Per Telegraaf. BUITElYLAIVDSCnE BERIGTEN. ENKELASIB. LONDEN 4 October. Naar men verneemt blijft Franz Miiller nog altijd even kalm en be daard, als sedert zijne gevangenneming te New-York. Dag en nacht zit nu een agent naast hem, zoodat hij geen enkel oogenblik alleen is. Dienzelf den maatregel heeft men reeds te New-York en aan boord van het schip jnet hem genomen. Gewoonlijk wordt dit alleen gedaan, wanneer iemand beschuldigd is van eene misdaad onder zeer buitengewone omstandigheden, of wanneer een misdadiger reeds ter dood veroordeeld is. In gewone ge vallen van moord wordt de beschuldigde alleen gelaten tot dat hij gevon- nisd is, ofschoon ook alsdan alle voorzorg wordt genomen om hem de ont snapping of een zelfmoord te beletten. Voor 'l overige blijft Muller geregeld voortgaan met eten, drinken en slapen, terwijl hij nu en dan met zijne bewakers een gesprek aanknoopt, doch ingevolge eene raadgeving van zijn verdediger spreekt hij evenwel geen woord over de zaak waarvan hij be schuldigd wordt. Gisteren werden de spoorwegstations van Charing-Cros en London- Bridge bestormd door duizenden en tienduizenden menschen, welke het tooneel wenschlen te zien waar de ramp van Erith was voorgevallen. De wagens werden met geweld overmeesterden waar de portieren gesloten waren klom men de ramen in, terwijl waar het getal zitplaatsen ontoerei kend was, de overige reizigers stonden. De directie der stations, die zich geenszins er op beroemen kan de noodige maatregelen van voorzorg geno men te hebbenwas eindelijk verpligt alle verdere uitgifte van billenen te slaken en aan hen die retour-kaartjes genomen hadden het geld terug te geven. Men schat het getal reizigers, dal eergisteren over de spoorlijn van den Noord-Kent-weg vervoerd werd op 50000. Omtrent de aanleiding tot hel ongeluk verneemt men slechts geruchten. De ontploffing was drievou dig: eerst de twee kruidschepentoen een der magazijnen en spoedig daarop liet tweede Hoeveel kruid er aanwezig was is nog niet naauwkeurig be kend doch volgens de laatste berigten zon de hoeveelheid 70 a 75 ton gc- wigt geweest zijn, of tusschen de 120 en 150,000 pond. De slag werd in sommige rigtingen op 40 of 50 mijlen gehoord. Spoedig na de uitbarsting snelden genees- en heelkundigen, benevens eene policiemagl, naar de plaats det onhcils. Aldaar gekomen vond men 3 dooden en verscheidene gewon den. Het huisgezin van den opzigtcr heeft het meest geleden en hij zelf is omgekomen, terwijl zijne vrouw tusschen twee muren geklemd was en zwaar bezeerd naar het gasthuis vervoerd werd. Tot de voorwerpen in de omstreken der magazijnen gevonden, behooren menschelijkc ligchaamsdeelen. Behalve de hulp aan de gewonden waren er veel handen noodig om de breuk, die in den rivier-dam gemaakt was en dat gelukkig met laag water, te herstellen, alvorens de vloed opkwam. Een detachement artilleristen, van Woolwich gezonden, voorzag in de behoedmiddelen legen het gevaar eener ovcrslrooming, en eergisteren namiddag was men ten minste tijdelijk zoo ver gevorderd, dat dit gevaar geweken was, tenzij de dam niet sterk genoeg zijn mogt. liet aantal dooden en gewonden is nog niet met zekerheid bekend doch men schat dit op minstens vijftig. Het Guy's hospitaal is opgevuld met gekwelsien, waarvan reeds velen onder de vreesclijkste folteringen zijn bezweken. Er zal een naauwkcurig onderzoek ingesteld worden om de oorzaak van de ramp op te sporen, maar vermoedelijk zal dit lol niets lei den, daar de personen, die iels tot opheldering zouden kunnen medcdeelcn, omgekomen zijn. FRANKRIJK. PARIJS, 4 October. Volgens de katholieke bladen heeft de kardinaal Antonelli reeds eene depêche aan den pauselijken nuntius alhier opgesteld, die ter beantwoording strekt van de mededeeling der Fransche regering betreffende de onlangs ge sloten overeenkomst. In die depêche zou de kardinaal doen opmerken dal het in strijd is met hel internationale regt dat eene overeenkomstdie hel gebied raakt van den H. Stoel, zonder zijn medeweten is aangegaan. Ver der zou daarin gezegd worden dal die overeenkomst in eenigc van hare be palingen gelijk staat met eene ontkenning der regten welke de Paus als souverein van den Kerkelijken Staat heeften in het oog van den Paus niets anders is dan eene verklaring van straffeloosheid, aan zijne vijanden uitgereikt en een waarborg lot geruststelling van den revolutie-geest, want er was geen grond om te hopen dal, wanneer de Paus aan zich zeiven over gelaten zou zijn, de Piemontesche bewindslieden zich zouden onthouden van de kunstgrepen en slinksche middelendie zij niet schroomden te gebrui kenloet: de Paus nog in het bezit van al zijn grondgebied was. De II. Vader behield zich voor te handelen zooals het belang van zijn volk en de waardigheid van den apostolischen stoel het zouden vorderen. Het regeringsblad van Turyn bevat een verslag aan den koning, door de afgetreden ministers op 19 September II. uitgebragt en dat bestemd was om aan de kamer van afgevaardigden te worden medegedeeld. Daarin geven zij een overzigt van den staat van zaken, zooals die was bij hunne optre ding en van hunne werkzaamheden om de Romeinsche qnaestie tot eene eindoplossing te brengen. De keizer van Frankrijk heeft altijd gewenscht zijne troepen nit Rome te kunnen terugroepen, niet slechts omdat deze maatregel overeenstemde met de beginselen van het publiek regt waarop het keizerrijk en de staatkunde van Napoleon 111 rusten, maar ook omdat dc wedergeboorte van Italië een der voornaamste glorierijke gebeurtenissen van zijne regering zal wezen. De keizer was evenwel van oordeel, dat hij den 11. Stoel, dien hij gedurende vijftien jaren met zijne legerscharen verdedigd had, niet aan zijn lot kon overlaten door hem zoo eensklaps zijne onder steuning te onttrekken. Om de bezorgheid de katholieken te stillen kon de Italiaansche regering van hare zijde slechts beloven dat zij het pauselijk grondgebied niet aanranden en zelfs beletten zou dat hel. aan de grenzen van bet koningrijk, door ongeregelde troepen werd aangevallen. Die belofte vernietigt noch verzwakt de regten en wenschen des volks, maar doet slechts te sterker de noodzakelijkheid uitkomen, om slechts onstoffelijke middelen aan te wenden ten einde dc nationale denkbeelden te doen zegevieren. Terwijl dc regering op die wijze hare zorgen aan de Romeinsche qnaestie wijdde, verloor zij ook de quaeslie van Venetië niet uit hel oog. Oostenrijk kan, zoo lang het in Venetië gelegerd blijft, voor Italië eene bedreiging worden in gebeurlijkheden, die nu reeds zijn te voorzien. Hel hoofddenkbeeld des konings is dan ook steeds geweest om een stelsel van verdediging in het leven te roepen, dat van zeil de verplaatsing van den zetel der regering naar een geschikter oord vorderde. Overwegingen van militairen aard heb ben daartoe Florence doen kiezen. Alhoewel dit feit slechts hel karakter draagt van een maatregel van zuiver binnenlandsch beheer, staat het toch in verband met de met Frankrijk gesloten overeenkomst, omdat het de on- derteekening van die overeenkomst in dc hand heeft gewerkt, doordien Frankrijk er een waarborg in gezien heeft van dc gezindheid van Italië, om van gewelddadigheden tegenover het pausdom af te zien. Door den minister van openbaar onderwijs is aan de recloren bij de verschillende faculteiten aan de hoogescholen eene circulaire toegezonden, waarin hij den wensch uitdrukt dat de hoogleeraren een vrij willigen cursus mogten openen in andere bevolkte steden die onder elke akademie ressor teren. liet zou daarbij niet moeten gelden geregelde en doorgaande cursus senmaar het in 'lieven roepen van een stelsel tol hel geven van lessen, gelijk zij in den afgeloopcn winter aan de Sorbonne hebben plaats gehad. De kosten dier cursussen zouden door de verschillende gemeentebesturen wor den bestreden. Dc minister noodigt wijders de rectoren uit de behoeften der localiteiten na te gaan het initiatief der gemeenten op te wekken en mannen, met een goeden wil voor dit werk bezield, te ondersteunen in dc voortplanting der letterkunde en der wetenschap. Volgens berigten uil Rome hebben aldaar onderscheidene gevangenne mingen plaats gehad; het meerendecl der in verzekerde bewaring genomen personen is echter weder in vrijheid gesteld. Uit hoofde van dc moeijelrjkc omstandigheden, waarin de Kerkelijke Staat verkeert, heeft dc Paus bevo len dat dagelijks openbare proeessiën zullen worden gehouden en buitendien verschillende gebeden voorgeschreven. De personen, dezer dagen veroor deeld wegens staalkundige misdrijven, hadden hel plan gevormd om een inval te doen in den Kerkeljjken Staat, in geval de Paus, die ziek lag tijdens de bedoelde inval werd beraamd, zon overlijden; levens had men het plan gevormd om den ex-koning van Napels op te Iigten en hem over te leveren aan de italiaansche regering. Berigten uit Madrid melden, dat Peru de cischen van Spanje tol re geling van het geschil van dc hand heeft gewezen. Eerstgenoemde regering ontkent, dat de Spaansche commissaris, de heer Mazzaredo, in der tijd slecht bejegend is geworden. P It II I S§EN. BERLIJN 4 October. Uit Wccncn meldt men, dal dc conferentie morgen weder eene zitting zal bonden, en dat de Deenschc onderhandelaars, op limine aanvrage, van nadere instructiën zijn voorzien die allezins hoop geven op het spoedig lot stand komen van den vrede. Uil Horsens wordt gemeld, dal de troepen, welke Jutland bezetten, het platteland hebben verlaten en de winterkwartieren in de steden hebben betrokken. De keizerin der Franschen heeft Schwallbach verlaten en zich naar lia- dcn-Baden begeven. Aldaar heeft zij haar intrek genomen in het verblijf van de hertogin van Hamilton. Waarschijnlijk zal de koning van België haar aldaar een bezoek brengen. Te Genève heeft een vreesselijke brand plaats gehad. Een groot ge bouw van 7 verdiepingen, genaamd het Chaleau Branlantis midden in den nacht in brand geraakt en in zeer korten tijd iu de ascli gelegd. Mannen en vrouwen zag men voor de vensters, wanhopig uitziende naar hulp eu een oogenblik later, door den instortenden vloer, in eene vuurzee verzinken. Een der spuitgasten heeft zich door het redden van een drietal personendie op het dak waren geklommen, zeer verdienstelijk gemaakt. Bij het oprui men der rnïne heeft men 9 lijken gevonden; 18 gekwetsten zijn naar het gasthuis vervoerd. In Rusland nemen de branden op eene verontrustende wijze toe. Zoo heeft o. a. te Nisclmi-Novogorod den 17dcn September weder een vreesselijke brand gewoed en te Jekaterinoslow werden den 28slcn Augustus niet minder dan 127 huizen in de ascli gelegd. Men begroot de daardoor veroorzaakte schade op 410,000 roebels, waarvan slechts 60000 door brandwaarborgmaat- scbappijrn gedekt zijn. AMSTERDAM, 6 October. Dc Nederl. bank heeft de rente standaard met een half pCt. verhoogd. PARIJS, 6 October. De Monitcur bcrigt dat dc keizerin gisteren avond te Saint-Cloud is aangekomen. WEEN EN, 5 October ('s avonds). In de lieden gehouden zitting der con ferentie hebben, naar men veriteemt, de Deensehe gevolmagtigden coucessiën gedaan met betrekking tot de grensregeling en de financiële qnaestie, doch volhard bij hun bewerendal liet bedrag van den Sondtol-afkoop niet in rekening moet gebragl worden bij hel actief vermogen. Ten slotte is door die gevolmagtigden een nieuw bemiddelingsvoorstel ingediend. TURYN, 5 October. De koningin der Nederlanden is hier aangekomen en vertrekt heden avond naar Venetië. STABi-BERItlTEA. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art 7 der Algcmeene Politieverordeningvastgesteld den 2G!Un September 1861 Doen te weten, dal door hen, ingevolge art. 6 dier Verordening, zijn benoemd: tot Raad der gebuurte n°. 5 of n°. 1 van wijk III, dc heer JOHANNES WILLEBRORDUS van IIARTEVELD, in plaats van den lieer IIermanus Vos, thans heer dier gebuurte; tot-Raad der gebuurte n°. 21 of n°. 3 van wijk VI, dc heer DIRK JACOtiUS COUVÉE, in plaats van den heer Theodores Moikbnboer Bz.die uit deze gebuurte is verhuisd; en tot Raad der gebuurte n". 30 of n°. 5 van wijk Vil, de lïeer WILLEM DEE, in plaats van den heer Pieter 't Hoorndie voor deze betrekking heeft bedankt. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 6 October 1864. v. PUTTKAMMER, Secretaris. IStit-gcrlijfcc JStnuö. Van 29 September tot en met 5 October 1§64. BEVALLEN M C. Kapteyn gcb. de JongD. S. J. Sjardin geb. la Lau, 1). II. Lardé, geb. Klaren, Z. C. van der Klannwgeb. Boom,/. L. Stijger, geb. Sierat, D. S. A. W. llofkens, geb. Vernee, D. E. de Klerk, 1). C M. van Althuisgeb Brilt.y» Z. G Rietbergen geb. ZwesslonlD. .1. C. van der Velden, geb. Paats, Z. M. de Ileydcr, gcb Persoon D. S. J. Tisseur, geb. PlezierZ. C. Tegclaar, geb. Liglvoct, D. M. Colpaa, geb. Trouwee, D. C. Koster, geb. Cucler, D. W. F. Locber, geb. Noest, Z. II. M. A. M. Tange. geb. Bonte, D. C. Los, geb. Otidshoorn, Z. E. M. Schouten geb. Arnoldus D. J. E. de Nobelgeb. van Buurcn Z. J. Veld- huyzcn, geb. van Rooyen, Z. J. M. Zaalberg, geb. Serriyn D. M. Vinkc- steingeb. van Kerkhof, D. E. Schaapis, geb. Overdijk.D. J. Simons cell. Breedeveld, Z. J. Crispyngeb. Kriek, Z. M. C. Bronkhuyze, gcb. Verhoeven. Z. J. Vernet, Z. C. C. Mulders, geb. LakenZ. R. Ver schoor geb. van der lleydenZ. A. M. Alofs, geb. Kerkvliet, I). Iwcel. A. Wagner, D.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 3