meenie ie Vledder (Drenthe) op ds. J. A. W'illinge, teFeerwerd, uitgebragt heroep door het prov. kerkbestuur van Drenthe voor onwettig verklaard. Maandag avond is nabij Zandvoort de Fransche schoener Pauline, kapt. Morvan, met hout geladen, gestrand. De bemanning heeft zich met de sloep kunnen redden, behalve een jongeling, die verdronken is. Bij hel eiland Ameland is eene llanoversche kof gestrand. De drie opvarenden, benevens de vrouw van den kapitein en eenjarig kind zjjn door de beman ning van de reddingsboot van Nes met levensgevaar gered. Gisteren morgen is te Amsterdam de aan den Overtoom slaande molen de Sptnder met twee aangrenzende woningen afgebrand. Te llaulerwijk stortte dezer dagen een meisje van 14 jaren van eene draai in de hoofdvaart. Hare moeder, van dit voorval ooggetuige, aarzelde niet zich te water te begeven, en had het geluk het meisje te redden. Den 22sltn October is te Paramaribo in den ouderdom van 35 jaren overleden de heer M. Lewensleinopperrabbijn der beide Israëlitische ge meenten. Met groote plegtigheid werd zijn stoffelijk overschot in den avond van 25 Oct. naar de laatste rustplaats geleid. 's GRAVEN H AGE 1 December. Z. M. heeft vergunning verleend aan den kapitein J. F. Meijer, van het wapen der mare'chausséctot het dragen van de versierselen van ridder der Kon. Kroonorde 4de kl.hem door den koning van Pruissen geschonken. Door Z. M. is agreatie verleend aan A. F. graaf von Kielmanseggeals kommandeur, en aan L. baron van Pallandt van Eerde, als tweeden kapittel- ridder der Duitsche orde Balye van Utrecht. Aan den lieer J. H. van West is op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als betaalmeester der Nat. schuld, terwijl als zoodanig is benoemd de heer E. VV. van West, thans hoofdcommies bij die administratie. Aan den heer G. Janssens is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Linne; terwijl als zoodanig benoemd is de heer J. Sampers. Aan den lieer J. G. J. Ricmersma is, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der dir. bel. te Alkcmade; voorts is als zoodanig benoemd de heer W. C. Verseput, thans ontvanger te Aalsmeer. Door Z. 51. is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan den in genieur 2dc kl. voor de marine S. Meihuizen, thans gedetacheerd in Indië, ten einde te kunnen overgaan bij hel vak van scheepsbouw aldaar, en aan den adjunct-administrateur b(j de marine J. F. J. van Son. Aan den luit.-kolonel van den generalen staf van het leger in Ned. Indië G. S. J. J. D. Bijl de Vroe, thans met verlof hier te lande, is op zijn verzoek eervol ontslag uil de militaire dienst verleendvoorts is bij het le reg. nf. tot l8lcn luit. benoemd de 2de luit. L. Houwink, van het corps. De minister van buitenl. zaken zal Zalurdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn, nadat de minister van justitie de in de vorige zitting door enkele leden gedane opmerkingen over het bestaan der aifministratiën voor de eerediensten had beantwoord, hoofdst. 11 \B (r. k. eeredienst)met 44 legen 23 stemmen, en hoofdsia- IX B (/tern, eeredienst enz.), met 45 legen 22 stemmen, aangenomen. Daarna werden de beraadslagingen gevoerd over hoofdst. IV A {dep. van justitie). Vooral werd in eene beoordeeling getreden van den gang der werkzaamheden strekkende tot voorbereiding der invoering van de wet op de regterlijke inriglingbehalve andere onderwerpen waarvan reeds in de verslagen was gewaagd, werd in het bijzonder gewezen op de behoefte aan wettelijke regeling der policie, het notarisambt, de naamlooze vennootschap pen, de waterschappen enz. Aan die beraadslagingen namen deel de heeren Godefroi, Wintgens, van Beyrna tlioe KingmaKien, de Lom de Berg, de Brauw, van Nierop, van Lynden, van der Linden, J. K. van Gollstein, van Kerkwijk, Begram en dc minister van justitie. In den loop der be raadslagingen is o. a. ook gesproken over de zaak der tienden, de gilde- beurzen, de afschaffing van Fransche wetten, de doodstraf in verband met het regl van gratie enz. De behandeling der ondcrdeelen van dit hoofdstuk zal in de zitting van lieden plaats hebben. In dc zitting van eergisteren heeft de minister van buitenl. zakenin tegenspraak met een vroeger herigtverklaard dat de regering zich in de bekende zaak van den jeugdigen Cohen te Rome van officiële stappen had onthouden. De interpellatie van den heer Rochussen aan den minister van koloniën is op Zalurdag aanst. bepaald. Te Seheveningen is eergisteren avond de treurige tijding ontvangen, dat de pink Pieternella Johanna, schipper Arie Pronk Aries Zoon, reeders Tcunis van Duin en Maarten Knoester, in den nacht van den 24s,eo op den 2 58teQ Nov. op de Engelsche kust met man en muis (8 koppen) is verongelukt. Schipper Arend van den Toorn heeft de schuit het onderste boven liggende, door het volk verlaten, in zee drijvende gevonden en getracht hel vaartuig in een haven binnen te slepenwaarin hij echter door het breken der tou wen niet is mogen slagen. Op twee visschers na is de bemanning gehuwd cn laat zij niet minder dar. 14 jonge kinderen na; twee vrouwen bevinden zich in zwangeren toestand. Wij laten hieronder letterlijk volgen den brief geschreven door den visscher A. van den Toorndie de verongelukte pink Pieternella Johanna getracht heeft in eene haven binnen te slepen, aan zijn reeder. «Lowestoft, 26 Nov. 64. Waarde Baas. Ik laat u weten als dat wij nog frisch en gezond zijn door Gods goedheid en dat wij 20 duizend haring hebben aan boord. Wij zijn een Woensdag 30 uren aan de vleet gegaan en toen hebben wij de boel gekregen aan stukken en brokkenmaar we hebben de lengte gekre gen toen zijn wij sijl gegaan en toen zagen wij een vrak drijven, toen zijn wij er naar toe gegaan en toen was het een schuit en dat was Arie Pronk, Arie van Annetjes, toen hebben wij de vlag opgezet aan Albert van Woulc om ons te helpen of wij hem binnen konnen brengen, want hij lag met zijn eene zij boven, zijn mast, zjjn zijl, zijn gijk, zijn vleet, de hcele boel lag bij hun, toen is er Arend op gegaan en heeft 3 touwen aan hem vast gemaakt en goed gekleedtoen was het 3 uren en toen zijn wjj zoo gaan trekken, maar toen hebben wij zoo veel kou gekregen dat de touwen zijn gebroken, toen was het 'savonds 7 uren en toen konnen wij er niets meer aan doen, dus deukeltjk is hij naar den grond gegaan. Verder weel ik niet meer le schrijven als van ons allen genacht. Wees zoo goed en zeg het aan Aasje en Aasje en de andere vrouwen van ons. Kees Overduin staat tegen duin aan, die zijn rijtuig is afgevclen op een vrak en Arie Tuit ook en een Katwijker, Willem Taal, heeft Arie gepraaid na de storm." Gisteren middag is per telegram uit Lowestoft berigt ontvangen dat een pink van den heer T. de Jager Gzn., stuurman Arie de Mos, mede met man en muis is vergaan. DiL is dus reeds de tweede pink die in den laat- sten storm vergaan is, terwijl men zeer bevreesd is voor een derde. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ËNGELAA LONDEN, 29 November. Men ontvangt nog vele berigten van schipbreuken langs de oostkust. Het schip Dalhousi is aan den mond van de Firth of Tay vergaan; vele lijken van passagiers en matrozen zijn op het strand aangespoeld. Het schip Bartin Luther is bij de Tyne verongelukt met de geheele bemanning. Nog andere schepen zjjn verbrjjzeld, waarvan de namen niet bekend zijn, van welke eenige der opvarenden aan den wal zijn gespoeld. Ten gevolge der gebleken noodzakelijkheid van meer afdoende maat regelen in het belang van de veiligheid der passagiers in de spoortreinen, heeft de directie van den zuidwestelijken spoorweg besloten tot eene proef neming met een toestel, uitgevonden door den heer Tatlersall, bestaande in signalen door middel van koperen klokjes, zoodanig ingerigt dat; wanneer een reiziger daarmede seint, de conducteurs le gelijker lijd weten waar zij moeten zijn om den reiziger te hulp te komen. De onlangs overleden heer Hudson Gurney heeft o. a. een legaat van 160,000 benevens een fraai huis, aan een neef en een ander legaat van 120,000 aan een tweeden neef vermaaktde van deze nalatenschap aan het land te betalen gelden heloopen de som van 15,500 Berigten uit New-York van 19 Nov. bevatten hel volgende: De ont ruiming van Atlanta heeft volgens zuidelijke berigten den 12dcn dezer plaats gehad; iiitusschen ontbreekt de officiële bevestiging daarvan nog. Omtrent de verdere bewegingen van Sherman is men in het onzekere. De generaal Hood van de zuidelijken heeft volgens geruchten 30000 man bij Florence in Alabama vereenigd. De generaal Forrest zou bij Johnsonville 14 transport schepen en 4 kanonneerbooten alsmede 30 kanonnen en goederen ter waarde van 3 millioen dollars, vernietigd hebben. Breckenridge heeft Bulls Gap in Tennessee heroverd. De zuidelijke generaal Beauregard rukt volgens ge ruchten tegen Slemphis op. De zuidelijken zouden Morgansin in Louisiana vermeesterd hebben. Er beslaat vrees dat hel stoomschip Roanoke, hetwelk uit Havana werd verwacht, op den overtogt door de passagiers, voornamelijk bestaande uit .personen die als voorstanders van het Zuiden hekend staan, ten dienste der Zuidelijken is bemagtigd. Er zijn kanonneerbooten afgezonden om het schip op le sporen. ERANKRIJH. PARIJS, 29 November. Naar men zegt begeeft de keizerin zich naar Nizza, maar eerst legen het einde der maand Februarij aanst. Men verzekertdal de keizer haar zal vergezellen, om den keizer van Rusland aldaar een tegenbezoek te bren gen. De Czaar zou, alvorens zijne gemalin te Nizza af te halen, een be zoek aan deze hoofdstad brengen. De prins van Oranje bevindt zich thans alhier en is aan het Grand Hotel afgestapt. Men verwacht de benoeming van den schout-bij-nacht Juarez tot vice- admiraal, wegens zijne diensten in Japan bewezen. Dc Poolsche uitgewekenen waren voornemens hier eene Poolsche kerk le stichten, en reeds waren 100,000 frs. tot dat doel bijeengebragt. Van dit plan is nu echter afgezien en de voorzitter der Poolsche zending te Pa rijs, de priester Jelowicki, heeft de voor den kerkbouw bijeengebragte som van 100,000 frs., met goedkeuring van de bouwcommissie, ten behoeve van het te Rome te vestigen Poolsche priester seminarium, ter beschikking van den Paus gesteld. Volgens berigten uit Belleville is aldaar eene fabriek van patronen en slaghoedjes in de lucht gesprongenacht arbeiders hebben daarbij hel leven verloren. Dewijl zich op dat oogenblik niemand meer in de werkplaatsen bevond, daar het etenstijd was, weet niemand le zeggen waaraan deze ramp moet geweten worden. Door doeltreffende middelen is men er in ge slaagd zeer nabijgelegen gebouwen die tot bergplaatsen van buskruid en salpeter diendenle behouden. Op den 20stcn Nov. heeft te Rome met groote plegtigheid de zalig spreking van Petrus Canisius plaats gehad. Niet alleen de hooge geestelijk heid van Rome, maar ook een aantal uit Frankrijk, DuitschlandNeder land, België en Zwitserland overgekomen prelaten en priesters, alsmede het corps diplomatique, waren daarbij tegenwoordig. Na den afloop der plegtigheid kwam de Paus den gelukzaligen Canisius verecren. In genoemde stad is, naar men meldt, het berigt ontvangen, dat de grootvorst-troonopvolger van Rusland niet derwaarts zal komen. rRPISSEi. BERLIJN 29 November. In eene buitengewone zitting van den hondsdag hebben de gevolmag- ligden van Oostenrijk en Pruissen het vredestractaat overgelegd. De verte- genwoordiger van Saksen wilde door den bond laten beslissen, of de bonds- executie thans als geëindigd moest worden beschouwd. Deze zaak is aan

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2