I*ei Telegraaf. Hel vuurwerk zal een aanvang nemen met eereschotcn; tusschen de snik ken gekleurde romciiisclie kaarsenzwermpottenvuurpijlen enz. enz. De door den lieer garuizoens kommandant op 14 dezer alhier aanbe stede levcrancie van fourragie voor de troepen te paardte dezer slede gevestigd, van 1 Nov. a. s. tot ult°. October 1865, is door bel dep. van oorlog toegewezen aan den heer P. van Beek alhier, als minste inschrijver, als: de 10 pond haver 82 cents; de 10 pond hooi 50 cents; 10 pond stroo 24 cents. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Zaterdag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. De commissie uit liet prov. geregtshof van Zuidholland, belast met het afnemen van het examen van hendie den rang van candidaat-notaris ver langen te verkrijgen (voor dit jaar zamcngestcld uit de raadsheeren Schuur man en Kist benevens den proc.-gen. van Galen) zal den 10den November aanst. in een der localen van het geregtshof te 's llage zitting houden. De adspiranten moeten vóór dien tijd de noodige stukken bij den griffier inzenden. De Staatscourant beval liet verslag der commissie, belast met het af nemen van het examen A volgens art. 59 van de wet op hel middelbaar onderwijs, gerigl aan den minister van binnenl. zaken. Daaruit blijkt dal bet aantal der jongeliedendie zich voor liet examen A hebben aangemeld bedroeg in het geheel 62. Onder hen waren 52 voormalige kwcekelingen der Delftsche akademie en 10 jongelieden, die hunne voorbereidende studiën elders hadden gemaakt. Op de dagen voor de examina bepaald, zijn ech ter in het geheel slechts 50 van de eerste en 8 van de tweede categorie opgekomenterwijl gedurende het onderzoek nog 6 jongelieden van de eerste categorie zich aan het verdere examen hebben onttrokken j zoodat dit alzoo ten slotte met 44 aspiranten van de eerste en 8 van de tweede categorie is voortgezet. Van de 44 geëxauiineerdcn der eerste categorie hebben slechts 11 en van de 8 geëxamineerden der tweede categorie slechts 2 aan de zeer matig gestelde cisehen kunnen voldoen, zoodat naar het oor dcel der commissie sicchts aan een vierde der geëxamineerden het diploma kon worden uitgereikt. Door Z. M. is bepaald, dat in vermindering van het niet onaanzienlijk contingent suppletie-troepen voor O. 1. vastgesteld om in het jaar 1865 naar Java te worden uitgezonden daarvan in dit jaar nog 300 man naar O. 1. zal moeten vertrekken en zulks boven het reeds voor dit jaar vastgestelde contingent. Aan den heer D. Chautcpie de la Saussaye, pred. bij de Ned. berv. gemeente te Botterdam, die onlangs voor een beroep naar de Waalschc ge meente te Amsterdam bedankte, werd dezer dagen lol blijvende herinnering aan zijne nieuwe vcrbindlcnis, een geschenk overhandigd, namens een aan tal leden zijner gemeente van den minvermogenden stand. Dit geschenk bestaat in een prachtigen folio Staten-Bijbelverguld op snede, gebonden in blaauw fluweelrijk gemonteerd met zilver en voorzien van zilveren slo ten. Ter wederzijden is aangebragt een zilveren plaat of schild; daarop leest men aan de eene zijde: Eene lamp voor den voet, een licht op het pad aan de andere zijde aanschouwt men de afbeelding der Grootc kerk van den kant der Boercnvischmarktomgeven door de volgende inscriptie: De dankbare Rotterdamse he gemeente aan haren hartelijk geliefden leeraar D. Chantepie de la Saussaye.Ter herinnering aan den 4l,cn Zondag van Bloeimaand 1864. 1 Cor. III: 11. 1 I'etr. II: 4, 5. (Zijnde de eerste der tekst der intreerede van ds. Chantepie de la Saussaye in 1862 en de laatste die, waarmede de leeraar zich bij vernieuwing aan de gemeente verbond). De Bijbel rust op een sierlijk uit eiken- en ebbenhout bewerkten lezenaar. Een smaakvol in marocco gebonden albnm, bij hel beschreven geschenk gevoegd, bevat de namen van de 1800 leden der gemeente, die zamcngewcrkl hadden om den leeraar dit blijk van dankbaarheid te vcrecren. Te Zwolle trof eergisteren den zoon van den molenaar J. Marsman, een 25-jarig jongeiing, een groot ongeluk. Terwijl aan de roeden van den molen herstellingen werden gedaan, bevond hij zich, om er bij behulpzaam te zijn, op de zoogenaamde zwikstcllingen moet alsloennaar men ver moedt, tegen het omringend latwerk geleund hebben. Dit latwerk, wclligl ecnigzins wrakhield hem nietzoodat hij naar beneden stortte en rugge lings op den grond nederviel. Bewusteloos opgenomen, had er gccnc bloed storting plaats of waren uitwendige kwetsuren te bespeuren, maar juist daarom welligt is zijn toestand nog meer gevaarlijk te achten. 's GRAVEN I1AGE, 22 September. M. heeft benoemd tot voorzitter van de tweede kamer gedurende bet tegenwoordig zittingjaar, mr. G. C. J. van Reencn. Tot burgemeester zijn benoemd: te Brummen de lieer mr. C. II. baron van Rhcmcn van Rtiemeushuizente Assendelft de heer T. II. J. Le Jay; te Diepcuheim de heer J. W. C. Doyer. Tot commiesen der posterijen zijn benoemd: van de lste kl.de bh. J. Albarda en II. van Yssel Groothuis, titans commiesen der 2de kl.; van de 2dc kl., de hit. G. F. Penning en A. Thoonsenthans commiesen der 3de kl.; van de 3de kl.de hit. M. G. Engelhart en J. F. W. van Vee- ren. thans stirnumeraircn bij hetzelfde vak van administratie. Z. M. heeft goedgevonden aan den lieer F. Dtiukler, directeur van de muziek bij het reg. grenadiers en jagers, den rang toe te kennen van eer sten luitenant. Gisteren avond is de persoon van Jacob Breggeman, beschuldigd van de poging tot moord op eene boerin te Monster, van Botterdam, alwaar bij is gearresteerd, naar het huis van verzekering alhier overgebragt. In de zitting van de eerste kamer van gisteren is hel ontwerp-adres in antwoord op de troonrede ter tafel gebragl en naar de afdeclingen ver zonden. Nadat het onderzoek in de afdeelingen was afgeloopenis beslo ten over liet ontwerp, gewijzigd naar de daarop gemaakte aanmerkingen, heden le beraadslagen. In de zitting van lieden is het ontwerp adres na discussie, waaraan ook de minister van koloniën deel nam, met algemeenc stemmen aangenomen, en daarna de kamer gescheiden. In de zitting van de tweede kamer van heden heeft de heer mr. van Reenet) het voorzitterschap aanvaard. BMTiiNLANDSCIIIi BK RUITEN. ENGELAA 1». LONDEN, 20 September. Volgens den staat onzer stedelijke financiën heeft de plegtige ontvangst van tl. K. II. prinses Alexandra (de prinses van Wallis) eene uitgave ge vorderd van 50335 met inbegrip van het geschenk ad 10000 Gisteren morgen heeft'er een zware brand gewoed in de magazijnen tan de lilt. Taplin en C".tapijtfabriekantcn in Grcshamstreel West. De schade wordt op 300,000 begroot. 300 werklieden zijn daardoor broodeloos. Volgens beriglen uil Ncw-l'ork heeft de generaal Lee versterking ont se vangen van generaal Earlcy en trekt hij eene grootc slrijdmagt bijeen on ti Grant aan le vallen. De generaal Sherman (der noordelijken) heeft Hooi bi vervolgd tot Lovejoye stationwaar Hood eene versterkte stelling vond gi Sherman is daarop naar Atlanta teruggekeerd. De generaal Mac Clellat D heeft de kandidatuur voor het presidentschap aanvaard en zich ten gunst d van hei herstel der Unie lot eiken prijs verklaard. n FKAIVKftIJH. ai PARIJS, 20 September. ir Algemeen zijn bier geruchten in omloop omtrent eene regeling der lp 4 liaanschc zaak. De ltaliaansche regering zou zijne lcgermagt met 100,09 man verminderen en haren zetel naar Florence overbrengen. Frankrijk zoi k binnen 2 jaren zijne troepen uit Rome terugroepen, terwijl Italië zich zoi verbinden geen aanval op het Romciiisclie grondgebied te doen. Of eet ri dergelijke schikking lot stand zal komen, mag betwijfeld worden. z Door velen onzer bladen en in correspondcntiöii uit Turyn aan de Ini t( Beige, de Köln. Zeil. enz., wordt bedoelde overeenkomst in het breed 8 besproken. Laatstgenoemd blad zegt aan het vertrek van de Franschc troi 1 pen uil Rome niet te zullen geloovenvoor dat het berigt daarvan uit Ro® k getelegrafeerd wordt. Naar men uit Turyn meldt, hebben aldaar ongeregeldheden plaats gehai Een aantal jongelieden zijn de stad doorgetrokken, roepende: weg tat v de ministers!" Daar zij geen bijval bij hel publiek vonden zijn zjj val 8 zelf uiteengegaan. Men verzekert, dat de minister Roulier, die naar België is gewcesi 5 om aldaar de gevolgen van de afschaffing der plaatselijke accijnsen na i gaan, aan den keizer heeft voorgesteld ook hier te lande alle plaatscljjk c verbruiksbelastingen af te schaffen. De keizer heeft, naar verzekerd wordt, aan cencn zee-officier opg, dragen zich naar Cochitichitia te begeven om den staat der zaken daar lande op te nemen. Z. M. zou bet rapport van dien gelastigde willen t wachten alvorens te beslissen of hel nieuwe verdrag met den vorst van At nam, waarbij Frankrijk zijne veroveringen in Acbicr-Aic mccrendecls a staat, geratificeerd zal worden of niet. Volgens berigten uit Rome is aldaar een zendbrief van den Paus ai: de bisschoppen van Polen openbaar gemaakt. De brief hangt een tafcre op van de vervolging der kerk door de Russenbetreurt dat de opstau daarvoor een nieuw voorwendsel heeft opgeleverd vermaant de bisschoppt tot onderwerping aan de gevestigde magtcn, maar veroordeelt de buitet 1 sporige handelingen van de Russische regering tegen de kalholijkcn en voort tegen den aartsbisschop van Warschau. De Paus herinnert voorts de gees; lelijkheid en de gcloovigen dat zij gectic gehoorzaamheid verschuldigd zijl aan verordeningen die tegen hun geweten of de goddelijke wet aandrii schei); en hij bedreigt ten slotte luiunc vervolgers met de goddelijke gere; ligliciddie zich weldra zal openbarenvermits de tijd der lankmoedig hei ten einde spoedtals wanneer de magligen geslrengelijk getuchtigd zulle worden. PK (JISSEN. BERLIJN 20 September. De vrcdes-onderliandelingcn te Wccncn duren onverpoosd voort; cchlii worden omtrent den loop daarvan geene bijzonderheden medegedeeld. Naar men uit Frankfort meldt heeft de ledermis aldaar een gunstige! uitslag opgeleverd. Vooral zware ledersoorten zijn tol hoogcrc prijzen ai gezet. Voor de 5 stuks a 200 werd 64 a 66 th. besteed. In alle sooi ten was echter een zeer levendige handel. Te Petersburg is een keiz. rescript opeubaar gemaakt, gevolgd dot vijf besluiten betreffende het openbaar onderwijs in Polen. Daarbij worde eene universiteit te Warschau en talrijke inrigtingen van lioogcr, middel baar en lager onderwijs gesticht. Voor de scholen ten behoeve der Polei blijft de Pooische taal in gebruik. Bij een ander besluit wordt het sua wetboek gewjjzigd, uiet verzachting der straffen en gchecle afschaffing di lijfstraffen. PARIJS, 21 September. In de Corr. Ilavas leest men het volgende Door Florence tot hoofdstad te kiezen, loont de ltaliaansche regering do de'.ijk dat zij het voornemen heeft om van Rome af te zien. Baardos wordt de bezetting van Rome door Franschc troepen overbodig, vooral wat neer men bedenkt, dat Frankrijk altijd verlangd heeft Rome te ontruimt en daartoe reeds vroeger ware overgegaan, indien do gebeurtenissen in Ital liet niet belet hadden. Frankrijk zal evenwel het geschikte tijdstip welt te kiezen om tot den maatregel over te gaan. liet zal ongetwijfeld wacl ten tot dat de vestiging der hoofdstad van hel koningrijk Italië haar besla zal hebben gekregen en lol dat de Paus eene voldoende slrijdmagt zal hel ben bijccngebragt om zijne veiligheid te verzekeren. Daardoor zal hel lil wijs geleverd zijn dat de staatkunde v'an Frankrijk geene wijziging liet ondergaan, want het blijft het beginsel van non-interventie huldigen, tcrwj het gelijktijdig de noodige waarborgen verschaft voor het behoud van Iti gezag des Pausen. PARIJS, 22 September. De Constitntionnel deelt thans ook mede dl er eene schikking in de zaak van Italië is tot stand gekomen. INGEZONKEN. ONZE NATUURLIJKE GRENZEN. j lil eene der laatste raadsvergaderingen is door een lid gezegd, dat heli! het belang van Lcyden boogsl wenschelijk zijn zou, dat er maatregel» genomen werden om grondgebied van gemeenten om de stad gelegenal deze toe le voegen. De wenschelijkheid niet "alleen maar de noodzakelijkheid van zulk cel toevoeging, die, zoo ik mij niet vergis, ook vroeger wel eens ter sprakeii gekomenwordt thans telkens meer blijkbaar. Toen Leydcn eene poorten- stad was, omsloten binnen hare wallen en grachten, was er eene natuur lijke reden, dal buiten de poort en aan gene zijde van den stadswal en dl stadsgracht, bel gebied eener andere gemeente begon. Maar nu Lcyden meer en meer eene openc gemeente wordt, nu zij haar historisch karakter van de oude veste" meer en meer aflegt, nu wordt hel eene ongerijmd heid dat de buurten die onmiddellijk aan den overkant van de brug liggen gerekend worden tot gemeenten te belmoren, wier kommen en raadhuizen ée'n a anderhalf uur van hen af zijn. De grensscheiding die vroeger eei natuurlijken grond had is nu redeloos geworden. Al deze buurten die on middellijk aan de stad zich aansluiten, die in alles Icydsch zijn en van 4 wat Lcyden aanbiedt genot hebben, doch in de lasten niet deelengcnielot daardoor een voorregl dat, moest hel bestendigd blijven, eene grootc on billijkheid worden zou. Om de volgende reden. Lcyden al blijft hel it veler inbeelding steeds de behoeftige en armoedige stad, de stad van »M beleg" en van »de rauip" is, zoo als elk onbevooroordeelde getuigenzaL

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2