LËYDSCUE COURANT. 1804. VRIJDAG 9 DECEMBER. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel /aars. Afzonderlijke Hommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCI1Ë BEiMGTËN. LEYDEN, 8 December. In de zitting van den gemeenteraad van lieden is als regent van liet gere formeerd minneliuis herbenoemd de heer A. K. W. E. C. Fischer, en het onder houden en opwinden der gemeente-uurwerken en klokken, ingevolge het voorstel van burg. en wetli.opgedragen aan II. van Leeuwen alhier, op eene jaarwedde van 750. Omtrent twee missiven van commissarissen van den Oegstgeesler straatweg, die daarop in beraadslaging werden gctiragl stelden burg. en wetli. voor om de eene missive in handen van de vroeger voor deze zaak benoemde commissie te stellen, hetgeen werd aangenomen, terwijl z(j, wal betreft de andere missi«e, voorstelden om te voldoen aan het daarin vervatte verzoek, strekkende om, wanneer commissarissen aan Z. 51. den koning hel verzoek deden om den tolboom nog gedurende 6 maanden op de tegenwoordige plaats te laten, onder belofte van alle rij tuigen naar het slation van den spoorweg of naar nabijgelegen woningen bestemdvrij te laten passerende gemeente Leyden zich niet daartegen zoude verzetten; omtrent dit laatste voorstel werd met 15 tegen 6 stem men besloten, eenvoudig op de uitvoering van het kon. besluit omtrent de verplaatsing van den tol te blijven aandringen. Vervolgens kwam in be handeling het adres tot afstand van de Ruïne, om daarop eene concertzaal te bouwen, met een jaarljjkseh subsidie van ƒ2500 uit de gemeentekas. De conclusie der rapporten van burg. en wetli. en van de commissie van financien was, dat zij geene vrijheid vonden eene gunstige beschikking op dit adres aan te raden. Door den heer Goudsmit werd nog voor den aanvang der beraadslagingen eene motie van orde gedaan, strekkende om de discussie over hel plan tol het volgende voorjaar uit te stellen, met het doel om te zien of er niet elders een geschikt exercitie-veld zoude te vinden zjjn, ten einde op die wijze een der tegen het plan aangevoerde bezwaren te doen vervallen, en ook om gelegenheid te geven aan de burgerij om door deelneming aan de inrigting van hare werkelijke belangstelling iu de zaak te doen blijken. Na uitvoerige discussiën werd in den zin dier motie met 14 tegen 8 stemmen besloten. Eindelijk werd nog op het verzoek tot ver mindering van hel schoolgeld voor de hoogere burgerschool met 16 tegen 5 stemmen afwijzend beschikt. Vergelijkende slaat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelen, ten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden November 1863 en 1864, alsmede van die opbrengst over de eerste elf maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Zuivere opbrengst over de maand November. Zuivere opbrengst over de eerste 11 maanden. 1863 1864 1863 1864 Geslagl( bij opcenten en invoer) Gedistilleerd {idem) Gemaal eigen middel) "Wijn, Fruit-enKnnslwijn(jrf f 1884.67J 7580.29 7393.14 1760.621 2138.78 7536.19J 8244.34 1993.20 20055 53 71735.58 65250.10' 17807.77.1 21955.54 74101.84i 73707.97 18495.67^ ƒ18618.73 /19912.511- ƒ174848.99 ƒ188261.03 ln de maand November zijn binnen deze gemeente geboren 121 kinderen, als: 62 zoons en 59 dochters. Overleden 91 personen, als: 13 mannen, 16 vrouwen, 24 zoons en 38 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 6, waaronder 1 paar tweelingen. Voltrokken 40 huwelijken. Eergisteren avond is den heer Joseph Joachim, die zich op het invi tatie-concert van Sempre Crescendo met grooten bijval had doen hooren door hh. studenten eene serenade gebragt aan hel hotel leLiond'or, alwaar hij zfin intrek had genomen. Rij zijne aankomst alhier was ltjj door eene eerewacht derwaarts geleid. De Staatscourant deelt mede het bij het dep. van marine ontvangen uitvoerig rapport van den kapitein ter zee de Man, betredende de krijgs- verrigtingen der Ned. zecmagt bij het forceren der straal Simonosaki en de daarop gevolgde onderhandeliugen met den prins van Negato. Uit ambtsberigten van den bevelhebber der zeemagt in O. I. blijkt dal van het stoomschip Celebesbij de verdediging van Sinlang, ir. Augus tus jl., is gesneuveld de kwartiermeester A. G. van Grinsven; terwijl bij die gelegenheid gekwetst zijn: de luit. ter zee 2de kl. 51. P. Struick, de 4de timmerman G. J. Koot, de matrozen lst« kl. F. Schuls, B. Hartman en A. Assenbroek, en de matrozen 3de kl. P. L. Bishofï en J. Jansen. Omtrent het gebeurde te Tagal is door den gouverneur generaal van Ned. Indie aan den minister van koloniën berigt, dat in den vroegen mor gen van 28 Oct. jl. de kazerne der pradjoerits te Tagal is overvallen door een 70 tal kwaadwilligen, die een pradjoerit vermoordden en 26 geweren roofden. Zjj trachtten, doch te vergeefs, de woning van den vvaarnemen- den regent binnen te dringen, vernielden toen het meubilair en de pen- doppo, en trokken daarop naar het zuiden terug. De resident vervolgde de onruststokers en stelde pogingen in hel werk om hen te omsingelen met behulp der bevolking van KansoenganPangka en Mdribaija. Bovendien was eene versterking van een 60-tal militairen bij den kommandant der 2dc militaire afdeeliug aangevraagd. De kwaadwilligen hadden twee Europesehe opzigters vermoord en één verwond. De oorzaak der beweging die overi gens bij de bevolking geene ondersleuning vondwas nog onbekend. De kamer van koophandel en fabrieken te Gouda heeft zich b(j adres tot de tweede kamer gewend over het wets ontwerp lot wijziging der ge meente-wet; zij is met het denkbeeld, tot afschaffing van alle verbruiks belastingen, hoogelijk ingenomen. Door den gemeenteraad van Amsterdam is tot hoogleeraar in de schei kunde bij het athenaeum benoemd de heer dr. J. W. Gunning, te Utrecht. Door H. Lehman c. s. is cassatie aangetcekend tegen het arrest van hel prov. geregtshof van Gelderland, waarbij zij tot de straf des doods zijn veroordeeld. Te Westerbork (Drenthe) is Zaturdag II. eene boerderij afgebrand, waarbij 14 koeijen, 2 paarden, eenige varkens en eene kudde schapen een prooi der vlammen werden. Te Leeuwarden is Slaandag avond omstreeks 5 lire, bij een in het noord-oosten lichtrood gekleurden hemel, een lichtbol waargenomen, die zich van het zuid-westen naar het noord-oosten bewoog. Te Veendam heeft Maandag II., op last van de regterlijke magl Ie Groningen, door twee doctoren uit Winschoten, de schouwing plaats gehad van het lijkje van een des avonds bevorens geboren kind. De meid van den vleeschhouwer Cohen, Ie Veendam, genaamd J. W, beviel in stilte, en ging daarna om eene boodschap; in dien tijd vonden Cohen en zijne vrouw in haar bed het lijkje van een pasgeboren kind; bij bare terugkomst bekende zij, dat zij even te voren van dat kind was bevallen en hel in hel stroo had verborgen. Zondag II. verspreidde zich in de r. k. kerk te Oosterhout het ge rucht van brand, waardoor eene zoo groote verwarring ontstond dat twee vrouwen ernstige verwondingen hebben bekomen. Later bleek het dal het gerucht slechts een loos alarm was geweest. Slaandag II. heeft er op den spoorweg tusschen Maastricht en Aken een ongeluk plaats gehad. Een locomotief, gaande van Maastricht naar Aix, moest te Simpelveld eenige oogenblikken wachten tol dat een steenkolentrein gepasseerd was. De bestuurder van de locomotief gaf niet genoeg acht op het sein eu stuurde dus op den trein in. Door deze onachtzaamheid werden 7 wagens geheel verbrijzeld en de locomotief zwaar beschadigd. Een der beambleu werd zoodanig verwond, dal hij spoedig daarna overleed. Vervolg en slot der mededeeling van den heer D. Kluif hoofdserce- taris «ter gemeente Numansdorp (zie hel vorig nommer dezer courant), r «Zietdaar feilen, voor welke ik insla. Bet is mij volkomen onbekend of hetgeen op 1 November 1864 is ge pleegd, plaats had krachtens uitdrukkelijke magtiging der regtbank. Dit is zeker dat deze niet is vertoond. Mogl zij bestaan hebben, daardoor wordt geen verandering gebragt in de zaak; alleen zou dan de regtbank de ver antwoordelijkheid deelen, die anders uitsluitend op de hecren regler-com- missaris en officier drukt. Doch het feit blijft, dat het huis en erf mijner moeder door gewapende mannen zijn omsingeld en bezet, dat regter-commissarisofficier, klerk ter griffie en twee brigadiers, waarvan één gewapend, in haar huis zijn bin nengedrongen, aldaar de geschriftenboeken en papieren van mijn moe der, zuster en broeder hebben doortast en doorzochten met de weten schap die zij daaruit mogen hebben opgedaanzijn vertrokken. liet feil blijft dat dit plaats had zonder dat iemand der bewoners van het huis van eenige overtreding werd verdacht. De eenige aanleiding daartoe blijft datdoor regter-commissaris en offi cier, de juistheid werd betwijfeld van de door mijn broeder voor beiden als getuige huiten eede afgelegde verklaring omtrent het al of niet beslaan van een geschrift, dat zóó het bestond, mijns broeders eigendom ware, en door beiden werd begeerd om op het spoor te geraken van een misdrijf, dat zoude zijn begaan door een hem en zijn gezin vreemd persoon. Ik heb aan regtsgeleerden voorgelegd de vraag: gedoogt de wel zulk een inbreuk op de vrijheid der ingezetenen? Hel antwoord was: lluisselijke geschriften en papieren zijn het heiligste eigendom van «personen en huisgezinnen, dat de zamenleving oplevert. «Volgens de schrijvers over het strafregt, Milh ermaierllenke en «anderen, mag de hand van bet gezag daaraan niet tasten, tenzij zij zich bevinden onder hem, die van misdrijf is verdacht. Onder der- «den mag het gezag nimmer lot zulk onderzoek overgaan. «Ons Wetboek van strafvordering huldigt kennelijk dit laatste beginsel «in de artt 45, 48 en 109; het spreekt alleen van zulk onderzoek bij den verdachte. Zoo oot'deelen ook de Bosch Kemper, Wetboek van «strafvordering, deel I, bladz. 184 en dePinto, Handleiding, 2deged.589. «Ja, zelfs bij den van misdrijf verdachte verbiedt gezegd art. 109, «buiten hel geval van ontdekking op heeler daad, zulk onderzoek aan n den regter-commissarisal heeft deze verlof tot huiszoeking van de regt- bank verkregen, zoo hij niet levens uitdrukkelijk door haar is gemag- «tigd tot het onderzoek van geschriften, boeken en papieren. De lieer de Bosch Kemper merkt op dit artikel bovendien aandal zulke mag- ntiging niet dan uiterst zeldzaam en bij zware misdaden, tegen een verdachte, na regtsingangmag worden verleend. «Zoo de wet het verbod van zulk onderzoek bij derden niet uitdruk- «kelijk inhoudt, het is omdat zij niet kan onderstellen, dat de regter «zelf, wiens uitdrukkelijke roeping juist is de veiligheid van de personen «en eigendommen der ingezetenen te beschermen, met eigen hand de personen in dier diepste geheimenissende woningen in dier heiligste «schuilhoeken zal aantasten en verstoren, en omdat, zou daartoe be- voegdheid beslaan, deze uitdrukkelijk moet zijn gegeven." Mij evenwel is het vrij onverschillig of de wet zulk een inbreuk al of

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1