LEÏMC1IE COIIÜAAT. 1864. VRIJDAG 14 OCTOBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en - Vrijdag uitgegeven. Die tan Maandag komt uit Zalurdag avond. !e De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIMENLANDSCIIE BEItlGTKN. LEYDEN 13 October. n e Gisteren vierde de bewaarschool te Oegstgeest baar eerste jaarfeest, door hel houden eener openbare les, in tegenwoordigheid van bestuurders J en vele belangstellenden. l)e voorzitter van het bestuur, jhr. mr. Gevers van Endegecsl) door ongesteldheid verhinderd om deze les van een toepasselijk woord ie doen voorafgaanhad die taak opgedragen aan den heer burge- meester Ter Wee, die zich daarvan op eene voortreffelijke wijze kweet. In eene korte rede wierp lij) een blik op de zwarigheden die zich hadden opgedaan, toen het plan tot oprigling dezer school door een tweetal inge zetenen was opgeval, maar met voldoening wees hij er ook op hoe die =j zwarigheden door de medewerking der ingezetenen van Ocgstgeest waren uit den weg geruimd, zoodat de school tot stand kwam en het schoolgc- bouw thans nagenoeg het onbezwaard eigendom der vereeniging was. Ver- r volgens gaf hij een overzigt van de lotgevallen der school gedurende het afgeloopen jaar, waaruit bleek dat men zich in eenen tocnemenden bloei, in een steeds klimmend getal leerlingen en in de onverdeelde goedkeuring der 'ouders mogl verheugen. Voorts wekte hij de aanwezigen op om bij voortduring door hunne geldelijke bijdragen de inrigting te ouderstcunen en anderen aan te sporen daaraan hunne medewerking te schenken, terwijl hij met een hartelijk woord aan de ouders der op de school gaande kinderen, aan de kinderen zeiven en aan de onderwijzeresdie het in haar gestelde vertrouwen niet had te leur gesteld besloot. In de daarop gevolgde les gaven de kinderen de bljjken hunner vorderingen. Die les loonde ten duidelijkste aan dat liet ondcrwys goede vruchten droeg, dat de onderwijzeres ten volle bekwaam voor hare taak mag gacht wordenen aanspraak heeft op de dankbaarheid van ouders en kinderen. Moge het deze inrigting ten deel «allen nog menig dergeljjk jaarfeest te vieren. Door den minister van financien is bepaalddat reeds in het begin van het volgende jaar een examen zal worden gehouden van adspiranten, dingende naar de betrekking van surnumerair bij het vak der posterjjen, terwjjl kort daarna het overgangs-examen voor de betrekking van commies der posterijen zal plaats hebben. Ter completering van hel contingent militairendat dit jaar nog naar O. 1. moet worden gezonden, zjjn dezer dagen een aantal onderofficieren, korporaals en soldaten van de verschillende corpsen des legers met eene nieuwe verbindtenis bij gemeld leger overgeplaatst onder toekenning der daarvoor bepaalde gratificatiën, welke militairen bij het koloniaal werfdepot alhier in de sterkte verblijven, tot zjj hunne bestemming naar Java volgen. Te Amsterdam is Maandag II. in den ouderdom van 60jaren overleden de heer S. Cool, lid van de tweede kamer der stalen-generaal en van den raad dier stad. De minister van binnenl. zaken heeft dientengevolge bepaald, dat de verkiezing van een lid van de tweede kamer in het hoofdkiesdistrict Amster damzal geschieden op Donderdag 3 November aansl., en dat, zoo eene herstemming noodig is, deze zal plaats hebben op Diugsdag den 1511"1 No vember daaraanvolgende. Ingevolge aanschrijving van het bestuur der branders-verecnigingge vestigd te Schiedam zullen 258 korenwijnstokerjjen verdeeld over de ste den Schiedam, Rotterdam, Delfshaven eu Delft, in de tweede helft van October één dag in de week hunnen arbeid staken. Hel doel van dezen maatregel is om door minder fabricaat van gist, spoeling en moutwjjn, wei- ligt in den meerderen prijs van een dezer artikelen vergoeding of tegemoet koming te verkrijgen in hel verlies, waarmede deze fabrieken thans moeten werken. Te Overschie werd dezer dagen door eene vrouw eene porte monnaie gevonden, die zjj ongeopend aan haren zoon gaf. De zoon, die latei- openende, vond daarin een bankbilletgroot ƒ200, en een groot 100. De portcmonnaic met de bankbilletien aan den eigenaar, die inmiddels be kend was geworden, terugbezorgende, werd hem door dezen daarvoor 2 tot belooning aangeboden, welke echter geweigerd werd. De gedenkdag van Alkmaars ontzei is op den 8slcn en 9dcn dezer aldaar op eene feestelijke wijze gevierd. Op den avond van den 85len voer eene stoomboot door het kanaal waarop electrisch licht werd ontstokenwaar door verschillende deelen der stad fraai werden verlicht. Op den werd eene feestrede uitgesproken en hadden er in verschillende vereenigingen con certen en een bal plaats. Allerwege waren vlaggen uilgestoken. Te Utrecht heeft Zondag avond eene ernstige vechtpartij plaats gehad. Men zegt, dat door een der dronken troepen, die Zondags avonds gewoon lijk de stad doorkruisen, den kweekelingen van 't hospitaal belecdigingen zijn aangedaan, ten gevolge waarvan een strijd is ontstaan, die door toe loop van studenten en artilleristen eene jammerlijke uitbreiding heeft erlangd er moeten onderscheidene verwondingen hebben plaats gegrepen en de policic kon de strijdenden slechts met moeite scheiden, Dezer dagen is tusschen de Rijn- en de Ncderl. centraal spoorweg maatschappijen eene regeling betreffende het station te Utrecht tol stand ge komen. Daaromtrent wordt het volgende medegedeeld: De Rijnspoorweg maatschappij zal ten haren koste hel stations-terrein verbrcedende bestaande sporen vermeerderen en op zoodanige wijze met den centraal spoorweg ver binden dat al die sporen voor dc treinen van den cenlraal-spoorwcg bereikbaar zijn, de brug over den Leydschen Rijn verbrceden, het bestaand perron verlengen en ten dcele verbreeden en een hoog perron aanleggen tusschen het derde en vierde spoor. Zij zal die werken zoo spoedig aan vangen cn voortzetten als de geregelde uitoefening der dienst zal toelaten. Dc Rijnspoorwegmaatschappij zal op het aldus in te rigteu station de treinen van de cenlraal-spoorwegmaaischappijloopende tusschen Utrecht cn Zwolle, laten in- en uitrjjden, en voorts verrigten en bezorgen de stationsdienst aldaar voor de cenlraal-spoorwegmaatschappij voor zoover die dienst bestaat in bet ontvangen en doen vertrekken der treinen, het schikken der zich op hel station bevindende rijtuigen en wagens, het uitgeven van plaatsbriefjcs, hel controleren der plaatsbriefjes bij aankomst, het in ontvangst nemen; wegen, waarderen en registreren van bagaadje, bestel- en koopmansgoede ren paarden en andere voorwerpen van vervoer en het laden cn lossen daarvan. Ter vergoeding van het gebruik van het slation en het verrigten der verschillende diensten is eene uilkeering vastgesteld van 4 of 2 cents per reiziger en van eene geringe som voor goederen. Als minimum van opbrengst is bepaald ƒ10,000 'sjaars in de 3 eerste jaren, ƒ12,000 in de volgende; bij liooger bedragwordt de uilkeering percentsgewijze verminderd. Ten gevolge van den lagen waterstandis de scheepvaart op de rivie ren den IJsscl en den Rijn grootendceis gestremd, en hebben reeds ccnige sloombooten de dienst moeten staken. Maandag II. is de papiermolen van de hh. Gerrevink, te Beekbergen, een prooi der vlammen geworden. Te Oisterwjjk is Maandag II. een werkman, die eenige zandwagens aan den trein op Tilburg wilde aanhechtendoor onvoorzigtigheid tusschen de buffels geraakt, waardoor hem het hoofd letterlijk verbrijzeld werd cn hij levenloos nederstortle. In de laatste dagen wordt door meest alle dagbladen in ons land de ongelukkige logt van de Kapoeas (een der Indische stoomschepen), niet ver van Sintang, medegedeeld, en gezegd dat onder de ernstig gekwetsten zich bevindt de jeugdige luit. ter zee M. P. Struick. Uit een particulier schrijven van den 27slCD Augustus jl. van Batavia wordt ons, vooral tot geruststelling van zijne veelvuldige familiebetrekkingen, vrienden en kennissen, berigt, dat het schot niet zoo gevaarljjk is, als men aanvankelijk dacht, want dat het niet in den buik is doorgedrongen, maar in den linkerheup, weshalve men zich vleit dat hij zal behouden blijven. [Arnh. C.l In de Belgische gemeente Vaerebroek is Zondag avond eene hofstede met eene aanzienlijke hoeveelheid graan een prooi der vlammen geworden. 40 runderen zijn mede in de vlammen omgekomen, 'sGRAVENHAGE, 13 October. Z. M. heeft vergunning verleend aan den kapitein A. J. A. Gerlach, van het reg. veldartillerie, tol hel dragen van de versierselen der orde van St. Stanislaus 2de kl.hem door den keizer aller Russen gesehonken. Z. M. heeft goedgevonden ten vervolge op zijn besluit van 22 Maart 1864, houdende toekenning van eervolle belooningen ter zake der expeditie legen het landschap Tjantong, in de Zuid- cn Ooster-afdeeling van Borneo, van en met den 26slcn tot en met den 3Gs,cn April 1863, cn der gevechten in dc genoemde afdeeling van ultimo December 1861 tot en met February 1863, ter laalstgemclde zake te benoemen tot ridders der 4dc kl. van de Militaire Willemsorde, de korporaals Th. van Syngel en C. Castecis, beiden van het wapen der infanterie van het leger in Ned. Indieen bij afzondcr- lijke dagorders, zoo in Indid als in Nederland, te doen vermelden, dat aan de voordragt, om den fuselier L. Gruber te benoemen tot ridder der 4de kl. van de Militaire Willemsorde, geen gevolg heeft kunnen worden gege ven, vermits hij sedert is overleden. Z. M. heeft den heer mr. J. II. de Stoppelaar, regter in de regtbank. te Middelburg, schrijver van het gedenkboek van 's konings verblijf in Zee land gedurende de maand Mei 1862benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. Door Z. M. zijn benoemd: lot raadsheer in liet pro», geregtshof in Noordholland de heer mr. J. Heemskerk Az., thans regter in de arrond.- regtbank te Amsterdamlot procureur bij de arrond.-regtbank te 's Gra- venhage dc heer mr. A. F. dc Bas jr.advocaat aldaar; tot griflier bij het

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1