LE1MCIIE COURANT. WOENSDAG 12 OCTOBER. f VV'. Do Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zalurdag avond. MaandagIVoensdag en Die van Maandag komt De prijs der Courant is f3.per vierendeel 1aarsAfzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCRE BE'UGTEiV LEYDEN, 11 October. De kamer van koophandel en fabrieken alhier heeft het onderstaand adres gezonden aan den minister van binnenlandsche zaken: »De kamer van koophandel en fabrieken le Leyden heeft reeds meerma len door hare adressen doen blijken van hel hoog belang, dal door haar gehecht wordt aan eene regtslreeksche verbinding van Leyden met het groote spoorwegnet. «Thans, nu er weder sprake is van eene spoorwcgljjnuitgaande van de te maken zeehaven le Scheveningeu en zich van daar aansluitende aan den Rijnspoorweg, nemen wij op nieuw dc gelegenheid waar, met dcu meesten ernst te verzoeken, dat deze lijn, die bestemd is Schevcningeu met den Rijnspoorweg te verbinden, zoo gelegd worde, dat zij, Leyden aandoende, van daar op Woerden loope. Het is, gelooven wij, overbodig de redenen, waarom eene stad van groote bedrijvigheid, zoo in handel als productie, zooveel belang stelt uit haren tegenwoordigen toestand van afgezonderdheid te geraken en langs den kortsten weg aau het groote spoorwegverkeer deel j te'nemen, in het breede te ontvouwen. Dc ligging onzer stad, middenpunt en markt van eene der rijkste en digtst bevolkte streken der provincie, en haar karakter als eene der hoofdplaatsen van Nederlands industrie, verkla ren, dunkt ons, èn dit belang èn deze belangstelling volkomen. Dezelfde redenen die vroeger voor ons verzoek goldengeiden nogmaar zij wegen thans voor ons nog le meer, daar wij, komt de door ons verlangde verbin ding tot stand dan zoowel met de zee als met het europeesch spoorwegnet in regtstrecksche gemeenschap komen. Dat dit een dubbel voordeel is, en niet enkel een lokaal voordeelmaar een algemeenspringt van zelf in het oog. Ook uit dit oogpunt bevelen wjj ons verzoek aan de aandacht en zorg. der regering aan." Laatstleden Zondag herdacht ds. J. E. Inckel zijne vijfentwintigjarige ambtsbediening. Eene groote schare, ook van vreemde toehoorders, vulde hel kerkgebouw. Na eene voorafspraak, waarin de feestredenaar in korte trekken den gang zijner ambtsbediening schetste, sprak hij naar aanleidiug van Epheze 4 vs. 11—16 over den arbeid des evangelie-dienaars in de ge meente, over hel doel dat beide door en met elkander te vervullen hebben, en wees ten slotte den weg aan, die voor de toekomst moest worden inge slagen. De gemeente gaf den leeraar een blijk barer belangstellende liefde, door, na het uitspreken van den zegen, hem toe te zingen Gezang 344 vs. 8. Dankbaar gestemd en ziglbaar bewogen, daalde de feestvierende leeraar van den kansel af, voorzeker gevoelende dat de band tusschen hem en de gemeente door dit uur nog versterkt was; een band waarop hij na 19-jarigeu arbeid roem mag dragen, en die, zoo God geve, nooit door ecnig geschil verbroken worde. Zoo blijve de man, die veler steun en raad geweest is, nog lang zijn ambtgenoot en der gemeente ter zijde. De najaars examens ter verkrijging van acten van bekwaamheid lot liet geven van lager onderwijs, in de provincie Zuidholland, hebben lol hiertoe de navolgende uitkomsten opgeleverd: 5 Oct. onderwijzeressen in het Engelsch (cand. 15), afgewezen 8, toegelaten 7; idem in bet Hoog- duitsch (cand. 7), afg. 4, toeg. 3; 5 en 6 Oct. hoofdonderwijzeressen (cand. 4), afg. 1, toeg. 3; 6 Oct. onderwijzers in de gymnastiek (cand. 5), afg. 4, toeg. 1; idem in het teekenen (cand. 7), afg. 3, toeg. 4; onderwij zeressen in het teekenen (cand. 1), toeg. 1; onderwijzeressen in het Fransch (cand. 25), afg. 12, toeg. 13; 7 en 8 Oct. hnlponderwjjzeressen (cand. 24), afg. 5, toeg. 19; 8 Oct. vrouwelijke handwerken (cand. 13), afg. 2, toeg. 11. Door het bestuur van de Rijnspoorweg-maatschappij is aan Z. M. den koning een adres ingediend ter verkrijging der concessie voor een spoorweg Gouda—'s Hage—Scheveningen. Het bestuur verklaart daarin, dat het, of schoon bereid die gansche lijn in eens tot stand le brengen, er echter ook genoegen mede zon nemendat het verzoek voor zoover het den weg van Scheveningen naar 's Ilagc betreft voorloopig werd aangehouden, indien be zwaren van bijzonderen aard ten opzigte van dat gedeelte moglen bestaan. Door den raad der gemeente Boskoop is aan den koning een adres ingediend, waarin de belangen der gemeente worden aangetoond bij het lot stand komen der Haarlemmer spoorweg-maatschappij volgens hel ontwerp van den heer mr. J. P. Amersfoordt, burgemeester der gemeente Haarlem mermeer; daarbij aan Z. M. verzoekende, dat, met het oog op de vele aanvra gen, reeds gedaan of nog te doen, bij het verleencn van concessie, Bos- koops belangen daarbij mogen worden in aanmerking genomen. Gisteren heeft te Amsterdam de heer dr. J. P. N. Land, benoemd hoogleeraar in de bespiegelende wijsbegeerte en letteren aan het athenaeum aldaar, het hoogleraarsambt aanvaard, met het houden eener redevoering in de doopsgezinde kerk, over «Geloof en Wetenschap," waarin hij het verschil tusschen beide deed uitkomen en tevens de rigting kenbaar maakte, welke hij in zjjn onderwijs dacht te volgen. Te Amsterdam is dezer dagen verleden de acte van oprigting der na tionale brandstof-maatschappijten doel hebbende de fabriekmatige bereiding van verbeterde brandstoffen uit inlandsche veenen (den sleenturf), zoo als deze door de hh. J. W. Sikman en jhr. H. P. C. G. van der Hoeven was ontworpen. Naar men verneemt zijn door het bestuur de noodige maatre gelen genomen, om dit nieuwe fabricaat binnen korten tijd in den handel te doen verschijnen. Van het Nieuwe Diep meldt men, dat onlangs aldaar eene schijnbaar arme vrouw bij eene der armbesturen kwam om onderstand en geneeskun dige hulp. Zij werd in hel armenhuis opgenomen en toen bleek hetdat zij ruim 25 in haar zak had. Eenige oogenblikken later verzocht zjj een der diakenen, eens naar haar huisje te gaan, daar onder de bedstede nog een oude trekpot met geld stond, die later bleek ƒ300 aan zilvergeld le bevatten. Men berigt ook van daar, dat op Terschelling de mazeien zoo sterk heerschendat de scholen voor 3/4 zijn ontvolkt. Te Amersfoort is Vrijdag avond II. de vrachtwagen van v. d. B. zon der voerman of eenig opzigt deze stad komen binnenrijden. Bjj nader on derzoek is gebleken, dat de eigenaar van den wagen is gevallen en het rijtuig over zijn ligchaam was gegaan, tengevolge waarvan hij dadcljjk was overleden. Te Tiel is door wijlen W. 11. Post vermaakt, aan de armen der Nedi herv. gemeente aldaar ƒ5000, aan die der r. k. gemeente 1000, der Israel, gemeente 1000 en der evang. lutli. gemeente ƒ200, alles vrij van sneeessieregt. Voor het prov. gcregtshof in Overijssel is Zalurdag II. in hooger beroep behandeld de zaak tegen den heer J. G. van Rijn, ex-predikant te Zwolle, wegens poging tot omkooping van een gevangenbewaarder. De beklaagde en appellant was ter tereglzilting niet verschenen, als bevindende zich voortdurend in Zwitserland. Het openb. ministerie, bij monde van den ad vocaat generaalheeft gerequireerd de bevestiging van het vonnis des eersten regters. Het hof heeft de uitspraak bepaald op 15 October e. k. Te Leeuwarden is uit het dorp Suameer aangebragt, om geregteljjk le worden geschouwd, het lijk van een pasgeboren kind van het mannelijk geslacht, dat aldaar onder allerlei vuilnis verborgen is gevonden. De moe der, eene weduwe, werd reeds lang verdacht gehouden in zwangeren toe stand le verkeeren, doch had dit steeds ontkend. Nadat men echter dezer dagen redenen meende te hebben het er voor te mogen houden, dat zij heimelijk was bevallen, werd tot een onderzoek overgegaan, dat tot de ontdekking der waarheid leidde en tevens lot het vinden van het lijkje. '8 GRAVENHAGE 11 October. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer mr. J. W. van Lans- berge, raad van legatie bij het gezantschap te Parijs, tot het dragen der versierselen van officier der Leopoldsorde van België. Door het dep. van oorlog is bjj eene algemeene order ter kennis van hel leger gebragt Zr. Ms. besluit van den 19den .Augustus 11., waarbij hel 11D. heeft behaagt alsnog te benoemen tot ridder der 4de kl. van de Milt. Willemsorde den sedert gegageerden en hier te lande teruggekeerden fuselier van het leger in Nederl. Indië, J. B. Bondaerten zulks als eene belooning ter zake der krijgsverriglingenin de zuid- en ooslerafdeeling van Borneo, zoomede 's konings besluit van den 9dcn dezer waarbij Z. M. heeft goedge vonden 1°. te benoemen: tot ridder der 4de kl. van de Milit. Willemsorde den lslcn luit. der cavalerie J. A. Scherens, den sergeant der infanterie B. Bekkers en den wachtmeester der cavalerie W. Snep en 2°. le bepalen, dat bij afzonderlijke dagorders zoo in Indië als in Nederland eervol zullen wor den vermeld den 2dcn luit. der infanterie T. J. Schut en den trompetter der cavalerie J. P. A. Eelderlen zulks ter zake z{j zich gedurende dc expeditie naar de vorstenlanden (Celebes) in de maanden October en November 1863 hebben onderscheiden. Door Z. M. is het besluit van den gouverneur-generaal van Ned. Indië, van 18 Aug. jl.waarbij aan den heer jhr. mr. H. C. van der Wjjck, laat stelijk lid in den raad van Ned. Indië, op zjjn verzoek, een eervol ontslag uit die betrekking is toegekend, goedgekeurd, en tot lid in den raad van Ncd. Indië benoemd de heer W. E. Kroesen, kolonel der infanterie, gou verneur van Celebes en onderhoorigheden. Z. M. heeft benoemd tot hoogleeraar aan de polytechnische school den heer mr. J. L. de Bruyn Kops, thans lid van den raad van toezigt op de spoorwegdiensten, en hem hel onderwijs in de staatshuishoudkundehet handelsregt en het administratief regt opgedragen. Tot adjunct-commies bij het dep. van binnenl. zaken is benoemd de lieer L. J. Brinckman thans eerste klerk.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1