LEYDSCIIE (01 K1YT. MAANDAG 14 NOVEMBER. N". 137. I8(H. De Courant wordt MaandagTf oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCIIE BERffiTKN LEY DEN 12 November. De afdeeling Leydeu van de Holl. maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen zal op Dingsdag aansi. eene openbare vergadering met dames houdenwaarin als spreker zal optreden de heer dr. J. ten Brinkvan 's Hage. Blijkens de memorie van beantwoording op hel voorloopig verslag der tweede kamer omtrent boofdst. V. der slaatsbegrooiingacht de minister van binnenl. zaken thans, nu de instelling voor liet onderwijs in Indische taal-, land- en volkenkunde alhier is gevestigd, den tijd gekomen om bjj de universiteit een hooglecraar te benoemen voor het Sanskriet en verdere Indo-Germaansche talenten welken einde eene som van ƒ2800 wordt voor gedragen. Bij het concerteergisteren avond door mej. Augusta Bornholdtuit Kopenhagen, met medewerking van den lieer J. Godefroy, organist, in de Pieterskerk geseven, is het gebleken, dat hetgeen reeds van elders omtrent haar talent is gezegd, niet van overdrijving mag beschuldigd worden. Zij gaf ook hier het bewijs dat zij zeldzame begaafdheden bezit. Hel kerkge bouw, hoe ruim ook, mogl niet te ruim genoemd worden voor de stein die zjj bij magie is te ontwikkelen, en de wijze waarop zij somwijlen de loo- nen liet wegsmelten, was inderdaad treffend. Met de grootste aandacht werden hare voordragten dan ook bijgewoond, en wjj gelooven dat menig een onder hel aanwezige publiek met leedwezen zag dat, toen zij deschoone aria uit den Elias van Mendelssohn Bariholdy «Sei stille dem llerrn" zong, men ook het einde van het programma was genaderd. In de volgende week zal door den boekhandelaar J. W. van Leeu wen alhier de verkooping gehouden worden van een drietal boekverza melingen, bevattende werken over verschillende vakken van wetenschap, waaronder bovenal belangrijke voor beoefenaars van de godgeleerdheid en de reglsgeleerdheid. Ook onder de pracht- en plaatwerken, iu den catalogus vermeld, ofschoon weinig in getal, zijn er die de aandacht ten volle verdienen. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenouienen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 130 tot 157 personen. -De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen te Amsterdam zal Maandag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. Te Katwijk zijn in de verloopen dagen weder onderscheidene vaartuigen van de haringvisscherij teruggekeerd. Tot hiertoe zijn aangebragl 3,154,600 stuks haringen. Bij de herv. gemeente te Loon op Zand en bij die te llellevoetsluis is beroepen d». van Konkelpred. ie Maaslandbij die ie Gouderak d». Steen bakker Morilyon Loyscn, pred. te Koudekerke; bij die te Dwingeloo da. Gooszens, pred. te Wilnis; bij die te Noordwijkerhoutde cand. A. G. J. van der Kemp; bij die te Kollumerzwaag de cand. H. Malcomesius. Aan de diaconie der herv. gemeente te Deventer is door wijlen mevr. de wed. Vijfhuis geb. Visser gelegateerd eene som van 5000. Ter vervulling der openstaande plaats van regter in de arrond.-regl- bank te Amsterdam, is door die regtbank de navolgende voordrag! opge maakt: mr. van Outeren, regter-plaalsvervanger bij genoemde regtbank; mr. Muntendam, subst.-griffier bij liet prov. gereglshof in Noordholland; en mr. Driessen regter-plaatsvervanger in genoemde reglbank. Aan bet TV. v. Isr. wordt medegedeeld, dat de hoofdcommissie tot de zaken der Israëlieten zich de zaak van den elfjarigen Cohen ie Home aangetrokken en even als bij de gebeurtenis van Mortara zich lot den mi nister van justiiie gewend heeft om de lusschenkomst en steun der Neder- landsche regering te erlangen voor de ongelukkige ouders van Cohcn. De minister van justitie heeft liet verlangen der hoofdcommissie bij zijn ambt genoot van btiitcnl zaken overgebragt en laatstgenoemde minister heeft zich ernstig aan de zaak laten gelegen liggen en ter behoorlijke plaatse het af keurende gevoelen der Nederlandsche regering over dergelijke handelingen niet verbloemd. Nogtans heeft de zaak een loop genomen, die, hoe wel willend de minister ook gezind is, het niet raadzaam deed zijn, dat de Nederlandsche regering zich verder mengde in de innerljjke aangelegenheid van eenen vreemden staat. Te Bodegraven is door een aantal ingezetenen aan den gemeenteraad een adres ingezonden, waarin de aandacht van den raad gevestigd wordt op het groole gevaar, waaraan die en omliggende gemeenten bloot staan, doordien de onder die gemeente gelegen Wierickerschans gebezigd wordt tot bergplaats van buskruid en aldaar in de magazijnen meermalen eene hoe veelheid van een millioen Ned. ponden buskruid wordt gevonden. Adressanten verzoeken den raad bij de hooge regering aan te dringen de aldaar be staande bergplaats van buskruid te verplaatsenen over te brengen naar eene landstreek, waar eene ontploffing minder noodlottige gevolgen zou na zich slepen. De gemeenteraad heeft van dit adres aan dertien gemeenten in den omtrek afschrift toegezonden, welke gemeenten, op eene na, allen hare medewerking hebben beloofd. Het gemeentebestuur van Rotterdam en de kamer van koophandel te Breda zullen zich tot de tweede kamer wenden, ter ondersteuning van de voordragten van den minister van financiën tol hervorming van 's rijks be lastingstelsel o. a. ook door de afschaffing der gemeente-belaslingen op voorwerpen van verbruik. De gemeenteraad van Oud-Beyerlana heeft zich met een adres, in tegen- overgestelden zin vervallot de tweede kamer gewend. Onder Barendrecht is gisteren de boerenhofstede van A. Dekker een prooi der vlammen geworden. Ook onder Papendrecht heeft eergisteren een hevige brand plaats gehadwaardoor eene veestalling en bergplaats van hooi werden vernieldhel vee was gelukkig niet op stal. Te llarlingen had dezer dagen een meisje op eene der scholen aldaar een boontje, dat zij in den mond had, ingeslikt. Het geraakte in de keel vasten in weerwil van geneeskundige hulp is het meisje kort daarop overleden. De arrond.-regtbank te Maastricht heeft bij vonnis, in raadkamer ge wezen, den procureur mr. A. N. II. v. M.beklaagd van het andermaal ge bruik maken van zegels, nadat deze door middel van een chemisch praepa- raat van liet vorige schrift waren ontdaande straf Opgelegd van schorsing in de practyk voor den lijd van zes weken. Genoemde procureur had reeds vroeger wegens dergelijk feit teregtgestaan. 's GRAVEN HAGE, 12 November. Z. M. heeft goedgevonden: te benoemen tot officier van gezondheid 2dc kl. dien der 3de kl. D. J. Schneiders van Greyffenswertdienstdoende bij liet 4de reg. infanterie; tot 2den luit.-kwartiermeesterbij het lsle reg. infanterie, den sergeant titulair C. Dekker, van hel instriictie-bataillonbij liet 2de reg. infanterie den sergeant L. E. Muller, van het corps; bij het 4dc reg. infanterie den sergeant E. van Gendt, van het corps; bij hel 6de reg. infanterie den fourier K. P II. Weyland, van het 4de reg.; en over te plaatsen bij het reg. grenadiers en jagers den lsten luit.-kwartiermeester M. M. EyssclI; van hel 4dc reg. dragonders. De prins van Oranje heeft zich eergisteren naar Compiègne begeven, Volgens hel D. v. 's Gr. blijft bij de regering het voornemen bestaan om de groole zaal op het Binnenhof (loterij-zaal) voor een museum van va- derlandsche oudheden te bestemmen, en worden de bouwstoffen daartoe gaan deweg verzameld, om later, bij genoegzame vermeerdering, naar de zaal te worden overgebragt. Door de commissie uil het prov. gereglshof, belast met het afnemen van hel examen van lien die als candidaat-notaris wenschen toegelaten te worden, zijn eergisteren als zoodanig toegelaten de bh. J. A. F. Coebergh, van Leyden, J. E. de oogtvan DirkslandF. G. Gleichman van Rotter dam, mr. A. J. Redeker, van Delft, A. D. Mijs, van Sommelsdijk en J. G. Wassenaar, van Leydeu. Aanst. Vrijdag zullen door de commissie nog 5 adspiranten geëxamineerd worden. Men verneemt dat den I7dc" dezer voor de reglbank alhier eene vrouw zal te regt staan, aangeklaagd van hel houden van een pand- of beleenhuis, zonder behoorlijke vergunning. Naar men zegt, moet die vrouw voor be leende goederen berekend hebben eene matige interest van slechts,., dertien honderd procent. BUITENLAND SC IIE BEItÏGTEN. ENCiKLAV 19. LONDEN 10 November. Het is niet onwaarschijnlijk dat de uitvoering van hel doodvonnis te gen Muller gewezen zal uitgesteld moeten worden. Er zijn, voornamelijk door de jjverige pogingen der Duifsche vereeniging alhier, enkele feiten aan het licht gekomen, die een nieuw onderzoek schijnen te vorderen. Ook heeft de advocaat van Muller een liaamloozen brief ontvangen waarin de schrijver verklaart dat niet Mttller, maar hij de moordenaar van den lieer Briggs is, en de omstandigheden worden opgegeven, waaronder de moord heeft plaats gehad. Er heeft op nieuw een gruwelijke moord plaats gehad. Aan den oever van den Theems, tusschen Blackwall en Woolwich heeft men het onthoofde ligchaam gevonden van een jongen Duilscher; hel hoofd vond men later in een kuil begraven. Een llollandsch suikerbakker, Kölil genaamd, is als de vermoedelijke dader in hechtenis genomen. De beroemde Fransche regtsgeleerdede heer Berryer, bevindt zich alhier en wordt met eerbewijzen overladen. Te zijner eer is door de leden der balie een groot gastmaal gegeven en ook het gastmaal door den ïord- mayor bij zijne installatie gegeven werd door hem bijgewoond. Op eenige door lord Palmerston bij die gelegenheid lot den heer Berryer gerigte woor den hield deze eene toespraak waarin hij Engelands staatsinstellingen roemde, l. w. liet koningschap liet welk getrouw werd geëerbiedigd en zelf al de vrijheden der natie eerbiedigdehel huis der lords, waarin de oude roem en de tegenwoordige verdiensten een erfelijk gezag uitoefenden; het huis der gemeentende vrij gekozen vertegenwoordiging eener eerlijk en met oordeel geraadpleegde natie; eindelijk de vrije gemeentebesturenwaar van hij de verpersoonlijking in den gastheer begroette. Toen begon zijne stem te beven, en hij zeide: «Verwondert u niet over het smartelijke ge voel hetwelk thans in mijne borst opwelt maar ik zal niet vergeten dat ik buiten mijn vaderland ben, en ik zal niets meer zeggen!" Te Liverpool heeft in het telegraafbureau eene gasontploffing plaats gegrepen, waardoor liet geheele gebouw vernield is en eenige personen ligt gekwetst werden. De Indische dagbladen deelen treurige bijzonderheden mede omtrent den storm die tc Calcutta heeft gewoed. Men kan zich voorstellen met welk eene kracht de storm langs de gevels is gegaan, wanneer men weet, dat daardoor hel pleisterwerk van de meeste huizen letterlijk is afgeschuurd zoodat overal de roode metselsteenen duidelijk zigtbaar zijn geworden. Ra men en deuren werden aan de gevels overal uit hunne hengsels gewrongen. De boomen werden met wortel en al uit den grond gesleurd of bij de kroo- nen afgeknakt. In de tuinen is er van de opgaande planten en gewassen niets gespaard gebleven. Inzonderheid heeft de Old Courihoiisestreet veel geleden. De doorgang aldaar is overal belemmerd door de neergevallen zin ken dakbeklcedingen en andere bovengedeelten der magazijnen, particuliere woningen en andere gebouwen. Het spoorwegstation bjj Barrackpore is lot

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1