LEYDSCIIE COURANT. 1804. N". 141K^Ö WOENSDAG 23 NOVEMBER. /éi'»'-*"-- De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel /aars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIi\NENLANDSCHE BERIGTKN. LEYDEN, 22 November. Door de bh. Dros en Gebr. Tieleman alhier, T. P. Virnly en C». Ie Gouda en Schuurman en C°. te Utrecht, zeepzieders, is een adres aan de tweede kamer der slalen-geueraal ingediend, houdende bezwaren tegen den accijns op de zeep. Wij zullen dit adres in ons volgend nominer opnemen. Gisteren avond hield de 2dc sectie van de vereeniging Het metalen Kruis hare gewone jaarlijksche bijeenkomst in de zaal de Harmonie van den heer Bremmer. Deze bijeenkomst is thans ook weder, onder gepaste vreugde, in de beste orde afgeloopen. liij die gelegenheid werd natuurlijk hulde ge- biagt aan de Nedcrl. zeemagt en in het bijzonder aan de bemanning van het schip, dat den naam der vereeniging draagt, van wege het roemrijk aandeel genomen aan den strijd voor Simonosaki in Japan. De thans vastgestelde 256ste staals-loterij bestaat uit 20000 loten, 10000 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt geopend op Maandag 19 December en gesloten op 31 December aanst. De trekking van de eerste klasse be gint op 16 Januarij 1865, terwijl de laatste 100 nommers op Zaturdag 8 April 1865 zullen worden gelrokken. Van vele zijden worden nog scheepsvrachlen appelen verzonden. Een schipper o. a.komende uil de omstreken van Harmelen, had de vorige week eene lading van 100 mudden belle-fleurs, die te 's Hage voor den spot prijs van 80 cents het mud zijn afgedaan. Er was nog genoeg voorraad, ook van andere appel-soorten, om de verzending voort te zetten. Men weet hel overvloedige ooft bijna niet aan den man Ie brengen. De princesse-nobles werden voor 90 cents hel mud aangebodenfijne tafel-appelen naar evenre digheid tegen ongekend lage prijzen. Voor ƒ2.50 het mud zijn calvilles verkocht geworden, appelen die anders 10 k 25 cents het stuk gelden. Sedert den 9d(I! dezer zijn te Katwijk van de haringvloot 21 schuiten aangeweest, welke te zamen 1,761,800 haringen hebben geleverd. Te Alphen heeft zich een geval van dolheid bij eene koe voorgedaan. De landbouwer K. had Vrijdag II. op de markt te Leyden eene koe gekocht en had het voornemen dal dier den volgenden dag te slagten. Des avonds ging K. naar den stal om naar het beest te zien; naauwelijks was hij bin nengekomen of de koe worstelde zich los en wierp K. tegen den grond waarbij deze een arm brak. K. begaf zich naar zijne tegenover den stal gelegen woning om hulp te roepen, doch de koe volgde hem en drong mede de woning binnenal wat zij ontmoette onderstboven en door elkander werpende. Al de huisgenooten werden beurtelings door het woedende dier aangevallen; de dochter werd tegen den wand aangedrongen en heeft zich vrij ernstig bezeerd. De dienstmaagd nam; om aan de koe te ontkomen, de v 1 tigt door een venster; het beest wilde ook langs dien weg volgendoch kon er niet verder door dan met den kop. Alsnu gelukte hetmet behulp der toegeschoten buren, de koe meester te worden, die onmiddellijk werd afgemaakt. (IV. R. C.) Met het fregatschip Rotterdam, kapitein Adriaans, van Batavia te Nieuwe Diep aangekomen, is aangebragl eene buitengewoon groote boa constructor, bestemd voor de diergaarde te Amsterdam. Tc Amsterdam heeft gisteren de heer dr. L. Lehman, benoemd hoog- lceraar in de verloskunde aan de cliniscbe school dier stad, zijne betrek king aanvaard met eene redevoering over de trapsgewijze ontwikkeling der vroedkunde, vooral in Nederland. Te Amsterdam is door de kanaal-maatschappij eene leening openge steld van vijf millioen. Met de deelneming der Engelschen ad 20 millioen en de subsidie van Amsterdam ad 3 millioen, zou daarmede het maatschap pelijk kapitaal van 28 millioen gevonden zijn. De heer Jager heeft, ten einde het voorwendsel, hetwelk zijn persoon oplevert, om zich aan de deel neming in de kanaal-maatschappij te onttrekken, geheel weg te nemen, zijn ontslag als secretaris dier maatschappij aan de directie ingezonden. De heer EI. VV. Schneider, te Nieuwe Diep, heeft eene uitvinding ge daan, welke beslaat in een zeer eenvoudig toestel lot het doen controleren van gasmeters, waardoor de reeds zoo lang gewenschte ijk in toepassing gebragt zou kunnen worden. Ook zou deze toestel de thans in gebruik zijnde meters kunnen vervangen, en verreweg te verkiezen zijn wegens de eenvoudige zamcnsielling, waardoor bij niet, zoo als andere machineriën en uurwerkenaan verslijten en verloopen onderhevig is. De uitvinder verze kertdat zijn toestel veel gunstiger uitkomsten oplevert, dan de wijze van ijken zooals die tegenwoordig in Engeland, Frankrijk, België en Sak sen in gebruik is. Bij gelegenheid dat Vrijdag II. te Schalkwijk hel stoffelijk overschot is bijgezet van baron van Wjjkerslooth van Weerdenstein in bet familiegraf op de begraafplaats der r. k. gemeente aldaar, werden de armen dier ge meente ruimschoots bedacht. Namens de familie van den overledene werd, tot buitengewone bedeeling gedurende den aanst. winter, de som van 800 verstrekt voor de armen der r. k. en ƒ200 voor de armeu der herv. gemeente. Door den gemeenteraad van Deventer is in zijne zitting van den 17den dezer in behandeling genomen een rapport van curatoren betreffende de re geling van het athenaeum en een daarbij gevoegd voorstel van den burge meester. Dit voorstel houdt in: om de schoolgelden geheel ten voordeele der gemeente te heffen; te benoemen twee leeraren, ée'n voor de wiskunde, één voor de nieuwe talenden hoogleeraar dr. L. Mulder van 1 Jan. 1865 nog gedurende 2 jaren uit te betalen zijne tegenwoordige jaarwedde van 1200; aan de hooglecraren in de regten, vaderlandsche geschiedenis en letterkunde, en in de oostersche talen, ieder eene verhooging van jaar wedde toe te kennen tot een bedrag van ƒ100; te benoemen twee hoog lecraren in de oude letteren, ieder op eene jaarwedde van ƒ1700; aan den docent in de tweede klasse toe te leggen eene jaarwedde van ƒ1600 en aan dien der eerste klasse 1400; aan den hoogleeraar in de natuurkunde te verleenen eene toelage van ƒ300. Deze voorstellen zijn goedgekeurd. Van de vierling-kinderen, die eene maand geleden te Zwolle geboren werden is thans hel laatste in leven zijnde overleden. Met betrekking tot den te Dinteloord gepleegden moord berigl het Ilbl. nog, dat de vermoorde niet is de dienstmeid, maar eene nicht van J. van der Slolk, ten wiens huize de gruweldaad is gepleegd. Dit meisje, Cornelia Jakoba Laven, woonde bij haar oom en tante in lot gezelschap en was algemeen bemind en geacht. De moordenaar moet heimelijk het woonvertrek binnengeslopen zijn, heeft eerst zijn slagtoffer, dat zich, vol gens eenige kenteekenen, moedig verdedigd moet hebben, met eene handbijl het hoofd nagenoeg van het ligchaam gescheiden en haar daarnamet de rokken over het hoofdachter de kagchel op den grond geworpen. De booswicht heeft acluervolgens het kabinet opengebroken en daaruit eene som gelds ontvreemd, waarna hij langs de achterdeur moet zijn verdwenen. Het stoffelijk overschot van het zoo wreedaardig vermoorde meisje is Zatur dag II. in diepe stille ter laatste rustplaats gebragt. Eene onafzienbare me nigte, zoo jong als oud, volgde den trein; de lijkbaar werd door jongelin gen gedragen en hare veelvuldige vriendinnen waren daarachter verzameld die allen een geknakt takje bloemen droegen. De predikant der gemeente hield bij de geopende groeve eene hartroerende rede. Eene deputatie uit den gemeenteraad, gevolgd door de openbare magt, sloot den stoet. 's GRAVEN IIAGE, 22 November. Z. M. heeft vergunning verleend aan den generaal-majoor W.J. Knoop, bevelhebber in de 7de militaire aideelingtol liet dragen van de versierselen van kommandeur der Leopolds-ordehem door den koning der Belgen geschonken. Z. M. heeft goedgevonden tot belooning dergenen van de landmagt in Ned.-Indië, die zich hebben onderscheiden bij de tweede expeditie naar Nias in 1863: te benoemen tot ridder der 4de UI. van de Milit. Willemsorde den korporaal der inf. B. Migchelsen; en bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol te doen vermelden: den thans met verlof in Nederland aanwezigen majoor der inf. K. -G. Fritzen; den officier van ge zondheid lsle kl. E. F. M. Helmkampfde kapiteins der inf. E. R. Goteling Vinnis, J. S. Roels (thans met verlof in Nederland) en W. J. J. Docters van Leeuwen; de lstc luit8, der inf. G. D. Hoek, W. Pocdon en C. J. G. de Bruin; den magazijnmeester 2de kl. van de art. E. Matlhysen; den Ist™ luit. der genie en sappettrs G. E. V. L. van Zuylen; den sergeant der art. J. Koeken; den sergeant der sappettrs T. Ten llrinck, den fourier der inf. J. Stebler; den kanonnier lsle kl. J. Coppyn en de fuseliers F. Peiryns, F. A. W. Kegel en L. J van der Bruggen. Z. M heeft benoemd tot regler in de arrond.-reglbank te Maastricht mr. J. 11. E. Wijnans, advocaat en wethouder aldaar. Aan den heer mr. H. W. J. van Marie is op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van procureur bij de arrond.-reglbank te Deventer. Tot ontvanger der directe belastingen enz. Ie Stryen is benoemd de heer H. van Hall, thans ontvanger te Hekkens, en lot ontvanger der in- en uitgaande regten te Hekkens de heer J. Keiser. surnumerair. Aan den luit. ter zee lst0 kl. J. P. M. Willinck, belast met de waar neming der betrekking van equipagemeester bij het marine-etablissement op Onrust (Oosl-lndië)is op zijn verzoek eervol ontslag uil de zeedienst ver leend; de officier van gezondheid 2de kl. II. M. 11. A. van den Goorbergh, van het 6dc reg. infanterie, is op zijn verzoek op non-activiteit gesteld. Z. M. de koning is gisteren avond van het Loo alhier teruggekeerd. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. De commissie uit hel prov. geregtshof, belast met het afnemen van

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1