LËifKscm: COURANT. VRIJDAG 23 SEPTEMBER. i\". i rs. 1864- De Courant wordt Maandag, ff'oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die uit Zaturdag avond. van Maandag komt De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNEIVLANDSCHÏÏ BEIÜÖTKN. LEYDEN, 22 September. In de zitting van den gemeenteraad van beden heeft de lieer dr. van Kaathovcn kennis gegeven dat hij de benoeming tot lid van de gezondheids commissie niet kon aannemen, uithoofde hij geen tijd beschikbaar had voor eene taak die naar zijne mecning veel lijd vorderde. Ook van de lilt. dr. II. II. Ltthrmann, II. A. Reiche en dr. J. I). Freuay, waren missives inge komen, waarbij zij te kennen gaven, otn verschillende redenen, de benoe ming lot leden der genoemde commissie niet te kunnen aannemen. Op voorstel van de commissie van loezigt op de scholen van middelbaar, onder wijs is lot secretaris van dal collegie (waarvan de hoogleeraar dr. P. L. Iljjke tot voorzitter is gekozen) benoemd de heer mr. J. van Heukelom. liet concept-adres aan den minister van binnen!, zaken, betreffende den spoorweg's llage—Leyden Woerdenwerd goedgekeurd. Aan den heer J. J. Cornclissendocent aan het gymnasium, is eene verhooging van jaarwedde, ten bedrage van 300 verleend, uithoofde die heer tot leeraar aan het gymnasium te Groningen is beroepen. Voor hel henoodigde bij het on derwijs in de natuur- en scheikunde aan de instelling van middelbaar onder wijs is aanvankelijk eene som van ƒ1200 beschikbaar gesteld. Op het adres van C. van der Zaal en J. Guldemond, tot verlenging van den ter mijn van oplevering van door hen aangenomen werk, werd afwijzend be schikt. 'De rekening der voormalige gezondheids-commissie over 1864 werd goedgekeurd en op de aan de orde gestelde adressen om afschrijving of le- rngbetaling van plaatselijke belasting eene gunstige beschikking genomen. Heden morgen ten 11 ure werd de tentoonstelling van de Hollandsehe maatschappij van landbouw op eene pleglige wijze geopend, in tegenwoor digheid van een groot aantal leden der maatschappij en vele belangstel lenden. De lol deze plegtigheid genoodigden, waaronder de burgerlijke en militaire autoriteiten, hoogleeraren, enz. kwamen bijeen in het gebouw der maatschappij tol Nut van 't Algemeen, en begaven zich met hel hoofdbe stuur in plegtstatigen optogt, voorafgegaan door de muziek der dienstel, schutterij naar de plaats der tentoonstelling. De voorzitter, jh'. mr. C. van .Foreest, hield toen eene aanspraak tol de aanwezigen, die door den burge meester onzer .gemeente, den lieer mr. D. Tieboel Siegenbeek werd beant woord. Vervolgens verspreidden zich de genoodigden om met de leden des bestuurs de tentoongestelde voorwerpen in oogenschouw te nemen. Het ge heel werd door het spelen der muziek van de schutterij opgeluisterd, terwijl ook gedurende den geheelen morgen het klokkenspel zich bij afwisseling liet hooren. Ongelukkig kon het weder niet gunstig genoemd worden. Het ruime plein der Ruïne is op eene allezins geschikte wijze voor de tentoonstelling ingerigt. Aan beide zijden zijn de groote tenten der maat schappij geplaatst, waarin aan de eene zijde de voorwerpen van akkerbouw, tuinbouw, zuivelbereiding, houtteelt en bloemkweekerij zijn ten toon ge steld, en aan de andere zijde de werktuigen en gereedschappen voor den landbouw, tcrwjjl het midden van het terrein bestemd is voor het vee, dal morgen zal aangevoerd worden. Voorts zijn aan de beide einden tenten met buffetten geplaatst, waarin de bezoekers zich van allerlei ververschingen kunnen voorzien. Op de aan hel Ruïne-plein grenzende gedempte gracht zijn kramen als anderzins geplaatstwaardoor aan het geheel veel levendigheid wordt bijgezet.Een blik op de tentoonstelling schenkt de overtuiging dat men zich allerwege beijverd heeft om door inzendingen, waaronder zeer merkwaardige, lot het welslagen der tentoonstelling mede te werken (de lijst der inzendingen bevat ruim 700 nommers), en niet minder dat hel be stuur, met de regeling belast, zich op eene hoogst verdienstelijke wijze van hare moeijelijke en met zoo vele zorgen gepaard gaande taak heeft ge- kwelen. Het vereischt gewis veel overleg en een goeden smaak om bij eene zoo groote verscheidenheid van landbouw-voortbrcngselenwaarbij, onder veelsierljjkszooveel voorkomt dal, ja hoogst nuttig is, voor beloog echter minder aantrekkelijks bezit, alles zoo te rangschikken, dal hel geheel zich behagelijk voordoet. En hieraan is, gelooven wij, voldaan. Men mag verwachten dat aan deze tentoonstelling een ruim bezoek zal ten deel val len, want zij is het ten volle waardig. Door de commissie van beoordeeling zijn o. a. prijzen toegekend: voor roode wintertarwe le prijs aan G. C. van der Hoef, te Oegstgcest; voor zomertarwc lc prijs aan denzelfden, 2eprijs aan S. de Ciercq VVz.te Lisse; voor roomschc of luinboonen 3C prijs aan N. van der Gugieii, le Katwijk; voor eenjarige meekrap 3e prijs S. de Ciercqvoor driejarige meekrap 3C prijs aan S. de Ciercq prijs van het bestuur aan P. C. van Vrijberghe de Coninghj, te Lisse; voor klaverhooi 2e prijs aan G. C. van der Hoef, voorn.; voor suiker-beetwortels aan P. C. van Vrijberghe de Coningh voorn.; voor per zikken 3e prijs W. C. de Sain, te Leyden; voor eene verzameling fijnste tafclappelen 3e prijs VV. C. Boer, te boskoop; voor vijf stuks grootste peren, ieder wegende minstens 2 oneen, le prijs G. Meijer, le Leyden; voor zes stuks vruchtdragende appel- of peerenboomen in tobben of potten gekweekt 2C prijs J. C. Rodbard te Leyden; voor zes grootste en fraaiste trossen pareldruiven in de kast geteeld 1« prijs aan II. Beekman te Oegstgeest; voor zes grootste en fraaiste trossen blaauwe druiven in de kast geteeld 2e prijs aan F. W. A. Weeningh, te Koudekerk; voor zes trossen blaauwe druiven, geteeld op den kouden grond, waarvoor glas of andere middelen zijn aan gewend om de rijpheid te bevorderen, 2C prijs aan C. E. Stcyn, te Oegst gcest; voor zes trossen blaauwe druiven, geteeld zonder eenig kunstmiddel op den kouden grond lc prijs aan W. C. de Sain, voorn.; voor de grootste meloen op de tentoonstelling le prijs aan YV. C. de Sain, voorn 2C prijs aan F. A YV. YVeeningh, voorn.; 3C prijs en prijs van bel bestuur aan H. Beekman, voorn.; voor eene verzameling tuingroenten aan YV. C. Alkemade en Zoon, te Noordwijk; schorseneren lc prijs aan A. Romijn. te Leyderdorp; 3e prijs aan Vrijberghe de Coningh en C°.le Lisse; voor bociplantsoen 3e prijs aan YV. C. Boer, te Boskoop; voor stamrozen lcprijs aan G. Meijer, voorn.voor struikrozen lc prijs aan VV. C. de Sain voorn.voor stamfuchsia's lc prijs aan YV. C. de Sain, voorn.; 2e prijs aan J. C. Rodbard, voorn.; 3C prijs aan 11. Beekman, voorn.; voor struikfuchsia's lc prijs aan J. C. Rodbard, voorn.; 2C prijs aan VV. C. de Sain, voorn.; voor hoefbladige geraniums 2C prijs aan li. Beekman, voorn.; 3° prijs aan C. E. Stcyn, te Oegstgcest; voor asters 2° prijs aan J. C. Rodbard, voorn.; 3C prijs aan G. Meijer, te Oegstgeestvoor eene verzameling planten voor de openlucht uitmuntende door fraai gevormde, op verschillend gekleurde bladeren lc prijs aan jhr. von Siebold, te Leyderdorp; 3e prijs aan J. D. Speet, Leyderdorp; voor altijd groene heesters 3C prijs aan H. Wille, te Leyden, voor eene nieuwe groene heester, geschikt voor den konden grond, ter aankwecking in Nederland le prijs aan jhr. von Siebold, voorn.; voor eene verzameling potgevvassentot opsiering van het lokaal der tentoonstelling le prijs H. Witte; voor eene verzameling leliën leprijs jhr. von Siebold, prijs van het bestuur 1. C. Rodbard voorn.; voor dahlia's in potten gekweekt le prijs aan J. van Stralen, te Wassenaar; 2C prijs aan J. C Rodbard, voorn.; voor bloem ruikers le prijs aan J. C. Rodbard, voorn.; 3C prijs aan J. D. Speet, voorn. voor een achtste val Nederl. boter le prijs aan G. Vreeburg, te Lisse; 3e prijs aan G. van der Poel, te Hazcrswoudeprijs van het bestuur'aan J. Duivenvoorde, te Y'oorschotenvoor een achtste vat Leydsche of Rijn- landsche boter lc prijs aan G. Y'rceburg, voorn.; 2e prijs aan J. Duiven voorde, voorn.; 3e prijs aan P. Straathof, le Hazcrswoude; voor een zes tiende vat weiboter le prijs aan C. Veelenttirf Pz. lc Bodegraven; 2e prijs aan F. Brunt, le Bodegraven; 3C prijs aan G. M. Langhotilte Hazerswoude; voor twee stuks Rijnlandsche komijnde kaas 2e prijs aan C. YV. lloogen- dijkte Zwammcrdam; 3e prijs aan D. van Oosten, te Oegstgeest; prijs van hel bestuur aan VV. Schcnkeveld, te Voorschoten; voor vijf stuks Noordhollandsche of Edamschc kaas 3C prijs aan E. Zierikzee, te Koude kerk; voor drie stuks zoetemelksche of Goudsche kaas 2" prijs aan J. de Jong, te Soeterwoude, voor twee stuks Goudsche Derbykaas lc prijs aan C. Veelenturf, te Bodegraven; 3" prijs aan F. Brunt, te Bodegraven; le pvjjs van bet bestuur aan A. S. Doeswijkte YVoubrugge; voor de meest volledige verzameling doelmatige werktuigendienstig voor akkerbouw tuinbouw, zuivel of veevoeder-bereiding is de eerste prijs toegekend aan J. Peignat en C°. te Amsterdam; voor niet gevraagde voorwerpen, prijzen van hel bestuur aan H. Beekman, te Oegstgeest; mr. C. van der Vlies, te Hazers woude; M. van der Linden en W. A. van Rijn te SoeterwoudeD. Hogewo.ning; te Rijnsburg; J. Beukenkamp, te Katwijk; en U. C. Dijk, te Aiphen. Heden avond wordt, gelijk reeds gemeld is, op Zomerzorg aan heeren leden der maatschappij een concert aangeboden door het muziekgezelschap Vermaak door Toonkunst, terwijl morgen avond op de buiten-socieleit Ami- citia mede een concert zal plaats hebben, bij welke gelegenheid, door de zorg van het gemeentebestuur, de daartegenover gelegen singel iuislerrjjk zal geïllumineerd zijn. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op een hierachter voorkomende bekendmaking van wege het gemeentebestuur, betreffende de harddraverij, die op Maandag aanst. op het land genaamd de Maliebaan buiten de YVitle- poort zal plaats hebben, en het vuurwerk, dat aan den avond van dien dag. ten half lien lire, op die plaats zal afgestoken worden. Bij de harddraverij wordt de toegang tol het afgesloten terrein, behalve aan de leden der maat schappij van landbouwvoor het publiek opengesteld op vertoon van een toegangbilleta 10 cents, verkrijgbaar bij den concierge van het raadhuis. Bij het afsteken van hel vuurwerk zal de toegang tol bet terrein vrij zijn met uitzondering van een gedeelte, dat voor de leden der lioll. maatschappij van landbouw en verdere genoodigden bestemd is. Het vuurwerk, dat van wege de gemeente op Maandag avond aanst. ten half 10 ure, in het land genaamd de Maliebaan, buiten de Wittepoort, afgestoken zal worden, zal uit de volgende nommers bestaan: 1. Een schitterende vuurspiege! met fraaije kleuren, veranderende in eene staande gloria. 2. Groot cascade-werk van brillant- en zilvervuur. 3. Twee om en door elkander draaijende fourgonwielenmet kleuren. 4. Eene groote populier, met zilveren bladen en brillant vuur, eindigende met zware kanonnades. 5. Een hoorn van overvloed, welke verscheidene soorten van kleuren, bloe men en vuurwerken zal uitwerpen. 6. Een Turksch fontcinwerkmet verschillende vlammen en kleuren, ver anderende in drie spruiten van brillant vuur. 7. Een, met wit jasminvuur verlichte, kolossale watermolen, ter hoogte van 50 voeten, gemonteerd met eenige honderden Bengaalsche vlammen, waarin men de natuurlijke nabootsing van het scheprad en hel uitwerpen van het water zal zien prijkende met de hollandsehe vlag. 8. Eeuc groote draaijende zonversierd met de nationale kleuren. 9. Een cascade-werkveranderende in een frappante lichtspiegelmet ka nonnades en groene lichtstralen. 10. Eene menigte gekleurde rozen en bloemen, zich om en door elkander bewegende. 11. Een waterval, ter hoogte van 40 voeten, gemonteerd met fonteinen. 12. Eene, van gekeurd vuur zamengesteldedames-crinoline, welke zich langzaam in beweging zal stellen. 13. De koophandel, door Mercurius staande voorgesteld 14. Eene groote slot decoratiegewijd aan den landbouw, bestaande in een eerezuil, prijkende met het wapen der stad, versierd met attributen op den landbouw toepasselijk, omgeven door een groot mozaïk ter breedte van 60 voeten, opgeluisterd door gekleurde bouquetlen vuurpijlen, luchtballen, springpollen enz, enz.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1