CO II RA AT. i.EVDHt lil! WOENSDAG 28 SEPTEMBER. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De Courant wordt Maandag, li'oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt. uit Zaturdag avond. Dij deze Courant ivordt verzonden IV". 19 (blad 28) der Ilan- I delingen van den Gemeenteraad. BIANENLANDSCIIE BE;UüTKN LEYDEN, 27 September. Eergisteren en gisteren was de landbouwtentoonstelling nog aanhoudend liet voorwerp der belangstelling van stadgenooten en vreemdelingen. Het weder liet op beide dagen niets te wcnsclien over, hetgeen op het bezoeken van de tentoonstelling gunstig werkte, en niet minder aanleiding gaf om op de plaatsen voor de openbare vermakelijkheden bestemd eene grootc menschen-massa bijeen te brengen. Zondag- middag reeds was dit het geval bij de mnziek-uilvoering op het Plantsoendoor de muziek van de dienstd. schutterij die aan het aldaar verzamelde publiek eene aangename verpozing en veel genot verschafte. Des avonds trok dc voorstelling in den schouwburg mede vele bezoekers. Hel lokaal was voor dc beide voorstellingen, bij deze gelegenheid gegeven, smaakvol en op eene voor het doel passende wijze gedecoreerd. Aan den op het programma van de maatschappij voorkomenden rijtoer in de omstre ken'der stad werd geen gevolg gegeven. Gisteren morgen stroomde eene zoo groote menigte naar het builen de Wille poort gelegen land, bekend onder den naam van de Maliebaan, al waar ten 11 ure de harddraverij zou plaats hebben, dat men zich ten slotte moeijclijk een doortogt kon banen. Zoowel op het laud als op het daar tegenover gelegen jaagpad was bijna geen plek onbezet, zoodal het geheel een niet onaardig looneel opleverde. Geschikte en met vlaggen getooide tribunes waren opgerigt, zoowel ten gerieve van de leden der maatschappij van landbouw als van het publiek, en twee muziek-corpsen waren op hel terrein aanwezig om dit volksvermaak, bij een landbouw-feest zoozeer pas sende, b[j afwisseling door hunne vrolyke loonen op te luisteren. Aan de, harddraverij werd door 13 paarden deelgenomen en na eenen langdurigen strijd werd de prijs behaald door het paard Pibovan den heer D. Ver maal te Charlois, bereden door den pikeur J. de Boer, en de premie door de Lietse, van den heer F. M. Boersma, te Nieuwer-Amstelbereden door den pikeur P. Fromberg. Prijs en premie, door het gemeentebestuur uitge loofd, zijn fraaije voorwerpen in zilver, vervaardigd in de fabriek van den lieer van Kempen te VoorschoLcn en die op dc tentoonstelling van landbouw dc opmerkzaamheid tot zich hebben getrokken. Des middags ten 1 ure had op hel raadhuis de trekking der loterij plaats. Aan die loterij was eene ruime deelneming ten deel gevallen en belangrijke voorwerpen waren dus daarvoor aangekocht, net aantal prijzen bedroeg 137. Het vuurwerk van wege de gemeente aangeboden, dat des avonds ten half 10 ure mede op de zoogenaamde Maliebaan werd afgestokenhad op nieuw duizenden naar die plaats en haren omtrek gelokt. De gehecle ruimte, des morgens voor de harddraverij gebruikt, was daarbij voor het publiek opengesteld. Natuurlijk bleef niet e'e'n puiltwaar men gezigt op het vuur werk kon hebbenonbezet cn de vaart was bedekt met vaartuigenwaarop zich eene aanzienlijke menschenniassa bevond. De verwachting die men van het vuurwerk had opgevat, werd niet te leur gesteld. Onderscheidene stuk ken waren inderdaad fraai en droegen, vooral hel laatste, eene eerezuil, prijkende met liet wapen der gemeente cn attributen op den landbouw toe passelijk, de algemcene goedkeuring weg. liet geheel deed den vervaardi ger, den heer 11. van Leeuwen Jr.te Amsterdam, eer aan. De tentoonstelling is thans afgeloopendaar heden de afgifte der voor werpen heeft plaats gehad. Zij zal gewis bij Leydens ingezetenen eene aangename herinnering achterlaten. Ook is het voorzeker aller wensclidat de maatschappij van landbouw zich in voorldurendcn bloei moge verheugen en dal het aan Leyden nog meermalen moge te beurt vallen als de plaats voor dc door haar te houden tentoonstelling te worden gekozen. Bij de Zaturdag 11. gehouden algemcene vergadering der lloll. maat schappij van landbouw waren 39 afdeelingen vertegenwoordigd, uitbren gende 212 stemmen. Door den secretaris werd, nadat de voorzitter de ver gadering met eene korte rede had geopend, uitliet verslag medegedeeld, dat het getal leden der maatschappij bedroeg 7796 tegen 7370 in hel vorige jaar; de toestand der afdeelingen was over het algemeen gunstig. In het vorige jaar hadden de ontvangsten bedragen 19935.92 en dc uitgaven ƒ17796 52, zoodat er een batig slot was van 1439.40. De begrooling voor het volgende jaar was geraamd op 12720. De conclusie van liet rap port der commissie tot het tot stand brengen eener vereeniging tot het op- rigten van eene of meer practische landbouwscholen werd aangenomen; dientengevolge werd tot de oprigting van eene school zonder eigen land bouwbedrijf besloten. Ingevolge hel voorstel der daartoe benoemde com missie werd besloten geene veranderingen in de wet te brengen^ Op dc prijsvraag over het droogleggen der landen waren twee antwoorden inge komen, een met betrekking tot grasland, hel andere lot bouwland. Aan het eerste werd de prijs en aSn het andere loffelijke melding toegekend. Bij het openen der naambriefjes bleek van het eerstgenoemde antwoord schrij ver te zjjn de heer Klaas koster Uz., te Twiss, van hel tweede de heer mr. W. C. M. Begramte Gorinchem. Vervolgens werden onderscheidene mededeclingen en voorstellen van de afdeelingen in behandeling genomen cn daarna, op voorstel van het hoofdbestuur, tot lid van verdienste benoemd de heer E. de Lavelye, te Luik, schrijver van verschillende landbouwkun dige werken. Als plaats tot hel houden der algemeene vergadering in 1865 werd aangewezen Purmerende en lot lid van hel hoofdbestuur, ter vervan ging van den heer W. F. Hesliuyzen, benoemd jhr. P. H. Six, te 's Gra- veland. Ten slotte werd door den voorzitter medegedeelddat de zaaiwed- strjjd, die in October zou plaats hebben, tol een nader te bepalen tijdstip in 1865 was uitgesteld. Bij de aanbieding der begrooling voor 1865 in de tweede kamer op Zaturdag II. heeft dc minister van financiën in zijne rede: 1°. opgegeven hoe op dit oogenblik dc toestand onzer geldmiddelen is; 24. een overzigl gegeven van de staatsbegrooting voor het jaar 1865, en in eenige ontwik keling getreden over enkele beginselen die daarmede in verband staan 3°. in enkele bijzonderheden de hulpbronnen nagegaan, waardoor onze ge wone uitgaven moeten worden bestreden. Aan buitengewone middelen was beschikbaar: overschot van 1863/8,657,721.06j, idem van 1864ƒ5,252,594.26, restant van het koloniaal batig slot van 1864 7,825,000idem van 1865 20,450,000; te zamen 42,185,315.32j. De beginselen die ten grondslag lagen aan de begrooting van 1865 waren de volgende: 1°. hel cijfer, be stemd voor amortisatie, zoo hoog te stellen als met de regelen der voorzig- tighcid is overeen te brengen, ten einde op die wijze de renten onzer na tionale schuld voortdurend te verminderen; 2°. den aanleg der spoorwegen zuu Kracnug mogrnjK ie ucvuruurcuo-, ai«i> bopn.ia i.nnfi tot hel strikt noodige, dat men heeft bezuinigd waar bezuiniging mogelijk was en dat men daardoor, ook nu weder, eene niet onbelangrijke schrede gedaan heeft in de rigting van hel evenwigt lusschen onze gewone ont vangsten en uitgaven. De gezamenlijke uilgaven zijn geraamd op een be drag van 104,138,719.89i. De middelen zijn geraamd op ƒ104,543,005.09;, verdeeld als volgt: 1°. de gewone inkomsten 63,958,751.76}2". hetgeen van hel koloniaal batig slot van 1864 nog is overgebleven ƒ7,825,000; 3°. het koloniaal batig slot van 1865 ƒ20,450,000; 4°. de derde termijn van den afkoop vau den Scheldetol ƒ3,809,253 33; 5°. bijdrage uil de beschik bare middelen van hel dienstjaar 1863 8,500,000te zamen ƒ104,543,005.09}. Hiervan aftrekkende de uitgaven, zoover die zijn geraamd lot een bedrag van ƒ104,138,719.891, blijft op de dienst van 1865 nog een overschot van ƒ404,285.20. De raming der middelen voor 1865 was nog beneden de op brengst van dit jaar, zoodat die raming met de grootste gematigdheid is geschied en met grond eene belangrijk hoogere uitkomst te verwachten was. Een en ander werd door den minister in het breede uiteengezet. Bij hoofdst. V (binnenl. zaken), afd. onderwijs, is onder de uitgaven ten behoeve der hoogeschool alhier o. a. uitgetrokken eene som van ƒ175voor 1/4 vethooging van 3 m. der jaarwedde van den hoogl'. van der Hoeven, die met 1 Oct. 1865 daarop aanspraak zou verkrijgen op groud van 30-jarigcn diensttijd; ook is de post voor twee adjutoren voor de Oostcrschc letteren met 200 verhoogd, ten einde de bezoldiging van den tweeden adjutor, dr. de Gocje, van 800 op 1000 te kunnen brengen, eene verhooging waarop de toene mende omvang van zijnen werkkring cn zijn ijver hem aanspraak schenen te geven. Voor aanbouw, onderhoud enz. der gebouwen, en onderhoud en aankoop van meubelen is uitgetrokken eene som van 31200, waaromtrent in de toelichting hel volgende gezegd wordt«Van deze som is naar ge woonte 8300 bestemd voor het jaarlijksch onderhoud. Voorts zouden ƒ750 noodig zijn tol het vernieuwen der buitenmuren met de kozijnen en lijst van de sectiekamer in bet akademisch gasthuis, met vernieuwing der binncnvloe- ren en het leveren van eene sectietafel, en 520 voor het geheel nieuw in voegen der buitenmuren aan de zuid- en westzijde van het gebouw der sterrewacht. Een bedrag van 3000 zou dienen om het thans ledig staande huis, vroeger door den hoogleeraar in de sterrekunde bewoond, in terigtcu tot plaatsing der verzamelingen van pleisterbeelden en prenten, welke uil het gebouw, waar zij zich nu bevinden, zouden moeten worden verwijderd om ruimte te winnen voor het, dank de nieuwe ontwikkeling daarin door den directeur Miquel gebragl, steeds zich uitbreidende 's rijks herbarium. Na die ontruiming zal het gebouw uilsluitend voor dat herbarium bchooren te worden ingerigt. De kosten kunnen nu nog niet worden opgegevenvermoedelijk zal de verhooging, welke het artikel dientengevolge behoort te ondergaan, in het najaar bekend zijn. De overige 18630 zfln bestemd tot het voltooijen van

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1