vorsten, is voor hel grasgewas nadcelig en begint reeds van veel invloed te worden. Uit liet Wcstland vernemen wij bet volgende: Gelijk reeds gemeld is hebben de tuiniers dit jaar eene onvoordeeligc rekening gemaakt met de aardappelen. Overvloed van boomvruchten, die tegen spotprijzen en met weinig graagte worden verkocht, heeft op nieuw de rekening te leur gesteld. De vruchten van den wijnstok, dit jaar tamelijk beladen, zijn wegens den wisselvalligcn en koelen zomer zeer traag in wasdom toegenomende maand September deed evenwel het vooruitzigt ontslaanhoewel later dan anders, nog rijpe druiven te zullen kunnen plukken. De temperatuur heeft echter zulk eene groote verandering ondergaandat men zich omtrent de druiven, van den kouden grond, vooral van de blaauwe, geen gunstig re sultaat meer voorstelt. Neemt men hierbij in aanmerking de hooge prijzen waartegen het land wordt gehuurd, dan hebben de tuiniers door elkander genomen dit jaar eene kleine winst, zoo niet een nadeelig saldo. In de maand Augustus zijn over den lloll. spoorweg vervoerd 146,536 reizigers, gevende eene opbrengst van ƒ125,306.80. De opbrengst van het goederen-vervoer was ƒ22,158.46. In dezelfde maand heeft het vervoer van reizigers over den Ned. Rijn spoorweg 148,261het vervoer van goederen ƒ54,847, en het vervoer van reizigers en goederendoor direct verkeer met Duitschland, 292,264 opgebragt. Men verneemt met zekerheid, dat eergisteren te Parijs eene overeen komst is geteekend tusschen Frankrijk, Engeland, België en Nederland, over de suikerhclastingop den grondslag van uniformiteit van wetgeving en belasting. De Ncderl. maatschappij ter bevordering van nijverheid heeft een adres aan Z. M. den koning gezonden, waarin wordt aangedrongen op de in voering van den ijktoegepast op gasmeters. Directeuren der genoemde maatschappij vestigen de aandacht op de in 1857 en 1859 door hen in ge- Ijjken geest tot den minister van binnenl. zaken gerigte verzoekschriften; op het groot belang hetwelk het publiek heeft bij de wettelijke regeling der maal-bcpoling van het licht-gas, hetwelk slechls op weinige plaatsen hier te lande in Nederlaudsche maat wordt verkocht, en wordt gemeten door toestellen, waarvan de zamenstelling en de wijze van werking aan de ge» bruikers onbekend zijnen over welker juistheid zij niet kunnen oordcelen. Verder zetten zij uileen, dat de invoering van den ijk der gasmeters geens zins met groote moerjelijkheden verbonden zal zijn; dat tot voorbereiding der zaak een langdurig onderzoek niet noodig zal worden bevondenen men slechts de uitkomsten zal behoeven r.a te gaanwelke de wetten heb ben opgeleverd, die van kracht zijn in België, in Engeland, in Frankrijk en in Saksen. Door Z. M. den koning is aan llendrikje Kolkdoor het prov. geregts- hof van Drenthe ter dood veroordeeld wegens vergiftiging van haar man Hendrik Dalsemgratie verleend van de doodstraf, en is deze veranderd in 20 jaren tuchthuisstraf. Tot leeraar in de staatswetenschappen bij de techuisehe school te Utrecht is benoemd de lieer mr. L'ergsma, regter-plaatsvervangcr bij de aF- rond.-regtbank aldaar. Te Groningen is lot praeceplor aan het gymnasium benoemd de heer dr. J. L. Sirks, praeceptor aan het gymnasium te Leeuwarden. Deze be noeming door den minister van binnenl. zaken is geschied, na intrekking der benoeming van den heer J. J. Cornelissen. Bij de her», gemeente te Schoonhoven is tot predikant beroepen ds. Oort, pred. te Ueukelum, en bij die te llardinxveld ds. Rutgers, pred. te Soest erberg. De lieer F. P. J. Moquette, pred. Ie Jutpbaas, heeft voor het beroep naar de Waalsche gemeente te Groningen bedankt. Te Oudshoorn had eergisteren een treurig voorval plaats. De banket bakker G.een btaaf oppassend mail, verzorger van een talrijk gezin, was in zijne werkplaats bezig, toen een geroep om hulp zijn oor trof; hij vloog naar builen en zag zijne 20-jarige dochter in den Rijn worstelen. Hij be dacht zich geen oogenblik, maar sprong om haar te redden in het water, met hel ongelukkig gevolg echter, dat de Iqken van vader en dochter eenige minuten daarna bij de troostelooze vrouw en moeder in huis werden gebragt. De man kon goed zwemmen, maar is denkelijk door den schrik verbijsterd geworden. Vier geneesheeren hebben een geruimen tijd alles in het werk gesteld om de drenkelingen in het leven terug te roepen, maar te vergeefs. Te Hoorn is Zondag nacht uit hel huis van correctie onlvlngt de be ruchte kerkdief J. H. Weringh, zich ook noemende Krieger. Na uit zijne cel te zijn gebroken is hij op het magazijn gekomen, en heeft van daar een jas en een pet van den magazijnmeester medegenomen. Later is hij echter te Oudendijk weder in hechtenis genomen. In de zaak betreffenden den noodlottigen dood van den Urker visscher J. Kz. Bakker, die zich op 3 Aug. jl. tijdens hel schijfschieten der zee miliciens in de vuurlijn gewaagd had, en door een kogel in de keel is ge troffen is door den krijgsraad gehouden aan boord van het wachtschip te Nieuwe Diep, na een langdurig en naauwkeurig onderzoek en getuigenver hoor, uitgemaakt, dat de seinen en bakens behoorlijk waren gesteld en alle verder voorgeschreven voorzorgsmaatregelen waren genomen. De komman- derende officier, de luit. t. z. lstc kl. jhr. W. F. van Spengler, is uit dien hoofde vrijgesprokeu van zich aan pligtsverzuim te hebben schuldig gemaakt en buiten verdere regtsvervolging gesteld. Het studenten-corps te Utrecht heeft met algemcene stemmen besloten zich te wenden tot het gemeentebestuur aldaar, met het verzoek lot op- rigting van een leerstoel voor de Maleischc en verdere Oost-Indische talen aan de hoogeschoool aldaar. Te Velp is Maandag II. de groote bouwmanswoiiing Jeruzalem, tocbc- hoorende aan den lieer Schollen en bewoond door 11. J. Willcmsen, met het geheelc meubilair en den opgeslagen oogst een prooi der vlammen geworden. Bij den gemeenteraad van Zwolle is ingekomen eene missive van dec minister van binnenl. zakenwaarbij aan den raad te kennen wordt gegt- vendat die gemeente zal worden begunstigd met de vestiging eener hoo- gere rijks burgerschool met 5-jarigcn cnrsns, onder de vroeger door dec minister gestelde voorwaarden, waaronder: de opheffing van het stedelijk instituut voor jongens, onder directie van den heer W. A. Elberts, en de oprigting eener openbare schoolwaar onderwijs zal worden gegevendai zich bij dat van de hoogere burgerschool aansluit. 's GRAVENHAGE, 6 October. Door Z. M. zijn benoemd: tot ridder grootkruis der orde van den Ned Leeuw de staatsraad Francisco Carlos de Aranjo Brusque, minister van ma rine van Brazilië; tot kommandeur de schout bij nacht Diego Ignacio Fa vares, hoofdinspecteur der Braziliaansche marine; en tot ridders de kapitein luit. Cypriano de Azevedo Thompsonde hoofdingenieur Napolcao Joao Ba ptisle Leval en de consul-generaal der Nederlanden te Rio Janeiro Jules Posno; Door Z. M. den koning-groothertog zijn in de orde van de Eikenkroot benoemd: tot groot-officier, de heer J. Quoilin, secretaris-generaal bij he dep. van financiën in België; en tot officieren, de hh. Leopold Orban legatie-secretaris der lste kl., L. van der Rest, secretaris bij het kabinc van den Belgischen minister van financiën en de Cuyper, griffier van dei prov. raad van Antwerpen. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer H. A. Verniers van den Loeff, hoofdadministrateur bij het dep. van financiën, tot hel dragen de onderscheidingsteekenen van groot-officier der orde van Mcdjidieh; en aat den heer J. G. Bloem, referendaris bij het dep. van financiën, tot het draget der onderscheidingsteekenen van officier der orde van Mcdjidieh, hun dooi den Sultan van Turkije geschonken. Z. M. heeft aan de heeren mr. J. G. de Sain en S. G. Heringa, o; hun verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopzieners, den eerste van hei 4de en den tweede van het 6de schooldistrict in de provincie Znidholland. De adjunct-commies 11. C. Klompé, bij de administratie voor de r. k eeredienst, is benoemd tot commies. Z. M. heeft goedgevonden te bepalen dat, met ingang van 1 Nov. 1864 weder bij het corps ingenieurs van den waterstaat invalt de hoofdingenieu 2de kl. B. P. G. van Diggelen; en met ingang van dcnzelfdcn datum te bc vorderen: tot hoofdingenieur lstc kl. den heer C. Brunings, thans hoofd ingenieur 2de kl.; tot ingenieur 2de kl. den heer J. J. Roelants, than: adspirant-ingenicur; tot adspirant-ingenieur den heer C. F. M. II. Schncbbelic thans surnumerair. Tot surnumerair bij den waterstaat is benoemd de heer B. Hoogen boomkweekeling van de voormalige kon. akademic te Delft. De nagenoemde controleurs der directe belastingen enz. ziju verplaatst als: de heer J. B. Story van Blokland, thans te Driebergen, naar Kam pen; de heer L. C. A. J. Niehot, thans te Groenlo, naar Driebergen Voorts zijn benoemd tot surnumerairs: bij liet vak der directe belastin gen, enz. de heeren J. P. van Blorkom, te 's Bosch; J. C. van Voorthuysen, te Utrecht; G. M. C. Dresselhuys, te Voorst; J. M. Bnrgerhoudt, te Scliié dam.; H. J. van Mierop, te Rotterdam; M. P. Troelstra, te Leeuwarden P. H. Balfour van Burleigh, te Utrecht; M. A. Bringenberg, te Bunnik J. H. Becking, te Doetinchem; VV. Maas Geesteranus, te Utrecht, J. vai den Biirch, te Leyden; A. P. R. van Beusekom, te 's Bosch; mr. Schuj Icnburgte Axel; en J. J. 11. Quaadvlieg, te Roermond; bij liet vak vai de directe belastingen en het kadaster: de heer J 11. Drielsma te Leeuwarden liet te Amsterdam gehouden internationaal congres heeft besloten Z. I den koning een adres aan te bieden, houdende dankbetuiging voor hel bel schikbaar stellen van hel paleis aldaar voor de werkzaamheden van he congres. Z. M heeft de hh. Vervoort, Convreur en Asser, belast inet hc; aanbieden van dal adres, in een bijzonder gehoor ontvangen. Naar men verneemt wordt Z. K. H. prins Alexander binnen eenigi dagen van zijne buitenlandsche reis in de residentie terugverwacht. De afdeelingen van de tweede kamer hebben heden het onderzoek ove de wetsontwerpen, uitmakende de staatsbegrooting voor den jare 1865 voortgezel. Na afloop van het onderzoek over hoofdstuk V (dep. van bin lienl. zaken) zal in overweging genomen' worden het ontwerp houdende dt begrooting der staats-spoorwegen voor 1865. Gisteren had alhier eene bijzondere plegtigheid plaats. Bij gelegenhei van de bevordering van den heer F. Dunkier tot Ist"1 luitenant, directed over het muziekcorps van het reg. grenadiers en jagershebben de ledei van dit corps hun hooggeachten directeur op hel onverwachts een blijk vai sympathie gegeven door de aanbieding van een prachtigen zilveren lauwer krans. Bij den krans was een diploma gevoegd, vermeldende de gelegenhei waarbij de aanbieding plaats had en de betuiging van gevoelens van hooi achting en toegenegenheid. Daaronder zijn de handteckeningen van al 4 leden van het corps gesteld. Door den heer Völlmar, kapelmeester van lie corps, werd bij die gelegenheid eene hartelijke toespraak tol den heer Dun kier gerigldie door dezen op eene treffende wijze werd beantwoord. Naar men verneemt is den heer Völlmar, kapelmeester van het mn ziek-corps van het reg. grenadiers en jagers, door de leden van de sociëteit Amicilia te Lcydenhet eerelidmaatschap dier sociëteit aangeboden. Men verneemt, dat de directie van de railroute maatschappij aan het gemeentebestuur alhier toestemming heeft gevraagd tot opening eener diens! tusschen Scheveningen en Harwich, door middel van platboom-vaartuigen lot vervoer van personen en goederen, en in verband met den Hollandschei spoorweg. Sedert de laatste opgave zijn te Scheveningen aangekomen 31 haring schuilen, die gezamenlijk hebben aangebragt 2,107,000 stuks haring, ft prijzen van den haring waren f 20 tol 22. Aanstaanden Zattirdag zal hel groot stedelijk badhuis te Scheveningei voor dit jaargetijde worden gesloten.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2