getuigen van de Deenschgezindheid der bevolking. Deze geest wordt onderhouden door vlugschriften als anderzins uit Denemarken. Zoo verscheen dezer dagen een «open brief uit Kopenhagen", waarin met zoo vele woorden staal uitgedrukt dat men ernstig denkt aan eene toekomstige herwinning van Sleeswjjk lot aan Flensburg, misschien wel tot aan de Slei, hetzij door een oorlog hetzij bij schikking. Een eerste pligt voor ieder on zer is het, zegt de briefschrijver, niet alleen zelf daaraan te gelooven, maar ook z(jne kinderen in dit geloof en in dezen geest op te voeden. Wij moe ten spreken en schrjjven en klagen en niet rusten, zoowel noordelijk als zui delijk van den Koningsau, lot men zich ons lot aantrekt. Volgens de Noord Sleeswijksche dagblad heeft de koning van Denemar ken aan de Noord-Sleeswijkersdie hem te Kolding een adres met betui gingen van verknochtheid kwamen aanbieden, geantwoord, dat hij de af scheiding van Sleeswijk ten diepste [betreurde, maar dat hij nu eenmaal Sleeswijk had moeten afstaan en nu ook hoopte dat de Noord-Sleeswijkers zich geduldig in hun lot zouden schikken. Alvorens bij den koning te wor den toegelaten hadden de afgevaardigdende Deensehe kleuren afgelegd; daar de koning hen alleen als Sleeswijkers wilde ontvangen. Naar men uit Mttnchen meldt zal de Beijersche regeringmet goed vinden van die van Saksen de midden-staten van Duitschland uitnoodtgen lot het houden eener conferentie te Munchen. Te Remagen is voor eenige dagen overleden een hoog bejaard man die vele jaren aldaar had gewoond en schijnbaar in de behoeftigste omstandig heden verkeerde. Hij heeft steeds van liefdadige giften geleefd en laat niet minder na dan ruim 28000 th. in goud en 3£ pCl. Pruiss. obligation. De Zwitsersche bondsvergadering heeft eenen voorzitter en eenen onder voorzitter van het eedgenootschappelijk bestuur voor het volgende dienstjaar verkozen. Met eene groote meerderheid van stemmen is de eerstgemelde betrekking opgedragen aan den heer Schenck te Bern, en de andere aan den heer Knusel te Luzern. De keizerin van Oostenrjjk heeft zich in den laatsten tijd op dc Hon- gaarsche taal toegelegd. Üm door dageljjksche oefening meer vertrouwd met die taal te wordenheeft zij uit de adellijke Hongaarsche familiën eene jonge dame gevraagd, die geneigd zou wezen met dat doel de betrekking van dame van gezelschap te aanvaarden. Een groot aantal dochters van aanzienlijken huize hadden zich aangemeld. Bij die aanbiedingen waren, toen zjj aan de keizerin werden overgelegd, de photografische portretten der sollicitanten gevoegd. Uit deze koos zij eene barones Ferenczy, eene onbemiddelde, maar hoogst ontwikkelde jonge dame. Per Telegraaf. 's GR AVEN H AGE 13 December. In de zitting van de tweede kamer van heden is de begrootirig voor het dep. van marine aangenomen met 47 tegen 19 stemmen. Morgen is aan de orde die voor het dep. van oorlog. PARIJS, 12 December. Heden heeft de ter aarde bestelling van den heer Mocqnard plaats gehad. De maarschalk Vaillant hield eene lijkrede, waarin hij de getrouwheid van den heer Mocqnard aan den keizer in herinnering bragt; hij bragt den laatsten groet aan den afgestorvene van den souverein, van wien Mocqnard de laatste handdruk omving. De heer Lagueronière heeft uit naam van den senaat eene rede gehouden. MLNCHENj 12 December. De Bayerische Zeit. verklaart voor ongegrond het telegram in de Alig. Zeit.volgens hetwelk Beijeren de Duitsche midden- staten tot eene conferentie te Munchen zou uitnoodigen of uitgeuoodigd hebben. mCE»ON BEN. q Aan de Redactie van de Leydsche Courant! Ieder weel, die den weg langs Rhijnzigt, den Hoogen Morsch, tot aan het llaagsche Schouw wil opwandelen, dat die weg er doorgaans alles behalve bekoorlijk uitziet. Onlangs stond aan het bord bij mejufvr. Groeneven buiten de Morsch- poorteen billet aangeplakt omtrent de schouw o. a. over den Morschweg te houden. Toen ik hel voor weinige dagen waagde dien weg nog eens op te wandelen een stedeling wil met knap winterweder toch wel eens naar huilen begon het vooruitzigt alweer donker te worden. Van liever lede langs Rhijnzigt lol aan den spoorweg bij de Vink, levert de weg niets dan modder en diepe wagensporen op. Langs den eigenlijken Morsch ver valt men in een heuvelachtigen weg, afgewisseld met geulen, poelen en nog diepere sporen van louter slijk en dras. Aan het sluisje, niet ver van het Haagsche Schouw, kan een beladen wagen geen ordentelijk gebruik van dien weg maken. Aldus te midden van al die aangename gewaarwordingen voortsukkelende, mogt ik aan iemand vragen: hoe, heeft er dan geen schouw van dien weg plaats gehad? «Zekerlijk," was het antwoord, «en er zijn ook personen bekeurd, die voor hun deel den weg niet hebben in orde gebragt. Doch er is met uitzondering bekeurd. Ik voor mij zou wel gcwenscht hebben dat de heeren schouwers mij ook bekeurd hadden maar ik schijn uitgezonderd te zijn, hoewel ik iets aan den weg toe te brengen, dit voor mij zeiven steeds als een ijdel werk ben blijven beschouwen." Daargelaten hel vreemde van 't geval, om het onderhouden van een ptt- blieken weg aan bewoners van dien wegin dal geval «gehoefslaagden" genoemd, voor te schrijven, nog meer, om dit van den, met tijdelijke goe deren maar spaarzaam bedeelden, Hoogen Morsch te eischcn, mag niet onop gemerkt blijven dat terwijl men er op bedacht is overal de wegen aanmerkelijk te verbeterenjuist in strijd daarvan de Morschweg in een erbarmclijkcn toestand verkeert. Het bestuur wil verbetering van de bewo-

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2