LE1JISC1IE COURANT. N". MÉ MAANDAG 19 SEPTEMBER. 1804» De Courant wordt Maandag, IFoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCITE BERIGTEN LEYDEN 17 September. Tot liet gisteren gehouden examen, om lot de akademische lessen te worden toegelaten, hadden zich 47 adspiranten aangemeld, die allen zijn toegelaten. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 108 tol 127 personen. Bij kon. besluit van den dezer is het gemeenschappelijk besluit van de prov. staten van Zuid- en Noordhollandlot opheffing der ambach ten in Rijnland, goedgekeurd. Daarbij is o. a. bepaald dat de opheffing dier ambachten in elk geval moet plaats hebben voor 1 Jan narij 1807. Heden nacht is aan den Leydschendamnaar tnen ons meldt, diefstal gepleegd, door middel van inbraak, in de r. k. kerk. Onder de ontvreemde goederen worden genoemd een tweetal kelken de zilveren sloten van het misboek, enz., alles te zamen ongeveer 400 bedragende. De vermoedelijke daders waren heden middag nog niet ontdekt. Eergisteren zijn te Katwijk weder twee bomschuiten met sleurharing aangekomen, waarvan de qualiteit, door te langdurige afwezigheid der schuiten, weinig voldoening gaf. Aanstaanden Maandag steken er bij gun- stigen wind weder schuiten in zee. Het plan bestaat om slechts eene schuit voor de kustvisscherijdie thans weinig rekening geeft, bestemd te houden. In de gisteren te Amsterdam gehouden vergadering van aandeelhouders in de lloll. spoorwegmaatschappij zijn de drie vroeger vermelde voorstellen betreffende het versmallen van hel spoor enz.roet algemcene stemmen aan genomen. Bij de behandeling dezer zaak werd door eenige aandeelhouders gewezen op de omstandigheiddat eerstdaags eene vergadering van aandeel houders der Ncd. Rijnspoorwegmaatschappij zal gehouden worden waarop o. a. zal worden voorgesteld om concessie te vragen voor den aanleg van een spoorweg Schcveningen-'sGravenhage-Gonda. Zij leidden hieruit af, dat de beide maatschappijen, die vroeger ten aanzien van die lijn vijandig tegen elkander overstonden, zich thans daaromtrent hebben verstaan, en zij vroe gen diensvolgens, of de lloll. maatschappij had afgezien van het voornemen om de lijn Leyden-Woerden aan te leggen, die toch naar hunne meening voor deze maatschappij zooveel voordecliger was. Door het bestuur werd hierop geantwoord, dat de door deze aandeelhouders geopperde onderstelling ten eenemale onjuist was; dat de maatschappij niet heeft afgezien van den aanleg van een zijtak van Leyden uitgaande, en dat de voorstellen, welke eerstdaags door het bestuur der Ned. Rijnspoorwegmaatschappij aan het oor deel van hare aandeelhouders zullen worden onderworpen, geen uitvloeisel waren van eenig gemeen overleg met de lloll. maatschappij. Naar men verneemt heeft Z. M. de keizer van Oostenrijk den vice- admiraal G. Vogelpoot het grootkruis, en den dir. officier van gezondheid der lsle kl. H. M. Slot de ridderorde van Frans Joseph geschonken. In de K. C. wordt officieel bekend gemaakt datvermits de door d9. J. G. van Rijn, pred. te Zwolle, ingediende aanvraag tot herziening van de uitspraak der synodus contracta in zijne zaak niet binnen den bepaalden tyd is voortgezet, de ontzetting van dien predikant van zijn ambt-en bedie ning als pred. bij de Ned. Iierv. kerk, wegens onchristelijken wandel, be krachtigd is. Het hooger beroep van den heer van Rijn, tegen het vonnis door de ar- rond.-regtbank te Zwolle ten zijnen laste gewezenzal op 8 October voor liet prov. geregtshof van Overijssel behandeld worden. De akademische feestviering te Groningen is Woensdag 11. voortgezet. Dien dag werd in de Martini-kerk door den rector-magnificusden hoog leeraar Jonckbloel, eene feestrede gehouden. De akademische senaat, het studenten-corps en de oud-studenten hadden zich bij die gelegenheid in pleg- tigen oplogt van het akademie-gebouw naar de kerk begeven. De hoogleeraar had tot onderwerp zijner rede gekozen «liet verledene onze roem de toekomst onze hoop" en trad in belangrijke beschouwingen over het verledenehet tegen woordigc en de toekomst der Groninger hongeschool. De rede werd door de tal rijk aanwezigen met belangstelling gevolgd. Des namiddags ten 4 ure werd in het concerlhuis door den senaat een feestmaaltijd aan de autoriteiten en an dere genoodigden aangeboden, waarbij de uitgebragte toasten getuigden van den geest, die de aanwezigen bezielden. De eerste werd door jhr. van Pan- buys gewijd aan Z. M. den koning; vervolgens werden feestdronken gewijd door den minister van binnenl. zaken aan de Groningschc akadetnie, door den commmissaris des konings in de provincie Groningen aan de ministers en door den hoogleeraar Jonckbloel aan de Nederlandsche akademien. Deze laatste feestdronk werd beantwoord door jhr. Gevers van Endegeest, namens de Leydsche, en door den hoogl. üoedes, namens de Utrechtsclie hoogeschool Vervolgens bragt nog de heer Gcerlsema secretaris van curatoren der feest vierende hoogeschool, een toast uit op den commissaris des konings in Gro ningen en den burgemeester, terwijl door den hoogleeraar van Hall een woord van dank werd gebragt aan de commissie tot regeling van het feest. Na den - afloop van den feestmaaltijd vereenigden zich velen der aanwezigen ten huize van den burgemeester. Des avonds had de gecoslttmcerde oplogt van hh. studenten plaats, voorstellende den inlogt van Maria, koningin weduwe van lïongarye, landvoogdes der Nederlanden, in Groningen op 20 Junij 1545. De fraaije costumes droegen de algemeene bewondering weg en alles liep in de beste orde af. Duizenden vreemdelingen bevonden zieh op dien dag bin nen de stad. Donderdag morgen had eene nieuwe akademische plcgtigheid plaats. Zij bestond in het uitreiken der diplomata aan de mannen, die om hunne ver diensten in verschillende vakken van wetenschap door den senaat waren benoemd tot doctores honoris causa. Het waren de hh. J. Lothrop Motley, gezant der Vereenigde Staten te VVeenenJ. F. J. Ilercmans, hoogl. te Gent; L. Lehman, hoogl. te Amsterdam; J Smith, officier van gez. lste kl. te Groningen; G. A. Venema, arrond.-ijker te WinschotenJ. A. 11. Bosquet, apotheker te Maastricht; T. C. Winkler, heel- en vroedmccster te Haarlem; C. van Koetsveld, pred. te 's GravenhageA. T. Reilsma, pred. te Gro ningen, en J. Witkop, pred Ie Zutpheu. Die plegtige uitreiking geschiedde door den hoogleeraar W. Hecker in de groote zaal van hel akademiegebouw, in tegenwoordigheid van veie belangstellenden. Van hel akademiegebouw be gaf zich hierop de akademische senaat naar het nieuwe bibliotheekgebouw. In tegenwoordigheid van curatorenden senaat en een talrijk publiek werd dit gebouw, dal als een der stoffelijke hulpmiddelen voor de verspreiding van kennis en licht met medewerking van 's lands regering op dezelfde plek, waar hel oude gebouw gestaan had, is opgerigt, door den president curator jhr. mr. J. E. van Panhttys aanvaard. Des avonds werd een optogt gehouden door de boekverkoopers, boekdrukkers en hunne gezellen en had eene illuminatie plaats, die, wat luister en algemeenheid betreft, niets te wenschen overliet. 's GRAVENHAGE, 17 September. Door Z. M. is ingetrokken de benoeming van den heer mr. W. C. Verwey Mejan tot kantonregter te Wottbrugge, en is tot die betrekking benoemd de heer mr. 11. Timmers Verhoeven, griffier bjj het kantongeregt te Beverwijk. Tot reglcr in de arrond.-reglbank te Groningen is benoemd de lieer tnr. G. J. M. van Voorlhuysenthans regter-plaalsvervanger in de arroud.- regtbank te Amersfoort. De controleur der directe belastingen te Kampen, de heer P. A. A. de Timmermanis in die betrekking verplaatst naar Amsterdamen de ont vanger der registratie te Heusdcn, dc heer L. Diltlinger, is als zoodanig benoemd te Doesburg. Door den minister van binnenl. zaken aijn tot leeraren aan hel gym nasium te Groningen benoemd de h. h. dr. G. Smit SibingaL. Reins, ,J. J. Cornelissen en M. Snellen, de laatste in de wiskuude. Op voorstel van curatoren is het onderscheid in rang tusschen de leeraren vervallen en zijn de jaarwedden bepaald op 1300 a 1400. Door den minister van marine zijn benoemd lot kadets bij het corps mariniers: J. W. van Riel, H. J. Jolles, W. C. Pabst en K. W. Schorse. Z. K. H. de prins van Oranje is heden in de residentie teruggekeerd. Men verneemt dateven als ten vorige jare, in het laatst van dit jaar dc vereischte examina zullen plaats hebben van onderofficieren der verschil lende legercorpsen dingende naar den rang van tweeden luitenant. Men verneemt dat onderscheidene personen zich onlangs alhier veree- nigd hebben tot een genootschap, dal zich ten doel stelt om door gepaste middelen, even als in andere rjjkcn en staten, het kwellen en mishandelen van dieren zooveel mogelijk tegen te gaanwaartoe dan ook reeds een be stuur, beslaande uit 8 leden, zou benoemd zijn. Heden namiddag ten 2 ure is de gewone vergadering der stalen-gene- raal door den minister van binnenl. zaken, op last des konings, op de ge bruikelijke wijze gesloten. In zijne aanspraak wierp de minister een blik op de door de vertegenwoordiging in het afgeloopen zittingjaar volbragte werkzaamheden en bragt haar den dank des konings, die hare ijverige zorg ter bevordering van zoovele gewigtige aangelegenheden erkende, over. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. FRANKRIJK. PARIJS, 15 September., Dezer dagen moeten bij den keizer van wege het Turynsche kabinet weder pogingen aangewend zijn om de oplossing van het Romeinsche vraag stuk in den geest van ltalie's eenheid Ie bespoedigen. Die pogingen zijn, naar men verneemt, weder mislukt, en de keizer moet zelfs ontevreden zijn geweest over den aandrang van het Turynsche kabinet. Bijzondere berigten uil Mexico blijven steeds melding maken van Jen ongunsligen staat van zaken aldaar. De veiligheid laat allcrwege steeds te wenschen over. De keizer is bij geene der partijen gezien; naar den zin der clericalen trekt hij zich hunne belangen niet genoeg aanen de libera len meenen dat hij nog te veel naar de clericalen overhelt. Ook met de Fransche autoriteiten moet hij niet op den besten voet staan. De maarschalk Mac-Mahon zal zich Zaturdag te Toulon naar Algerie inschepen. Het Journ. du Loiret berigt, dat nabij het dorp Nibelle de bliksem in een boom is geslagen en een arbeider, die aan den voet zat, benevens zijn bond heeft gedood. In Opper-Savoye is dezer dagen het dorp Maulins geheel afgebrand honderden familibn zijn van erf ontbloot, en verkeeren in de grootste ellende. Te Motte d'Availlanl zijn 36 huizen door brand vernield; eene moeder en een zoon kwamen in de vlammen om. Ook te Limoges is weder brand ontstaan; 3 huizen brandden af en 3 andere werden zwaar beschadigd. In berigten uit Noord-Amerika wordt medegedeeld, dat onlangs in eene algemeene vergadering van de maatschappij ter bevordering van genees- en heelkunde, in den staat Ohio (Unie), door prof. Webber het volgende voorstel is gedaan, dat met toejuiching werd aangenomen: »De dank der maatschappij en de heilwenschen van alle goede burgers van hel land komen vooral en in de hoogste male toe aan ons geacht en geberd lid, den heer

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1