LEYDSCIIE COURANT. 1804. N°. 144. WOENSDAG 30 NOVEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Fr ij dag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N°. 23 blad 33) der Han delingen van den Gemeenteraad. BINNENLANÜSCHK BEttlGTËN. LEYDEN, 29 November. Heden zijn voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad opge komen uit afd. 1 380 kiezers, uit afd. II 454 kiezers, in het geheel 834. Onder den titel: Uit de Papierentasch van E. Laurillard, is bij den boekhandelaar P. Engels alhier verschenen een werkje dat, zoowel wat betreft den inhoud als den uiterljjken vorm, alle aanbeveling verdient. Het bevat een honderdtal stukjes, in proza en poëzij, die hoewel zeer onder scheiden van inhoud, echter daarin overeenkomen dat zij als frissche bloe men eenen aangenamen geur om zich verspreidenoveral straalt den lezer een liefderijke, echt Christelijke geest tegen, en in menig stukje ligt eene les van ware levenswijsheid opgesloten. In dezen lijd, waarin men soms verlegen is in de keuze van eenig boekgeschenk, achten wij het niet onge past de aandacht op dat werkje van den gevierden schrijver te vestigen. Hel kome in veler handen en zij, ingevolge zijnen wensch, een middel tot hel hier en daar opwekken van eene enkele ware, goede, schoone gedachte. Uil Katwijk vernemen wijdat wegens de onstuimige zee en den on- gunstigen wind de bomschuit voor de kustvisscherij bestemd vermoedelijk deze week niet zal afvaren, zoodal er geen versche zeevisch is te wachten. Zondag jl. is eene schuit met sleurharing aangezet van den reeder Meerburg. Zij bragt eene tamelijke goede vangst aan, doch had groote schade aan vischwant geleden. De herstelling vau dat want heeft thans plaats, om de schuit weder zeilvaardig te maken. Uitgezonderd drie schuiten is de geheele vloot in zee enwat men met zekerheid verwachtonder Engelschen wal uithoofde het weer in de laatste dagen zeer onstuimig was om volle zee te houden. Als eene hoogst zeldzame gebeurtenis verdient melding, dat voor bijna drie weken eene schuit, na afwezigheid van tien weken, ver beneden de 500, en daarentegen eene schuit, na minder tijd afwezig te zijn ge- weest, 4600 heeft besomd. De minister van Qnancien heeft ter kennis van belanghebbenden ge- bragt, dal bij kon. besluit van 19 dezer op zijn departement de noodige magtiging is verstrekt om, ten aanzien der in het jaar 1865 te houden examens voor de betrekking van surnumerair der poslerjjen, buiten werking te stellen hel bepaalde bij art. 3, sub a, van hel kon. besluit van 21 Oct. 1861dat namelijk de candidate!)die zich aan het gemelde examen wen- schen te onderwerpen, ten minste gedurende een jaar op een der postkan toren als geagreëerd klerk moeten zijn werkzaam geweest. Ten gevolge der vorenstaande magtiging zal er mitsdien in eene der maanden Febrnarij of Maart 1865 een examen voor de boven gemelde betrekking worden ge houden waaraan ook zal kunnen worden deel genomen door hen die vooraf niet op een postkantoor zijn werkzaam geweest. Er zullen minstens acht a tien plaatsen ter vervulling worden opengesteld. In de Staatscourant van gisteren is opgenomen het verslag der com missie, in Zuidholland belast met het afnemen der examens van hen, die zich in het najaar van 1864 hebben aangemeld om acten van bekwaamheid tol het geven van lager onderwijs te verkrjjgen. Men verneemt dat de Japansche regering een nieuw gezantschap naar Europa zal zenden. Dit gezantschap, bestaande uit zeven personen, onder welke twee ministers van den Taikoen, zal nog in den loop dezes jaars naar ons werelddeel op weg gaan, ten einde, behalve Nederland, ook Engeland, Kusland, Frankrijk, Zwitserland, Pruissen en Oostenrijk Ie bezoeken. Bjj de hcrv. gemeente te Kralingen is beroepen d'. Bryce, pred. te Aarlanderveenhij die te Ellecomd'. Merens, pred. te Vlissingen bij die te Ommeren d'. ten Hamsen van der Beek, pred. te Hanlum en llantum- huizente Nijkerk d». Gobius du Sart, pred. te Arnemuiden; bij die te Hilversum ds. Men se, te Voorlhuizen; te Hoogeveen d«. Ringnalda, pred. te Gorredijk; bij die te Goudriaan de cand. E. Jansen Schoonhovenbjj die te Tjallebird de cand. P. J. D. van Slooten; bij die te Ter Heyden de cand. B. F. W. van Hasselt. Aan de diaconie der herv. gemeente te Joure is dezer dagen door een lid der gemeente, ter nagedachtenis aan twee onlangs ontslapen betrekkin gen, eene gift van ƒ2000 geschonken; aan de diaconie der herv. gemeente te Oostkapelle is door wijlen jhr. mr. C. C. A. J. var. der Straten ƒ2000 gelegateerd. De gemeenteraad van Delft heeft beslotendat de md zich bjj adres tol den minister van binnenl. zaken zal wenden met verzoek dat, wanneer de thans aanhangige wetsvoordragt tot afschaffing der gemeente-accjjnsen door de vertegenwoordiging mogt worden aangenomen, de gemeente Delft moge worden opgenomen onder die gemeenten, waarop ten deze eene uit zondering zal worden gemaakt. De kamer van koophandel en fabrieken te Schiedam heeft zich dezer da gen bij adres tot de tweede kamer gewend tot aanbeveling en krachtige ondersleuning van de door de regering gedane voordragl, strekkende tol afschaffing van alle plaatseljjke accijusen op voorwerpen van verbruik. Zaturdag avond heeft zich over de stad Breda en omtrekeu een zware onweersbui ontlast. Zij was vooral hevig onder Hoogstraten en Strjjbeek. Bij een landman ter laatstgenoemde plaatse zjjn twee runderen door den bliksem gedood. Op enkele plaatsen vielen zeer groote hagelsteenen. Te Vlissingen is in de vorige week aangedreven het lijk van een mans persoon met een reddingsboei om het lijf, waarop stond VVm. Woodbury Poreland, waaruit bleek dat dit het Ijjk was van een matroos van een op de reede liggend Amerikaanse!) schip, die op zekeren nacht over boord ge sprongen was om te deserteren. 's GRAVEN HAGE 29 November. Bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt is benoemd tot officier van gezondheid ls,e kl. de officier van gezondheid 2de kl. A. W. J. Zubli, dienstdoende bij de garnizoens infirmerie te Arnhem. Aan den kapitein J. F. Meyer, van de divisie-marechaussee van Lim burg, is door Z. M. den koning van Pruissen de Pruissische Kroon-orde 4de kl. toegekend. Naar wij vernemen heeft het Z. K. II. prins Frederik, voorzitter der hoofdcommissie tót oprigting van een nationaal gedenkteeken voor November 1813 enz. behaagd, zich te vereenigen met de voordragl der algemeene ver gadering van 27 October II., en alzoo, behoudens wijzigingen reeds nu of nog nader uoodig geacht, het model Ebenhaezervoor het in hel Willems park alhier op te rigten monument, de eer der uitvoering waardig te keuren. Heden heeft er bij Z. K. II. prins Frederik, op hel buitengoed Groot llazebrockeene groote jagtparljj plaats. Na afloop daarvan zullen de ge- noodigden aan een diner bjj den prins en de prinses deelnemen. Wegens eene ligte ongesteldheid van mevr. de Vries, van Os, zal de opvoering van de Norma eerst op Zaturdag 3 Dec. plaats hebben. Een Scheveningsche haringschuit is Zaturdag den 19dcn dezer op het strand voor Yarmouth door de Engelsche tolbeambten aangehouden wegens het aan boord hebben van sluikwaar. Een der opvarenden, bjj wien siga ren waren gevonden, had zich weten uil de voeten te maken en is met de stoomboot over Rotterdam te Scheveningen aangekomen. Tegen betaling eener boete van 16 is de pink weder vrijgelaten. In de zitting van de tweede kamer van gisteren is aan den heer Ro- chussenop hel daartoe door hem gedaan verzoektoegestaan op een nader vast te stellen tijdstip vragen te rigten aan den minister van koloniën om trent het met de laatste overlandmail ontvangen berigl aangaande de ver nietiging door het hooggeregtshof van Oost-Indië van een veroordeelend vonnis van den oir.megaanden regter, uilgesproken ten opzigte van een Ja- vaansch dorpshoofd, die op eigen gezag een aantal koffijhoomen in gouver- nements-koffijluinen had doen omhakken. De beraadslagingen over de hoofdstukken der staatsbegrooting voor 1865 zijn daarna voortgezet. Hoofdstuk 11 (Booge collegiën van staat enz.) werd met algemeene stemmen aangenomenna eene woordenwisseling tusschen de hh. Rochussen, W. van Golisiejn en dé minister van financien, over de benoeming van gewone en buitengewone leden van den raad van state. Bjj de behandeling van hoofdstuk 111 (buitenl. zaken) gaf de heer Godefroi zijn genoegen te kennen over de door den minister genomen maatregelen tot verbetering in de uitgave van de zoogenaamde consulaire beriglenen ge waagde van de wenscheljjkheid der sluiting van een uitleveringstractaat met Groot-Brittannië. De heer van Nispen van Sevenaer uitte, even als de heer van Zuylen van Nyevelt, den wensch, dal de regering de belangen van Ne derland in de zaak der beurzenstichtingen in België zou blijven behartigen; de laatste deelde voorts eenige beschouwingen mede over de Limburgsche quaestie, de vermeerdering van werkzaamheden der onbezoldigde consuls en de inkomsten van de gezanten. Ook de heer de Biebersteiu sprak over de Ncdcrlandsche beurzenstichtingen in België, en de Limburgsche quaestie, alsmede over de bezwaren, voortvloeijende uil het verdrag met Pruissen tol wering van de sluikerijde heer Blom, ook de werkzaamheden der consuls besproken hebbende, bragt hulde toe aan de Ncderl. marine die in Japan de belangen des handels krachtig had helpen behartigen; de heer lleyden- rijck vereenigde zich met die dankbetuiging en sprak levens over de door anderen reeds behandelde punten nopens LimburgBelgië en Pruissen. De minister van buitenlandsche zaken trad in eene wederlegging der door de genoemde en nog andere sprekers geopperde bedenkingen, en gaf de ge vraagde inlichtingen op de behandelde punten. Van de krijgsverrigtingen en gebeurtenissen in Japan gewagende, verklaarde hjj gemagtigd te wezen om den dank van koning en vaderland uit te brengen aan den Nederl. po- litieken agent te Yokohama, en aan kommandant, officieren en manschap pen der Nederl. marine, die door hun gehouden gedrag de Nederl. vlag met roem hadden overdekt. Nadat nog eenige leden en ook de minister het woord hadden gevoerdwerden de algemeene beraadslagingen gesloten en de verdere behandeling van het hoofdstuk lot lieden uitgesteld.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1