Per Telegraaf. «liet gedoogt. Mijn grieve is, dat zulk feit plaats vindt in een vrij land tegen vrije burgers. Gedoogt de wet het, dan is mijn grieve gerigl niet alleen legen het feit, tnaar evenzeer tegen de wet. Mijn moeder is, Gode zij dank! langzamerhand hersteld van den schok, dien dit geval aan haar zenuwgestel toebragt. De goede naam van mijn familie en mij heeft er niets door geleden daar wjj het geluk hebben bij de ingezetenen dezer gemeente goed te staan aangeschreven en bij dit voor val de meest algemeen deelnemende belangstelling ondervonden. Doch het is gebleken, dat in hel arrondissement Dordrecht ieder, die een kleinigheid, door hein verschuldigd, betaalt, zoo de regter ongeveer een jaar later, ter ontdekking van hel misdrijf eens derden, van Item verlangt te weten tegen afgifte van welk stuk die betaling plaats vond en deze de juistheid der daarop gegeven antwoorden baéwijfelt, bloot staat aan bezet ting van zijn erl en woning door gewapende mannen, als hadde hjj een moord bedreven; alsmede aan opening van kasten, kisten en ladenwaarin zich bevinden de papieren en geschriften van hem en zijn huisgenooten vrouwen en mannenouden en jongen en aan de doorsnuffeling en door lezing daarvan door vijf vreemde mannen, waaronder zelfs een klerk en twee brigadiers. .llijn familie heeft dit ondervonden. Burgerpligt gebiedt, mjjns inziens, de openbaarmaking van hetgeen ons weêrvocr, als het beste middel om an deren en mij in de toekomst voor zulk een ondervinding te vrijwaren. Numansdorp, 24 Nov. 1864. D. Kicifhoofd, Secr. der gemeente Numansdorp. Wij ondergetei'kenden verklaren sedert jaren van nabij te kennen den heer Dirk Kluifhoofd, secretaris der gemeente Numansdorp, en zijn waar heidsliefde onkreukbaar te achten. Dientengevolge mogen wij de hier boven door hem medegedeelde feilen, hoe ongeloofelijk zij schijnenniet betwijfelen. In het belang van de persoonlijke vrijheid, de veiligheid der eigendom men en de rust der faniilifin in ons vaderland, doen wij bij deze openlijk protest tegen het feit dat op 1 November 1864, ten huize van uiejufvrouw de weduwe M. L. Kluifhoofd, grondeigenaresse te Numansdorp, werd ge pleegd, en noodigen wij alle uilgevers van dag- en weekbladen uit, om de mededeelingcn van gezegden heer Kluifhoofd, met dit ons protest, in hunne, nieuwsbladen over te nemen. Jlr. 11. C. J. Hoog, Grondeigenaar, lid der Provinciale Staten van Zuidholland, Dijkgraaf van het Hoogheemraadschap Rijn land, te Leyden. P. Blbssé va* ZeiuiANDGrondeigenaar en lid van den Raad, te Dordrecht. H. J. Knottenbelt, te Dordrecht. J. W. Hein, Grondeigenaar, lid der Provinciale Staten van ZuidhollandIe Brielle. J. G. de Mak, Oud Zee officier te Amsterdam. J. G. W. Fume, lloofd-ingeuieur, te 's Hage. P. L, F. Blussê, Advocaat bij den Uoogcn Raad der Neder landen, Hoofd ingeland, waarnemend Hoogheemraad van Rijnlandte 's Hage. 's GRAVEN HAGE 8 December. Z. M. heeft aan den heer R. I). Hooglandt, oud-consul van Zweden en Noorwegen te Amsterdam, vergunning verleend tot hel dragen der ver sierselen van ridder der orde van de Poolster, hem door den koning van •Zweden geschonken. Door Z. M. is aan den luit. ter zee lstc kl. titulair P. M. Brutcl de la Rivière, leeraar in de wis en natuurkunde bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord, de titel van hoogleeraar toegekend. Het strekt ons tol genoegen te kunnen mededeelen dal H. JU. de koningin van Engeland, tot erkenning van de diensten door de Nederl.zee- niagt bij de expeditie in Japan bewezen, den kapitein ter zee de Man, be velhebber der Nederl. scheepsmag! in de wateren van Japan, benoemd heeft tot ridder van de militaire Bath-Orde. Een zoodanig buitengewoon en uit stekend blijk van vereering, dal naar wij tevens vernemen op de meest vleijende wijze door de Engelsche regering is kenbaar gemaakt, bewijst dat de krachtige medewerking van de Nederlandsche marine ten hoogste wordt gewaardeerd. De minister van binnen! zaken zal Zaturdag aanst, geen gehoor ver- leenen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn de beraadslagin gen voortgezet over het hoofdstuk Binneul. zaken der staatsbegroting. Bij art. 81 werd de zaak der calamiteuse polders uitvoerig bespreken en de voorgenooiene regeling daarvan in bijzonderheden onderzocht. Daarover voer den het woord de bh. de Laat de Kantcf, van Kerkwijk, van Heemstra en de minister van binnenl zaken. De heer van Heemstra, door de van regeringswege gegeven inlichtingen niet voldaan, stelde de volgende motie voor: De kamer, gehoord de diseussien en van oordeel dat het onderwerp bij de wet moet geregeld wordensluit de beraadslagingen." Deze motie werd echter met 44 legen 24 stemmen verworpen. Art. 81 en vervolgens ook ar tl. 82—90 werden daarop zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. BUITENLANDSCHIC BERIGTEN. LONDEN 6 December. Graaf van Carlisle, gewezen onderkoning van Ierland, is op zijn landgoed in Yorkshire overleden. Zaturdag avond II. is er bij de geldwisselaars Baum and Sou een dief stal gepleegd van specie, bankpapier, diamanten, enz., vertegenwoordigende ecne waarde van 25000 Berigten uit New-York van 26 Nov. melden het volgende: Generaal Sherman rukt in twee kolonnes op Augusta en Macon aande steden waar door zijn weg voert, verbrandende. Den 20!teo bevond hij zich te Gordon, op 50 mijlen van Macon. Generaal Beauregard heeft ecne proclamatie uit gevaardigd, waarin hij zegt, dat het dringend noodig is hulptroepen naar Georgia te zenden. Augusta bevat een depót van wapenen en oorlogsbehoeften en is dus voor de zuidelijken van het grootste belang. De generaal Beauregard heeft eene proclamatie tot de bevolking van Georgia uitgevaardigd, waarin hij haar aanspoort om de bondstroepen allen niogelijken tegenstand te biedentevens kondigt hij haar aan dal hij haar te lm p zal komen. FRANHRIJH. PARIJS, 6 December. De kapitein Sthoefer, van de infanterie, thans op non-activiteit, is benoemd tot conservator van de Fransche begraafplaats te Sebastopol. Naar men verneemt heeft de minister Duruy bij den keizer eene me morie ingediend waarbij de noodzakelijkheid betoogd wordt om het lager onderwijs vefpligtend te maken. Een ambtenaar van hel dep. van binneul. zaken heeft zich met eene som van 120,000 fr. op de vlugl begeven. De Patrie deelt berigten mede uit Japan van 15 Oct. De vorst van Nagato had, volgens die berigten, na te Simonosaki eene tuchtiging van de verbonden zeemagt ontvangen te hebben, geweigerd de geldsom, die hij naar de beslissing van de regering des Taïkoens aan de verbondenen tot ver goeding der oorlogskosten betalen moest, te voldoen. Daarop hadden de andere daïmios of rijksgrooten eene zamenkomst gehouden en, handelende als opperste geregtshof, den vorst van Nagato veroordeeld tot het verlies van zijne eer en zijne bezittingen. Verder had de regtbank te Jeddo be paald dat het paleis van dien vorst daar ter slede afgebroken en met den grond gelijk gemaakt zou worden, en dat, om hem met eene zwaardere straf dan den dood te treffen, zijne gelronwste dienaren ter dood gebragt zouden worden. Dat vonnis was ten uitvoer gelegd; het paleis van den vorst was gesloopt, en zijne dienaren waren onthoofd, met uitzondering van zijnen rentmeester, die vergunning had bekomen om zich zelf om het leven te brengen. Deze ongelukkige, een man van bekende goedheid en liefdadigheid, had zijne regters met betraande oogen voor die genadige ver gunning gedankt zeggende dal zijne kinderen de hem bewezen gunst altijd in dankbaar aandenken zouden houden; daarop had hij zich den buik open gesneden. In andere berigten uit Japan wordt het bovenstaande op eene andere wijze voorgesteld en zou de veroordeeling van den prins door den Mikado en den Taikoen zijn uilgesproken, niet onwaarschijnlijk omdat hij zich door de vreemdelingen had laten ten onder brengen. Een en ander vereischt nadere bevestiging. Naar men uil Madrid aan de Ind. Beige meldt, heeft de Spaansclie regering besloten van verdere pogingen tol demping van den opstand op S'. Domingo af te zien en die onlangs herkregen kolonie, met uitzon dering van 2 of 3 punten op de kust, wederom te laten varen. Van dit besluit zon aan de corles bij de aanslaande opening der wetgevende zitting in de troonrede kennis worden gegeven. P U I! I S 8 E N BERLIJN 7 December Heden heeft de intogl der uit de hertogdommen terugkeerende troepen op plcgtige wijze plaats. Dezen avond zal er eene luisterrijke verlichting plaats hebben. De Saksische regering heeft reeds de noodige bevelen afgezonden om hare troepen Holstein te doen verlaten. 's GRAVENHAGE8 December. In de zitting van de tweede kamer van heden is bij de beraadslaging over het hoofdst. Binnenl. zaken die overhoo- gcr en middelbaar onderwijs afgcloopen en die over lager ouderwijs aange- vangen. Morgen voortzetting. Bjj art. 91 is een voorstel van den minister om 101 250 uit te trekken voor de rentebetaling ten behoeve der doorgraving van Holland op zijn smalst aangenomen. PETERSBURG, 8 December. Bij keiz. ukase van den dezer, is ten behoeve van de vermeerdering van kapitaal in hel belang der nationale nij verheid bepaald,' dat een 5 pCts. leening van 100 millioen roebels, in obli- gatiên van 100 roebels, zal worden uitgegeven. Aan deze leening, binnen 60 jaren af te lossen, zullen verbonden zijn twee jaarlijksche uitlotingenr met eene terugbetaling die van 120 tot 15Ó roebels stijgen zal. Bovendien zal in de eerste 30 jaren telken jare twee en later telken jare eene loter() getrokken worden, waarbjj iederen keer de hoogste prijs 600,000 roebels zal bedragen. De inschrjjvjng staat open van 15 lot 24 dezer. De stortingen geschieden in tiende gedeelten elke maand, te beginnen met Januarij aanst. INCiEZONHEN. Aangezien bel schijnt dat de heer II. Zaalberg door zijn herhaald schrij ven in de Letjdsche Courant de quaeslie betreffende het beheer der Gemeente- Commissie van de vroeger door hem ingebragle beschuldigingen zoekt af te leiden, en ik aan de menigvuldige aanvragen om eer. exemplaar var. de door mij geschreven Toelichtingen, die niet in den handel verkrijgbaar zjjn ge steld niet voldoen kanacht ik het nood.g ook langs dezen weg de hoofd punten die daarin voorkomenopenbaar te maken. Op bladz. 31—34 van mijne Toelichting III, wordt het volgende gelezen: »En nu besluit ik rnijne Toelichting met nog een terugblik te werpen op hel geheele geschrijf van den heer H. Zaalberg, en dan zie ik dat het in strijd met de waarheid is, en dal er van al zijne insinualien en beschuldi gingen van «slecht beheer", al zijn ze nog zoo behendig uitgedacht en stout uitgesproken, niets overblijft. In de bladzijden, door den Heer H. Zaalberg legen de Gemeente-Com missie geschreven, komen, onder andere onjuiste voorstellingen, de vol gende onwaarheden voor: De HeerH. Zaalberg heeft beweerd Dal er in 1852 ontvangsten zijn geweest, ad ƒ3013.88! en «hel «blijkt niet waarvandaan die in komsten komen." Dat er in 1852 is uitgegeven eene som van f 3033.45 zonder dat blijkt waaraan. Dal er in 1852 ie veel is uilge- geven aan vuur en licht en wel f 4191.30. Dat er in 1853 te veel is uitge- gegeven aan turf en steenkolen en wel f 1747.04!,. Idem voor reparatie en vernieu wing der kerkgebouwen ƒ3041.96. Idem voor arbeidsloon lot repa ratie van de kerkgebouwen enz. 2447.571. Idem voor de traclementen van organisten f 1070. Idem voor de plantsoenen ƒ559.95. Dit is onwaar. Zie mijneToel.I.bl. 8,9. Dit is onwaar. l.bl.9,10. Dit is onwaar. Dit is onwaar. I. bl. 10. Hel was 2500.93. I.bl. 13,14. Hel was 1083.98.' Dit_is onwaar. 2509.—. of wel voor de kerkge bouwen p.m. 1500. en voordehuizen 1000. Dit ison waar. Zie mijneToel. I. bl. 16, 17. Hel was 1332.77®. Dit is onwaar. Dit is onwaar. I.bl. 17. Hel was 850. I.bl.17. Het was 10.80.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2