LEYRSCIIE COURANT. 1864. n°. m. WOENSDAG 19 OCTOBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en F rij dag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel Iaarsafzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANBSCHE BERlGTKN. LEYDEN 18 October. By gelegenheid dat J. E. Inckel alhier gedachtenis mogt vieren van zijne 25-jarige evangeliebediening, hebben hh. regenten van het evang. Lulh. wees- en oudeliedenhttiseen gesticht, tot welks instandhouding hij vroeger zoo onvermoeid werkzaam is geweest en dal uit dien hoofde de grootste verpligling aan hem heeft, aan dien heer een aandenken, in een gouden bril bestaande, aangeboden. Ook de weezen betoonden hem hunne erkentelijkheid door het aanbieden van een gouden potloodpen. Gisteren avond zijn de weezen en oude lieden van genoemd geslicht van wege d*. Inckel, op eene onbekrompene wijze, onthaald. Allen waren vrolijk ge stemd en hel feest is eerst laat in den avond en in de beste orde afgeloopen. Blijkens de achterstaande advertentie is dezer dagen bij den boekhan delaar J. J. Kooreman verschenen de le aflevering van Het Volksmuseum Tijdschrift voor Nederlandeen vervolg op liet JVetenschappelijk llalf- Stuiversmuseumcenigen lijd geleden bij dcnzelfden uitgever uitgekomen. De vergelijking met het eerste halfjaar toont eene belangrijke verbetering aan, zoodat wij niet twijfelen, of Het Volksmuseum zal met hel bestaande in dien geest, met goed gevolg, kunnen wedijveren. De deelneming in deze Nedcrlandsche onderneming zij daarom het publiek aanbevolen. De Staats-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de eerste negen maanden van 1864, waaruit blijkt, dat die bedragen heeft /47,44G,471.5G±zijnde-1,710,390.464 meerder dan in 1863. Op den 12llcl1 en 13dcn dezer zyn door liet prov. kerkbestuur yan Zee land als kandidalën tol de h. dienst toegelaten de hh. P. Ileyling, A. van Oosten, J. Ueenk en A. Earlier. Bij de voortzetting der najaars-examens voor het lager onderwys h Zbidholiand, zgn op 14 en 15 dezer geëxamineerd 14 personen, dingende naar eene acte van bekwaamheid als onderwyzer in de wisknnde; daarvan zijn slechts 5 toegelaten en 9 afgewezen; voor onderwijzers in het Fransch zyn 32 personen geëxamineerd, waarvan 13 zijn toegelaten, 19 afgewezen. De examina voor de prov. commissie van onderwijs in Noordholland hebben den volgenden uilslag opgeleverd: hoofdonderwijzers (cand. 29) afg. 26, tocg. 3; hulponderwijzers (cand. 76) afg. 68, locg. 6; onderwijzers voor het Fransch (cand. 29) afg. 25, tocg. 4; voor het Engelsch (cand. 6) afg. 6; voor het Duitsch (cand. 3) afg. 2, toeg. 1; voor de wiskunde (cand. 8) afg. 4, tocg. 4; voor het handteekenen (cand. 25) afg. 16, toeg. 9; voor de gymnastiek (cand. 8) afg. 6, toeg. 2. Door het genootschap ter bevordering der genees- en heelkunde te Amsterdam is besloten ter gelegenheid van zijn 75-jarig beslaan, in 1865, hoogstens vier gouden medailles, ieder ter waarde van 30 gouden ducaten, toe le kennen aan hen, die door hunne geschriften of uitvindingen in de laatste 25 jaren in ons land een blijvenden invloed op de ontwikkeling van geneeskundige wetenschap cn kunst hebben uitgeoefend. Bij voorkeur zal eene medaiile worden toegekend op anatomisch-physiologischeene op ge neeskundig, eene op heelkundig en eene op verloskundig gebied. Alle Ne- derlandschc geneeskundigen zijn uitgenoodigd geschriften, die daartoe vol gens hun oordeel in aanmerking komen, voor 1 January 1865 aan het bestuur toe te zendeu of aan te wijzen. Tc Katwijk aan Zee zijn in den laatsten tijd onderscheiden schuilen van de haringvisschery aangekomen. De berigten omtrent de vangst lui den ongunstig. Bij eene in de vorige week te Rotterdam gehouden veiling van schil- dcryen hebben opgebragt: eene schilderij van W. J. J. Nuyen, een molen op een dijk aan den oever eener rivier ƒ1505; een landschap van B. C. Koekkoek, gezigt in de omstreken van Alter.ahr ƒ1300; een winter van A. Schelfhout ƒ815; een gezigt op de Zuiderzee van Louis Meijer ƒ800; eene onstuimige zee van 11. Koekkoek ƒ755; een gezigt op de Zuiderzee en een rivicrgezigl van dcnzelfden 610, een Vlaamsch landschap van E. Verbocckhoven ƒ600; een strandgezigt bij Scheveningen van Louis Meijer ƒ510; een winter van A. Schelfhout ƒ490; de kerk te Nijmegen van J. Bosboom ƒ340. Voorts bragt op: eene schilderij van Jan Steen ƒ1000; een bloemstuk van Rachel Ruysch ƒ775; eene schilderij van P. Boel ƒ385; eene van Gijsbert de Hondekoctcr ƒ260. Verschillende leckcningcn bragten hooge hooge prijzen op, o. a. eene teekening van J. C. Schotel, voorstel lende het beschieten van Algiers ƒ355, eene teekening van denzelfden 146, twee teekeningen van B. C. Koekkoek ƒ301 en 250; eene teekening van W. J. J. Nuoen ƒ115. Gisteren heeft te Amsterdam in de kerk der doopsgezinde gemeente dr. W. Berlin, benoemd hoogleeraar in de ontleed- en dierkunde bij het athenaeum illustre aldaar, zijn ambt aanvaard, met bet houden eener rede in de Nederauitsche taal, waarin hy kortelijk de geschiedenis schetste der ontwikkeling van de geneeskundige wetenschap in onzen tijd, ten betooge dat eeue eenzijdige rigting op de wetenschap toegepastgeene duurzame vruchten kan opleveren en dat men aan de zamenwerking van alle takken van wetenschap, zoo als aan onze academiën geschiedt, streng de hand moet houden. Voor de le Amsterdam door de Nederl. bouwmaatschappij aldaar open gestelde leening van 2 millioenis slechts voor ƒ1,200,000 ingeschreven. Dientengevolge is de inschrijving nog enkele dagen opengesteld. Het vonnis der arrond.-regtbank te Zwolle, waarbij de ex-predikant J. G. van Rijn tot 45 dagen eenzame opsluiting is veroordeeld, wegens poging tot omkooping van een gevangenbewaarder, is door het prov. ge- regtshof van Overijssel in hooger beroep bevestigd. Te Groningen is in de laatst gehouden zitting van den gemeenteraad een rapport uitgebragt over de oude gevestigde, opzegbare schuld dier ge meente, a 4 pCt. rente, waarvan dezer dagen ruim 1 ton werd opgezegd, uithoofde van het thans te lage rentebedrag. Thans is voorgesteld de opge zegde sommen te converteren in een niet opzegbaar, maar van wege de ge meente aflosbaar 4j of 4} pCt. fonds. Te Groningen heeft zich in de vorige week de justitie naar Kropswolde begeven, ten einde aldaar onderzoek te doen naar eene, volgens het alge meen gerucht, plaats gegrepen hebbende heimelijke bevalling van zekere ongehuwde F. G. Nadat aanvankelijk bleek, dat inderdaad aan eerie beval ling van genoemde persoon moest gedacht worden, zijn gedurende geruimen tijd opgravingen bewerkstelligd, nabij, en later op eeu geruimen afstand van de woning der verdachte, welke ten laatste het gevolg hadden, dat men uit een stuk bouwgrond hel lijk van een pasgeboren kind opdelfde. Naar het schijnt, ontwaarde men daarby aanwijzingen, welke op eene dubbele bevalling deden gissen. Althans, in denzelfden geest werd het on derzoek nog geruimen tijd voortgezet, en moet men ten laatste het andere kinderlijkje, in een kabinet binnen bedoelde woning, verborgen hebben aan getroffen. Na het verhoor van een aantal personen moeten er belangrijke bezwaren tegen genoemde verdachte zijn gerezenals zoude zij zich hebben schuldig gemaakt aan kindermoord. Geruchten zeggen dal het verdere on derzoek dezer zaak afschuwelijke handelingen aan het licht zal brengen. Bijzondere berigten uit Yokohama van 6 Aug. bevatten hel volgende: Sedert eenige dagen hebben hier allerlei verontrustende berigten geloopen wegens het overlijden van den Taikoen, le Jeddo; deze hebben zich niet bevestigd-, maar wel, dat een aanslag tegen het leven van dien vorst had plaats gehad. Men had namelijk getracht Z. M. door vergif om het leven te brengen; een verraderlijk persoon had den Taikoen, aan den discheen geregt aangeboden, waaromtrent deze argwaan had opgevat, waarom hij gevorderd had dal degeen die hem dat dat geregt had aangeboden er eerst van zou nuttigen: dit geschiedde, met dat gevolg dat bedoelde persoon on- middcllyk in stuiptrekkingen verviel cn bezweek. Er heerscht voor het overige le Jeddo in het staatkundige nog vrij wat onzekerheid; de Taikoen is er nog niet in geslaagd een nieuw ministerie zamen te stellen, en de oude raden waren onwillig, zoo het schijnt, om aan de raadsvergaderingen deel te nemen: althans zij verontschuldigden zich bij voortduring. De Ned. bark Jan van Brakelalhier aangekomen, heeft herigt medegc- bragt, dat het Amerikaansche stoomschip de Monitor, van Hakodadi naar Nagasaki, vele wederwaardigheden op zijnen logt gehad heeft. Op reis was het verplïgt geweest in de haven van Fukugawa binnen te loopenten einde zich van kolen en water te voorzien, doch werd door de Japanezen van de kust beschoten en wel op eene wijze, die men niet anders dau verraderlijk kon heeten. Een 25-tal schoten bereikten het schip, doch niemand kreeg letsel; de kapitein beantwoordde dit uit een paar stukken gegroefd geschut, welke niet zonder uilwerking blevendaar de daken van eenige huizen vlogen en op een paar plaatsen brand ontstond. De haven van Fukugawa schijnt aan den vorst van Nagato te behooren. 's GRAVENHAGE18 October. Door Z. M. is vergunning verleend aan den heer mr. A. Uyttenhooven secretaris-generaal bij het dep. van buitenl. zaken, tot het dragen der ver sierselen van groot-officier der orde van den Medjidiéh, hem door den Sul tan van Turkye geschonken. Door Z. M. is de heer A. Magninadsistent voor de Ned. bezittingen ter kuste van Guinea, bevorderd tot resident. Tol burgemeester der gemeente Brttinisse is benoemd de heer C. M. Voorbeytel. Aan den heer J. W. Schreuder is, op zijn verzoek, met uit". Decem ber aanst. eervol ontslag verleend als commissaris van policie te Amsterdam. Z. M. heeft goedgevonden bij hel personeel van de militaire veterinaire

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1