Onder de gedagvaarde personen behoorden mijn minderjarige broeder Maarten Leendert Kluifhoofd en ik. Mijn broeder verscheen voor den regter- commissaris op 14 eu 28 October. Mijn verschijning werd slechts op 14 October verlangd. Mijn broeder had aan M. S.ongeveer tien maanden geleden, de som van ƒ8.80 ter hand gesteld ten behoeve van den koopman Hijmans te Dordrecht, ter zake van tijdens het halve eeuwfeest van Neder- land's herstelling geleverde oranjemutsen. Hel onderzoek gold de vraag of dit bedrag van ƒ8.80 soms was betaald op een kwitantie, en, zoo ja, of die kwitantie misschien een nagemaakte kon wezen. Op de daarnaar gedane vraag heeft mijn broeder bij zjjn eerste verschij ning aan den regter-commissaris overgegeven de kwitantie, gedagleekend 22 Januarij 1864, naar zijn meening door den leverancier tlijmans geschre ven en geteekend Ofschoon de echtheid dezer kwitantie, evenzeer als de betaling van haar bedrag aan Hijmans leger, de afgifte door hem op 22 Ja nuarij, naar ik vernam, door gezegden llijmans voor den regler is erkend, zoo schijnt evenwel de regler nog een onderzoek te hebben noodig geacht naar de vraagof bij de ter handstelling der gelden door mijn broeder aan M. S.om ze den koopman Hijmans te betalen (dus vóór de betaling aan ilijiuans en de afgifte door dezen van de vertoonde kwitantie) door M. S. aan mijn broeder een kwitantie was afgegeven, en, zoo ja, of die een nagemaakte was geweest. De antwoorden aan den regter-commissaris op de deswege aan mijn broe- t'er en mij gedane vragen, welke een zoo lang verstreken tijdstip betroffen, schijnen tot ons leedwezen den regter-commissaris niet te hebben voldaan. Doch wjj konden niet meer verklaren dan wij ons herinnerden of wisten. Up 1 November jl (d. i. 4 dagen na de laatste verschijning mijns broe ders voor den regter-commissaris) had het volgende plaats. MUa moeder, een weduwe, bewoont met twee barer kinderen, een doch ter en de minderjarige zoon, van wïen ik straks sprak, een huis, slaande op een afgesloten erf aan het begin der Voorstraat te Numansdorp, nabij den Zeedijk. Ik bewoon met vrouw en kind een huis, staande op een erf, naast dat mijner moeder gelegen. Op gezegden lsl(,n November, des voormiddags te elf uur, wordt eens klaps en onverhoeds het erf mijner moeder gedeeltelijk bezet en haar huis omsingeld door drie gewapende rijksveldwachters, aangevoerd door een ge wapend brigadier, die den uit- en toegang uil en tot het huis aan een iege lijk verboden, zelfs aan mij, dien zij kenden en die, dit ziende, mij naar het huis mijner moeder wilde begeven. Mjjn broeder, die zich in de nabijheid op de jagt bevond, werd door den genoemden brigadier, die hem eerst vruchteloos in huis had gezocht, in of bij hel jagt veld nitgenoodigd hem te volgen naar des brigadiers woonhuis, alwaar de regter-commissaris, officier van justitie, klerk ter griffie en een brigadier van Dordrecht zich bevonden. De regler commissaris heeft aldaar aan mijn broeder te kennen gegeven, dat de antwoorden voor hem afgelegd hel vermoeden hadden doen ontstaan dat zich nog een kwitantie onder Item betond, en de heeren waren gekomen om die te zoeken, tenzij hij haar vrijwillig overgaf, waartoe zij hem nitnoodigden. Na de verklaring mijns broeders, van niet te weten zulke te bezitten, zijn de drie genoemde hee ren en beide brigadiers het huis mijner moeder, waarin zich bevonden mijn moeder, mijn zuster en drie vrouwelijke bedienden, ongeveer te twaalf uur binnengetreden, en hebben na mondelinge mededeeling aan mjjn moeder, van door de regtbank te zijtt gelast tot liet doen van een huizoeking ten harentdeze aangevangen in de kamer mijns broeders en voortgezel in die mijner zuster eu in de overige vertrekken. Zij hebben zich de gesloten kastenladen en meubelen doen openen, en allen, d. i. regter-commissa risofficierklerk en beide brigadiershebben de daarin aanwezige boeken, pakketten, familiepapierenfinantiëele geschriften, aanleeke- ningen en brieven geopend, doorzocht en doorkeken. Alleen de brand kast en, op verzoek mijner zuster, de brieven van haar verloofde, beide aanwezig in het laatste vertrek, dat het onderzoek moest ondergaan, von den genade. Onder dat werk werd mij eindelijk, na herhaalde aanvrage, vergund binnen te gaan. Ik vond mijn moeder in zoodanigen toestand van geschokte zenuwendal de raad en hulp van deu geneesheer moesten worden inge roependie, door mij gehaald, gelukkig dadelijk is verschenen. Ongeveer te twee uur heeft het vijftal hel huis verlaten en is de bezet ting opgetrokken. Hel zal niemand verwonderen dat gedurende dit onderzoek een talrijke menigte zich verzamelde vóór het huis mijner moeder. Algemeen was de ergernis over hetgeen men zag en vernam dal voorviel, ja zoo zeer, dat ik vreesde voor gewelddadigheden en mij heb verplig! geacht de menigte drin gend te verzoeken zich bedaard te houden. Aan dit verzoek is tot mijn groot genoegen voldaan en de heeren hebben zonder dal hun overla-t werd aangedaan, het dorp verlaten. (Slot volgt.) 's GRAVEN iiAGE 6 December. 1. M. heeft tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw benoemd den heer C. F. Quienlid van de kamer van koophandel Ie Amsterdam, en den heer J. Boelen, lid van de prov. stalen van Noordholland te Amsterdam. Z. M. heeft tot ridder der Militaire Willemsorde 4dc klasse benoemd den korporaal der infanterie B. Migchelsen, van het leger in Ned. Indie, als hebbende zich bij de 2de expeditie naar Nias in 1863 onderscheiden. Tot burgemeester der gemeente Zwaag is benoemd de heer J. A. de Vicq, cn tol burgemeester der gemeente Bakel de heer J. van Ncerven. Aan den officier van gezondheid 2de kl. bij de zcemagt C. G. van Mansvelt is, op zijn verzoek, eervol ontslag uil de zeedienst verleend. De leden van de eerste kamer zijn ter vergaderiug bijeengeroepen te gen Maandag, den 12dcn dezer. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn de algemeene beraadslagingen voortgezet over het Vde hoofdstuk der staatsbegrooling voor 1865. De minister van binnenl. zaken heeft de tegen hem en zijne begroo ting ingebragte bedenkingen beantwoord iu ecne zeer uitvoerige rede, welke hij in twee hoofdafdeelingen splitste; de eerste betrof de bezwaren, vragen eiiz., omtrent bijzondere onderwerpen, en de tweede strekte tot verdedi ging der door hem gevolgde binnenlandsche staatkunde. Tot de zaken van hijzonderen aard, die de minister behandelde, behoorden de regeling der tractemenlen van ambtenaren; de administrative reglspraak van gedep. sta ten; de herziening der kieswet; de verandering der grensscheidingen van sommige gemeenten enz., en de concessie betrekkelijk de doorgraving van Holland op zijn smalst. Na deu minister voerden nog het woord dc heeren IJssel dc Schipper, van Nierop, van Bosse, van Lyndenvan Eek, van Goltsleiii. Schimmelpenninck en Simons. Het voornaamste punt dat hierbij behandeld werd betrof den geest van centralisatie, welken men bij den minister gemeend had op te merken en waarop door sommige sprekers in den loop der beraadslagingen gewezen was. Ook werd teruggekomen op de noodzakelijkheid cener nadere regeling der grenzen tusschen verschillende gemeenten en provinciën van het rijk en op de zaak der oprigting van dc maalschappö ten behoeve van de doorgraving van Holland op zijn smalst enz. De minister beantwoordde nog de legen zrjne eerste rede geopperde bedenkingen waarna de algemeene beraadslagingen werden gesloten verklaard. Ingekomen is een wets-ontwerp tot verandering der grensscheiding tus schen de gemeenten Egmond aan zee en Egmond binnen. Volgens het wets-ontwerp nopens hel regt van zegel, treedt de wet in werking op 1 Julij 1865. De regering houdt de opheffing van het zegel- regt op drukwerken, dagbladen en advertenliën vol. Bij de heden aan het ministerie van marine gehouden aanbesteding van de levering van 800,000 ponden grove maatkolen was de minste inschrij ver de heer C. C. Berghuis, aan den Helder, voor ƒ11.22 de 100 pond. Ds. Veldman, pred. bij de oud-gereformeerde gemeente in de Wagen straat alhier, heeft Zondag avond van zijne gemeente afscheid genomen met eene rede over Phil. 1 vs. 27 en 28. Gisteren is op nieuw voor het front van het reg. grenadiers en jagers een jager, wegens aanhoudend wangedrag, vervallen verklaard van den mi litairen stand en weggezonden. welk op 5 Oct. in een geweldigen storm inasteloos geraakte en in zinken den staal verkeerdegedurende dien storm waren de kapitein4 andere zeelieden en 27 passagiers met masten en tuig, waarin zij de wijk hadden genomenover boord geslagen en verdronken. Bovengenoemde knaap is de eenige die gered werd. FRANKRIJK. PARIJS, 4 December. Uil Toulon wordt gemeld, dat aldaar eerstdaags 1800 man troepen naar Civiia-Vecchia zullen scheep gaan tol aanvulling van hel Fransche leger in den Kerkeljjken Slaat. Volgens het Journ. de Brux. zjjn de katholijken in Frankrijk tevre den over de benoeming van den heer Munck tol hoogleeraar in de Uebreeuw- sche, Syrische en Chaldeeuwsche talen, in plaats van den heer Renan. De benoemde is Israëliet, maar volgens het genoemde blad een uitstekend ge leerde, die door zijne godsdienstige belijdenis niet belet wordt een onpar tijdig oordeel te vellen. De graaf Dzialynski, die dezer dagen te Berlijn, bij de behandeling van het proces tegen verschillende Polen, ter dood werd veroordeeld, ver toeft thans te Montpellier. Zgne eigendommen, die sedert eenige maanden door de Pruissische regering onder sequester zjjn geplaatst, worden op eene waarde van 3millioen geschat. De prins Czarloryskidie in hetzelfde regtsge- ding tot levenslangen dwangarbeid werd veroordeeldbevindt zich eveneens in die stad. Een gerucht, volgens hetwelk de aan de kozakken ontkomende Polen door hem lot een legioen voor den Paus worden vereenigd, wordt tegengesproken. Te Marseille zijn de volgende lierigten aangekomen De bevolking der provinciën van Afghanistan is in vollen opstand. Er heeft een veldslag plaats gehad tusschen de Russen en den Khau van Kokand, die hierbij 6000 man verloren heeft, lerwjjl de Russen 18 steden verbrand eu twee plaatsen bezet hebben. Er heeft in Indië, aan de oostkust, weder een i orkaan gewoedwaarbij eenige duizenden menschen het leven hebben verlo ren. De stad Masulipalam is iu hare geheele uitgestrektheid overstroomd. P it UI S8EN. BERLIJN 5 December. Door de bondsvergadering is thans beslist dat de bondstroepeninge volge het voorstel van Pruissen en Oostenrijk, de hertogdommen zullen ont ruimen. Het Pruissisch Oostenrijksche voorstel is met 9 tegen 6 stem men aangenomen. Tegen het voorstel hebben gestemd: BejjerenSaksen, Wurtemberg, Ilcssen-Darmsladt en de f2de en 13de Curie. Luxemburg heeft zich van stemming onthouden. De gevolmagtigden van Oostenrjjk en Pruis sen hebben verklaard, dat hunne civile commissarissen het voorloopig bestuur in de hertogdommen zullen overnemen. Men kan verzekeren dat, indien het besluit anders ware uitgevallen, Pruissen niet voor middelen van geweld zon teruggedeinsd zijn, hetgeen voor Duitschland bedenkelijke gevolgen zou gehad hebben. De Pruissische troependie onlangs in de hertogdommen hunnen terug- marsch hadden gestaakt, hebben zich thans weder in beweging gesteld. Het tegenwoordige bestuur in Holstein heeft zijn ontslag bij de bonds- commissarissen ingezonden, welk ontslag is aangenomen. De IVeue Prenss. Zeit. zegtdat de regering, welke zich steeds zoo lank moedig heelt betoond jegens de dagbladen, eindelijk het plan heeft opgevat om de bijl aan den boom te leggen en dien met wortel en al uit te roeijen. In Keur-Hessen heeft de vertegenwoordiging den keurvorst opmerkzaam gemaakt op het ten gevolge zijner handelingen niet naleven van sommige bepalingen der constitutie. De keurvorst heeft daarop aan de vertegenwoor diging doen weten, dal de landdag alleen de oorzaak is, dat de bepalingen der constitutie niet zijn ten uitvoer gelegd. Eerst na de invoering van eene nieuwe wet op de verkiezingen en betere zamenslelling van den landdag zou aan die bezwaren een einde gemaakt kunnen worden. De ministers be zaten bet volste vertrouwen van den keurvorst, die hoopte dat de landdag voortaan geene slappen zou doen, waardoor zijne souvereine regten wer den gekrenkt. De Berjersche regering heeft een door den bisschop van Spiers, zon der vergunning der regering, opgerigt seminarie doen sluiten. De bisschop, zich deswege bij den koning zeiven beklaagd hebbende, heeft daarop van dezen ten antwoord ontvangen, dat het ministerie gehandeld heeft overeen komstig de constitutie. BUITENLANUSCHE BEIUGTEN. ENGELA A LONDEN, 4 December. In Schotland zijn ten gevolge van aanhoudenden regen onderscheiden rivieren overstroomd, waardoor veel schade is veroorzaakt. Het van Afrika's oostkust teruggekeerde oorlogschip Ariel heeft gedu rende deszelfs diensttijd van 4£ jaren op de kust van Afrika niet minder dan 46 vaartuigen opgebragt, en de aan boord gevonden slaven in vrjjheid gesteld. Nabij Uavington, een zeeplaats in Cumberland, is weder een groot reservoir gebarsten. Het water heeft zich met vervaarlijk gedruisch een weg gebaand door de straten der stad naar de haven; de schade is groot, maar niemand heeft er gelukkig het leven bij verloren. Hel beroemde renpaard Blair Athol is dezer dagen voor 7500 guinjes verkocht. Te New-York is met het schip Luzon een scheepsjongen aangebragt, die den 21slel> Oct. is eered tan het Fransche schin Flp.ur des Rni* hei.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2