LËÏDSCIIE COURANT. 1864. N". VRIJDAG 25 NOVEMBER. De Courant wordt MaandagkFoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die uit Zaturdag avond. van Maandag komt .«Sr De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 24 November. rROCËS VERBAAL 1 van de inlevering en opening der Stembriefjesdie ten behoeve der keuze van vijf leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft plaats gevonden den 23slcn November 1864 in de gemeente Let/den. Ilct bureau van stemopneming neemt in de ter inlevering der stembriefjes be stemde saai op het Raadhuis plaats, 's middags te twaalf ure. Het is samengesteld uil den heer Mr. D. Tiehoel SiegenheekBurgemeester, Voorsitter en de heeren en Mrs. H. C. J. Hoog en H. P. J. Tollens, leden van denvgemeentc- raad, stemopnemers. De lijst der kiesers, die hij de verkiesing in aanmerking komt, mitsgaders een exemplaar van het koninklijk besluit van den 9Jcn November 1851houdende vast stelling van een Reglement, bevattende algemeene bepalingen, betreffende de Ka mers van Koophandel en Fabrieken, worden op de tafel, voor het bureau staande, nedergelegd De stembusna ondersocht en volkomen ledig bevonden te sijn, wordt met twee sleutels gesloten, waarvan de eene door den Voorsitter van het bureau, en de andere door den beer Mr. II C. J. Hoog, als oudste stemopnemer, in bewaring wordt genomen. In de stembus sijn briefjes geworpen door de op de nevensgevoegde lijst vermelde Kiesers. En is dit sonder stoornis der orde afgeloopen. Te twee ure wordt door den Voorsitter verklaard, dat de ter inlevering der stembriefjes bestemde tijd verstreken is. Onmiddellijk daarop is de stembus gesloten op de daartoe voorgeschrevene wijse. De bus wordt vervolgens geopend en bevonden te bevatten twee en tachtig stembriefjes. Dit getal met de lijst der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te sijn even groot als het getal dier kiesers. Nadat de briefjes sijn dooreengemengdworden zij door den voorzitter één voor één geopend en overluid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard geen stembriefje. He. ;l<W geldige uitgebragte steramen is mitsdien geweest twee en tachtig. Van dit getal sijn uitgebragt op de heeren: J. I. van Wensen 77 stemmen, Mr. P. du Rieu 75, B. F. Krants 75, A. C. Leembruggen 72, P. I. de Fremery 53, A. Tieleman 6, P. J. Zuurdeeg 5, J. Scheltema en D. I.. Wolfson ieder 4J. A. de Fremery en J. C. Dobbeieder 3 S. A. Meerburg, H. C. Hartevelt, G. M. de Graaf en P. L. C. Driessen ieder 2 stem men, J. Hartevelt, J. II. Wijnstroom, L. Vollebregt. Dr. Weebers, J. C. Zaalberg, C. Wijnnobel, C. Dros, B. Corts, Mr. J. L. KlavcrwijdenJ. Holts, M. van Weeren I. van Wensen, J. Leembruggen, D. A. Schretlen, P. van der Meer jr.W. C. de Sain en D. Wafelbakker, ieder ééne stem. Hebben alsoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen de heeren J. I. van Wensen, Mp. P. du Rieu, B. F. Krants, A. C. Leembruggen, P. 1. de Fremery. Zijn derhalve vctkosen tot leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken de heeren JOHANNES IGNATIUS van WENSEN, Mr. PAULUS du RIEU, BOUDEWI.IN FRANCISCUS KRANTZ, ADRIANUS CORNELIS LEEMBRUGGEN en PETRUS ISAACUS de FREMERY. En sijn legen deze opening van stembriefjes door de kiezers geene beswaren ingebragt. En is na afloop van dit een en ander proces-verbaal opgemaakt, in tegenwoor digheid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leyden den 23s'cn November 1864. D. TIEBOEL SIEGENBEEK Voorzitter. II. C. J. HOOG, I c, 11. P. J. TOLLENS, Stemopnemers. In de zitting van den gemeenteraad van heden is o. a. besloten lot de uitbreiding van het schoollokaal voor openbaar meer uitgebreid lager onder wijs 2C kl.voor meisjes, uithoofde van het toenemend aantal leerlingen, en goedgekeurd een voorstel van Burg. en VVeth. betredende de gezondheids commissie strekkende om de verdere aanvulling dier commissie te verda gen en van dit besluit aan de reeds benoemde leden kennis te geven. Ingekomen zijn adressen van de bh. dr. ter Laag c. s. en Sylhoff c. s. tot ondersteuning van het plan ter bebouwing van de Ruïne. Het in ons vorig nommer vermelde adres, door de hh. Dros en Gebr. Tieleman alhier, T. P. Viruly en C°. te Gouda en Schuurman en C°. te Utrecht bij de tweede kamer der staten-gcneraal ingediendis van den vol genden inhoud »De ondergeteekendenzeepzieders, wenden zich tot Uw Ed. M., om op nieuw bonne bezwaren in te brengen tegen den accijns op de zeep. Zij behoeven die bezwaren niet in het breede op te gevenomdat die reeds veelmalen door onderscheiden zeepzieders, van den tijd af dat de zeep door den accijns is gedrukt geworden, zijn uiteen gezet, en waarop laatste lijk door den heer minister zelf de kroon is gezet geworden, toen ZE. voor driejaren in de kamer verklaarde, dat de accijns op de zeep niet houdbaar is Ie achten, omdat de fraude niet te keeren is. De motiven, die de heer minister daarvoor hebben konde, beslaan nog in volle kracht. De fraude is niet te keeren; want de zeep wordt op den kouden weg gefabriceerd, en hel is der regering in der tijd getoond geworden, hoc die zelfs met weinig omslag, zonder veel gereedschappen, alzoo in den hoek van een gebouw, kan vervaardigd worden. Men kan deze zeep eene kleur en gedaante geven die geheel afwijkt van de type der gewone belastbare zeep; waardoor het ontduiken der belasting al zeer gemakkelijk wordt gemaakt. Het is in der tijd medegedeeld hoe, tot in de hofstad, die gemaakte zeep voor de toonbank onveraccijnsd verkocht werd; hoe schier alle bleekers zich reeds van die onveraceijnsde zeep bedienen, waardoor niet alleen de schatkist benadeeld wordt, maar ook de gegoeden, die in den regel door bleekers bediend worden, niet getroffen worden door den accijns, tegenover de mingegoedenop wié de accijns toch niet in de eerste plaats moet druk ken en die in den regel de bleekers passeren moeien. Het is in der tijd medegedeeld, hoe de surrogaten, die de veraccijnsde zeep vervangen, toenemen, geheel in overeenstemming met den vooruitgang in de chemische wetenschappen «au onzen tijdgelijk die in den laatslen lijd, nog weer met de zoogenaamde houtzeep is vermeerderd geworden. De accijns bedraagt ongeveer 50 pCl. der waarde van de zeep. Het is dus niet te verwonderen, dat aanhoudend naar middelen gezocht wordt om deze belasting te ontgaan. De gevolgen blijven dan ook niet uit; want hoezeer de bevolking in ons land sedert de heffing van den accijns belangrijk is toegenomen, en ook de tegenwoordige, onmiskenbare welvaart een merkbaar beier debiet van zeep mogt doen verwachtenis uit vergelijking op te maken dal daartusschen volstrekt geene verhouding meer bestaat. Die gevolgen treffen den zeepzieder ook nog in een ander opzigt, omdat de concurrentie met de surrogaten-zeep hem telkens in de verzoeking brengt de qualileit der veraccijnsde zeep te verminderen, waardoor een andere zenuw van bestaan hunner zeepziederijen in gevaar gebragl wordt; want, moet de qualiteit der zeep eenmaal opgeofferd worden aan de concurrentie inel de surrogaten-zeep, dan is het zonneklaar dat de slooping der verac cijnsde zeepziederijen ook van die zijde aanvangt, en toch is de concurrentie van deugdzame veraccijnsde zeep niet meer vol te houden. Ware hel arli- kel der zeep, in aard en strekking, geljjk te stellen met opium of jenever, de zeepzieders zouden vragen om, zoo mogelijk, scheroer toezigt en voor de industrie nog drukkender wetten, ofschoon zij met den minister zouden blijven volhouden, dat dc fraude voor zeep toch niet te keeren is; doch zij zouden in den accijns alsdan eene uienschlievcnde strekking moeten erken nen en alzoo in het onvermijdelijke willen berusten; maar nu hun arti kel de zeep integendeel eene uitvinding mag heeten ten zegen van hel menschdomen zijn verbruik vooral bij de geringeren en armen altijd dezen goeden dunk achterlaat, dat, waar de zindelijkheid betracht wordtook andere deugden verondersteld mogen worden nu zien zij met weerzin dezen tak van nijverheid door de accijnshefTing verdrukken en ein delijk vernietigen. Reeds in 1850, ontvingen de adressanten op hunne in de maand April van dat jaar ingediende memorie van bezwaren, van de regering ten ant woord dat hunne bezwaren bij eventuele herziening der belastingwetten in overweging zouden genomen worden. Ongeveer 12 jaren later, verklaart de regering in de kamer, dat de accijns op de zeep onhoudbaar is gewor den, omdat de fraude toen reeds niet meer te keeren is, en nu, aan het einde van 1864, terwijl de horizont voor de zeepzieders nog al donkerder is geworden, wordt deze onmenschlievende accijnsheffing, die daarbij den smokkelhandel zoo sterk aanzei, omdat de fraude niet te keeren is, en alzoo met regt eene onzedelijke accijnsheffing mag heeten, stilzwijgend volgehouden. Het is voorzeker bemoedigend voor eiken Nederlander, als er jaarlijks eene som kan worden uitgetrokken voor schulddelgingen de ondergetee kenden zouden niet gaarne zien, dat déze heilzame toeleg bij de regering ooit minder wierde; maar, zij kunnen het niet verheelen, ook de accijns- ontheffing van de zeep zoude eene schulddelging mogen heetenvan die schuld namelijk, dat men eenen aanzienlijken tak van nijverheid doei ver kwijnen, en de zindelijkheid bij de armen en geringen in den weg staat. Redenen waarom de adressanten de tusschenkomst van U Edel Mogenden inroepen om hij 's lands regering thans op de afschaffing van den zeep- acctjns aan te dringen, om toch nu een einde te maken aan eene heffing, die door zoo vele leden in de kamer vroeger en later op welsprekende wijze is veroordeeld geworden. 'tWeik doende enz." Even als in vorige jaren zijn gedurende den winter bij de leden der commissie voor de winkelkaarljes van liet Leydsche departement der maat schappij tot Nut van 't Algemeen die kaartjes weder verkrijgbaar gesteld. Die commissie bestaat uit de volgende heeren: mr. M. H. A. Lisman (lleere- gracht), P. Muller (Breedestraat)J.J.Reyst (Nieuwen Rijn), J. D. Blan ken (Beestenmarkt)P. G. C. Eigeman (Oude Vest), P. L. Tichler (Uoo- gewoerd), en baron van Heemstra (Rapenburg). De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen te Amsterdam zal Zaturdag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. Volgens nader bij het dep. van marine ingekomen rapporten van den kapitein ter zee J. E. de Man, slations-kommandant in dc wateren van Japan, zijn er van het Nederl. eskader, bij het forceren van de straat van Simonosaki, geene andere manschappen gedood of gekwetstdan die opge geven in het voorloopig rapport van den 10dc" Sept. jl. en wel: gesneuveld, de matrozen 3dc kl. C Tassel en 1). de Vries, terwijl de marinier 2de kl. J. G. van der Kamp sedert aan zijne bekomen wonden is overleden. Overi gens zijn ligt gekwetst dc mariniers 2llc kl. J. A. de Witte en G. Vermen-

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1