LE1B8CIIE MAANDAG 21 NOVEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BEtUGTEN. LËYDEN 19 November. Wij meenen de kiezers voor de kamer van koophandel en fabrieken te moeten herinneren, dal de stemming voor de met 1 Jannarij in de ka mer openvallende plaatsen zal geschieden op Woensdag 23 November, leu 12 ure, op het raadhuis. De uitvallende leden zijn de lilt.: mr. P. du Ricu, B. F. Kranlz, A. C. Leembruggen, J. 1. van Wensen en J. A deFremery. Het concertdoor het muziekgezelschap Sempre Crescendo op den 8en Maart dezes jaars gegeven ten behoeve der algemeene armen, heeft zuiver opgebragt de som van 150.welk bedrag door hh. commissarissen aan den burgemeester is ter hand gesteld. Met verwijzing naar de hierachter geplaatste advertentieberiglenwij, dat door de Iteeren Chantepie de la Sanssaye en J. II. Gunning jr.pre dikanten te Rotterdam en le 's Gravenhage, in den loop van dezen winter alhier zullen gehouden worden zeven voorlezingen over eenige godsdienstige vraagstukken van dezen tijd en wel over de volgende onderwerpen: Wer kelijkheid en overlevering, Het begrip van «levende God," Geweten en Heilige Schrift, Het regl der geloovjge wetenschap, Kerk en Slaat, Het geestelijk beginsel der kritiek, De Christelijke roeping. De aanvang zal zijn des avonds ten zeven ure, in het gebouw der maat schappij tol Nul van 't Algemeen. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dageljjks van 150 lot 166 personen. Uit hel Wcstland vernemen w(jdat ten gevolge van het mislukte ge was der druiven de schade daarvan over geheel Westland op ongeveer 2 tonnen gouds geschat wordt. De zure druiven werden onlangs, o. a. te 'sllage, tegen een paar centen per tros rondgevent. Aan eene azijnmakerij had men beproefd met dit product nog eeltig nut le doen en het le gebruiken, echter zonder goed gevolg. Door de strenge vorst was een groot aantal te veld staande beetwortelen bevroren en daardoor weder een groot verlies voor de tuinders ontstaan. Uit Rijnsburg meldt men ons, dat de koolbouw thans geheel is afge- loopen. Hoewel de laatst ingevallen vorst veel schade daaraan had toege- bragt, waren er nog 6000 vaten kool ingemaakt voor de verzending naar het buitenland. De Staats-Cour. beval een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de eerste tien maanden van 1864, waaruit blijkt, dat die bedragen heeft ƒ53,274,531.89, zijnde/l,632,019.431 meerder dan in hetzelfde tijd vak van 1863. In de najaarsvergadering der algemeene synodale commissie is beslo ten, wat betreft het synodaal reglement voor de benoeming van ouderlingen en diakenen en de beroeping van predikantenter uitvoering van art. 23 van hel alg. reglement, die zaak tot de aanslaande voorjaars-vergadering aan te houden, naardien twee der prov. kerkbesturen geen voldoend berigt hadden ingezonden. Hij de Ned. herv. gemeente te Eibergen is tot predikant beroepen ds. Rutgers, pred. te Soesterberg bij die te üpheusden ds. Ruys, pred. te Pulten; bij die te Garderen ds. van Broekhuyzen, pred. in Zuid-Afrika; bij die le 'sGravesande d». Moll, pred. te Wichmond; bij die te Montfoort d!. Vos, pred. te Oostermeer; bij die le Hoedekenskerke de cand. W. te Genipt; bij die te Retranchement de cand. H. G. Wiltebol. Door burg. en weth. van Dordrecht is in de jongste vergadering van den gemeenteraad aldaar eene voordragl ingediend ter benoeming van leeraars aan de op te rigten hoogere burgerschool. Daarop komen voor: als direc teur dr. J. C. van Deventer, thans conrector aan het stedelijk gymnasium aldaar, op eene jaarwedde van ƒ2400 en vrije woning, en als leeraren de hh. dr. 11. L. de Vries en dr. A. van Oven, docenten aan genoemd gymna- sinn», op eene jaarwedde van ƒ1800. Te Monnikendam is door wijlen mevr. de Beveren Esveldt, geb. Mul ler, vermaakt: aan het weeshuis der herv. gemeente ƒ1000, aan de diaconie dier gemeente ƒ1000 en aan de kerkvoogdij dier gemeente ƒ500. Voorts is door wijlen mej. van Breda, aan de diaconie der herv. gemeente te Ouden bosch vermaakt een legaat van ƒ500, en een dito aan de herv. kerk aldaar. Door de prov. stalen van Gelderland is tot provinciaal ingenieur van den waterstaat benoemd de heer L. A. Reuvens. Maandag II. is onder de gemeente Schooterland (Friesland) de boeren- huizing van B. llylkama afgebrand, waarbij een 30-tal koeijen, een groote voorraad hooide inboedel en de boerengereedschappen een prooi der vlam men werden. Uit Breda meldt men het volgende: Als een staaltje dal de omliggende bosschen nabij deze stad voor den minvermogende nog al wat opleveren, is der vermelding waardig, dat er voor ruim ƒ2000 beukennoten, alleen C door arme lieden uil dezen ouitrek geraapt, hier ter stede zijn afgeleverd. Men betaalde aan hen «oor de 5 kop 20 cent. Er zijn gezinnen die voor ƒ20 beukennoten per week hadden verzameld. Te Dinteloord (Noordbrabant) heeft weder eene treurige gebeurtenis plaats gehad. Zekere van der Slolk en zijne vrouw, op eenigen afstand buiten de kom van het dorp wonende, waren Dingsdag avond naar de kerk der afgescheidene gemeente gegaan, om aldaar de godsdienstoefening bij te wonen, terwijl zij hunne dienstmaagd, een meisje van omstreeks 20 jaren, alleen te huis lieten. Uit de kerk terugkomende, vonden zij de dienst maagd vermoord en in haar bloed badende. Het kabinet was opengebroken en daaruit werd eene aanmerkelijke som gelds vermist. Het is nog niet gelukt den dader le ontdekken. 's GRAVENHAGE, 19 November. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer W. II. Pijls, burge meester der gemeente Maastricht, tot het dragen der versierselen van ridder der Leopoldsorde, hem door den koning der Belgen geschonken, en aan den heer A. Herlijn, mnziek-directeur te Amsterdam, lot het dragen der medaille voor kunst en wetenschap, hem door den hertog van Nassau ge schonken. Naar men verneemt heeft de keizer van Oostenrijk aan den minister van marine, den heer ridder lluyssen van Kattendijke, geschonken het grootkruis der orde van de IJzeren Kroon. Aan den officier van gezondheid 2(ie kl. bij de zeemagt jhr. J. L. C. Pompe van Meerdervoort is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit de dienst verleend. De minister van justitie zal op Woensdag en Donderdag aanst. en die van financiën op Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. De commissie uit het prov. geregtshof, belast met het afnemen van het examen van hen, die den titel van eandidaat-nolaris verlangen te verkrij gen, heeft gisteren hare tweede zitting gehouden, en daarin vijf adspiran- ten geexamineerd waarvan aan de volgende heeren die rang is toegekend, als aan S. C. van Dorsser te Dordrecht, A. Hermans le Brielle en C. de Ko- r.ingh te Strijen. Bij het ministerie van marine had gisteren de aanbesteding plaats van onderscheidene benoodigdheden voor de marine; voor de levering van 1800 stuks wollen dekens voor sehepelingen waren de minste inschrijvers de hh. Posthumus, te Maastricht, voor ƒ4 69, en van Wensen, te Leydenvoor denzelfden prijs. Beide inschrijvers zullen nitgenoodigd worden hunne prij zen te verminderen of er om te loten. Voor de levering van 600 wollen dekens voor mariniers was de minste inschrijver de heer Posthumus voor noemd, voor ƒ5 89 Naar men verneemt zal mevr. Rosa de Vries den 30en dezer alhier op treden in de Norma, en is zij voornemens ook eenige concerten te geven in de voornaamste plaatsen des lands. Bij de behandeling voor de arrond.-regtbank alhier van de zaak van J. W. de Bondt, huisvrouw van Geereke, beschuldigd van het zonder ver gunning houden van een pand- of beleenhuis, zijn uil het getuigengehoor o. a. de volgende bijzonderheden aan het licht gekomen. Zij beleende een mansjas voor ƒ1, waarvoor haar wekelijks als interest moest betaald wor den 25 cents. Eene vrouw, die in Jnnij jl. zou huwen, leende den dag bevorens van haar op kleedingstukken en lombardbriefjes de som van ƒ5; een paar dagen na haar huwelijk was zij wederom verlegen en ontving van haar tegen goeden waarborg ƒ2, te zamen dus ƒ7, waarvan haar wekelijks moest betaald worden de matiee interest van ƒ1 50. Verschil lende vrouwenwelke goederen bij haar beleend hadden en niet meer in staal waren de wekeljjksche interest le voldoen, hebben op haar aanspo ren bij een bakker groote hoeveelheden brooden geborgd en haar die in plaats van geld gebragt. Eene vrouw, die ƒ16 bij haar leende met onder pand van goederen, moest haar in eene maand lijds daarvoor betalen ƒ21.50, zonder dal zij iets van onderpand terugontving. Eene arme vrouw leende eenige guldens van haar tegen ruim onderpand. Na herhaalde raaien weke lijks de woeker-interest te hebben betaald, kon zij eindelijk niet langer, en om haar onderpand niet geheel kwijt te zijn, moest zij haar brengen de dekentjes, welke tot dekking van haar kind dienden, zoodat het kind van dien tijd af naakt in de wieg ligt. Veelvuldige soortgelijke handelingen werden door haar, gedurende de laatste drie jaren, gepleegd, en meest allen met gehuwde vrouwen, die zulks deden buiten weten van hare man nen, en van daar dan ook, dat die vrouwen gedwongen waren toe te ge ven aan al hare eischenomdat de beklaagde, hij de minste weigering, dreigde de mannen met een en ander bekend te maken. Boven die woe ker-interest, moesten die vrouwen haar nog van tijd tol tijd koffijzout, aardappelen en brood om niet verschaffen.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1