Tol telegraphist 3de kl. bij de dienst van den rijks telegraaf is benoemd j de leerling-telegrapbist C. H. llasselkus. Naar men verneemt zal Z. M. de koning zich aanst. Vrijdag naar het Loo begeven. De tweede kamer hield gisteren ochiend eene kortstondige zittingwaarin de voorzitter mededeelde de namen der rapporteurs, door de afdeclingen benoemd over verschillende wcts-onlwcrpenen voorts, namens de com missie, belast geweest met de aanbieding, aan Z. M. den koning, van het adres van antwoord op de troonrede, verslag gaf van die audiëntie, onder niededecling van het antwoord door Z. M. gegeven, en onder dankzegging aan de commissie voor de door haar volbragle taak. Na afloop dezer zit ting is de vergadering in de afdeelingen overgegaan tot het onderzoek van de vroeger genoemde wels-ontwerpen. Morgen ochiend zullen de afdeclingen een aanvang maken met het onder zoek van de wets-onl werpenuitmakende de staats-begrooting voor 1865. liet prov. geregtshof van Zuidholland heeft den jongeling uit Rotter dam die uit eeu koffertje zijner zuster ontvreemd heeft vier nat. metallieken en ƒ350 aan bank- en munlbillettcnveroordeeld tot eene correctionele ge vangenisstraf voor den lijd van zes maanden, door hem te ondergaan in eenzame opsluiting. IHjlTENLAiVDSCUE HERUITEN. ËNGELAN D. LONDEN 2 October. Blijkens eene officiëele opgave draagt de nieuwe instelling der post spaarbanken, die in September 1861 opgerigt zijn, goede vruchten. Er zijn thans in het vereenigd koningrijk 3064 postkantoren, alwaar dagelijks ge legenheid is om kleine geldsommen in bewaring te geven met de zekerheid van ze bij een of ander van die kantoren op de eerste aanvrage, vermeer derd met 2j pCt. rente in het jaar, terug te ontvangen. Sedert Sept. 1861, dus in minder dan 3 jaren tijds, hebben de postspaarbanken rekeningen met ruim een half milliocn inbrengers geopend en omstreeks 112,000 rekeningen gesloten. Zij hebben 2,130,000 inlagen, te zamen met den intrest 6,949,000 j bedragende, ontvangen, en daarvan 2,452,000 in 460,000 betalingen weder uitgekeerd. Gisteren morgen hccrschte er in de verschillende wijken der hoofdstad eene groote ontsteltenis, tengevolge van een hevigen schok die alom gevoeld werd. Men dacht oogcnblikkelijk aan eene aardbeving en honderden men- schen snelden uit hunne woningen. Het bleek evenwel spoedig door tele grafische berigten dal geene aardbeving, maar eene ontploffing had plaats gehad in de buskruid-magazijnen van dc heeren Hall en Sons, in de nabij heid van Woolwich en Plumstead. Dc ontploffing had plaats ten 7 nre in den morgen en de schok was zóó hevig, dat hij zelf in West-End werd gevoeld. Twee kruidmolens en verschillende huizen zijn geheel vernield en al de glasruiten in den omtrek tot op een afstand van 7 mijlen zijn aan stukken geslagen. Volgens de berigten was dc schok zoo hevig, dat te Et'ilh, Plumstead en in andere plaatsen een aantal personen uit hunne bed den werden weggeslagen en twee schepenin de nabijheid van de uitbarsting aan wal liggende, met de daarop aanwezige personen in de diepte verdwe nen zijnterwijl het rivierwater tot boven het hoogste peil werd opgestuwd. De muren en andere metselwerken der gebouwen werden hoog in dc lucht geslingerd of op verren afstand weggeslagen. Ook is er een gedeelte van een dijk weggeslagenten gevolge waarvan men vreest voor eene zware overstroobiing bij hoog getij wanneer er geene buitengewone maatregelen worden genomen. Men zegt dal niet minder dan 30000 vaatjes buskruid gesprongen zijn en men kan zich dus min of meer een denkbeeld vormen van den vreeselijken schok, dien de ontploffing moet te weeg gebragt heb ben. liet arsenaal te Woolwich en verschillende andere regcrings-gebouwen zijn insgelijks aanmerkelijk beschadigd. Het aantal personen bij deze ramp omgekomen moet zeer aanzienlijk zijn. Tc Liverpool hebben weder drie voorname huizen hunne betalingen ge staakt, namelijk: de firma flail en Jones, koloniale makelaars, met een tekort van 500,000 de firma Early en Smith, lakenfabriekanten, die reeds 50 jaren gevestigd warenen eindelijk nog de firma W. T. Broom en O., kaloenmakclaars, ook met een tekort van 500,000 In eene steenkolenmijn tusschen lronbridgc en Madeley hebben Dings- dag II. negen arbeiders, die werden neêrgelaten, ten gevolge van het bre ken van den hijschloeslelhel leven verloren. Volgens de laatste uit Japan ontvangen berigten waren twee Engelsche schepen door de batterijen van den prins van Negato beschoten en hadden zij daarbij schade bekomen. Voorts wordt nog gemeld, dal te Shanghai' de cholera was uitgebarsten en dat de stoomboot Sussex was verbrand; de passagiers van dat vaartuig waren gered. Blijkens berigten uit New-York heeft generaal Sherman te Atlanta eene dagorder uitgevaardigd, waarbij, uithoofde die stad uitsluitend voor militaire doeleinden bestemd is, allen burgers wordt gelast Atlanta te verlaten en zich naar het zuiden of naar het noorden te begeven. De regering zal voor hun vervoer zorgen, zuidwaarts tol Rough-and Readynoordwaarts tot Chattanooga. Alle burgers mogen hunne roerende goederen medenemen daarvoor zullen hun van regeringswege vervoermiddelen worden verschaft, i Ten einde de verwijdering der bevolking van Atlanta ongehinderd zou kun nen plaats hebben, achtte Sherman eenen wapenstilstand van 10 dagen noodig, en deed een voorstel daartoe aan den bevelhebber der zuidelijke krijgsmagt in die landstreek, den generaal flood. Deze bewilligde daarin, maar protesteerde tevens tegen eeuc handeling die volgens hem in wreed heid alles te boven ging wal ooit in de gcschicdboeken der oorlogen te vinden was. Aan den president Lincoln is door eene vereeniging van negers Ie Bal- J timore een bijbel ten geschenke aangeboden, waarvan hel bindwerk alleen 580 dollars heeft gekost. Dit pracht exemplaar ging vergezeld van een daarbij behoorenden lessenaar van notenboomenhout, met zilveren plaat,, terwijl het goud op den band prijkt met opschrift en zinnebeeldige figuren. EBANKKIJH. PARIJS, 2 October. Men verneemt thans, dat de keizerin zich niet naar Baden begeven, maar van Schvvalbach regtstreeks naar Frankrijk lerugkecren zalen dat prins Humbert, de kroonprins van Italic1, door een telegram uil Turyn ge noopt zal worden zijn verblijf alhier te bekorten. Dc Moniteur bevat eene depêche van den minister Drouyn de Lltuys aan den Franschen gezant te Rome van 12 Sept. jl. Daarin wordt eerst herinnerd dat het verblijf der Fransche troepen te Rome door de Fransche regering altijd als een onregelmatige en lijdelijke maatregel is beschouwd, ln 1859, leest men in die depêche, werd zelfs door den Paus voorgesteld te bepalen dat zijn grondgebied binnen een jaar door de Fransche troepen ontruimd zou wordendoch de uitvoering van dat voorstel werd door den loop der gebeurtenissen belet. In 1860 zouden de troepen tegen het einde van Augustus naar Frankrijk terugkeeren; maar wederom werd het door beroeringen, die zich voordeden, belet. Het verbljjf der Fransche troepen aldaar is eene lusschenkomststrijdig met een van de hoofdbeginselen van ons staatregt, en die zich des te minder laat regtvaardigendaar wjj, toen wij Pieinont gewapenderhand ondersteundenjuist ten doel hadden Italië van dc buitenlandsche tusschcnkomsten te verlossen. Buitendien geeft de aanwezig heid van twee onderscheiden souvereiniteiten op hetzelfde grondgebied dikwijls aanleiding lol ernstige moeijelijkhcden; dc aard der zaken is in dit opzigt sterker dan dc goede wil der menschenhet opperbevel der Fransche troe pen te Rome is herhaaldelijk in andere handen gelegd, doch telkens hebben dezelfde oneenigheden zich weder voorgedaan. Telkens zag men weder de zelfde geschillen omtrent de grenzen van de bevoegdheid der twee maglen, die elke in zekere opzigten het oppergezag hadden. Er zijn nog andere moeijelijkhcden, voortkomende uit het tusschen de twee regeringen bestaande verschil van politieke zienswijze. Zij volgen niet dezelfde beginselenmaar al te dikwerf gevoelen wjj ons in gemoede verpligt een raad te geven dien het hof van Rome in gemoede meent te moeten afwijzen. Terwijl wjj toeschou wers blijven bij handelingen die met onze maatschappelijke inrigliug en met de beginselen onzer wetgeving in strijd zijn, is hel schier onvermijdelijk dat wij verantwoordelijk worden voor eene staatkunde, welke onze goed keuring niet kan wegdragen. De depêche wijst verder op gelukkige wijzigingendie in de gesteldheid van bet Italiaanschc schiereiland gekomen zjjn, en zegt wijders, dat Frank rijk na het vaststellen van stipulationdie de veiligheid van den II. Stoel verzekereneen tijdstip voor de ontruiming der Romeinsche staten koude bepalen, en dat de H. Stoel zelf voorzeker ook verlangen zal weder in den normalen toestand van eene onafhankelijke regering te komen. Eindelijk wordt het vertrouwen uitgedrukt dat het Romeinsche hof aan dc gevoelens, die Frankrijk bezielenten volle regt zal laten wedervaren. Een generaal der genie en een hoofd-officier der artillerie van het leger zjjn belast met eene militaire zending naar Italië, ten einde de quaeslie der verplaatsing van Italië's hoofdstad uit een strategisch oogpunt te bestuderen. Zij zullen te dien einde achlcrvolgcns Turyn, Florence en Rome bezoeken, j Voortdurend worden er troepen tiaar Algerië gezonden. Twee regi menten infanterie zijn van bet leger van Lyon gedetacheerd; de militaire bezendingen volgen elkander dagelijks op den Middellandschen zeespoorweg op en tevens verzendt men veldgeschut. De maarschalk-gouverneur van Al gerië bevindt zich te Oran, en wacht het antwoord der Arabische hoofden af op de vordering door hem gedaan om zich te onderwerpen; in het waarschijnlijke geval eener weigering zal hij niet dralen met hen aan te tasten. Drie caïds en een ander voornaam Afrikaansch personaadje, die deel geno men hebben aan den jongstcn opstand, zijn te Marseille aangebragt, waar zjj zullen worden gevangen gehouden. Berigten uit Rome melden, dat Vrijdag avond, toen het muziekcorps van de Fransche huzaren zich naar de kazerne hegaf, door de menigte volks, die daarbij aanwezig was, eene poging werd gedaan om eene demon stratie lot stand te brengen, onder het aanheffen van een luidruchtig ge schreeuw. Spoedig werd evenwel de rust hersteld, doordien de hoofdaan- leggers der beweging door de Fransche gendarmes in hechtenis werden genomen. Uit Madrid meldt men de aankomst aldaar van de koningin-moeder Maria Christina. Over het algemeen werd zij met welwillendheid ontvangen. Nog meldt men van daar dat op 31 Augustus de Spaansche bevelhebber op S'. Domingo aan dc opstandelingen eene volkomen nederlaag toegebragt en hun zes kanonnen afgenomen heeft. De generaal der opstandelingen Martinez is gesneuveld. PK CIS SEN. BERLIJN 2 October. Uil Weenen meldt men omtrent de vredes onderhandelingendal Dings- dag of Woensdag weder eene,conferentie zal worden gehouden. De Deen- sche gevolmagtigde verwacht vóór dien tijd nog nader antwoord zijner rege ring. Het verhandelde in de zittingen wordt geheim gehouden. Wal om trent het besprokene in dc laatst gehouden zitting gezegd wordtzijn slechts gissingen. Bij Oeversce wordt een gcdenkleeken opgerigt ter herinnering aan de overwinning aldaar door de Oostenrijksche troepen op dc Denen behaald. Dc plek daartoe gekozen is die, waar de kapitein Castclla het vaandel op de hoogte bij het Sinkclmanmeer plaatste en eenige oogenhlikkcn later doodelijk getroffen nederzeeg. Het is eene bekende daadzaakdat in sommige gedeelten van het groothertogdom Hessen en van het hertogdom Nassau jaarlijks honderden kinderen, van beider kunne, tusschen dc 8 en 18 jaren oud, door zooge naamde ondernemers van hunne ouders of voogden afgehuurd en naar Rusland,

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2