CUE C0ER1 MAANDAG 5 SEPTEMBER. iV'. 107. /ts; 1804» De Courant wordt Maandag, IF oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BLANENLANDSCHS BEIIÏGTEN. LEY DEN 3 September. Wij vestigen de aandacht op de tentoonstelling der prijzen in de loterij len behoeve der Leydsche hrcischolen, die gedurende eenigc dagen, lot Woensdag aanst., in het gebouw der maatschappij tot Nut van 't Algemeen gehouden wordt. Zij is ten volle een bezoek waardig; menig fraai voor werp zal men aldaar aantreffen, en hel geheel getuigt van de sympathie die de poging van de dames-directrices, om hunne instelling voortdurend in stand le houden, zoo hier als elders, heeft mogen verwerven. Wij ver trouwen dat een bezoek dezer tentoonstelling nog menigeen zal uitlokken zich een lot in de loterij aan te schaffen en op die wijze zal doen mede werken aan de bevordering eener goede zaakwaarop wij reeds vroeger hebben gewezen. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenotnenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 110 tol 121 personen. Op eene algemccne vergadering van aandeelhouders der Holl. ijzeren spoorweg-maatschappij, die op 16 Sept. aanst. te Amsterdam za! gehouden worden, zal het volgende iu behandeling komen: 1°. om over de geheele lengte van den Holl. ijzeren spoorweg van Amsterdam tot Botterdam het thansbestaande spoot' te versmallen, en om iu overeenstemming daarmede hel benoodigdc materieel aan te schaffen of le veranderen, in dier voege, dat bij verbinding met andere spoorwegen de personen- en goederenwagens ongehinderd van den oenen weg op den anderen kunnen doorrijden 2°. om door uitbreiding van stationsinrigiingen en materieel den Holl. ijzeren spoor weg ook volledig dienstbaar te maken voor binnen- en buitenlandse!! goe deren-vervoer op uitgebreide schaal3°. om de noodige financiële maat regelen te nemen tot uilvoering van de sub. 1°. en 2". genoemde werken, liet benoodigdc kapitaal zal 3 millioen niet le boven gaan. Ter toelichting dezer voorstellen werd o. a. gezegddatna het besluit van de tweede kamer, nopens het verleenen van eene rijksbijdrage voor de spoorversmallingwaarvan de billijkheid door drie verschillende ministeriën is erkendhel bestuur heeft gemeenddeze zaak voorloopig le moeten laten rusten, maar dal, bij de aanvrage voor zoo vele concessiën tot den aanleg van spoorwegen, om Amsterdam met Leydcn, 's Gravenhage en Rotterdam te verbindenhet bestuur vermeent niet langer stil te mogen wachtenen bij lijds zorg te moeten dragen, dat de Holl. spoorweg derwijze worde in- gerigt, dat zij gecne mededinging behoeft le duchten. Het onvoldoende van den weg ter aansluiting, en het gcutis van behoorlijke inrigtingen voor de goederen-verzending zijn gebreken, waarvan anderen gebruik trachten te maken om de maatschappij te overvleugelen. Het onderwerpelijke voorstel strekt om die pogingen te verijdelen. Bjj de herv. gemeente te Delft is tot predikant beroepen tls Zegers, pred. tc Oosterbeek; bij die te Harderwijk en te Ommeren ds. Voorhoeve, director van hel zendelingshuis le Rotterdam; bij die te Opheusden ds. Gul- denarm, pred. tc Oorthem; bij die te Streefkerk ds. Steenbakker Moriljon Loysen, pred te Koudekerke; bij die le Oostzaandam ds. Kramers, pred. te Ammcrstolbij die te Montfoort, ds. Vermeer le Gencmuiden; en bij die te Vlagt wedde, de cand. G iiorgesius Sikkema. Door het prov. kerkbestuur van Zuidholland is eervol ontslag uil de evangeliebediening verleend aan ds. Verburg, pred. le Nieuwpoort, en d8. Zwart, pred. te Boskoop, aan den laatste met aanspraak op rijks-pensioen. Door den kerkeraad der Waalsche gemeente te Groningen isler ver vulling der bestaande vacature, de volgende nominatie van predikanten ge vormd: de hh. Moquette, tc Jtitphaas; Stoop, te Nijmegen, en Mounicr, te Aiguillicrs (Frankrijk). Te Dordrecht zal op Dingsdag den 13deD dezer de algemeene jaarver gadering van de Ned Gustaaf-Adolf-verccniging met eene zamenkomst in de Groote kerk geopend worden. Uil Bloemendaal meldt men, dal een jagtopziener aldaar, die zich met hel delven van konijnen moet onledig gehouden hebben, onder een hoop duinzand bedolven, levenloos is gevonden. Uit het Nieuwe Diep meldt men aan het U. D., dat onder de nieuw aangekomen adelborsten zich een Pruissisch jongeling bevindt, ond 15 ja ren, de baron von Versendie zijn eigen uniform en kleeding zich heeft aangeschaft en hier te lande opgeleid wordt, om als adelborst lslc kl. in Pruissische dienst over tc gaannadat hij hier 3 a 4 jaren gestudeerd en zich geoefend heeft op hel instituut voor de marine. Te Zutphen is een persoon gevankelijk binnengebragtverdacht van diefstal in dc r. k. kerk te Mossel. De inbraken en diefstallen in de r. k. kerken in die streken honden steeds aan. Dezer dagen zijn weder de ker ken te Borcuio en aan den Rietmolen bestolen. In genoemde slad heeft een 8-jarig kind dat wegens snoepen eene be straffing zijner moeder had ontvangen, de ouderlijke woning verlaten en zich in een der buitengrachten geworpen, waaruit hel later als lijkje is opgehaald. In de legerplaats le Milligcn heeft eergisteren onder eenigc officieren der kamperende troepen de wedstrijd in liet schieten naar 3 verschillende prijzen, welke door Z. K. H. den prins van Oranje zijn uitgeloofdplaats gehad. De lsle prijs is behaald door den kapitein J. P. M. Gevelaar van het 74e reg. inf., dc 2de door den lslen luit. L. Schelms van hel 5de reg. inf. en de 3dc door den majoor li. A. Tobias van liet lsle reg. dragonders. Uit Zwolle meldt men het volgende: Sedert eenige dagen liep hier liet gerucht, dat de voormalige predikant van Rijn niet zoude bet listen in i de bekrachtiging der synode van het tegen hem door het prov. kerkbestuur van Overijssel uitgesproken ontzet uit zijn ambt en bediening. Thans kun nen wjj met bepaalde zekerheid melden, dat hij naar 's IIage geweest is en verzocht heeft herziening van de synodale bekrachtigingzoo mede dat de som, benoodigd tot het houden eener synodale vergadering omtrent zijne I zaak, door hem gestort is. Hierdoor houdt hij het beroepingswerk in deze gemeente legen. Aan de diaconie der herv. gemeente le l'ernaard (Friesland) is door I wijlen vrouwe L. L. van der Kooy, wed. A. P. Ploegsma, gelegaleerd eene som van ƒ3000. 's GRAVENHAGE, 3 September. Z. M. heeft vergunning verleend aan den lieer J. Verloop Cz., ingenieur der Ned. Rijnspoorwegmaatschappij le Utrecht, tot liet dragen der versier selen van de orde van S'. Slanislaus 3de kl.hem door den keizer aller Russen geschonken; en aan den heer S. N. Dentz jr.te Amsterdam, lot liet dragen der versierselen van ridder der orde van VVasa, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Tot burgemeester zijn benoemd: te Apeldoorn de lieer mr. P. M. Tu- lein Nolthenius; le Vrijhoeven de lieer C. A. G. van Everdingen. Door Z. 111. zijn de hieronder genoemde kvveekelingen der thans op geheven kon. akademie le Delft benoemd tot ambtenaren voor dc burgerlijke dienst in Ned. Indië, en wel: v-n de lste klasse: mr. L. P. Gips en nir. A. J. Zeeman; van de 2dc klasse: a. II. van Calcar, doctor in de letteren, C. J. van der Meer Mohr, cand. in de godgeleerdheid, en A. VV. P. Ver kerk l'istorius, voormalig kweekeling van de landhuishoudkundige school le Groningen; b. C. Muntendam, F. II. C. Mae Gillavry, G. van Gelder, E. A. van Vloten, C. H. I). Roudriot en Th. VV. Buys. Z. M. heeft goedgevonden le benoemenbij het 3dc reg. infanterie lot laten luit. den 2dcn luit. M. G. W. A. Schumann, van liet corps; bij hel 7de reg. inf. lot kapitein 3d(! kl. den lstcn luit.-adjndant N. Epskema, van het inslruclie-batailloiitot eersten officier van gezondheid Is1» kl. G. A. Batim, thans eersten officier van gezondheid 2dc kl. De ministers van binnenl. zaken en var. justitie zijn in de residentie teruggekeerd. Namens mevrouw J. F. baronnesse van Dedemwed. van den heer D. Pruimers, ais eischeresseis tegen den staal der Nederlanden, als gedaagde, voor den hoogen raad der Nederlanden eene nieuwe zaak aanhangig ge maakt. Naar men verneemt komt de zaak hierop neêr. Bij het grootboek der nat. werk. schuld slaat ingeschreven eene som van ƒ74000 nominaal, rentende 2j pCt.ten name der minderjarige dochter van de eischeresse, waarvan deze ais moeder en voogdesse, ingevolge de wet, ieder halfjaar gewoon was de renle door haar gemagtigde te Amsterdam le laten ontvan gen. Met 1°. Julij jl. weigerde de directie van het grootboek, krachtens eene resolutie van den minister van flnacniën de uilbetaling der toen ver schenen zes maanden rente. Hiertegen verzet zich nu de eischeresse, op grond dal de staat, als debiteur dier rente, de uitbetaling daarvan alleen in geval van arrest mag schorsen of weigeren. De procureurs van der Jagt eu Frainjois zullen den 9d<,n Sept. e. k. de conclusiën voordragen, terwijl hier omtrent later gepleit zal worden tusschen den advocaat mr. VV. Winlgens voor dc eischeresseen een der beide lands-advocaien voor den gedaagde. Voor liet prov. gereglshof in Zuid-Holland heeft gisteren de behande ling plaats gehad van de zaak van Sophia van Staveren, beschuldigd van kindermoord voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd. De beschuldigde is 26 jaar oud, geboren le Uithoorn, wonende te Aarlander- vecn. De voornaamste bijzonderheden uit de acle van beschuldiging zijn vroeger medegedeeld. Het O. M.waargenomen door den adv.-gen. van Maanen, heeft de beschuldiging volgehouden en gerequireerddat S. van Staveren zal worden schuldig verklaard aan hel iiaar ten laste gelegde feit en te dier zake veroordeeld tot eene tuchthuisstraf voor den lijd van 5 20 jaren. De verdediging van den beschuldigde werd door den heer mr. J. J. van Geuns voorgedragen. De uitspraak is bepaald op Vrijdag 9 September. Een der deskundigen in deze zaak uil Leyden was ter tereglzitting niet tegenwoordig (men verzekert door afwezigheid uil hel land). Het O. M. heeft daarop gerequireerd om hem wegens niet-verschijning tot eene boete van 60 le veroordeelen. Het hof heeft heden bedoelden deskundige, die ten gevolge van afwezig heid uit het land bij de behandeling der zaak niet is verschenenen daar van geen kennis heeft gegeven, veroordeeld lot eene geldboete van ƒ10. Men verzekert, dat het Hotel dc Bellevtie, gelegen aan den Bezuiden- houlschen weg, zou zijn aangekocht door den lieer van Veisen, kastelein in de Witte Sociëteit alhiervoor eene som van ƒ117.000. BUITENLANDSCHE BEPilGTEN. jg 2,i as BRUSSEL, 1 September. Bij de kamer van vertegenwoordigers is op nieuw ingediend liet be kende voorstel van den heer Gris, om liet aantal leden der kamer te ver meerderen en meer in overeenstemming te brengen met dc bevolking. In het kat hol ij k congres te Mechelen is dc bisschop van Orleans, de lieer Btipaiiloup, bij zijne intrede, door den voorzitter welkom geheelen als een van de welsprekendste en moedigste woordvoerders der kerkals de groote verdediger van elke goede zaak. De prelaat betuigde iu zijn antwoord m hartelijke liefde voor België, als een land hetwelk rustle op dc drie elders ji veelal geschokte zuilen, de wel, den koning en liet geloof. Hij zeide dat

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1