LEYIISCIIE COURANT. 1804. 9 iV. 110, MAANDAG 26 SEPTEMBER. De Courant wordt Maandagff oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. i De prijs der Courant isf'i.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNEiXLANDSCIIE BERIGTKN. LEYDEN, 24 September. De lieer dr. J. C. G. Evers aanvaardde gisteren de betrekking van lioog- leeraar bij de faculteit der geneeskunde aan onze hoogescliool met bet hou den ecner redevoering «over de waarde der ervaring aan het ziekbed voor de beoefening der geneeskunde." Tot adsislenl aan het scheikundig laboratorium van de hoogescliool al hier is benoemd de lieer dr. C. C. J. Teerlink. Mogt de algemecne tentoonstelling van de llollandschc maatschappij van landbouw reeds terstond na hare opening vele bezoekers lot zich trek kengisteren vooral was zjj het voorwerp der algcniccne belangstellingniet alleen van stadgenootenmaar ook van vreemdelingen, die van alle kanten waren toegestroomd om, mi zij door den aanvoer van de voorwerpen betref fende veeteelt en pluimgedierte volledig kon genoemd worden haar in oogen- scliouw te nemen, liet geheel vormde nu ccne keurige verzameling, die aller belangstelling in hooge mate boeide. Door 166 inzenders was ecne kepr van paarden, hoornvee, schapen, varkens en pluimgedierte ten toon gesteld, waaronder een tal van exemplaren, uitmuntende door schoone vor men; forschen bouw of andere eigenschappen. Het oog werd niet verzadigd van het beschouwen van den rijken veestapel bij deze gelegenheid aange voerd, zoodat ook in dit opzigt de tentoonstelling allergunstigst geslaagd mag genoemd worden. Door de commissie van beoordeelaars zijn o. a. prijzen toegekend: dek hengsten voor zware paarden van vreemd of gekruist ras, 2C prijs jhr. mr. D. T. Gevers van Endegeest, Oegstgeest; veulcnmerriën voor zware paarden van inlandsch ras, 2e pr. C. van Brucliem, Leyderdorp; vculcnmcrriên voor ligte paarden van vreemd of gekruist ras, 3C pr. jhr. mr. D. T. Gevers var Endegcest; spannen koets- en rijtuigpaarden lol weeldegebruikle pr. Th. Wilson, llillegom; 2e pr. E. Zirkzee; Koudekerk; 3e pr. jhr. mr. D. T. Gevers van Endegeesl; spannen koels- en rijtuigpaarden van inlandsch ras, 3«pr. N. J. Stallinga, Leyden; spannen ploegpaarden, lcpr. S. de Clercq Wz. Lisse; jonge paarden, geb. in 18G0, le pr. J. Ciggaar, Lisse; jonge paar den, geb. in 1861, van vreemd of gekruist ras, lepr. jhr. mr. D. T. Gevers van Endegcest; merrieveulens van inlandsch ras, geb. in 1864, le pr. P. Looman; Alkemade, 2e pr. G. van 't Riet, Oegstgeest, 3C pr. G. C. van der Hoef, Oegstgeest; merrieveulens van vreemd of gekruist ras, geb. in 1864, lc pr. N. Koot, Leyderdorp, 3e pr. G. C. van der Hoef; rijslie- ren van inlandsch ras, geb. in 1862 of vroeger, 2e pr. G. C, van der Hoef; rijstieren onverschillig van welk ras, geb. in 1862 of vroeger, 1° pr. J. van der Dreggen Az., N.-Waddingsveen2e pr. P. J. BruutBodegra ven, 3e. pr. G. 91 Langhout, llazcrsvvoude, prijs van het bestuur J. van Dam, Aarlandervecnmelkgevende koeijen van inlandsch ras, niet ouder dan 5 jaren, prijzen van het bestuur K. van der Lee, Koudekerk, jhr. mr. 1). T. Gevers van Endegcest, J. van Haaster, Socterwoude; dito onverschil lig van welk ras, prijs van liet bestuur C. Veelenturf Cz.Bodegraven; dragtige koeijen, geschikt lot uitvoer, le pr. P. Vromesteyn, Leyderdorp; 2C pr. C. Vollebregt, Leyden; prijs van hel bestuur N. Kapteyn Cz., Soe- terwoudc, en L. Rullen, N.- Waddingsveendragtige koeijenzoogenaamde vroegkalversle pr. J. 91. de Lange, N.-Waddingsveen, 3° pr. P. Kapteyn Cz.melkgevende schotten, prijs van het bestuur A. H. Spruyl, llazers- woude; twee kuispinken, J. van der Poel, Soeterwoude; drie graskalvercn le pr. C. Paardekooper, Soeterwoude, 2e pr. A. van Steen, Warmond, 3e pr. J. van Haasier; springrammen van langwollig vreemd ras, 3e pr. jhr. mr. D. T. Gevers van Endegeest, prijs van het bestuur S. de Clercq; drie oojjen van inlandsch ras le pr. K. van der Lee, drie ooijen van langwollig vreemd ras, le pr. K. v. d. Torren Kz., te N. W'addingsvecn2e pr. S. de Clercq Wz.prijs van het bestuur mr. G. Willink, Bennebroektwee moe derschapen met hunne lammeren, le pr. P. Vromesteynvier Texelsche lam- schapen, 2e pr. P. Vromesteyn; twee fijnste en best gekeurde ooischapen, 2e pr. P. Vromesteyn; zes ramlammercn van inlandsch ras, 2e pr. D. H. van Geer, Leyderdorp; zes dito van langwollig vreemd ras, le pr. N. Kap teyn Cz.zes ooilammeren van inlandsch ras, le pr. G. Zirkzee; zes dito van langwollig vreemd ras, le pr. S. de Clercq Wz.zes gekruiste ooilam meren, 1° pr. S. de Clercq Wz.2e pr. jhr. mr. T. Gevers van En degeest, 3C prijs W. Dorrepaal, Koudekerk; ongewasschen schapenwol lc pr. P. van der MeerLeyden; 3e pr. J. Jac Groen, Leyden; bceren van groot ras, le pr. S. de Clercq, 2° pr. G. C. van der Hoef, prijs van het bestuur D. Lagerbcrg, Soeterwoude; beeren van klein ras, le pr. J. van der Dreggen Az.; zeugen van groot ras 2C pr. J. van der Dreggen Az., 3«pr. C. van Bruchemzeugen van klein ras, 2e pr. G. Spruyt Az.N.-Wad dingsveen; biggen, lc pr. J. van der Breggen Az.vet geweide ossen, lc en 2e pr. 91. van der Eist, Alphen; vetgeweide koeijen, le pr. C. J. van Izenburg, Leyden, 2C pr. C. Kapteyn, Oegstgeest, 3e pr. W. C. Biben, Voorschoten, prijzen van het bestuur C. Kapteyn en K. v. d. Torren Kz. vetgeweide schotten, lc pr. W. Lommerse, Alphen, 2C pr. P. van der 91eer, 3C pr. K. van der Lee; vette hamels, 2C en 3e pr. J. de Graaf, Leyderdorp; vette oojjen2C prijs G. DorrepaalKoudekerkvette varkens2C pr. C. van Dam, Oudshoorn, 3C pr. J. Lutcener, Leyden, prjjs van het bestuur C. ZuidamBodegraven; twee vette varkens, van Hongaarsch ras in Nederland gemest, 2e pr. G. Spruyt Az.bokken, le pr. P. Cocnders, Leyden, 2C pr. 11° Snellen, Leyden, prijs van het bestuur C. Paardckoper; geiten, 2C pr. A. Romijn, Leyderdorp; een toom goud- of zilverlakenschc pelkippenlepr. A. Romijn; een toom donkergrijze of lichtgrijze dorkings, 2e pr. mr. G. Willink; graauwe of witte ganzen, 2e pr. A. Broekhuizen, Alphen; de grootste eenden, 2C pr. mp. G. Willink; niet gevraagde voorwerpenprjjzcn van hel bestuur J. van der Meer, Leyderdorp; J. van der Dreggen Az.; 11. Onderwater, Soeterwoude. Het concerteergisteren avond op Zomerzorg den leden der maatschappij van landbouw door het muziekgezelschap Vermaak door Toonkunst aange boden, werd, behalve door vele leden, door een talrijk publiek bijgewoond. Daar het weder vrij gunstig was, bragt men daar eenen gcnoegeljjkcn avond door. De uitvoering van onderscheidene muziekstukken werd met de meeste voldoening aangehoord, en strekte den werkende leden der vcreeniging tol eer. Het concert gisteren avond op de buiten sociëteit Amicitia, waarvan de toegang voor de leden der maatschappij van landbouw open stond, werd door een zoo talrijk publiek bjjgewoond, dat er in zaal en tuin voor velen bijna geen plaats le verkrijgen was. De tuin was bij die gelegenheid fraai verlicht en in verband met de van gemeentewege aangebragte verlichting op den legenoverliggenden singel en op het waterleverde het geheel een schoon gezigt op. Fraai mogt vooral genoemd worden het elïecl te weeg gebragt door de kwistig met lampions bezette eerepoort, die op het water geplaatst was en die tot opschrift droegHulde aan landbouw. Bcngaalsch vuur wierp bjj tusschenpoozen een tooverachtig licht op het terrein. Onder het genot van de schoone muziek van het reg. grenadiers en jagers bleef men tot laat in den avond bijeenterwijl ook de door de illuminatie in den om trek bijeengetrokken menigte blijken gaf in eene vreugdevolle stemming te verkeeren. Heden middag is in het gebouw der maatschappij lol Nul van 't Alge meen de algemeene vergadering van de Uoll. maatschappij van landbouw gehouden. Verschillende punten, zoowel het huishoudelijke der maatschappij als den landbouw betreffende, werden daarin behandeld. Ten 5 ure verce- nigden zich een groot aantal leden aan eenen gemeenschappelijken maaltijd. Ten 7 ure heeft op Zomerzorg weder eene muziekuitvoering plaats. Indien de muziekuitvoering op hel Plantsoen, morgen ten 1 ure, door bjj- zonder ongunstig weder mogt verhinderd wordenzullen kleine vlaggen aan den sladhuistoren uitgestoken worden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomencn bedroeg gedurende deze week dagelijks van 98 tot J21 personen. 91en verneemt dat de studenten, die tijdens de akademiefeeslen te Gro ningen de andere hoogescholen en alhenaea vertegenwoordigdengetroffen door de buitengewoon hartelijke ontvangst, die hun aldaar van wege de studenten ten deel viel, als een bewijs van hulde en dankbaarheid aan de studentenverceniging Vindicat atque Polit eene prachtige marmeren pendule ten geschenke hebben gegeven. Bij gelegenheid der herdenking van het 25-jarig bestaan der Holland- sche ijzeren spoorweg-maatschappij op den 20sten dezer, hebben alle beamb ten bij die maatschappij meer of min aanzienlijke geschenken bekomen, hetzij in voorwerpen van waarde, hetzij in geld. Inzonderheid hebben diegenen, die sedert de oprigting der maatschappij daaraan verbonden wa ren, meer belangrijke geschenken gekregen. Bij de lierv. gemeente le Nijkerk is tot predikant beroepen d8. Brou wer, pred. te Bodegraven; bij die te 91ontfoort d8. Laan, pred. le Hoendcr- loo; bij die te Giessen en Rijswijk ds. Stuffken, pred. te Cillaarshoekbjj die te Loon op Zand d8. Krafftpred. te Andcl; bij die te Ransdorp en Schellingwoude de cand. J. Lambrechts, th. dr.en bij die te Vleuten de cand. D. Rijnders. D8. Zegers, pred. le Oosterbeek, heeft voor het beroep naar Delft bedankt. De polytechnische school le Delft zal 91aandag aanst. geopend worden, liet onderwijs zal aanvangen met ongeveer 80 leerlingen, terwijl er een 70-tal aan het voorbereidend onderwijs zal deelnemen. Tc Assen stonden Woensdag II. voor de regtbank twee kolonisten teregt, wegens een aanslag op de eerbaarheid. Na afloop der zitting heeft een van henMulder genaamdzich op een der getuigen willen wreken en

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1