Be aanvoer van garnalen is in de aan de Zuiderzee gelegen plaatsen dit jaar zoo grootdat zij bijna voor niet worden van de hand gedaan. Alleen te Zwartsluis waren in een paar dagen 22 schuiten vol aangekomen. In den nacht van 29 op 30 Aug. is van den Ned. Rijnspoorweg, onder de gemeente Capelle a. d. lJssct, een ijzeren spoorweg-rail, lang 5.4 el gestolen. Uit Zwolle meldt men het volgende: Volgens een gerucht zijn de ge wezen predikant van Rijn en de wed. Pruimers van hier vertrokken en be vinden zij zich te Si. Gallen, alwaar, zooals bekend is, hel minderjarig kind van mevr. Pruimers zich mede bevindt. Dc justitie aldaar moet de afgifte van het kind aan de moeder geweigerd hebben. Verder verneemt mendat namens den veroordeelde van Rijn appèl is aangeteekend legen het op 25 Aug. jl. door de arrond.-rcglbank gewezen vonnis. Aan den gemeenteraad van Leeuwarden is door den minister van bin- ncnl. zakenop het verzoek om rijkssubsidie voor de stichting van een gebouw ten dienste eencr rijks hoogere burgerschool, te kennen gegeven dat, indien de gemeente voor de strekking van het gebouw zorgt, cene rijks subsidie van ƒ1200 zal verleend worden voor het aankoopen der bcnoodigdc panden. Dc raad heeft het aanbod des ministers aangenomen. Uil Groningen meldt mendal de aanstaande akadcmische feestviering aldaar, behalve door de reeds vroeger vermelde personen, ook zal worden bijgewoond door dc hoogleeraren Tidemanvan Amsterdam; dc Vries en van lloneval Faure, van Leydenen van Rees, van Utrecht. Te 's llertogenboseh is door de maréchattsse'e uit Uden gevankelijk bin- ncngebragl zekere v. d. B., gewezen kruisheer in het bekeudc klooster te Sl. Agatha. Hij is, naar hij voorgeeft, onlangs uit dat klooster verdreven, omdat men vermoedde dal hij briefwisseling hield met den onlvluglen kruis heer Tukken uit het klooster te Uden, die thans een proces voert tegen hel klooster te S'. Agatha. V.d.B. heeft sints zijne uitzetting uit het kloos ter rondgezworven en door het vragen van liefdegaven in zijn onderhoud voorzien, liven als Tukken wilde hij het klooster te S'. Agatha in regten be trekken doch is daarin door geldverlegenheid feitelijk verhinderd, llij heeft zich als landlooper en bedelaar doen aanhouden. Uit Bergen-op-Zoom meldt men, als een staaitje van het in die stre ken nog hecrschendc bijgeloof, het volgende: Eene bejaarde vrouw, die sedert een aantal jaren het beroep van baker heeft uitgeoefend, doch nu se dert eenigen tijd niet meer in die betrekking kan komen, uit hoofde men haar verdenkt van te kunnen tooveren en als zoodanig reeds onderscheidene malen die duivelskunst op mcnschenpaarden en koeijen te hebben toege past, werd onverwachts door een manspersoon van achteren aangegrepen, terwijl hij zorg droeg dat hij zijne armen op de borst der vrouw goed ge kruist hield, en vervolgens in een huis gesleept, waar een ziek kind te bed lag, dat men zeide dat door haar betooverd was en dat zij moest redden, zoo zij niet levend wilde verbrand worden, waartoe reeds een groot vuur was aangelegd. Hoe ook de vrouw weende, op de knieën bad en haar onschuld betuigde, niets zou geholpen hebben, zoo niet drie policie-agenlen het huis waven binnengedrongen, die haar toen tegen de domme menigte beschermd en naar huis gebragt hebben. 's GRAVENIIAGE, 10 September. Z. 31. heeft benoemd lot ridder der orde van den Nederl. Leeuw den kapitein J. F. Lorcnzcn, van den gencralcn staf van het Dccnsche leger. Z. M. heeft vergunning verleend aan den kapitein-luit. ter zee J. O. II. Arnlzcnius, adjudant van Z. k11. prins Hendrik der Nederlanden, tot het dragen der versierselen van ridder der 2de kl. van de orde van den II. Sta nislaus, hem door den keizer van Rusland geschonken. Tot burgemeester der gemeente Ycghel is benoemd jhr. V. F. A. H. dc Ktiyper. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: bij het personeel der militaire administratie, tot 2(,cn luit.-kwartiermeester bij het 6ic reg. infanterie, den kadet J. II. II. Vogel, herkomstig van de kon. militaire akademic; op pen sioen te stellen den officier van gezondheid 2dc KI. T. G. W. Schooncnbcrg en, ingevolge zijn verzoek, op non-activiteit te stellen den officier van ge zondheid 3'lc kl. J. E. Sterk, van liet 7':e reg. infanterie. Z. 31. dc koning heeft aan Christoffel Veldink gratie verleend van dc straf des doods, waartoe hij bij arrest van liet prov. gereglshof in Gelder land van den 6den 31 ei II. ter zake van brandstichting en diefstal was ver oordeeld, en die straf verwisseld in eene tuchthuisstraf voor den tijd van twintig jaren. 11. 31. de koninginvergezeld van Z. K. II. prins Alexander, heeft heden morgen de residentie verlaten en zich naar Zwitserland begeven. Z. K. II. de prins van Oranje zal zich, zoo men verneemt, moigen naar Baden-Baden begeven. Dc minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verlccnen. De minister van binnen!, zaken heeft lieden de residentie verlaten tot bijwoning der feesten, die te Groningen zullen gehouden worden. Thans is openbaar gemaakt het voorloopig verslag omtrent het onder zoek in dc afdeelingen der tweede kamer van het ontwerp van wet op de registratie. Gisteren zijn bij den lioogen raad, burgerlijke kamer, door de par tijen concltisiën genomen in dc zaak van J. T. baronnesse van Dedem, wed. 1). Pruimers, eisscheresse, tegen den slaat der Nederlanden, gedaagde, be treffende dc vordering om aan de cischeresse uit te betalen dc halfjaarlijk- sebe renten van een kapilaalop het grootboek der nat. werk. schuld ingeschreven ten name van dc minderjarige dochter van de cischeressedoch welke uitbetaling op last van den minister van financiën was geweigerd, op grond der ontzetting van de eiseheresse uit de voogdij van gemelde hare dochter. De pleidooijen in deze zaak zijn bepaald op Donderdag aanst. Het prov. gereglshof in Zuidholland, onder het voorzitterschap van den lieer mr. J. A. Philipse, heeft gisteren uitspraak gedaan in dc bekende zaak van Sophia van Slaveren. Het hof heeft haar schuldig verklaard aan kindermoord voor de eerste-maal door de ongehuwde moeder gepleegd en haar veroordeeld lol 12 jaren gevangenisstraf. BUITENLANDSCUE BER1GTEN. ENGELAA 19 LONDEN 8 September. De slaat der geldmarkt baart alhier bezorgdheid; men vreest bankroe ten en andere moeijelijkheden in de handelszaken. De dagbladen zoeken bet publick gerust te stellen, en beweren dal de tegenwoordige gesteldheid van handel, landbouw en nijverheid in Engeland vrij goede vooruitzigten voor den aanstaanden herfst en winter geeft. In de omstreken van Blackburn, Bolton, enz., werkt de droogte zoo nadeel.g, dat verscheiden fabrieken den arbeid hebben moeten slaken en dientengevolge veel werkvolk armlastig is geworden; ook hebben de autori teiten den ingezetenen aangezegd om niet dan het volstrekt noodige water te gebruiken en mitsdien voor het tegenwoordige het wasschen van puijen stoepen en straatsteenen achterwege te laten. Blaandag avond zijn drie rijtuigen van den van Londen komenden trein, kort voor het stilhouden aan het station te Birmingham, uit het spoor geraakt en is een daarvan omgeslagen, waardoor twee reizigers ligle won den hebben bekomen. liet ongeval wordt toegeschreven aan de onachtzaam heid van een der baanwachters, die eene draaischijf, waarover de trein ging, niet vastgezet zou hebben. De rentmeester op lord Palmerslons goederen in het Ierschc graaf schap Sligo heeft brieven ontvangen, waarin wordt te kennen gegeven, dat, men bij de eerste de beste gelegenheid op hem zal schietenindien hij zich niet onmiddellijk uil Sligo verwijdert. Deze bedreiging wordt daaraan toe geschreven, dat de heer Fox was genoodzaakt geweest twee pachters wegens langdurende wanbetaling van lord Palmerslons bezittingen te verdrijven. Omtrent de gevangenneming van Franz Bliiller te New-York worden nog de volgende bijzonderheden medegedeeld. Toen de Victoria tegen den avond van 24 Augustus werd geseindvoeren de beide Engelsche inspecteurs het schip te gemoet. Aan boord gekomen, werden de passagiers, acht in getal, verzocht in dc kajuit te komen, alwaar Bliiller spoedig herkend en dadelijk in hechtenis genomen werd. Hij protesteerde hiertegen, onder na drukkelijke verklaring dat hij van het gcheele geval zelfs niets geweien had. Zonder hierop acht te slaanlieten de inspecteurs zijne bagaadje voor den dag brengen en bij het doorzoeken vond men al spoedig den hoed en hel horologie van den vermoorden Briggs. Op de vraag hoe hij daaraan geko men was, gaf hij ten antwoord, dat hij zoowel den hoed als het horologie te Londen had gekocht. Voor het oogenblik liet men hel daarbij blijven en werd hij onder strenge bewaking, omgeven door eene ontzaggelijke volksmenigte, naar het hoofdbureau van policie overgebragt. Den volgenden dag bjj de voorloopige ondervraging door den commissaris Newtonver klaarde hijdal hij bij de aankomst in de haven zjjne zuster had verwacht, die in de Nassaustraat n®. 139 moest wonen, en voor het overige hield hjj zich zoo uiterst koel en kalmalsof dc geheele zaak hem volstrekt niets aanging. Alleen gaf hij in den loop van het verhoor den wensch te ken nen dat hem een wettige verdediger zou worden toegevoegd, mits men slechts in het oog wilde houdendat hij ten eencnmale buiten staat was daarvoor iets te betalen. Daags daarna werd hij voor den sheriff gebragt, die dc zaak moet onderzoeken en omtrent de uitlevering uitspraak doen. Aan Bliiller is een verdediger toegevoegd. Thans is ook gevangen genomen zekere August King, die zich in eene herberg eenige woorden had laten ontvallen, die aanleiding gaven om hem van medepligtigheid aan den moord van den heer Briggs te verdenken. La ter had hij aan den kastelein zijne medepligtigheid erkend en de omstan digheden opgegeven waaronder de moord had plaats gehad. Voor den regtcr gebragt heeft hij gezegd, dat hij de praatjes, die tol zijne gevangenneming hebben geleid, niet zou gehouden hebben, indien hij niet beschonken was geweest. Blen zal hem echter voorloopig in verzekerde bewaring houden. Zekere Blargarctha Douglas, oud 43 jaren, had onlangs eene wedden schap aangegaan, waarbij zij zich had verbonden om, dag en nacht, met slechts korte hiertoe vastgestelde lusschcnpoozingcn voortwandelendeeen afstand van 1000 mijlen in 1000 uren af te leggen, gelijk zjj dit reeds tweemaal in Australië had gedaan. Te dien einde was vastgesteld, dat zij, onder naauwkeurige controle, dien weg zou afleggen door alhier in Ley- cester-square gedurende al dien lijd het Alhambra-palcis rond te loopen. Zoo doende had zij dan ook werkelijk reeds vijf weken gewandeld en een af stand van 824 mijlen afgelegd, toen zij eensklaps in hare verdere wandeling door zekeren heer Wyldzonder eenige bij haar bekende redenen werd verhinderd, zoodat zij de onderneming moest staken. Dien ten gevolge heeft zij bij het hof van policie eene aanklagt ingediend, waarbij haar door den hoofdcommissaris werd aangeraden, dc zaak ccnen rcgtsgelcerdc in han den te geven. FKAK K It 1JH. PARIJS8 September. De Moniteur meldt dc benoeming van generaal flazaine, bevelhebber onzer troepen in Blexico, tot maarschalk van Frankrijk. De Italiaansche kroonprins zal zich te Havre aan boord van het jagl van prins Napoleon begeven, ten einde naar Engeland over te steken, al waar hij een maand zal vertoeven. Prinses Clotilde zal hem tot Southampton vergezellen. Volgens berigten uil Turyn en Rome, bij dc Ind. Beige ontvangen, is den Franschcn gezant te Rome, op zijne aanzoeken om teruggave van den jeugdigen Colicn aan zijuc Israëlitische ouders, definitief geantwoord, dat die knaap uit vrijen wil in het gesticht voor bekeerlingen gekomen was en er verkoos te blijven, en dat hij dus niet van daar mogt worden ver wijderd, te minder daar hij door zijne ouders niet was opgeëischt. De ge zant had met dit antwoord genoegen genomen ofschoon wetende dat de ouders we! niet bij de Romeinsche overliedenvoor welke zij bevreesd warenmaar bjj de Fransche aanzoek om teruggave van hun kind hadden gedaan. Pit UISSEN. BERLIJN 8 September. De ministeriële Prov. Corr. zegt niet te geloovcn, dat dc oorlogs kosten goedgemaakt zijn uit dc gelden, die op de diensten der laatste jaren zijn overgeschotenmaar dat men daartoe dc toevlugt heeft moeten nemen tot dc in de schatkist bewaarde spaarpenningen. Volgens dc Köln. Zeit. is het thans bepaalddal prins Alfred van En geland, de vermoedelijke opvolger van den hertog van Coburgnog in dit jaar te Bonn zal komen, om aldaar de akadcmische lessen bij te wonen. Dc aartsbisschop van KeulenKardinaal von Geisselis overleden. De Wiener Presse bevat een schrijven uit Bucharest, waarin o. a. wordt gezegddat dc dagbladen dc ergerlijkste beschuldigingen op de Joden werpen en niets minder aanraden dan hunne verdrijving uit het land. Om strijd roemen zij den woiwode Peter, omdat hij ten jare 1579 alle Joden uil Wallachije verjoeg, zich daarbij zooveel doenlijk meester makende van hunne tilbare have. Van de zijde der Israëlieten zijn verschillende brochu res in hel licht gegeven legen die stelselmatige aansporing tot hunne verjaging. Te Stockholm is op den 3dcn dezer de glycerinc-kruidfabriek van den ingenieur Nobel, op llelcneborg, tegenover de Longholmwerfin de lucht gesprongen. Van de fabriek staat niets meer. De jongste zoon van den eigenaar en vijf andere personen werden tot op verren afstand voorlgcsleurd en verpletterd; van vele nabij en ook van veraf gelegen huizen werden daken, deuren en vensters verbrijzeld. De hoeveelheid kruid, dat ontplofte, was 200 pond. De stad Fiumen in het Russisch gouvernement Tobolsk is dezen zomer door herhaalde branden zwaar geteisterdniet minder dan 1500 woningen zijn door de vlammen verteerd. eer I vol bai vet

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2