De opperwachtmeester Bazendijk van liet 4d* reg. dragonders, die on langs te 's G ra ven d ij k een voldoend examen voor 2ie luit.-administrateur van kleeding en wapening heeft afgelegd, is bij de administratie van het reg. veld artillerie te Utrecht gedetacheerd geworden, om bjj ontstane vacature lot dien rang benoemd te worden, L. M. de koning wordt aanst. Maandag in de residentie terugverwacht. II. M. de koningin-moeder wordt den 23sten verwacht. Naar men verneemt heeft de Deeusche regering besloten het Deensche gezantschap alhier op te heffen. Gisteren heeft aan het gebouw van het prov. bestuur alhier de aan besteding plaats gehad van het inriglen van twee woningen voor tolgaar ders aan den grooten weg der lsle klasse n°. 5, onder de gemeente Alphen, Dc minste inschrijver was de heer P. Verbrugge, te Broeck, voor ƒ1389. Dezen morgen heeft men inbraak gepleegd bij Roskam, stukadoor op den Visscherdijk. R. had ten 3 ure zijne woning verlaten om naar zijn werk te gaan, en had alles goed gesloten. Hij kwam een der dieven op straat legen, dragende hel beddegoedwaarop hij 's nachts geslapen had, hetgeen hij herkende. Daar zich in die omstreken een agent van politie bevond, heeft R. den man, die het goed, dal hij bij zich droegnederwierp, onmiddellijk doen arresteren. Niet minder dan 53 haringschuiten, die door elkander gerekend eene kleine 100,000 stuks haring leveren zijn sedert Zaturdag avond te Scheve- ningen aangekomen. Er ontbreken wagens om den haring op te rijden; ook doel er zich gebrek aan zout gevoelen voor de pinken die weder wil len afvaren. Ter verbetering van de bcrigten, die in den laatsten tijd omtrent den toestand van vrouw van Dam te Monster zjjn verspreidwordt aan de I). Cour. van de meest bevoegde zijde nit die gemeente het volgende ge meld De wondendie vrouw van Dam bjj den op haar gepleegden moord aanslag heeft bekomen, zijn zeer voorspoedig hersteld; de halswond, welke zeer ongelijk was, evenwel niet volkomen, daar een zeer klein gedeelte, ter grootte van ongeveer een Nederl. duim, nog open is. Sedert eenigen tijd echter lijdt de vrouw aan eene keelontstekingwelke thans bezorgdheid verwekt. In de zitting van de tweede kamer van gisteren heeft de heer mr. J. J. Rochussen, na het afleggen der gevorderde eedenals lid zitting geno men. Aan de orde was de voortzetting der beraadslaging over het wets ontwerp lol goedkeuring der overeenkomsten, gesloten omtrent de goederen van het voormalig klooster van St. Agatha. De bh. Begram en van Bosse hebben het wets-ontwerp bestreden de bh. Guljé en van Nispen van Seve- naer hebben het verdedigd; de heer van der Linden verklaarde den loop der baraadslaging te zullen afwachten om zjjne stem te bepalen; de hh. van Limburg Brouwer en van Hcukelom vroegen omtrent sommige punten op heldering. De minister van financiën heeft in eene uitvoerige rede de tegen dc overeenkomst ingebragte bezwaren beantwoord, en aangetoond hoe wen- schclijk het was dit onderwerp op de voorgestelde wjjzc tol een einde te brengen. In den loop van zijn beloog gaf hij de uit geschiedenis en billijk heid ontleende gronden op, die er voor pleitten om den nu voorgedragen vorm van overeenkomst aan te nemen, als hel beste middel waardoor deze moeijelijke aangelegenheid geregeld zou kunnen worden. Nadat nog de hh. Godefroi, Geerlsema, van Nierop, van Bosse en Begram op de rede van den minister hadden geantwoord en deze nog de overeenkomst legen de na der door hen aangevoerde juridieke bezwaren had verdedigd, werd het wets ontwerp in stemming gebragt en met 34 tegen 30 stemmen verworpen. Voor hebben gestemd de hh. lloynk van Papendrecht, Dullert, Bots, Kappeyne van de Coppello, Jespers, van Limburg Brouwer, Zylker, Heemskerk Bzn., Hollingerus Pijpers, van Muiken, van Swieten, Reinders, de Poorter, ld- zerdavan den Hemel, Becns, de Lom de Berg, Jonckbloet, Guljé, Hey- denrijck, Cornelis, van der Linden, de Bieberslein, Kerstens, Lnyben, van der Maesen de Sombreff, Viruly Verbrugge, van Nispen van Sevenaer, Blom en Poortman. Afwezig waren de lib. van Heyden Reinestein, Storm van 's Gravesande, SchimmelpenmnckMijer, Dumbar, Groen van Prinstercr, van Lynden van Lidth de Jende, van Heemstra, Dirks en dc Laat de Kanter. De afdeeliugcn van de tweede kamer hebben heden onderzocht de wets ontwerpen: 1°. tol wijziging der gemeentewet, voor zooveel dc plaatselijke belastingen betreft; 2°. over de personele belasting; 3°. den accijns op het gedistilleerd, en 4°. de vaststelling der tarieven van in- uit- en doorvoer in Ned. Indie. BU1TENLANDSGHE BK1ÜGTEN. ENGELA.^ O. LONDEN, 13 November. De koningin heeft eenen buitengewonen gezant en gevolmagligden mi nister benoemd om H. M. bij de keiz. regering van Mexico te vertegenwoordigen. De minister van binnenl. zaken heeft geweigerd de voltrekking van liet vonnis van Franz Miiller uit te stellen. In antwoord op hel adres van de Duilsche vereeniging heeft hij alleen geantwoord dat er gcene gronden bestaan, die een uitstel zouden regtvaardigen. Dc vereeniging, die zoo stel lig had gerekend op eene herziening van bet procesziet zich door deze beslissing van den minister dus evenzoo teleur gesteld als vele Engelscheu, die even weinig over de weigering van den minister voldaan zijn, daar hij naar hunne meening nooit verkeerd kon handelen met een tijdelijk uitstel in te willigen. Muller blijft aan een ieder, die hem in de gevangenis be zoekt, nog steeds plegtig zijne onschuld beluigen. Hij is daarbij zoo kalm en bedaard, en zijn manieren zijn zoo ongedwongen, dat de predikant die hem voortdurend bezoekt, in een openhaar schrijven verklaart dat hij hem als volkomen onschuldig beschouwt, ofschoon hij vroeger het tegenoverge stelde gevoelen was toegedaan. Dezer dagen is alhier in 90-jarigen ouderdom overleden de heer Hudson Gurney, vroeger lid van liet huis der gemeenten; hjj laat een vermogen van 2,000,000 na en was lid van de brouwersfirma Barclay en Perkins; zijne weldadigheid wordt hoog geroemd. Volgens den correspondent van den Times te New-York zijn de noor delijken voornemens eerstdaags eene poging te doen om Wilmington, eene zeehaven der zuidelijken in Noord-Carolinate bemagligen. Eene aanzien lijke land- en zeemagt was daartoe onder de bevelen van den admiraal Por ter gesteld. Het aantal staten der Unie is weder met één vermeerderd. De landstreek Nevada» in het westen, die tot nog toe eene aanhoorigheid der Unie uit maakte, is door den president Lincoln, overeenkomstig de door de consti tutie gestelde regelen, onder de leden der Unie opgenomen, nadat zjj het daartoe vereischte aantal inwoners had bereikt en zich eene met de consti tutie des eedgenootschaps strookende staatsregeling had gegeven. KAN KR IJK. PARIJS, 14 November. Volgens de door den Moniteur medegedeelde berigten uit Algerië ver liest de opstand aldaar van dag tot dag terrein. In de provincie Teil be gint de rust zich te herstellen en hebben vele inlanders weder hun land bouwbedrijf bij de hand genomen. De oproerige stammen van Boghar, die in onderwerping zijn gekomen, zijn naar hunne haardsteden teruggekeerd. In de provincie Constantine is eveneens verbetering merkbaar. In het zui den trekken onze troepen zich in de omstreken van Aïn-Madhi te zamen. De opstandelingen in die streken hebben zich van hunne zijde vereenigd in de vallei van Oucd-Zergoumwaaruil men hen weldra hoopt te verdrijven. Volgens berigten uit Turyn worden in de kamer van afgevaardigden de beraadslagingen over de wet tot verplaatsing van den zetel der regering met kalmte gehouden. Er is een amendement ingediendvolgens hetwelk Napels en niet Florence de hoofdstad van het koningrijk zou worden. Het is door 13 leden, afgevaardigd uit de Napelsche en de Siciliaansche provin ciën, onderteekend. Verder is er een amendement ingediend, strekkende om in de voorgedragen wet te zeggen dat Florence de voorloopigc hoofdstad van het koningrijk zal zijn, en daarbij te verwijzen naar het bekende be sluit der kamer van 27 Maart 1861, waarbij Rome lot hoofdstad van Italië verklaard is. De president-minister heeft in de kamer omtrent de overeenkomst nog de volgende ophelderingen gegeven: Ik was legen de overeenkomst, toen zij nog niet gesloten was, uit vrees dat zij de reeds gevestigde cendragt Ins- schen de llaliaansehe provinciën zou verstoren, door weer binnenlandsche botsingen te voorschijn te roepen. Dit heb ik ook aan den heer Drouin de Lhuys en den keizer der Franschen te kennen gegeven; doch toen ik in Italië was teruggekeerd, ben ik, in strjjd met mijne zienswijze, genood zaakt geweest om in de tegenwoordige moeijelijke oogenblikken een minis terie zamen te stellen. Als zoodanig vond ik een gewigtig traclaat. Ik zette loen allen schroom op zijde en maakte mij gereed om in overeenstem ming met mijne ambtgenooten het tractaat te verdedigen. Ik meen dat er in strijd met mijne vroegere inzigten geen gevaar beslaat voor twecdragt, evenmin als voor eene herhaling van ongeregeldheden. Ik zie ook dal allen in het land de verbindtenis van 15 September ernstig opgevat hebben en de door het parlement aan den dag gelegde gevoelens, bij gelegenheid der on langs plaats gehad hebbende wisseling van depêches met Frankrijk, is een bewijs voor mijne eerlijkheid. Ik heb dus kunnen zeggen dat het minis terie, sterk door de eendragt in het land en dc zedelijke ondersteuning van het parlementde kracht zal hebben om liet tractaat Ie doen uitvoeren. De qnaesiie »an het verplaatsen van den zetel der regering is >oor mij van lee dereu aard, daar Turyn mijne geboorteplaats is; maar Turyn kan uit een militair oogpunt geen hoofdstad zijn. Men had echter de gemoederen moeten voorbereiden op deze verplaatsing. Ik betreur het voorts dat men Frankrijks voornemens verdacht heeft. Ik heb den keizer verscheidene malen gespro ken en heb hem sedert 1852 altijd gezind bevonden om zich eens tnet Italië bezig te houden. Hij liet toe, dal, in weerwil van zekere oppositie, de llaliaansehe zaak op het Parijsche congres ter sprake werd gebragt. Men herinnert zich Plombières en den roemrijken oorlog van Italië. Ik heb ook een onderhoud gehad met den keizer te Valeggi; daaruit is voortgevloeid, dat de koning de preliminairen van Yillafranca alleen voor zooveel Item zei ven betrof, heeft aangenomen. Na den dood van Cavour heeft de keizer edelmoedig verklaard, dat hij al het mogelijke, zou doen om hel koningrijk Italië ook door andere mogendheden te doen erkennen. In 1862 zond hij zijn eskader naar Napels om onzen koning te begroeten. Misschien heeft de keizer, even als zoovelen onder ons, eertijds getwijfeld aan dc mogelijk heid van Italië's eenheid. Thans houd ik mij overtuigd dat hij van gevoe len is, dat die eenheid onherroepelijk is. Wij zullen geen enkelen stap achterwaarts doen. Wij zullen voorzigtig en langzaam, maar zonder op houden vooruitgaan. De Romeinsche quaestie beslaat nog wel; maar zij is Lij allen thans volledig opgehelderd. Wat de wijze barer oplossing aan gaat, zoo behoort men tijd te hebben. Ik heb groot vertrouwen in den keizer, die de Romeinsche quaestie door en door kent. Hij zal ons ook helpen in de Venetiaansche quaestie. Ik spreek hier als bijzonder persoon. Welke oplossing ten aanzien van Yenelië mogelijk kan worden, ik geloof, dat de keizer van Oostenrijk tot nieuwe inzigten ten aanzien dezer aange legenheid kan worden gebragt. Ik herhaal dus den wcnsch dat gij de overeenkomst goedkeurt. Te Boulogne-sttr-Mer heeft zekere Leducqgehuwd en vader van wet tige kinderenuit Engeland gekomen met 2 onechte kinderendoor Item aldaar bij eene bijzit verwekt, die kinderen moedwillig in hel water ge worpen, of, daar het water laag was, hen zoo lang er onder gehouden tot dat zij dood waren. De slagtofï'erswier lijken in den namiddag kwa men aandrijven, waren knaapjes van 8 en 4 jaar. PKUISSKN. BERLIJN, 14 November. Volgens beriglcn uit Kopenhagen Itccft ook dc eerste kamer van den rijksraad liet vredesverdrag met 55 tegen 4 stemmen goedgekeurd, en ver-

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2