EE VB)S (IE E COURANT. 1864. MAANDAG 7 NOVEMBER. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BtMVEXLAiNDScnK BERIGTKN. LEVI)EN 5 November. In de zitting van den gemeenteraad van heden zijn benoemd: tot regen- tcsse van hel R. C. wees- en oudeliedenhuis mevr. J. A. Weebers, geb. Coebersh; lol leeraar voor he| schoonschrijven aan de gcmeente-inslellingen van hooger en middelbaar onderwijs J. A. Hueber; lol derden hulponder wijzer aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 1« kl. voor jongens K. E. Scliell, thans te Middelburg; en tot waagmeester 11. Kokxhoorn, thans lijdelijk met die betrekking belast. Voorts is aan jhr. \V. I. C. Rammelman Elsevier, als lijdelijk belast met de commissie tot hel opmaken van een volledig register der charters enz. van het archief, de titel van archivaris verleend. Gisteren werd den lieer P. J. Velhthans hoogleeraar aan 's rijks inrigling voor taal-, land en volkenkunde van N. Indië alhier, door een zestigtal zijner leerlingendie vroeger en in de laatste jaren zijn onderwijs in de oostersche lalen aan het Athenaeum te Amsterdam mogien genieten, i een bijzonder bewijs van hulde gebragt. Eene commssic van zes leden over handigde hem een prachtig zilveren theeservies (geleverd door den heer van Santen te Amsterdam)waarbij een keurig album was gevoegddat de namen dèr deelnemers bevatte. Blgkens eene hierachter voorkomende aankondiging zal het concert van mej. Augusta llornholdt, kerkelijke zangeres uil Kopenhagen, Donderdag aanst. in de Pieterskerk plaats hebben, met welwillende medewerking van den heer J. Godefroy, organist dier kerk. Naar men van elders heeft ge meld moet hare krachtige stemin een zoo ruim gebouween bijzonder schoon effect te weeg hrengen. Een bevoegd beoordeelaarin Duitschlaud liet zich omtrent deze zangeres, onlangs volgenderwijze uit: »ln mej. Bornholdt leerde men eene zangeres van zeldzame begaafdheid kennen. Hare stem, eene mezzosopraan met heldere en aangename hoogte, heeft eene on gewone kracht en eigenaardige volheid, zoodat eenerzijds het zachtste piano in de groote ruimte hoorbaar is, anderzins echter ook eene groote ruimte vereischt wordt om zulk eene stem volkomen te kunnen ontwikkelen. Mej. Bornholdt maakte vooral dienen indruk door de schoonc eenvoudige voor drag! der aria »die Ehre Gottes" van L. van Beethoven en van stukken ▼an Schubert en Ahnfeldt. Z(j toonde alle eigenschappen eencr degelijke zangkunst en in 'tbjjzonder eene zeldzame bekwaamheid in het «porta mento" te bezitten." Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 123 tot 137 personen. Bij de eergisteren te Amsterdam gehouden verkiezing van een lid voor de tweede kamer zijn uilgehragt 1578 geldige stemmen. De heer mp. J. J. Rochussen verkreeg 975 stemmen en de heer D. A. van Hecmskerck Veeckens 553 stemmen, zoodat de eerstgenoemde is verkozen. De Wekker doel de volgende opgave van den uitslag van hel najaars- cxamen voor onderwijzers en onderwijzeressen in de verschillende provin ciën. Voor de vakken van het lager onderwijs: hoofdonderwijzers (getal cand. 151) loegel. 40, afgew. 111; hoofdonderwijzeressen (cand. 21) toegel. 12, afgew. 9huisonderwijzers (cand. 1) afgew. 1; huisonderwijzeressen (cand. 31) toegel. 20, afgew. 11; hulponderwijzers (cand. 355) toegel. 120, afgew. 235; hulponderwijzeressen (cand. 119) toegel. 50, afgew. 69. Meer uitgebreid onderwijs, Fransch: onderwijzers (cand. 114) toegel. 35, afgew. 79; onderwijzeressen (cand. 108) toegel. 58, afgew. 50. Engclsch onder wijzers (cand. 36) toegel. 13, afgew. 23; onderwijzeressen (cand. 39) toegel. 23, afgew. 16. lloogduitseh: onderwijzers (cand. 48) toegel. 23, afgew. 25; onderwijzeressen (cand. 33) loegel. 26, afgew. 7. Wiskunde: ouderwij zers (cand. 62) loegel. 31, afgew. 31. Teekenen: onderwijzers (cand. 45) toegel. 20, afgew. 25. Gymnastiek: onderwijzers (cand. 38) toegel. 25, afgew. 13. Handwerken: onderwijzeressen (cand. 75) toegel. 68, afgew. 7. B(j de ned. herv. gemeente te Streefkerk is tot predikant beroepen d». Gobius du Sart, pred. te Arnemuiden; hij die te Polsbroek ds. Bax, pred- aan de Vtiursche; bij die te Veencndaal, ds. Ruys, pred. te Pnlien. Door het prov. kerkbestuur van Friesland js aan ds. 11. W. IIaselhoffpred. te RÖperkerk en llardegarjjp, op zijn verzoek eervol emeritaat verleend. Bii den quaestor-generaal van de alg. synode zijn ten behoeve *an het fonds voor de ned. herv. kerk ter voorziening in de geestelijke behoeften van hare gemeenten, ontvangen 3 bankbillettenieder groot ƒ200, van N. N. uil Fricsladd. Men verneemt, zegt de Tijd, dat de eerw. heer Boldrink, die zich kruisheer van het klooster van St. Agatha noemt en zich bij adres tot de tweede kamer heeft gewend, sedert jaren het klooster van St. Agatha en met hel klooster tevens de orde verlaten, en zijne secularisatie te Rome aangevraagd en verkregen heeft, zoodat hij in geenen deele als lid van het klooster van St.-Agatha of van de orde der Kruishcereu kan beschouwd worden. Voor eenigen tijd, zegt de Arnh. C. meldden wij, dat de Fransche predikant, de heer A. Coqnerel de zoon, het volgende jaar ons land zal lie s' zoeken en den kansel betreden zal. Wij vernemen uit goede bron, dat hij daartoe bepaald is aangezocht door de kerkeraden van Utrecht, Rotterdam en Dordrecht. Uit Arnhem meldt mendat de voortdurende val des waters aan de rivier bij die stad en vooral daar beneden een treurig voorkomen geeft vaartuigen van eenigen diepgang kunnen in het geheel niet meer varen; hier en daar gelijkt de Rijn op eene brecdc beek; de kleur des waters, anders meestal geel of bruin, is thans groen en helder. De peilschaal bij de schip brug slaat op hel drooge; de waterhoogte wordt aangewezen op eene tijde lijke hulppeilschaal. Dingsdag II. had op den weg van Deventer naar Terwolde het vol gende ongeluk plaats. De ridmeesler L.te Deventer in garnizoen, begaf zich met zijne echtgenoot, kinderen en gouvernante op den weg naar Ter wolde. Terwijl het nog vroeg in den morgen en duister was, geraakte de voerman in slaap met hel noodlottig gevolg dat de paarden met het rijtuig van den dijk stortten, waardoor de ridmeester en zijne vrouw den arm j braken en verder zwaar werden gewond. Ook de gouvernante en de kin* deren kregen ligle verwondingen. 's GRAVEN IIAGE, 5 November. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer C. B. II. von Rosen berg, ambtenaar belast met het doen van natuurkundige onderzoekingen in Ned. Indië, tot het aannemen der versierselen van ridder l"c kl. van de Ludwigs-orde, hem door den groothertog van Hessen geschonken. Z. M. heeft aan 11. Adrianiwed. van den heer II. Bouman, in leven emeritus hoogleeraar in de godgeleerde faculteit aan de hoogeschool Ie Utrecht, verleend een pensioen ten laste van den staat, ten bedrage van 1000's jaars. Men verneemt dat de tweede kamer Donderdag den 10'"" dezer hare werkzaamheden zal hervatten. Zoowel de voorloopige verslagen over hoofd stuk VIIB (r. k. eeredienst)als over hoofdst. IX koloniënder staats- hegrooting voor 1865, worden spoedig te gemoel gezien, even als de ant woorden der regering op al de verslagen van de kamers. De antwoorden op rde verslagen omtrent hoofdst. 111^4 en B zijn reeds verschenen. slag uilgebragt omtrent het wetsontwerp betrekkelijk de veplaalsing van den regeringszelel naar Florence en de aanneming daarvan geraden. De beraad slaging over dit ontwerp is bepaald op aanst. Maandag. P K I S 8 E M. BERLIJN 3 November. De keizer van Rusland heeft heden een langdurig onderhoud met den heer von Bismarck gehad. Het National Verein heeft op 31 Oct. en 1 Nov. eene algcmccne vergadering te Eisenach gehouden. Geheel in den geest der vorige resolu tion heeft de vergadering zich verklaard voor eene herstelling der üuilsche constitutie van 1848, voor het bijeenroepen van een Duitsch parlement en voor de invoering van een centraal bestuur, dat boven de verschillende re geringen geplaatst is. De Sleeswijk-llolsleinschc quaestie kwam mede ter sprake. De vergadering heeft de inlijving der hertogdommen bjj Pruissen verworpen en zich verklaard ten |gunste van den hertog van Augustenburg. De maritime vereeniging dier gewesten met Pruissen werd evenwel wen- schelijk geacht. In Jutland zijn, in afwachting van de ratificatie van hel vredestractaat de vroeger door den Pruissischen bevelhebber genomen maatregelen eenigzins BLHTENLANDSCHK BERIGTEN. E Ni G li Li A LONDEN 3 November. Naar men verneemt, worden er thans petitiën gereed gemaakt, waarin ten behoeve van Muller aan de koningin verzocht wordt om gratie van de doodstraf. Men verwacht, dat deze verzoekschriften spoedig van een aantal handleckeningeu zullen voorzien zijn. De alhier verblijf houdende Dnitschers kunnen maar niet aannemen dat Muller de schuldige zou zijn, aangezien hjj een man was van een goed zedelijk karakter. Z(j hebben eene bijeenkomst gehouden, en daarin zijn door sommige personen mededeelingen gedaandie hunne overtuiging hebben versterkt. In Schotland is eene nieuwe koningin gekozen, te weten, onder de daar zijnde Zigeuners, wier vorstin overleden was. De nieuwe koningiu heet Etty, en de Schotsche dagbladen geven haar den titel van: zeer gra- cieuse Majesteit. De mayor van Newcastle heeft een bezoek gebragt aan koningin Etty, en heeft aan hare majesteit een billet van 5 vereerd. De verkiezing van een president voor de Vereenigde Stalen moet ge schieden op 6 Nov., maar aangezien die dag op een Zondag valt. zal de uitslag der verkiezing eerst den 8sl™ bekend worden, liet is mogelijk dat men de beslissing hier omstreeks 16 November weet omdat de Ci'y of Glasgow en de Bremen, die den 5dcn van New-York vertrekken, Cape Race aandoen en daar het telegrafische berigt van den 8slc" kunnen medencmen. CHAN H SA 1.1 H. PARIJS, 3 November. La France wil welen dat hel hof van Rome, hoewel zich over de September-overeenkomst weinig of niet uitlatende, van dag tol dag meer gezind schijnt om daarover een gunstig oordeel te vellen. Te Rome werd volgens dit blad, verzekerd dal de Fransche regering, daartoe genoopt door zekere in Italië aan de overeenkomst gegeven uitleggingen, aan den Paus verzekeringen had doen geworden, welke de strekking hadden om alle twijfelingen weg te nemen. In het zuiden des lands zijn de overstroomingen aan de orde van den dag. Te A Hon is eene groote schipbrug ten gevolge van den hevigen aan drang van het water vernield. Dit voorval had juist plaats toen de keizer die stad doortrok. Z. M. heeft 25,000 fr. aan de gemeente geschonken om de brug te herstellen, en bovendien heeft de keizer beloofd, dat de staal voor twee derden zou bijdragen in de kosten der oprigting van eene vaste steenen brug en dal hjj maatregelen zou doen nemen om den bouw van zoodanige brug met spoed te doen plaats hebben. Uit Turyn meldt mendat de kamer van afgevaardigden hare werk zaamheden weder herval. De heer Monca heeft namens de commissie ver-

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1