1 LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 4 NOVEMBER. t r De Courant wordt Maandag, ff oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N°. 20 (blad 29 en 30) der Han delingen van den Gemeenteraad. BIANL NL AN DSC 11L HËit 1GTLN. LEYDEN 3 November. Naar wij vernemenis de akadcmische bibliotheek thans dagelijks van 1 tot 4 ure geopend. Uit het Westland ontvangen wij het volgende berigt omtrent den tuin bouw: De tuinders beginnen zich nu onledig te houden met het verzenden van bieten, die gerekend kunnen worden thans het laatste der te veld staande gewassen uit te maken. Met dit voortbrengsel is echter zelden grootc rekening te doen. Gelijk reeds gemeld is sluit dit jaar voor de tuin ders, eerst wegens de lage prijzen der aardappelen en den meerderen aan voer van elders, daarna door den schier voorbeeldeloozen overvloed van boomvruchten, eindelijk door het mislukken der druiven, geteeld op den kouden grond, met eene nadeelige rekening. Ook de verzendingen naar het buitenland waren van geringe beteekenis. Het slot hiervan is, dat hel den tuinders bezwaarlijk valt de penningen van het gehuurde land waarvan de prijzen door veelvuldige mededinging eene aanmerkelijke hoogte hebben be reikt, op tjjd af te doen, zoodat sommigen gedrongen zijn die afdoening, op hoop van gunstiger uitkomsten, tot het eerstkomende jaar te verschuiven. Hoewel de boomvruchten dit jaar later dan anders voor den pluk geschikt waren, zou dit geen beletsel hebben veroorzaakt in het zetten van bloem knoppen voor een volgend jaar. Evenmin heeft daartoe in de afgeloopen maand September de groeikracht ontbroken. Vertoonen de boomen titans uiterst weinig beginselen van knoppen, het is een nalunrljjk gevolg van overvloed van vruchten, dal bjjna altjjd zeker gaat, uithoofde de vrucht- boomen doorgaans eenen tijd noodig hebben om zich te herstellen. Van boomvruchten in het algemeen kan derhalve het volgende jaar zeer weinig worden verwacht. Maandag avond II. is nabij het Kralingsche Veer door eene van Rot terdam naar Venlo varende stoomboot een groenteschnilje overvaren, waarin 2 personen waren, die daarbij zijn omgekomen. Te Zwolle is door den kerkeraad der Ned. herv. gemeente uil het vroeger vermelde 12-tal predikanten het volgende 6-tal gevormd: Astro, te Vlissingen; llervoets, te Haltent; Cramer, te Charlois; Krijt, te Berkel; Lamers, te ScherpenzeelMerens, te Vlissingen. Men verneemt dat de ex-predikant van Rijn met mevr. de wed. Pruimers Zwitserland hebben verlaten, koers zettende naar Engeland, nadat laatst genoemde eerst al hare sieraden, zoowel juweelen als gouden voorwerpen, te gelde had gemaakt. Men vermoedt, dal zij vrees koesterde, van door haren schoonvader te worden gegijzeld, ter zake van de door haar nog te verrigten rekening en verantwoordingwegens de voogdijschap over hare minderjarige dochter, waartoe zij bij vonnis is veroordeeld. Te Groningen zijn Zondag II. een paar lieden, die waarschijnlijk geen middel van beslaan hadden, doch gaarne de zatnenleving wilden genieten, gehuwd en reeds den volgenden dag op reis gegaanmet hel voornemen om in de kolonie van weldadigheid te Veenhuizen of Ornmerschans te worden opgenomen en alzoo de Ijjst van bedeelden te vermeerderen. Te Breda stond dezer dagen voor de arrond.-regtbank teregt de huis vrouw van zekeren Pieters, van llergen-op-Zoomals beklaagd van in den avond van 7 Sept. jl. de 76-jarige Dogge, weduwe C. Nubs, te hebben be dreigd haar te zullen vermoorden, omdat deze vrouw, naar zij vermeende, haar IJ jarige kind op den straatweg van Rasteren had belooverd. De po litic en eenige militairen namen de oude vrouw in bescherming. Het openb. min. heeft geëischt, dat de beklaagde zou worden veroordeeld lol 3 maan den eenzame opsluiting en 25 gulden boete. De reglbank zal in de vol gende weck uitspraak doen. Uit berigten uil Demerary blijkt dat hel zeemanshospitaal te George town opgevuld is met lijders aan de aldaar heerschende koortsen. Volgens de verklaring van het hoofd der geneeskundige dienst moet de epidemie zoo groot zijn als hij in de laatste 24 jaren en in den lijdwaarop de gele koorts onder het scheepsvolk in de haven zoo vele slagloffers maakte, niet heeft bijgewoond. 's GRAVEN RAGE, 3 November. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw den kapi tein jhr. J. W. van Sijpesteyn van het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer mr. H. Box, titulair referendaris bij het dep. van justitie, verblijf houdende te Hamburg, tot het dragen der versierselen van commandeur der orde van St. Stanislaus, hem door den keizer van Rusland geschonken, en aan de bh. R. J. Keun, raad van legatie, W. A. Travers, 2den tolk, en R. C. Keun, 3dcn tolk, allen bij het Ned. gezantschap te Konstantinopeltot het drageu der hun respective- lijk verleende versiérselen van de 2de4de en 5de kl. der orde van den Med- jidieh van Turkije. - Tot burgemeester der gemeente Vessem is benoemd de heer H. J. Tasset en tol burgemeester der gemeenten Oldenzaal en Losser de beer mr. G. Waller. Door Z. M. zijn benoemdtot griflier bij het kanlongeregl Ie Gelder- malsen de heer mr. S. A. Verwey, advocaat te Utrecht, tot griffier bij het kantongeregl te Schoonhoven de heer mr. J. C. Tack advocaat te Does- 'borgh, en tot proeureur bij de arrond.-regtbank te Heerenveen de heer mr. P. Andreae, advocaat te Sneek. Aan den Oost-lndischen ambtenaar J. J. Meder, gewezen adsistenl- resident van Madjalengka (Cheribon), thans met verlof hier te lande, is op - zijn verzoek een eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. Aan den heer mr. M. H. van Son is, op zijn verzoek, een eervol ont slag verleend uit zijne betrekking van betaalmeester te Middelburg. Z. M. heeft goedgevonden den 2dcn luit. F. J. van Leersum, van het 6de reg. infanterie, in rang en ancienneteit over te plaatsen bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-lndië. Z. K. II. prins Frcderik is eergisteren van zijne buitenlandsche reis I op het huis de Paauw aangekomen. HH KK. 11H. prinses Frcderik en prinses Maria zullen aanst. Zaturdag in de residentie terugkeeren. In de zitting der prov. staten van gisteren is aangenomen het voorstel j van ged. staten, om op het verzoek van den aannemer R. J. de Groot te Giessendamom schadevergoeding voor geleden verliezen bij de uitvoe- ring van provinciale werkengunstig te beschikken. Voorts zijn de be- j raadslagingen aangevangen over het ontwerp-reglement op de wegen en voet paden in Zuidholland, welke beraadslagingen in de zitting van heden zijn voortgezet. Omtrent de door de hh. Swaan en van Heyningenin verband met hun haven-project, gedane aanvrage om eene spoorweg-concessie, blijkt uit eene door die heeren aan den gemeenteraad ingezonden missive dat zij concessie vragen voor een haven te Scheveningen en daaraan verbonden spoor weg Scheveningen's Gravenhage, Koudekerk, Alphen, Utrecht, Amers foort, Apeldoorn, Deventer, Almelo, ten einde daar aan te sluiten aan den spoorweg naar Rheine. Tevens is door hen het plan ontworpen lot het leg gen van een zijtak van Koudekerk naar Leyden. Naar men verneemt verkeert de huisvrouw van van Dam te Monster, die den 19dcn Sept. jl. door J. Breggeman op zoo eene verschrikkelijke wijze is verwond, in hoogst bedenkelijken toestand; vooral doen de halswonden het ergste vreezente meer daar zij zich in hoogst zwangeren toestand be vindt. De beklaagde Breggeman zelf is sedert eenigen tijd vrij ernstig ziek. Eergisteren is in de duinen nabij het waterwerktuig een groole arend gezien; een boer, die op het dier schoot, heeft het niet kunnen treilen. In de onmiddelijke nabijheid van het huisje eener vinkebaan, waarbij zich on derscheidene personen bevondenwerd door de arend een vink weggehaald. BÜÏTENLANDSUmrBËlUGTEN. ENGELAS LONDEN, 1 November. Gisteren hebben zich twee geregtspersonenvergezeld van een geeste lijke en den gouverneur van Newgate, naar Franz Muller begeven, om hem aan te kondigen dat de uitvoering van zijn doodvonnis was vastgesteld op Maandag den 14cn dezer. Muller behield bij deze mededecling zijne volle bedaardheid. Hij hield met genoemde personen een kort gesprek, waarin hij erkende dat zijne zaak aan een behoorlijk onderzoek was onderworpen geweest. Na de in zijne zaak gedane uitspraak moet hij, zelfs in tegen woordigheid van den inspecteur der gevangenistegen onderscheidene per sonen zijne onschuld hebben volgehouden. Volgens den Manch. Cour. hebben de mijnwerkers te Coseley eene bijeenkomst gehouden, die door de voornaamste leiders der onder hen be slaande beweging werd bijgewoond en waarin besloten werd om, uit aan merking van het gebrek, hetwelk de arbeiders reeds sedert zeventien weken hadden uitgestaanzich niet langer te verzettenmaar allen gezamenlijk den arbeid te hervatten en wel tegen het verminderd loon. In de districten Oldbury en Westbrombich wordt evenwel het volle loon van 5 sh. per dag geëischt. Om aan dien eisch klem bij te zeilen, zullen door hen die den arbeid hervatten, bij inschrijving, gelden ter ondersteuning worden bij- eengebragt. Te Liverpool is het berigt ontvangen dat Garibaldi geweigerd heeft het fraaije jagt ten geschenke aan te nemen, hetwelk aldaar aangekocht cn !met onderscheidene geschenken beladen naai' Caprera gezonden was. Omtrent den orkaan, die op 5 October te Calcutta heeft gewoedver-

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1