LEÏBSdE COURANT. MAANDAG 3 OCTOBER. De Courant wordt Maandag, ff'oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel faars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BEHIGTKN. LEY DEN, 1 October. Met 1 October zijningevolge resolutie van den minister van finan- ciiln, bij liet vak der posterijen o. a. verplaatst: de commies der lsl« UI. j. Albarda, van Groningen naar Leyden; de commies 3llc kl. O. Z. van Sandick, van Leyden naar het expeditie-kantoor van den Rijnspoorweg te Amsterdam; en de commies 3^ kl., H. A. L. P. van Hasselt, van Delft naar Leyden. liet getal der in liet Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze weck dagelijks van 106 lol 127 personen. De in de maand Mei II. ingelijfde miliciens der ligting van dit jaar bij de vijf regimenten dragonders en bij het reg. veld- en rijdende artillerie, welke tol nadere oproeping met onbepaald verlof waren gezonden, zijn lie- g den bij gezegde corpsen in werkelijke dienst opgetreden. In de volgende j" week zullen de miliciens der ligting van dit jaar, die in de maand NÏei II. bij de verschillende corpsen des legers in werkelijke dienst zijn gesteldvoor zoover zij niet voor het blijvend gedeelte bestemd zijn, weder in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. Gedurende de eerste 9 maanden dezes jaars heeft het Ned. zendeling genootschap aan giften en legaten ontvangen 31341.81 J. Bij de lierv. gemeente te Viancn is tot pred. beroepen ds. Meylink, pred. te Waddingsveen; bij die te Muiden, ds. Laan, pred. te Uoenderloo; bij die te Ellecom, ds. van Troostcnburg de Bruyn, pred. te Gendringen; bij die te St. Annalaud, ds. van Stricnpred. te Bennckombij die te ter llcyde (cl. Breda) ds. YVelle, pred. te Rozenburg; en bij die te Schraard de cand. 1'. Kors Dommisse. Door het prov. kerkbestuur van Zuidholland is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit de evangeliebediening aan ds. Vcrwey, pred. te llecrjansdamen door dat van Groningen, op zijn verzoek, eervol emeritaat aan ds. Amshoff, pred. te Groningen. Volgens de Amh. C. is de bekende luchtreiziger Nadar voornemens nog in dit jaar te Amsterdam met eene ballon op te stijgen. Door den gemeenteraad van Delft is nesloien, om, naar aanleiding van een verzoek van een 24-tal jongelieden die de lessen in de voorbereidende klasse van de polytechnische school volgenaan de hoogere burgerschool aldaar een avond-cursus te doen houdenwaarin onderwijs zal worden gegeven in de talen, (het llollandsch, FranschEngelsch en Duitsch) omdat die talen aan de polytechnische school niet onderwezen worden en die leerlingen niet in de gelegenheid zijn de dag lessen in de talen, die aan de hoogere burger school gegeven wordenbij te wonen. De werkzaamheden van het internationaal congres lot bevordering der sociale wetenschagpcn te Amsterdam werden Donderdag II. voortgezet. Be halve de bijeenkomsten der sectiën had er eene algemeene plaats, ter be handeling van hel door de 3dc sectie (kunst- en letterkunde) daartoe gekozen onderwerp, te weten: ls de ontwikkeling van den geest van analyse en kritiek in de kunsten, en vooral in de schilderkunst, belemmerend voor de scheppingskracht, of wel strekt zij tol opwekking en vermeerdering dier kracht? Welke feiten kan men tot staving van elke der beide meeningen aanvoeren? Een aantal sprekers voerden daarover het woord. Door dr. Meyboom werd bij die gelegenheid gewezen op het wenschelijkc om ook wijsbegeerte en godsdienst op het congres te behandelen. Alle wetenschap wortelde in de godsdienst en voor dat grootste en edelste had men geene plaats ingeruimd. Zijne rede vond ten deele bijval, maar ook ten deelc afkeuring. De lieer Douwes Dekker, hel woord bekomen hebbende, zcide, dat hij naar aanleiding van hel voorstel om eene sectie voor wijsbegeerte en godsdienst te openen, van zijne zijde voorstelde om eene zevende sectie op te rigten, gewijd aan de theorie van den tafeldans en het spiritisme Gisteren kwamen de sectiën op nieuw bijeen en werd ook weder eene algemeene vergadering gehouden, waarin door de 4e sectie (weldadigheid en openbare gezondheidsleer) aan de orde waren gesteld de vragen: 1°. Kan men zonder gevaar de quarantaine-maatregelen afschaffen in het algemeen of in de havens van Europa behalve die in de Middellandsche zee? en 2°. welke invloed wordt, blijkens eene vergelijking der feilen, door de openbare instel lingen van weldadigheid (banken van leeningen, huizen van verpleging, ziekenhuizen enz.) op de zedelijke gesteldheid der arbeidende klassen uit geoefend? Over deze beide vragen voerden onderscheidene sprekers hel woord. Zoowel de banken van leeningen als de huizen van verpleging werden door de meeste sprekers min of meer veroordeeld, terwijl over de wensche- iijkheid van de liefdadigheid van staatswege eeu levendige strijd werd ge voerd. Op nieuw werd ook het voorstel van dr. Meyboom, boven vermeld, Ier sprake gebragt. De 3C sectie heeft besloten dat voorstel te ondersteunen. Op den avond van dien dag bad er een groot concert in het Park plaats, waarbij de lilt. Lubeck cn Graan en mevr. Offermans - van llovc zich lieten hooren. In de Woensdag II. te Utrecht gehouden buitengewone vergadering 'au de aandeelhouders der Rijnspoorweg-maatschappij is besloten tot de aan sluiting van de beide spoorwegen te Rotterdamen tot het aanvragen van concessie voor den aanleg van een weg van Gouda naar 'sGravcnhage en Sclieveningen en van Breukelen naar Harmclen. Ten gevolge dier besluiten, zegt de IV. R. C.heeft het bestuur der Rijnspoorweg-maatschappij zich dien eigen dag reeds gewend tot het ge meentebestuur van Rotterdamten einde met dat bestuur in overleg te treden over de te geven rigting aan den ontworpen verbindingsweg (usschen het station van den Ned. Rhijnspoorweg en dal der Uoll. ijzeren spoorweg maatschappij. Op eenen daarbij overgelegden plattegrond der gemeente is globaal aangetoond dc rigting, waaraan zij voorloopig meende de voorkeur te moeten geven. Het prov. geregtshof in Overijssel, in raadkamer vergaderd, heeft den persoon van D. van Haarst, die zich te Deventer in preventieve gevangen schap bevond, als verdacht dat hij mevr. de wed. van Duren, te Hellen- doom, zoude hebben doodgeschoten, van alle reglsvervolging ontslagen. Te Zwolle is dezer dagen een gegoede knaap uit de omstreken van Hasselt, beschuldigd van het stelen van een pruim van eenen boom, door den rcgter-commissaris in verhoor genomende eigenaar en de veldwachter waren als getuigen opgekomen. Deze laatsten ontvingen te zamen ƒ1.88 voor reiskosten. Uit Breda meldt mendat onder den Kaatsheuvel de typhus op eene schrikbarende wijze bcerschtzoo zelfs dal er dagen geweest zijn, dat een vijftal lijken ter aarde werden besteld. 's GRAVEN IIAGE, 1 October. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer J. P. van Hoey Smith van Engelen, te Rotterdam, tot het dragen der medaille van verdienste, hem door den keizer van Rusland geschonken. Z. M. heeft, op z(jn verzoek, eervol ontslag uit :s lands dienst ver leend aan den heer mr. C. A. graaf van Hogeudorp, laatstelijk resident van Samarang. Ook is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer mr. S. J. Cohen, als procureur bjj dc arrond.-rcglbauk te Roermond, en aan den beer J. L. Bron, als commies bij hel dep. van oorlog. Z. M. heeft goedgevonden den adjunct-commies van het dep. van oor log W. 11. Capel, te bevorderen tot commies, en den vasten schrijver van genoemd hoofdbestuur II. S. Pret, te benoemen tot adjunct-commies. Tot notaris te Almelo is benoemd de heer mp. J. G. Veening, thans substituut-officier van justitie bij dc arrond.-rcgtbank aldaar, en lot substi- tuul-oflicier van justitie bjj die regtbank jhr. mr. R. Sandberg, advocaat te Zwolle. Tot leoraar In de staatshuishoudkundetie stdÜSïiek eti de gronden der gemeente-, provinciale en staatsinrigling van Nederland aan de rijks hoo gere burgerschool te Roermond is benoemd de heer mr. A. J. B. Stoffels, tot dus verre schoolopziener in het eerste schooldistrict van Noordholland. Aan den heer dr. W. J. A. Jonckbloet is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit van bespiegelende wijsbe geerte en letteren aan de hoogeschool te Groningen. Z. M. de koning heeft gisteren namiddag in een plegtig gehoor ont vangen de commissie uil de tweede kamer, ten einde Z. M. het adres van antwoord op de troonrede aan te bieden. Z. M. heeft daarop het volgende geantwoord: «Ik ontvang met veel genoegen bij dit adres de verzekering der tweede kamer om hare taak ter voltooijing der vele werkzaamheden die haar wachten, met blijmoedig vertrouwen te aanvaarden. Hierdoor kan deze zitting, onder Gods zegen, rijke vruchten opleveren; dit is althans Mijn innigste wensch." Naar men verneemt zal Z. M. de koning zich binnen ccnige dagen naar het Loo begeven. Z. K. II. de prins van Oranje is lieden naar Amsterdam vertrokken, om tegenwoordig te zijn bij de sluiting van het internationaal congres en deel te nemen aan het diner, dat heden na afloop wordt gehouden. Gisteren en heden zijn verschillende ministers cn leden van de kamers naar Amsterdam vertrokken lot bijwoning van het international congres, waar heden de debatten over koloniale vraagstukken aan dc orde van den dag zijn gesteld. De afdeelingen der tweede kamer hebben zich bezig gehouden met het onderzoek van verschillende wets-onlwerpen. Maandag aanst. zullen zij dc wets ontwerpen nopens het geneeskundig staatstoezigl in overweging nemen, terwjjl Woensdag aanst. met het onderzoek van de ontwerpen, uitmakende de staalsbegrooling van 18G5, een aanvang zal worden gemaakt. Bij de kamer zijn o. a. ingekomen een adres van den heer van Menhe ren, notaris te Rotterdam, houdende bedenkingen tegen dal van den heer liylcr, over liet verval van bet notaris-ambt, en onderscheidene adressen betreffende het wels-ontwerp tot regeling der schutterijen. Voor hel prov. geregtshof stond eeraisteren te regt een kantoorbe diende uit Rotterdameen jongeling van 17 jaren. Deze wordt beschuldigd met zijn ouderen broeder, 27 jaren oud, uil een zwart gesloten koffertje aan hunne zuster toebehoorende, die lijdelijk ten huize hunner moeder ge logeerd was, ontvreemd te hebben vier stuks nat. melallieken, ieder a 1000 fl.mitsgaders een bedrag van ƒ250 aan bank- en muntbillelten. Dc hesch. erkent zich hieraan te hebben schuldig gemaakt, doch dat zulks ge schied was op verzoek van zijn ouderen broeder, om dezen uit diens gel delijke verlegenheid te helpen, terwijl diens voornemen was om het gesto- lene zooveel mogelijk aan zijne zuster terug Ie geven. De oudere broeder heeft zich aan de vervolging te dezer zake door de vlugt weten te onttrek ken, doch is door hem aan een der getuigen, den bestolen zwager, na het plegen van het misdrijf, verklaard, dat de jongere broeder den diefstal ge pleegd had op zijn verzoek cn om hem te helpen en dat hel voornemen was om later alles terug te geven. De adv -gen. nir. van Maanen requi- reerde, dat de besch. zou worden schuldig verklaard aan diefstal door meer dan een persoon in een bewoond huis door middel van binnenhraak en ver oordeeld tot eene correctionele gevangenisstraf van minstens 6 maanden en hoogstens 5 jaren. Ten opzigte van den ouderen broeder, den afwezigen

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1