LE1DSCUE COURANT. MAANDAG 12 DECEMBER. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die ran Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL. BINNKNLANDSGIIE KERIGTEN LEYDEN, 10 December. De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen te Amsterdam zal Maandag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. Op de in de laatste 4 weken gehouden veemarkt zijn buitengewone aankoopen gedaan, meest van vette koeijen, voor Engelsche rekening, tegen hooge prijzen en gereed geld. Dergelijke groote aankoopen hebben ook elders plaats en de daarvoor bestede sommen zijn belangrijk. Velen land bouwers komt zulk een levendige en voordeelige handel zeer te stade, doch dewijl de veestapel hierdoor allerwege vermindertkan men als zeker aanne men dat in het voorjaar de landbouwers weder tegen hooge prijzen zullen moeten aankoopen. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 164 lot 180 personen. Men verneemt dat Z. M. de keizer van Rusland den heer Paul van Ylissingente Amsterdam, heeft benoemd tot ridder der orde van S'. Sta nislas 2de klasse. In de laatstgehouden vergadering van het hoofdbestuur van het Nederl. zendelinggenootschap zijn ter vervulling der vacatures, ontstaan door de af treding der heeren J. Moll en W. P. R. Bouman, gekozen d8. J. Herman de Ridder, te 'sHage, en d8. Ch. Plaat, pred. bij de evangelisch Lutbersche gemeente te Rotterdamdie beiden deze benoeming hebben aangenomen. Bö de Ned. herv. gemeente te Dockttm is beroepen d8. Carpentier Alting pred. te Colmschate; bij die te Harderwijk d8. Gobius du Sart, pred. te Amemuiden; bij die Ie Streefkerk d8. Deelman, pred. te Usselmuidenbij die te Veenendaal d8. Geselschappred. te Rhenenbij die te Heerjansdam de cand. J. van Herwerden; bij die te Terheyden de cand. R. F. VV. van Hasselt; bjj de herst. ev. Luth. gemeente te Enkhuizen de prop. J. H. Hei denrijk. Aan d8. J. Stemberg, pred. bij de Ned. herv. gemeente te Arnhem en d5. KerkholT, pred. b(j de herst. ev. Luth. gemeente te Amsterdam, is eervol emeritaat toegekend. Te Rotterdam is in den ouderdom van 52 jaren overleden de heer dr. J. B. Molewater. lector in de geneeskundige cliniek en directeur van het ziekenhuis aldaar. Naar men uit Helievoeisluis meldt zijn Maandag en Dingsdag II. door de op de Maas varende vischsloepeu ongeveer 25000 stuks schelvisch aange- bragt. Van deze hoeveelheid zijn ruim 20000 stuks naar Belgie gezonden. Te Edam is door wijlen den heer P. Kramer gelegateerd: ter verhoo ging van het tractcment der beide predikanten (ƒ180 elk) eenige stukken land; voor het kelkefonds ƒ1000 4 pCt nat. schuld; voor de diaconie 1000 idem; voor het diaconie-huis ƒ1000 3 pCt idem. In den avond van 4 Dec. I. heeft de woning barer ouders te Arnhem op geheimzinnige wijze verlaten, en wordt sedert vermist een 23-jarig meisje. Aangezien sedert hare verdwijning geen spoor hoegenaamd van haar is kunnen worden gevonden, bestaat er vrees, dat zij door het een of ander toeval in den Rijn is geraakt en verdronken. De commissaris van politie te Arnhem noodigt een iegelijkbijzonder de burgemeesters van lager aan den Rijn gelegen gemeenten, nit.zoo mogelijk omtrent dal meisje hetzij levend of dood, inlichtingen te geven cn die in te zenden aan het commissariaat van politie aldaar. In Augustus jl. ontstond er eene woordenwisseling tusschen eenige wachters der spoorwegwerken onder Eindhovenwaarbij de een den ander verweet zijne dienst niet naar belmoren te volbrengen. Een derde persoon trok parl(j voor zijn makker, en daagde den aanlegger lot vechten uit. Er ontstond eene worsteling, waarbij een van hen op den grond viel, den hals brak en twee dagen daarna een lijk was. De ander is den 7den dezer ter zake van moedwilligen manslag door bet prov. geregtshof van Noordbrabant, onder verzachtende omstandigheden, veroordeeld tol 6 maanden cellulaire gevangenisstraf. 's GRAVEN HAG E 10 December. Aan den heer E. C. W. Hoyer is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als commies-stempelaar bij hel kantoor van waarborg der gouden en zilv. werken te Rotterdam, terwijl als zoodanig benoemd is de heer C. A. F. Struick, thans in die betrekking te 's Bosch. Tot ontvanger der in- en uitgaande regten aan het grenskantoor aan den Braam is benoemd de heer D. Folkerma, en tot ontvanger der dir. belastingen Ie Wieringerwaard de heer A. H. van Iddekinge, beiden eervol ontslagen meter-laxaleurs van den turf. Tot commissaris van policie te Amsterdam is benoemd de lieer mr. H. G. van Doesburgh, advocaat aldaar. De minister van oorlog zal Dingsdag en die van koloniën Woensdag aanst. geen gehoor verlceneii. Gisteren avond hebben de heeren Uesluiysen, van den ilonertJose- phus .litta, en meer andere personen in hel Hotel de Üude Doelen eene langdurige conferentie gehouden, en heden morgen heeft de minister van biunenl. zakenmet de heeren Heshuysen en van den Honert eene bijeen komst gehad. In de zitting van de tweede kamer van gisteren is ingekomen een overzigt van de opbrengst der belastingen enz. over de dienstjaren 1831 1863. De beraadslagingen over het Vde hoofdst. der staatsbegrooting (dep. van binnenl. zaken) zijn voortgezet. De behandeling der zaak van hel lager onderwijs werd hervat, en daarbij hel woord getoerd door de hh. van Nis pen van Sevenaer, Jonckbioel, de Brauwde Laat de Kanter, Mijer van Lynden, van Znylen van Nyevelt, Kappeyne van de Coppello en den mi nister. Hoofdzakelijk werd de vrijheid van onderwijs besproken, en nage gaan of de wet op het lager onderwijs zoodanig wierd toegepast, dat die vrjjheid als voldoende geëerbiedigd kon worden beschouwd. De minister kon niet toegeven dat, vermits zeker getal in den lande niet te vreden is met de wet, daarom herziening noodig was. Vervolgens werden de onder scheidene artikelen van afd. 7 goedgekeurd. Over afd. 8 werden in het al gemeen geene discussiCn gehouden de onderscheidene artikelen werden goedgekeurd. Een voorstel van den heer Simons, om de subsidie aan de kon. akademie van wetenschappen met ƒ2000 te verhoogen werd met 40 tegen 28 stemmen verworpen. BU1TENLANDSCHE BER1GTEN. GN6ELASD. LONDEN8 December. Bet Anglieaausche zendelinggenootschap heeft zich lot de regering ge wand met de klagt dat zijne zending op het eiland Lifu, een van de Loyalty-eilanden in den Stillen Oceaanvan Fransche gezagvoerders en Fransche zendelingpredikers thans hetzelfde lot heeft ondergaan als zijne zending op Otaheite nu twintig jaren geledenhet hoopt nu weder even zeer als toen ondersteuning bij de regering te zullen vinden. Door het Fran sche bestuur van Nieuw-Caledonifi is, volgens het Miss. Mag., het eiland Lifu in bezit genomen, onder voorgeven dat het eene onderhoorigheid van Nieuw-Caledonid was, en zijn voorts alle werkzaamheden van de En gelsche zendelingen en van hunne inlandsche medehelpers voor het tegen woordige gestuit. De Engelsche zendelingen zijn reeds sedert 20 jaren op dat eiland werkzaam geweest. De hh. Baum, Sons en C°. hebben bekend gemaakt, dal het bedrag der hun ontstolen geld- en andere waarden veel minder is dan de hierom trent loopende geruchten vermeldendaar hun verlies in speciebanknoten enz. de som van 3000 niet te boven zal gaan. Bijeen brand, die Dingsdag morgen in Marklane ontstond in een groot gebouw, waar een tiental verschillende kantoren gevestigd waren, zijn de huisbewaarders, kinderen en dienstboden met levensgevaar door de policie en spuitgasten geredtot tweemaal toe door de vlammen zich eenen weg banende viel de opzigter van den reddingtoestelMiller, met een kind onder den arm, door het bezwijken van den trap, in de vlammen, doch de even onversaagde spuitgast Preston snelde hem fe hulp en bragt beiden, hoewel in schier bewusteloozen toestand, in veiligheid. Te Glasgow is mede in eene woning een brand uitgebarstendie wel is gebluschtmaar waarbij toch drie kinderen door den rook zijn geslikt. De meid, aan wie het opzigt over deze kinderen was opgedragen, had de wo ning voor eenigen tijd verlaten. Volgens bijzondere berigten uit Yokohama is het eskader uit de Bin nenzee teruggekeerd, na Jeddo te hebben aangedaan. In die hoofdstad hadden onderhandelingen plaats gehad tusschen de vlootvoogden en de Ja- pansche bewindslieden. Te New-York is in den nacht van 25 op 26 November op negen plaat sen gelijktijdig eene poging gedaan om de stad in brand te steken name lijk in Barnum's museum van zeldzaamheden en in acht groote logementen. Er is door die pogingen slechts weinig schade aangerigt. Twee personen zijn deswege gevangen genomen; deze lieden werden vermoed handlangers der zuidelijken te zijn. In al de gebouwen waar brand was ontstaanvond men wijde flesschenallen van hetzelfde model en met hetzelfde merkge vuld met phosphorus, hetwelk men allerwege tot tusschen en onder hel beddegoed gestrooid vond. In een der hotels waren zelfs de glasgordijnen in aanraking gebragt met hoopjes lucifers, liet trok de aandacht dal alle deuren der met brandstof gevulde slaapvertrekken afgesloten warenzoodat het er op was toegelegd om hel vuur tijd tot werking te geven eer men er bij kon komen.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1