LEYMCIIE COURANT. WOENSDAG 5 OCTOBER. iN". 120.; J!L De Courant wordt MaandagIF oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. t De prijs der Courant is 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIANENLANDSCIIE BEdlGTKtV. LEYDEN 4 October. Gisteren, den gedenkdag van Leydens ontzet in 1574, wapperde aller- wegc de vaderlandsche vlag en liet bel klokkenspel zich hooren. De gods dienstige viering van dien dag had alleen plaats bij do Christ, afgescheiden gemeentenbij de overige prot. gezindheden was die gebeurtenis reeds bij de godsdienstoefeningen op eergisteren herdacht. Donderdag 10 November zal aanbesteed worden het maken van een station te Groningen inet daarbij behoorende werken en gebouwen, ten be hoeve van den spoorweg van Harlingen naar de llauoversche grenzen. Wij vernemen, zegt de N. II C., dal de evangelisch-confessionele predikantcn-vereenigiug den lldcn October aanst. te Utrecht eene buitenge wone vergadering zal houden, om te beraadslagen over de slichting cener evangelistenschoolen den volgenden dag met een 70-tal ouderlingen, oud ouderlingen en leden uit verschillende gemeenten der Ned. Iierv. kerk, daar toe uitgenoodigd door het moderamen der vereeniging, om te besluiten tot het oprigten eener vereeniging tot hulp eri leiding van gemeenten en perso nen in de Ned. herv. kerk, die om des geloofswil in nood verkeeren. Onlangs is verschenen het «Verslag van hel verhandelde in de alge- meene vergadering van bh. afgevaardigden der afdeelingen van de maat schappij van weldadigheid, gehouden te Amsterdam op 30 April 1864." Wij hebben reeds vroeger, in de couranten van 22 April en 4 Wei 11., de hoofdpunten van hel verhandelde in die bijeenkomst medegedeeld en tneenen ons thans daarvan te kunnen onthouden. Gelijk men weel was de uit komst van de werkzaamheden der maatschappijwat betreft enkele onder deden, verblijdend, bij vele andere echter ongunstig, zoodat hel jaar 1863 weder een verlies gaf van ƒ23572.36. Hel rapport der financiële commissie, in het verslag opgenomen, geeft daarvan een zeer duidelijk overzigt; ook wordt men daardoor in slaat gesteld zich een juist denkbeeld te vormen van de uitgebreidheid van het arbeidsveld waarop de maatschappij zich be weegt. Van de in de vergadering ter verbetering van den toestand der maat schappij genomen besluitenstrekkende tot het aannemen van een vereen voudigd plan van kolonialen landbouwmag men veel goeds voor de maat schappij verwachten; hare instandhouding zal echter voornamelijk afhangen van de sympathie, die de natie haar zal schenken, hetzij door aanvaarding van het lidmaatschap, of door inschrijvingen op de opengestelde rentelooze leening of wel door giften. Dat hh. commissarissen zich aanvankelijk in veler ondersteuning mogten verheugen blijkt uit de bij het verslag gevoegde lijst van ingekomen giftenwaarvan wij onlangs mede opgave hebben ge daan. Tcregt zeide de voorzitter aan het slot van zijn in de algemecne vergadering uitgebragt rapport: «Wij kunnen verbeteringen invoeren, maat hei Nederlandsche publiek moet ook toonendal hel niet alleen wil spreken voor het wenschelijke van het behoud der maatschappij maar ook wil han delen en helpen daar, waar dit volstrekt noodig is. Zonder die hulp zal de maatschappij van weldadigheid, met liet behoud der tegenwoordige be volking, niet te redden zijn. Wel die hulp kan zij echter blijven wal zij reeds zoo lang was, een sieraad van Nederland." Dr. G. van Wieringhen Borski, rector aan het gymnasium te Delft, heeft Zaturdag 11. zijne 25-jarige ambtsbediening als schoolopziener in het 2dc district van Zuidholland herdacht. Door een 100-tal hoofdonderwijzers en onderwijzeressen, hulponderwijzers en kwcckelingen zijn hem een prachtige schrijftafel en een bonheur de jour, ter gedachtenis aan dezen dag aangeboden vergezeld van een album, bevattende de namen van hen, die aan deze be wijzen van hoogachting hebben bijgedragen. Zaturdag II. hield het internationaal congres ter bevordering van sociale wetenschappen te Amsterdam weder eene algemeene vergadering, waarin, zooals reeds gemeld is, de koloniale vraagstukken aan de orde waren ge- sleld, en wel in het bijzonder de vraag: Welke is tot dusver de invloed der economische wetenschappen op hel koloniale stelsel geweest en welke behoort die invloed te zijn? lie hh. Bake, Douwcs Dekker, Rochussen, van Soest, Charles Polvin en Paul Blanc voerden daarover het woord. Dooi den heer Rochussen werd o. a. in brecde trekken het lol dus verre in Ned. Indië gevolgde regeringsbeleid ontwikkeld en de voordcelen opgesomd die daaruit waren voortgevloeid, zoowel voor hel moederland als voor den Ja vaan. De heer Douwes Dekker bestreed de koloniale polilick zoowel die der con servatieven, als die der liberalen. De heer Paul Blanc sprak zijne afkeuring uit over het regeringsbeleid van Frankrijk iuAlgerië; hel bestuur der chefs arabes aldaar noemde hij eene verfoeijeljjke exploitatie, die door Frankrijks vlag beschermd werd. Des namiddags had de openbare sluitingsvergadering plaats waarin nog eeltige rapporten werden uitgebragto. a. een over de prijsvraag la moralité dans les artsdaaruit bleek dat aan den heer Theod. Ollivier, geneesheer te Doornik, de tweede prijs was toegekend. De heer Vervoort zeide in naam van alle vreemdelingen een woord van dank voor de in Am sterdam genoten gastvrijheid en riep aan stad en ingezetenen een tot wedcr- ziens toe, waarop het congres door den heer Jolles met eene korte rede werd gesloten. Ten half zes ure vereenigden zich een aantal congresleden met hunne dames, te zanten ongeveer 500 personen, aan een diner, dat gehouden werd in het paleis voor volksvlijt. De prins van Oranje was hierbij, tegenwoordig. Aan hel boveneinde waren drie tafels in de lengte geplaatstdie zich aan een vierde in de breedte aansloten; dan eene open ruimte en vervolgens vijf tafels tol aan den muziektempel, die door het muziekcorps der schutterij bezet was. De prins zal midden aan het boveneinde der tafel. Aan het dessert werd een groot aantal toasten uitgesproken. De prins van Oranje zelf stelde een dronk in ter eere van het congres, waarvoor hij groote sym pathie betuigde. De avond werd besloten met een vuurwerk op den Amstel, dal goed is geslaagd en met een prachtig stuk, voorstellende een tempel, aan bet congres gewijdeindigde. In eene Zondag gehouden vergadering van den raad van bestuur is beslo ten eerst na drie maanden de plaats te bepalen waar het volgende congres zal gehouden worden. Een treurig voorval had Woensdag II. op hel Groot Noord-tiollandsclie kanaal nabij de Slolperbrug plaats. Het Nederl. barkschip IFillem en Ka- rel, kapitein Stecnveld, van Amsterdam naar het Nieuwediep het kanaal passerende, zou tegen den avond aldaar blijven liggen tot den volgenden morgen. Tot het uitbrengen van den tros werd een drietal matrozen in eene boot afgezondende boot sloeg om en twee der mannendie zich er in bevonden, kwamen op noodlottige wijze om het leven. Te Meppel heeft Vrijdag nacht een zware brand plaats gehad. Twee op voornamen stand slaande huizen, hel eene eene groote schoen- en laarzen- makerij met woonhuis en winkel, en hel andere eene grofsmederijeven eens met woning, benevens eene boerenwoning met schuur en eenige dui zenden ponden hooi, die behalve het woonhuis van den eigenaar, nog vier vertrekken voor inwonende gezinnen bevatte, zijn in twee uren een prooi der vlammen geworden. De oorzaak is onbekend. De drie percelen waren verzekerd; van de inboedels slechts twee huishoudingen; zoodat de vijf ove rigen hunne inboedels missen, waaronder de bewoneres der grofsmederij weduwe met drie kinderen zijnde, die alles in huur had, het meeste beklag vindt, daar zij geruïneerd is. Te Groningen hebben Vrijdag avond II. de studenten der lioogeschool eene serenade gebragt aan den reclor-magnificus, den hoogleeraar VV. J. A. Jonckbloet, en hem hunnen warmen dank betuigd voor hetgeen hij voor de hoogeschool heeft verrigt en voor den vrieudscliappelijkenminzamen om gang met de studenten. De onderscheidene hoogleeraren waren in de senaatskamer van het akademiegebouw bijeen, toen deze hulde aan den heer Jonckbloet werd gebragt. De krjjgsraad der lsle militaire afdeeliug, te 's Hertogenboscheven als de andere regtscollegiënhel vechten met messen streng tegengaande, heeft bij vonnis van den lsttn dezer den militairen oppasser D.van de kon. militaire akademie te Breda, veroordeeld lol een jaar cellulaire gevangenis straf en 2 maanden detentie, omdat hij een zijner kameraden, met wien -hij over eene nietigheid twist had gehad, met voorbedachten rade aan het hoofd verschillende wonden, waaronder gevaarlijke, met een mes had loegebragt. Te 's Hertogcnbosch had Vrijdag 11. eene ontploffing van petroleum plaats. In een kleinen winkel werd de winkelierster met eene keukenlamp door eene vrouw, die iels kwam koopenbijgelicht. Deze kwam met dat licht boven eene open kruik, waarin nog geen halve kan petroleum was. Hel gas van die olie vatte vuur en de kruik barstte met geweld uit elkan der, waardoor de vrouw hevige brandwonden in het aangezigl en over hel geheele ligchaam bekwam en door de scherven der kruik ernstig werd °ck wetst. 's GRAVENIIAGE, 4 October. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer G. II. Belz, minister van financiën, tot het aannemen van het grootkruis der Medjidieh-orde, hem door den Sultan van Turkije geschonken. Z. M. heeft als blijk van goedkeuring en tevredenheid verleend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, en een loffelijk getuigschrift aan H. Mulder te Maastricht, wegens hel met levensgevaar redden van een meisje uit hel kanaal aldaar op 24 Jnlij 1864. Aan den heer dr. E. Mulder is de titel van buitengewoon hoogleeraar toegekend, en aan hem, onder den hoogleeraar in de chemie, de leiding der practische oefeningen in het scheikundig laboratorium der hoogeschool te Utrecht opgedragen.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1