LEYDSCIIE COURANT. Us 1864. MAANDAG 12 SEPTEMBER. voo vai De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die uit Zaturdag avond. van Maandag komt De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSE I1E BERIGTEN. LEYDEN 10 September. lil de maand Augustus zijn binnen deze gemeente geboren 142 kinderen, als: 77 zoons en 65 dochters, waaronder zijn begrepen drie tweelingge- boorlcn. Overleden 67 personenals8 mannen16 vrouwen23 zoons en 20 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 5. Voltrokken 41 hu welijken. VVij vernemen, dat de opening van de lessen aan de rijksinstelling van onderwijs in de Indische taal-, land- en volkenkunde zal plaats hebben op Woensdag, den 14den September, om twee uur, door prof. T. Iloorda, met een openbare les in het locaal van de instelling in de Kloksleeg. De openbare promotie en prijsuitdecling onder de leerlingen van hel ste delijk gymnasium heeft lieden namiddag te 2 uur plaats gehad in de stads gehoorzaal. Nadat de Rector de lotgevallen van den laatst verloopen jaar-cursus had medegedeeld en versk.g gedaan van de in Julij II. gehoudene examinawer den de prijzen uitgereiktwaarbij door den primus van iedere klasse een woord van dankbetuiging werd uitgesprokent. w. In de le kl. door D. E. van Ueukelom in de lloll. taal. 2e a. a A. van Leeuwen, Engclsche ter vervanging van L. J. de Goejc, die door ongesteldheid verhinderd werd; 3C a. M. G. L. van LoghemHoogd. 3e n b. K. A. F. W. Sic her er, Engelsche 4e a. M. T. G o u d s m i tFranschc 5C Jo h. van d er V 1 ietLatijnsche en I s. va n den Bergh Roll. De laatstgenoemde deed dit als tweede van zijne klasse, bij uilzondering op den regel, om van zjjr.e erkentelijkheid te doen blijken voor den prijs, die bij uitzondering aan hem geschonken werd, terwijl bij, als slechts een half jaar de lessen bijgewoond hebbende, naar de gewone prijzen niet had kunnen mededingen. Voorts werd het spreekgestoelte beklommen door D. van Sc li ra ve n d ij k om bij zijne bevordering naar de Academie, zijne Latijnsche afscheids-rede uit te spreken, die tot onderwerp had cene Vergelijking van Alcibiades en Scipio. Daarna wenschte de Rector dezen jongeling geluk met zijne bevordering en hield hem voor oogen, hoe hij zich te gedragen had, wilde hij de in te treden loopbaan gelukkig teil einde brengen. Vervolgens besprak de Reetor opzettelijk de Regeling van het nieuw op- gerigte Gymnasium met vijfjarigen cursuswaarvoor hij betoogde dat voorlaan de aan te nemen leerlingen noodwendig cenige meerdere vorderin gen zullen moeten gemaakt hebben, dan tot dusverre vereisclit werden; terwijl vervolgens in ieder van die vijf jaren een vijfde gedeelte meer zal moeten worden aangeleerd van de leerstof, die immers niet verminderd, maar volkomen dezelfde gebleven is en zelfs nog eenigzins uitgebreid. Ten slotte betuigde de Rector zijne vreugde dat zoowel de ÜH. Curato ren als de Docenten allen op nieuw door den gemeenteraad waren ingekozen. Blijkens eene hierachter voorkomende aankondiging van commissarissen voor de volksvoorlezingen, van wege het dep. Leyden der maatschappij tot Nul van 't algemeen, zullen de volksvoorlezingen in de volgende maand weder een aanvang nemen. Onder de pogingen, die aangewend worden om volksverlichting en beschaving te bevorderen mag daaraan cene voorname plaats toegekend worden, en bemoedigend was het voorzeker voor commis sarissen uit de opkomst in de beide vorige jaren te mogen zien, dat hunne veelzijdige bcmoeijingenom aan die bijeenkomsten cene aangename afwis seling en tevens meer en meer eene nuttige strekking te geven, door velen op prijs werd gesteld. Dat zi) niet te vergeefs hebben gearbeid, daarvan mogen zij, al zien zij niet zoo spoedig de vruchten, zich verzekerd houden. Om op den ingeslagen weg voort te gaan, zoude het niet minder bemoedi gend voor commissarissen zijnindien zij zich in de ondersteuning en me dewerking hunner sladgenootenwaarvan zij tot hiertoe reeds menig blijk ontvingenop nieuw mogten verheugen. Eenige geldelijke bijdragen toch zQn onontbeerlijk, om noodzakelijke uilgaven te bestrijden; niet minder veler medewerking, om door het ten gebruike afstaan van geschikte voor werpen het doel, dat men zich voorstelt, te bereiken. Moge het beroep, dat commissarissen doen op de welwillendheid hunner sladgenooten, ook nu we der een gunstig onthaal vinden. Ilij lien die met de zaak eenigzins bekend zijn geworden is dit, vertrouwen wij, niet twijfelachtig. Gisteren tegen den middag is op de Hooigracht een metselaar, van den steiger, waarop hij werkzaam was, op de straat gevallen; wel heeft hij nog bjj zijnen val een lal van den steiger gegrepen, maar deze brak in zijne hand door. Hij is ter verpleging naar het akademisch ziekenhuis overge- bragt en verkeert, naar wij vernemen, in hoogst zorgelijken toestand. Het getal der in bet Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 107 tot 118 personen. Te Katwijk is gisteren na eene afwezigheid van 10 dagen de eerste bomschuit met eene goede vangst steurharing aangekomen en heeft voor ongeveer 800 besomd. De oudste gevangen haring is terstond gerookt en nog heden naar het buitenland verzonden de jongst gevangene is uit hoofde van beste qualileileil tegen hoogcr prijs verkocht. Er zijn nog 10 schuiten afwezig. Omtrent den oogst in den Zuidplas-polder wordt ons hel volgende over- zigt medegedeeld: De oogst is in deze omstreken in vollen gang. Wan neer het zoo nadceligc natte weder der laatste dagen niet le lang aanhoudt, dan zal die vermoedelijk vrij goed uitvallen, zoodat men voor de meeste levensmiddelen geene buitengewone duurte zal behoeven te vreezen. Blijft het echter regenendan kan er al spoedig groote schade aan den oogst ge- leden worden en hoogere prijzen staan voor de deur. Reeds nu is men blijkens de vrij aanmerkelijke rijzing der markt, voor granen en aardappelen niet geheel gerust. Was de verwachting ten opzigte van het koolzaad niet sterk gespannen, bjj het dorschen is het nog tegengevallen. Ook op de hoedanigheid valt niet te roemen. De tarwe staat voor een groot gedeelte aan den hak. Hoewel de dit jaar zoo veel besproken larwe-mug hier wei nig of geen schade deed, zal het beschot toch alligl niet groot zijn, daar de tarwe meest overal zeer wijd geschalmd is en alzoo iedere aar slechts weinig korrels bevat. Toch zal de opbrengst zeker beter zijn dan men in het voorjaar had durven hopen. De rogge is overal gemaaid, en gedeelte lijk reeds binnen; men verwacht een vrij goed beschot. De wintergerst schijnt mêe le vallen; er zijn echter niet dan zeer enkele akkers den stren gen winter doorgeworsteld. De Maartsche en zomergersl beloven eene goede opbrengst. De haver, die ook reeds voor een groot gedeelte gemaaid is, is vrij goed geslaagdhier en daar heeft die echter reeds door de veelvuldige regens geleden. Boonen en erwten maakten wel een sterk slroogewas, maar zijn meestal niet in evenredigheid geladen. De vroege aardappelen gaven een redelijk beschot; de late beloven veel meer, maar deze zijn na de ge vallen regens in vrij hevige mate door de bekende ziekte aangetast. De hooibouw was in de lage gedeelten des polders zeer goed, op hel hoogeland daarentegen uiterst schraal. Bijna alles is met goed weer geind en dus van gezonde qualileit. Mangelwortelen en andere wortelgewassen staan goed; zij worden tegen hooge prijzen opgekocht, om in het gebrek aan hooi te voorzien. Het jong gezaaide koolzaad had eenen goeden opgang en heeft veel nut van den gevallen regen. Het Staatsblad tl0. 91 beval het kon. besluit van 30 Augustus II. houdende vaststelling van een reglement voor de rijks hoogere burger- en landbouwscholen. De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen le Amsterdamzal Maandag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. Door het dep. van oorlog zijn de chefs der verschillende legercorpsen gemagtigd, om aan de bij hunne corpsen dienende Israëlitische militairen van den 27slen dezer tot den 26sten der volgende maand verlof te verleeueti ten einde de in dat tijdvak invallende feesten ten hunnent te vieren. Bij de herv. gemeente te Ridderkerk is tot predikant beroepen ds. Bryce, pred. te Aarlanderveenen bij die te Hollandsche Veld ds. J. A. Barbas, pred. te Zeerijp. Bij de Waalsche gemeente te Groningen is beroe pen ds. Moquette, pred. te Jutphaas. Door het prov. kerkbestuur van Noordholland zijn tot de predikdienst toegelaten de lib. A. B. van der Vies en J. l'Ange Huët, en door het prov. kerkbestuur van Utrecht is eervol emeritaat verleend aan ds. J. G. Dornseiflen, pred. te Hoogland. De gemeenteraad van Woerden heeft; besloten lot weder-inslelling der in 1854 aldaar afgeschafte kermis, met bepaling dat die zal aanvangen ge lijktijdig met de le houden paardenmarkt, invallende op den lstcn Maandag na den 18de° October van ieder jaar, en eindigen des Zaïurdags daaraanvol gende, des avonds ten 6 ure. Men verneemt dal de wethouder, belast met de afdecliug onderwijs in de gemeente Amsterdam, wenschl, bij gelegenheid van het internationale congres, dal in den loop dezer maand aldaar gehouden wordt, onder meer ook eene tentoonstelling tot stand te brengen van al hetgeen op het ge bied van opvoeding en onderwijs sin I s het begin van 1857 in ons land het licht heeft gezien. Uit Hoorn meldt mendal de hoeveelheid ooft in die streken zoo groot is, dat een boer daar een wagen vol peren en appelen afleverde voor de som van ƒ4. Voor eene gelijke hoeveelheid ontving men in het vorige jaar meer dan ƒ30. Te Nunspeel, in Gelderland, woiden de pruimen opgekocht i 50 cents de 100 4Ved. ponden.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1