Li:iE)s(iii: COURANT. VRIJDAG 30 SEPTEMBER. en 1864- Do Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt 1 uit Zaturdag avond. i\°. 118. Do prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCIIK HERUITEN LEYDEN 29 September. De uitslag van liet admissic-cxamen aan de lioogcre burgerschool alhier op 27 en 28 September is geweest als volgt Aanvragen: le klasse 11 leerlingen. 5 4 5 1 2 1 1 30 alleen voor de Dnitschc en Franschc talen. alleen voor de wiskunde, de Engelsche en Fransche talen. de Engelsche 2e 2eof3e i) 3» 3cof4« 4e 1® 2' Totaal Toegelaten: 1® klasse 13 leerlingen. 2® 9 2® 1 alleen voor de wiskunde Totaal 23 ec Fransche talen, dus afgewezen 7 Zonder ,admissie-examen toegelaten 4 leerlingen voor de letters c, d en e van art. 2 der verordening. liet prov. geregtshof in Ztiidholland heeft benoemd tot regler-commis- saris voor de instructie der strafzaken bij de arrond.-regtbank alhier, voor den tijd van 2 jaren, ingaande 1 October 1804, den heer mr. F. E. Coninck Licfsting. Bjj de heden van wegc de commissie van administratie over de gevan genissen alhier gehouden aanbesteding van de levering van onderscheidene artikelen tol onderhoud en verpleging der gevangenen gedurende het jaar 1805, zijn de navolgende prijzen, als laagste inschrijvingen, voorloopig er kend: tarwe hel mud 8.99, rogge id. 5.99, aardappelen de 50 N. ft* 1.7230, rundvleesch zonder beenen het N. ffi ƒ0.4950, kalfsvleesch zonder beencn id. 0.75, rundvet id. 0.08, boter id. 1.30, gort id. 0.1255, rijst id. 0.18, groene erwten id. O.IO90, groenten id. 0.0598, zout id. 0.1295, peper id. 0.5050, azijn de kan ƒ0.0495, patent-olie het N. 0.4988, raap-olie id. 0.4788, kaarsen id. ƒ0.03, groene zeep id. ƒ0.3890, witte zeep id. 0.50; bruine suiker id. 0.01, siroop id. 0 20, kollij id. 1.0995, chicorei id. 0.14, zoete melk de kan 0.0494, karnemelk id. ƒ0.03, roodc wjjn id. ƒ0.03, bier id. 0.0850, witte wijn id. ƒ0.87, kunstasch hel N. ft/ 0.0750, legslroo de 500 N. 15.50, zand de kubiek el ƒ0.47, steenkolen de 100 N. 0 8230, smeekolen id. ƒ0.8750, gas-coke id. 1.2950, lange turf per ton van 2 mudden ƒ0.29, korte turf id. ƒ0 05, takkebossen de 100 10.95, stalbezems per stuk 0 07, lieibezems id. 0.0450, heiboenders id. 0.0250, groot mediaan papier per riem 9.75, klein mediaan papier id. 8.50, propatria schrijfpapier le soort id. 4 70, dito 2e soort id. 4.15, dito 3C soort id. 3 45, kardocspapier id. 9 40, postpapier id. 0 90, cuveloppcn-papier id. 0 50. Bij de verpachting der vuilnis en mestspcciënwelke hel huis van mili taire detentie gedurende hel jaar 1805 zal opleverenis de hoogste inschrij ving geweest 490. Eergisteren namiddag is op de Cellcbroersgracht aan de B.ikkerstceg een knaapje al spelende van de brug in het water gevallen, liet mogt een der aldaar woonachtigen, L. van der Kaay, die zich onmiddellijk te water begaf, gelukken liet te redden. Bij een door de regering bij de tweede kamer ingediend wets-ont- werp tot verhooging van hoofdstuk V der staaisbegrooting voor 1804, wordt een bedrag van ƒ18000 uitgetrokken, om gedurende de laatste vier maan den van 1804 de kosten te bestrijden van de instelling van onderwijs in Indische taal-, land- en volkenkunde le Lcyden. Aan de bij die inrigling werkzame hoogleerarcn zal nog een vierde toegevoegd worden. Ook wordt daarbij een bedrag van ƒ3000 uitgetrokken, om daaruit een wachtgeld ten bedrage van 2/3 der genoten tractemenicn toe te leggen aan de 9 leeraren en 1 beambte van de opgeheven Delftschc akademiedie niet bij andere in- rigtingen ccnc nieuwe plaatsing gevonden hebben. Dezer dagen zag hel licht het verslag van het Nederl. genootschap tol zedelijke verbetering der gevangenen over 1803, waarin o. a. even als in vorige jaren voorkomt hel verslag betrekkelijk de verblijfplaats van jeugdige ontslagenen alhier over het jaar 1803 -04. Daaruit blijkt, dat de ambachts school, tot welker oprigting men had besloten, nadat het uitzigt was weg genomen om de jongelingen in dienst van den staal te plaatsen, verblijdende uitkomsten had opgeleverd. Het onderwijs in de werkplaatsen werd met ijver gevolgdwaarvan de stukken door de jongelingen afgeleverd liet ge tuigenis gaven. Met dit onderwijs hield het onderwijs in het regtlijnig en bouwkundig leckenen gelijken tred en de teckeningcn door de jongelingen vervaardigd, aan het hoofdbestuur overgelegd, kunnen naar het oordeel van bestuurders, wedijveren met het werk van jongelingen die gedurende ecnigc jaren eene ter goeder naam slaande teekcnschool hebben bezocht, zoo zij zelfs niet de voorkeur verdienen. Dat onderwijs op deugdelijke wijze door bekwame onderwijzers gegeven en door het meerendecl der jonge lingen met goeden wil bijgewoond, alsmede de leiding van den verdien stelijken directeur, is voor sommigen de weg geweest om in de werkelijke maatschappij terug tekeeren. Ontslag was gegeven aan 6 jongelingen4 waren geplaatst als smidsknechts, 1 als timmermansknecht en 1 als steenhouwers- knecht; de beriglcn omtrent hel gedrag, waren werkelijk goed en zeer voldoende. De tijd welken zij aan de inrigling hadden doorgebragt mogt betrekkelijk kort genoemd worden. Tot hun leedwezen moeten bestuurders verklaren dat de pogingen bij enkele afdeeiingen aangewend, om door haren invloed te trachten de jongelingen te plaatsen, niet altijd een gewenscht gevolg hebben gehad. Vier jongelingen verlieten heimelijk de inrigling en aan vier anderen moest men het verder verblijf daarin ontzeggenallen hadden echter slechts korten tijd in de verblijfplaats vertoefd. Voor zoover omtrent de laatst bedoelde jongelingen berigtcn waren ingekomen zoude 1 zich weder in de gevangenis en 3 zich weder in de kolouie Veen huizen bevinden. In den loop des jaars waren weder 4 jongelingen opgenomen. De werk plaatsen bevonden zich in voldoenden toestand waren voorzien van alle werk tuigen en gereedschappen welke bcnoodigd zijn. De zedelijke en verstande lijke ontwikkeling der jongelingen werd niet uil het oog verloren en zoo veel mogeljjk werd gelegenheid gegeven om godsdienstig en maatschappelijk onderwijs bij te wonen. Bestuurders erkennen aan het slot van hun ver slag de diensten door den directeur en zijne huisvrouw aan de inrigling bewezen en de ijverige voorlichting die zij, wat de belangen der werkplaat sen betreft, van de hh. Schaap, Bertrand en Giezen erlangen. Volgens een slaat der in het gesticht verpleegden in iiet zesjarig tijdvak van 1857 lot November 1863 werden daarin opgenomen 80 jongelingen daarvan zijn bij de marine in dienst genomen 17, als milicien of vrijwilli ger bij de landmagt in dienst getreden 6, ter koopvaardij uitgevaren 2, door het bestuur of door eigen toedoen geplaatst 6op eigen verlangen of dat der ouders ontslagen 16, hebben heimelijk het gesticht verlaten 15zijn weggezonden wegens wangedrag 2, nog in het gesticht aanwezig 16. In den beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering, die op 12 Mei II. gehouden is, was door het hoofdbestuur de vraag ter overweging voorge steld, of de verplaatsing van het geslicht le Leyden naar eene dergelijke inrigling ten platten lande nuttig en vvcnschelijk zou te achten zijn. De vergadering heeft daaromtrent besloten de inrigling nog een jaar in stand le bonden, om ten volgenden jare te oordeelen over nieuwe verordeningen, waartoe het hoofdbestuur met het bestuur der Leydschc afdecling iu overleg zal treden, en over andere voorstellen van hulp voor jeugdige ontslagenen, waartoe de afdeeiingen zijn uitgenoodlgd. Tc Rotterdam kwam eergisteren morgen zekere J. II.beibaas in dienst dier gemeente, in een door sterken drank opgewonden toestand te huis, voorzien van een geladen pistool met dubbelen loop. Hij bad bet voorne men, volgens zijne verklaring, eerst zijne vrouw en daarna zich zeiven van liet leven te berooven. De vrouw was toevallig niet te-huis. Hij gaf toen zijn voornemen te kennen aan zijne 23-jarige dochter, die, door schrik be vangen, onmiddelijk de vlugl nam. Hij wilde op dit meisje een pistool afschieten, hetgeen gelukkig weigerde. Onmiddelijk daarna verscheen een agent van policie, die hem tot bedaren trachtte le brengen, en die al dade- lijk%met eene hakbijl gedreigd en vervolgens met een pistoolschot, geladen met ganzenhagelwerd begroet, zonder dat echter daaruit eenig letsel is ontstaan. Men is den man spoedig meester geworden en hij is vervolgens in verzekerde bewaring gesteld. De werkzaamheden van het internationaal congres tot bevordering dei- sociale wetenschappen, te Amsterdam, worden onafgebroken voortgezet, zoowel in de verschillende sectiën als in de algemeene bijeenkomsten. Eer gisteren hebben in de sectie, aan opvoeding en onderwijs gewijd, ook het woord gevoerd mevr. de baronesse van Crombrugge, uit Gend, en mevr. Stormdie beide algemeene toejuichingen verwierven. Daarna werd in eene algemeene vergadering de vraag behandeld: Moeten de vreemdelingen aan exceptionele of bijzondere wellen onderworpen worden en op welke begin selen zouden deze gegrond moeten zijn Onderscheidene sprekers voerden daarover het woord. Gisteren hebben de sectiën op nieuw bijeenkomsten gehoudenin de 3"1® werd gesproken over de Christelijke kunstwaarbij bel nog al hevig toeging, zoodal men eindelijk tot het besluit moest komen de discussiën over dit punt voor goed te sluiten. Ten ure had er weder eene algemeene ver gadering plaats, waarin over opvoeding en onderwijs onderscheidene sprekers het woord voerden.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1