LEYDSCIIE 10 IRA XT. N". n V| VRIJDAG 2 DECEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BEiUGTKN. LEYDEN, 1 December. PROCES» VERBAAL van de opening der stembriefjesdie ter benoeming van één lid van den Gemeenteraad van Ley den den 29sten November 1864 zijn ingeleverd Op heden den dertigsten November achttienhonderd vier en zestig. in de gemeente Leyden, is door het bnreau van stemopneming in de ter inlevering van stembriefjes bestemde /aal op het Raadhuis plaats genomendes morgens te negen ure. Het bureau is zamengesteld uit den heer mr. D. Tieboel Siegenbeek, burgemeester, voorzitter, en de heeren Mr. K. J. F. C. Kneppelhout van Sterkenburg en H. C. Harlevelt, leden van den gemeenteraad, stemopnemers. De voorzitter plaatst op de tafel twee stembussen, bij hem den 21Hea November 1864 overgebragt uit de beide afdcelingen der gemeente Leyden. De zegels der bussen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden achthonderd vier en dertig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijsten der kiezersdie briefjes hebben ingeleverdvergeleken zijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal dier kiezers. gallat de briefjes zijn dooreengemengdworden zij door den voorzitter één voor één geopend en overluid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard negen stembriefjes, waarvan twee onderleekend en zeven oningevuld wareo. Het getal der geldige uitgebragle stemmen is mitsdien geweest acht honderd vijfentwintig. Van dit getal zijn uitgebragt op de heeren: J. Iloltz 377 stemmen, J. 1. van Wensen 335, Mr. S. C. Snellen van Vollen hoven 88, J. M. E. Dercksen 5, Mr. L. D. Suringar en D. L. Wolfson ieder 3, Mr. R. T. Bijlevelt en Mr. M. H. A. lisman ieder 2 stemmen, Mr. H. Obreen, H.J. N. Vlek, Mr. S. Vissering, Mr. F. Maclaine Pont, L. Stadhouder, G. J. Oberthur, 1'. Dingjan Pz.J. van Heukelomjr.I'rof. P. L. Rijke en G. J. Rollandet ieder ééne stem. Niemand alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen hebbende, moet ev eene herstemming plaats vinden over de personen die de meeste stemmen had den, waartoe ingevolge art. 10 der Wet, regelende de zamenstelling, inrigting en bevoegdheid der gemeentebesturende volgende lijst is opgemaakt de Heeren JOHANNES HOLTZ met377 stemmen. JOHANNES IGNATIUS van WENSEN met 335 F.n zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebragt. En is na afloop van dit een en ander proces-verbaal opgemaakt, in tegenwoordig heid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leyden den 30steo November 1864. D. TIEBOEL SIEGENBEEK.Voorzitter. KNEPPELHOUT v. STERRENBURG,) c, H. C. HARTEVELTStemopnemers. Sedert onze jongste opgave is het munt- en penningkabinet der hoogc- school, onder anderen, vermeerderd geworden: Door den heer H. W. J. van Marle, te Deventer, voorzitter van de com missie tot regeling der 50-jarige feestelijke herdenking van de verlossing der stad Deventer uit de magl der Frauschen, in April 1814, namens liet bestuur der gemeente, een zilveren en een bronzen exemplaar der medaille b(j die gelegenheid op kosten der gemeente in 's rijks munt geslagen. Jam mer dal de graveur den stedelijken arend op het wapenschild te klein heeft afgebeeld en het gouden veld waarop het dier rustdoor bolletjes in plaats van slipjes heeft uitgedrukt. Door den heer H. D. M. Steur, te Maassluisdie moeite noch kosten noch opofferingen spaart om het kabinet te verrijken, met een as of dupondius van Constantijn den Grooten munten van Rusland, Zweden, Denemarken, Frankrijk, Nederland, België, Zwitserland (VValliserland) Duitschland (Pruissen, Hessen-Darmstad, de Paltz, Waldeck), Italië, Tttrkye, Hin- doslan, de republiek Uruguay; verder met eene Engelsche, waarschijnlijk koloniale, munt, ter grootte van eene halfpennyVoorzijde een borstbeeld en God save the king 1830. Keerzijde for publick (sic) accommodation Eindelijk met den legpenning van 1658, beschreven in van Orden's Handlei ding onder n°. 1281 en deu meer zeldzamen Amslerdamschen penning van den hottus medicus met hel jaartal 1684. Door mr. J. W. van der Noordaa, advocaat te Dordrecht, met een ster ling of denier van Guy van Dampierre, graaf van Vlaanderen en markgraaf van Namen (1280—1305) afgebeeld in Chalon, Monnoyes de Namurpi. III, onder n°. 53 en zonderling genoeg, niet afgebeeld in Gaillard, Monnoyes des comtes de Flandre, hoewel hij toch andere munten van Guy, door dezen als markgraaf van Namen geslagen, mededeelt, en de sterling niet uitermate zeldzaam is. Door mr. W. 11. Cost Jordens, lid der lsle kamer van de stalen-generaal, te Deventer, namens de regering dier stad, met eenige stellen van de nood munten van Deventer, tijdens het beleg van 1578 geslagen. Door den heer A. Durand, te Lancy bijGenève, met den bijzonder fraaijen bronzen gedenkpenning, door den beroemden graveur A. Bovy vervaardigd, bij gelegenheid der viering, op 12 September 1864, van hel halve eeuwfeest der vereeniging van Genève met Zwitserland. Op de voorzijde ziet men twee door Doner gemodelleerde, met zwaarden gewapende, vrouwenbeelden de regtsche, iels grooter dan de andere, stelt blijkens bet Zwitsersche kruis dat zjj op de borst draagtde maagd van Zwitserland voor; zij heeft den regterarm om de linksche maagd geslagen, die, blijkens het wapen dat zij op het bij haar staande schild heeft en de muurkroon op haar hoofd, de stad Genève moet voorstellen. Van onder slaat de aanwijzing van liet tijdstip der vereeniging, 12 Septembre 1814, terwijl het omschrift is: Un pour lous, tous pour un. Op de keerzijde leest men aan de buitenzijde van een eikekrans: 50c anniversaire de la reunion de Genève a la Suisse, en binnen den krans: célébré a Genève le 12 Sept. 1864. Namens een reeds overleden buiteulandschen begunstiger des kabinets werd de verzameling papierengeld verrijkt door bet allerbelangrijkst geschenk van een billet van Mille Livres Tournois van de in de geschiedenis zoo treurig bekende koninklijke Fransche bank te Parjjs, opgerigl door den avonturier John Law, een Schot, op den lsleD Januarij 1720, welke dagteekening het bankbillet ook voert. Dusdanig stuk, thans van ongehoorde zeldzaamheid, (waarschijnlijk wer den de weinige overgeblevene gedurende de stormen der Fransche omwente ling van 1789 meerendeels vernietigd) werd, niet zeer lang geleden, te Pa rijs, op eene openbare verkoopingvoor eenen builensporigen prijs (wij meenen 5 a 600 franken) verkocht. Het kabinet bevat thans papierengeld van Nederland (waaronder het oudste billet der Ned.f bank van 25 n°. 1 van 1814, beuevens een compleet stel der tweede emissie; de verschillende munlbilletten bij de hermunting van het zilveren en de inwisseling van het gouden geld,) van Noorwegen, Zweden, Rusland (één stuk)OostenrijkBaden (één stuk), Frankrjjk (eene fraaije verzameling assignaten)Italië, (Romeinsche republiek 1849, republiek en gemeente Venetië 1849) Turkye; uit Azië van China en Ned. Indië(rege- rings-recepissen en de Ned. Indische escompto-maatschappij)uit Afrika van Tunis en de Kaap de Goede Hoop (1 stuk); uit Amerika van verschillende staten der Vereenigde Staten van vóór hunne onafhankelijk-verklariug door Groot-Briltannieverder van de stad Vicksburg, een particuliere cent van New-York; eindelijk papierengeld van Suriname en Curasao. Men ziel dus dat hoe veel er zich ook in het kabinet bevindt, er van vele landen, als van Groot-Briltannië, België, Denemarken, Polen, Pruissen, Brazilië enz. nog gemist wordt. De verzameling portretten is onder anderen vermeerderd met dat van den etrw. Leitzmann, sedert bijna 40 jaren redacteur der Numismatische Zei- tungvan den heer H. Cohenden beroemden schrijver der Description historique des tnonnayes f rappees sous l' Empire Romaineindelijk, door de goedheid van den heer John Evans, h.onorair secretaris van het numismatisch genootschap te Londen, met de portretten van drie beroemde leden van gemeld genootschap, auteurs van numismatische werken. Gisteren morgen overleed alhier in den ouderdom van 59 jaren de heer mr. A. J. T. de Bordes, vroeger raadsheer in het provinciaal geregtshof in Zuidholland. Hel bestuur der algemeene tentoonstelling van voortbrengselen van tuinbouw, in hel voorjaar van 1865 in hel Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam te houden, heeft bekend gemaakt dal de inzending op die tentoon stelling zal moeten geschieden op 13 en 4 April 1865, dal de plegtige opening deri 7dcn April zal plaats hebben cn de tentoonstelling voor het publiek zal geopend zijn van 8 tot en met 12 April. Te Amsterdam is door den kerkeraad der Ned. hervormde gemeente, ter vervulling der vacature, veroorzaakt door het overlijden van den heer J. Stroeve, tot predikant beroepen ds. J-. Romeny, pred. te Leeuwarden, nevens wien op het drietal stonden ds. ter Haar Bz.pred. le Nijmegen en ds. Hugenholtz Jr.pred. te Leeuwarden. Door den kerkeraad der Ned. lierv. gemeente te Zwolle is tot predikant aldaar beroepen ds. U. C. Benoeis, pred. te Haltem. De kerkeraad der herv. gemeente te Wiltevvierum is door den heer Rengers Hora Siccama, primarius collator van Wittewierum, vcor ditmaal en zonder consequentie voor het vervolg, gemagiigd om voor hem te voor zien in de bestaande vacature, mits genoemde kerkeraad de stemmen nit- brenge op één van de navolgende drie predikanten: de bh. dr. Rutgers, te Soesterberg, Morecs, te Ommen en Fockens, le lleemse. Naar men verneemt, is het door den kerkeraad der hervormde ge-

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1