wil de landen omploegenin de lioop dat de uitgeslagen korrels een gewas voor het volgende jaar zullen opleveren. Op een ander veld aten de daarop gezonden schapen zooveel van het uitgewaaide graandat 60 of 70 daarvan opzwollen als ossen en stierven. Tc Thaxled in Essex is door onvoorzigligheid van kinderen, die met lucifers speelden, brand ontslaan in eenc schuur, ten gevolge waarvan 17 woonhuizen zijn afgebrand. Tc Chatteris, op het eiland Ely, heeft een zware brand gewoedwaar door meer dan 70 huizen en schuren, veelal niet oogst gevuld, zijn in de aseh gelegd; ongeveer 100 behoeftige huisgezinnen zijn daardoor van hunne laatste bezitting beroofd geworden. Beriglen uit New-York melden dat de noordelijken bezuiden Richmond niets vorderden, maar dat zij bij Mobile aanstalten maakten om die stad met landtroepen aan te vallen. De generaal Sherman hadna het bezetten van Atlanta, aan het gouvernement te Washington berigt dat zijn leger corps rust behoefdedaar het sedert den 5Jcn Mei jl. door eene onafgebroken reeks van veldslagen en schermutselingen uitgeput was. De president Lincoln heeft een algemccnen dankdag uitgeschreven voor de bij Mobile behaalde voordcelen en de bcmagtiging van Atlanta. PKIJISSEH. BERLIJN, 18 September. Bij eene order van den opperbevelhebber der verbonden krrjgsmagt is bet in Sleeswijk, onder bedreiging met straf naar de krijgswet, verboden, petitiën in omloop te brengen en onderteekeningen daarop te verzamelen. In Noordelijk Sleeswijk was het leekenen van verzoekschriften om met De nemarken vereeuigd ie blijven, meer en meer toegenomen. In den nacht van 14 Sept. heeft te Joxtfeld in Wurtemberg onder den blooten hemel eene bijeenkomst plaats gehad van de Heidenen, die in Duitschland ronddwalen liet dagblad de Ferfassung meldt, dat de lieer J. B. Iloff, fabriekant van malz-extract te Herlijn, eene som van 1000 II. heeft geschonken ten behoeve van het invaliden-fonds. Dit Hongarije meldt men, dat aldaar de tabaksoogst ruim is uitgeval- led, dal ui de jongst verloopcn halve eeuw geen dergelijk voorbeeld is waar genomen. Men voegt er bijdal de qualiteit van het nieuwe gewas bijzon der goed is. I*er Telegraaf. LONDEN, 19 September, liet verhoor der getuigen in de zaak van Mid ler is afgeloopen. Hij was hierbij kalm en bedaard. De verdere instructie is uitgesteld tol heden over acht dagen. Onder liet publiek heerscht eene groolc beweging. De International bevat een berigt uit Parijs, meldende dat tusschcn Frankrijk en Italië eene overeenkomst is gesloten, volgens welke de Frau- schen over twee jaren Rome zullen verlaten. WEENEN, 19 September. De Presse zegt dat de onderhandelingen over de verlenging van den wapenstilstand bijna zijn afgeloopen. Denemarkens cisch dat het niet vcrpligt zal zijn in het onderhoud der Duilsche troepen in Jutland te voorzien, is bepaaldelijk van de hand gewezen. KIEL, 19 September. De Pruissisclie oorlogschepen ArconaVineta en Nymphe zijn hier binnengcloopenonder hel spelen van militaire muziek aan liet strand. De kanonneerboolcn komen lieden. De Grille is eergis teren naar Danlzig vertrokken. INCEZONPÊN. Het volgende adres is Zaterdag 11. ingediend: Aan HH. Burgemeester en Wethouders der stad I.eyden. De ondergeteekendente zamen uitmakende de kerkeraden der Christ. Afgesch. gemeenten op de Hooigracht en de Heerengracht alhierkennis genomen hebbende van het programma der feestvieringen bij gelegenheid van de te houdene tentoonstelling van landbouw alhier, nemen de vrijheid tl hunne bezwaren cerbiediglijk te kennen te geven, bepaaldelijk tegen hetgeen op Zondag den 25sle" dezer, volgens dal programma, zal plaats hebben. Hoewel zij tegen alle farizeesche vormen omtrent de Sabbathviering zijn, als strijdig met den geest van het Evangelie en ze in beoefening willen gc- bragt hebben naar het woord des HecrenDe Sabbath is gemaakt om den mensehniet de mensch om den Sabbath" moeten zij toch met al den ernst die het gewigi der zaak vordertzich verklaren tegen eene ontheili ging van den rustdag, zoo als die zal geschieden: door de opening van de tentoonstelling; door niuzijk op het Plantsoen; door eene rijtour in de omstreken der stad; door tooneelvoorstelling in den schouwburg. Zij gevoelen zich daartoe gedrongen als zjjnde: 1°. strijdig met Gods wet, 2°. met den godsdienstzin van het volk, 3°. met de Zondags-wet, 4°. met den geestelijken en ligchamelijken welsland van de burgerij. Redenen waarom zij u cerbiediglijk verzoeken zoodanige verandering in de orde der feestviering te doen brengen, dat genoemde rustdag niet ont heiligd worde en de zegeningen die God ons schenkt (vervullende onze har ten met spijs en vrolijkheid) niet worden misbruikt tot ontecring van Zijn Naam en Zijn gebod; maar, door dankbare gehoorzaamheid, aan Zijne verheerlijking en aan onzen eigen welstand mogen worden dienstbaar gemaakt 't welk doende etc. hieronder volgen de handtcekcningcn. Aan HH. Burgemeester en Wethouders der stad Leyden. Geven met verschuldigdcn eerbied te kennen de ondergeteekenden, allen inwoners dezer stad, en behoorende tot verschillende kerkgenootschappen. Dat zij met blijdschap hebben kennis genomen, dat nu ook in hunne stad eene tentoonstelling zal plaats hebben, nl. voor den landbouw, waarvan zij ter bevordering tevens van levendigheid en vertier veel goeds hopen. Dat zij liet echter betreuren, dat in den aanleg der festiviteiten, bij die gelegenheid, te weinig regard geslagen is, naar hun oordeel, op den gods dienstzin en bepaaldelijk op den eerbied voor den Zondag, waardoor de llollandsche natie in hel algemeen en onze stad in hel hijzonder nog altijd gunstig onderscheiden blijft. Zij vinden toch op het programma voor de feesten bij gelegenheid der tentoonstelling aangewezen voor den Zondag 1°. opening der tentoonstelling te 12 ure; 2°. muziek op het plantsoen ten 1 ure 3". rijtoer door de omstreken van Leyden te 12 ure; 4" tooneelvoorstelling in den schouwburg ten 8 ure. Met het oog op dit gedeelte van het programma, vragen zij met beschei denheid Is men bedacht geweest op den godsdienstzin en den eerbied voor den Zondag onzer stadgenootenom die niet te kwetsen? 8 De ondergelcckcnden gaan uit van de stelling dat de Zondag als gehci ligde rustdag, van God gegeven, levens eene hoogst weldadige, ja onont- bccrlijke instelling is, dat ai wal in de maatschappij arbeidt of werkt, die: dag, als een dag van rust en herstelling, onmisbaar noodig heeft. Eenmaal beproefde men in het ligtzinnig tijdperk der Fransche repnbliek om diet dag van rust en herstelling van den zevenden tot den tienden dag te ver schuiven, maar de uitkomst heeft bewezen, dat niets vermag tegen de be proefdheid dier gezegende instelling. Heeft men door zijne positie in de maatschappij die dringende behoeft niet aan een enkelen rustdag in de week, het is toch onbetwistbaar da: die behoefte voor verreweg de grootc meerderheid bestaat. Naar het oordeel van de ondergeteekenden is het dan ook, afgezien vat vele andere godsdienstige beweegredenen, zeer strijdig met de ware menscli- Levendheid als niet het uiterste beproefd wordt om op de werkdagen t( i verriglen, wat op den Zondag, als rustdag, inbreuk maakt. Als nu op den Zondag eene tentoonstelling geopend wordt, onder g, goedkeuring van hel stedelijk bestuur, dan kunnen op dien dag ook eve; goed alle winkels geopend en alle koopwaren ten toon gesteld worde», maar wanneer zal dan die gezegende rustdag aanbreken voor de duizend neringdoende menschcn Als de rijtoeren even goed op een werkdag kunnen plaats hebben, waai om dan aan een zekere klasse van mcnschen dien herstelling dag ontnomen Als muziek en tooneelvoorsteliingen bij voorkeur op den Zondag plaat hebbenwaarom daardoor den godsdienstzin en den eerbied voor den Zot dag gekwetst? Daarom wenden de ondergeteekenden zich tot UwE. met dringend v« zoek, dat het stedelijk bestuur door zijn invloed moge medewerken om, i overeenstemming met den geest en de strekking der Zondagswet, die gezt gende instelling van den rustdag te helpen handhaven, en, dat in liet gt maakte programma, den Zondag betreffende, verandering kome. 't Welk doende etc. Dit adres ligt Woensdag den 21slcn dezer, van 9 tot 4 ure, ter tcckcnin bij den boekhandelaar A. A. Rensink, op de Breedestraat. S~T~t D S - B E U I G T K NL 1 VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag de 22s,c" September 1864, 's namiddags ten half drie ure. Onderwerpen 1°. Voorstel der plaatselijke Commissie vau toezigl op de scholen van mill delbaar onderwijs, tot benoeming van een Secretaris voor haar Collegia 2". Concept-adres aan den Minister van Binncnlandsche Zaken rakende dl spoorlijn 's Ilagc—Leyden—Woerden. 3°. Voordrag! tol verhooging der jaarwedde van een leeraar aan de gemeend instellingen van hooger en middelbaar onderwijs. 4°. Voordragt tol het beschikbaar stellen van gelden voor het middelbat onderwijs. 5°. Adres van C. van der Zaal en J. Gnldemond, tol verlenging van dei termijn van oplevering van door hen aangenomen werk. 6°. Rekening van de voormalige Gezondheids-commissie, 1864. 7°. Adressen om afschrijving of teruggave van plaatselijke directe bclastin: 1864, van a. J. B. Sliggcrs, voor wijlen zijnen vader B. Sliggcrs; b. J. J. van der Voorden, voor wijlen J. de Groot, wed. W. Pictcrsi c. H. C. van der Lee, wed. P. J. Heins. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN nootligen d ingezetenen der gemeente uit, gedurende de dagen, voor het liouj den der algcineenc tentoonstelling van laiullioutt bestemd, van 22 tot 27 September e. k.door het uitsteker van vlaggen, van hunne belangstelling in de Landbouwfeestej te doen blijken en tot de opluistering daarvan mede te werken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden, D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester 20 September 1SG4. v. PUTTK.AMMER, Secretaris. De BURGEMEESTER van LEYDEN Gezien art. 115 der Algemcenc Policie-vcrordcniiig van 26 September 1861 Bepaalt dat, ter gelegenheid van de verlichting van den singel aan d Rijnsburgsche poort, op Vrijdag 23 dezer, van des avonds half zeven t« des nachts te twaalf uur, de doorgang dier poort en de aangrenzend brug met rij- en voertuigen alleen in de rigting naar het statio mogen worden bereden, terwijl daartegen de rij- en voertuigen, komend van de zijde »an bel station, den weg zullen moeten volgen langs «lei singel naar de zijde der Morsclipoort. Wijders, dat in beide rigtingen onder of in de nabijheid van de poort c over de brug niet anders dan stapvoets mag worden gereden. De Burgemeester voornoemd Leyden, 20 September 1864. D. TIEBOEL SIEGENBEEK. De BURGEMEESTER, Hoofd van bet Gemeentebestuur van Leyden, dot te weten, dal aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter ha» gesteld een, op den 13dcn dezer maand invorderbaar verklaard, kobicr voo de belasting op hel Personeel, over het dienstjaar 1864 en 1865, houdend voljaarsch aanslagen wegens herzieningen, bevolen schattingen enz., tcrwj ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voel, te voldoe» En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd De Burgemeester voornoemd Leyden, 19 September 1864. TIEBOEL SIEGENBEEK. AHA li.E!UlE-\HilTW S, PliOVIO'JTEN aan DE LEYDSCHE ilOOGESCilOOL. Den 19dcn September de heer J. II. Mossclmans, van Loosduinen, in de regten met stellingen. Den 20slcn September de heer F. 11. Gerritzen, van Zoelenin de regten, met stellingen. iaurgcrli jfcc 5?t«utö. ON DE 11TR OU YV D L van den Nieuwen dijk jin. 26 j. en G. Oudshoornjl 30 j. J. Lcugering jm 22 j. en A. van Leeuwenjd. 21 j. P. M. II. JVollet, jm.24j.en W. Rygersveen jil. 27j. 11. Prachtjm. 29 j. en C. Bruiman,jd 30 j. B. J. J. Vogelpoeljm. 40 j. en E. C. E. Budolf, jd. 41 j. 255stc Staats-I.oterij. Trekking der Eerste Klasse. Isie Trekking. N°. 1498 een prijs van 5000. N". 15760 een prijs van ƒ1000 2dc N". 9123 een prijs van 20000. N°. 18977 een prijs van ƒ2000 N°. 18396 een prijs van 1500. N°. 13792 een prijs van ƒ1000

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2