LËVDKCIE COURANT. 1864. ft WOENSDAG 31 AUGUSTUS. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Hlaandag komt uit Zaturdag avond. ft", De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel ]aars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N". 16 (blad 23 en 24) der Han delingen van den Gemeenteraad. BlftNENLANDSCIlK BEillÜTEIV LEYDEN 30 Augustus. Namens den raad van bestuur der rijksinstelling van onderwijs der S Indische taal-, land- en volkenkunde alhier, is door den hoogl. P. .1. Velh als secretaris, bekend gemaakt, dat hij lot de inschrijving voor de lessen zal zitting houden den 6den, 9d™ en 13d™ September e. k., in het gebouw der instelling in de Kloksteegdes namiddags ten half twee ure. Ook de directeur der polytechnische school tc Delft heeft bekend gemaakt dat hij lot de inschrijving voor dc lessen, ook voor die, welke tot het j voorbereidend onderwijs behoorenin hel gebouw der instelling aldaar zal zitting houden, van 5 tot 10 September e. k., dagelijks van 1—3 ure, en verder gedurende de maand September, eiken Dingsdag en Vrijdag van 11—1 ure. Uit de Veenen wordt ons gemeld: de peulen en doperwten hebben dit jaar goede rekening gegeven. De prijs was hoog en de opbrengst niet overvloedig, daar deze gewassen veel door koude hebben te lijden ge had. Hierop is gevolgd de teelt van komkommers en augurken, waarvjjj/hel gewas ondanks het hoogst wisselvallige weder middelmatig is geslaagd. Met de augurken, grootendeels ingelegd en naar het buitenland verzonden, is goede rekening gedaan. De snijboonen, veel door aanhoudend noordelijken wind te lijden gehad hebbende, staan ongunstig en leveren een gewas op dat weinig bevrediging geeft. De prijzen zijn hoog. Zondag nacht heeft hel in deze omstreken zoo sterk gevrorendat dc weilanden in den vroegen morgen met eene dunne ijskorst waren bedekt. Ook uit Breda meldt men, dat het in den nacht van Donderdag op Vrijdag in de omstreken dier stad zoo sterk gevroren heeftdat de aarde met een dunne ijskorst utci-Uckv vras. du nug op sommige [Jiaatsen ronuotn ac siau in bloei staande late boekweit is geheel afgevroren. In de omstreken van Deventer zijn, naar men meldt, des morgeiis door de'landlieden stukken ijs in de weilanden gevonden. Uit eene geregtelijke statistiek van Nederland over 1862, die vanwege het dep. van justitie het licht heeft gezien, blijkt o. a. dat in dat jaar door de prov. gereglshoven 9 en door het hoog militair geregtshof 2 doodvonnis sen zijn uitgesproken; geen dezer vonnissen werd ten uitvoer gelegd. Uit dc statistiek van de faillissementen blijkt, dat in 1862 door de gezamenlijke regtbanken werden uitgesproken 222 fallietverklaringenof 31 meer dan in 1861. Van de faillietverklaringen waren 214 bijzondere perso nen 7 vennootschappen onder eene firma en 1 naamlooze vennootschap. Van de in 1862 failliet verklaarden waren vroeger reeds gefailleerd geweest 13, allen bijzondere personen. Van al deze gefaillecrden werden er 14 in •bewaring gesteld. Ter zake van bankbreuk werden dit jaar 17 gefailleerden vervolgd, waarvan 13 vveggns bedriegelijke bankbreuk. 114 faillissementen werden door accoord ten einde: gebragt. lm den loop des jaars 1862 wer den 26 rehabilitatien verleend. Uit Haarlemmermeer wordt gemeld, dal men daar over het gewas van tarwe, haver en boonen zeer tevreden is; alles valt mede, na de verwach ting welke men er dezen zomer van had. Het vlasland is tegen het volgende jaar weder duur verhuurdvan 200 lot 300 per bunder. Dc bekende G. llornidge, ook genoemd Somerset Lee, veroordeeld tot vijf jaren tuchthuisstraf wegens moedwilligen doodslag, gepleegd op den heer G. van Dongen Franken, is in het huis van arrest te Arnhem, waar hij, op verzoek, zijne straf onderging, aan eene beroerte overleden. Uit de legerplaats bij Milligen meldt men, dat Donderdag 11. de parade, ter viering van den verjaardag van Z. K. H. prins Alexander, wegens het ongunstige weder niet heeft plaats gehad. Des avonds ten 6 ure werd er onverwachts alarm geslagen; alles snelde naar de tenten, en de troepen die in groot tenue warenstonden binnen 7 a 8 minuten in marschtenu op het front de bandière, en een 1 uur daarna marcheerden zij af tot het uit voeren van cenige manoeuvres, welke lot des avonds 8 ure duurden. Bij deze manoeuvres heeft de majoor Lcdel, comm. van hel 3dc bat. jagers, zijn been gebroken; het paard is door het een of ander toeval gestruikeld en met den majoor gevallen. Hij is naar hel dorp Garderen ter verzorging overgebragt. Vrijdag en Zaturdag hebben er weder groote manoeuvres in het vuur plaats gehad. Zondag morgen hadden de godsdienstoefeningen een half uur vroeger dan gewoonlijk plaats. Die der protestanten werd geleid door den heer dr. Hauwenhoff, pred. tc Rotterdam, die lol tekst zijner rede heeft gekozen Phil. IV: 13, die der r. katholijken door den heer Picek, pastoor te Putten. Ten lij ure rukten de troepen uit tot het houden eener groote parade. De troepen werden geïnspecteerd door Z. K. II. den prins van Oranje en daarna werd er met division met open kolonne eenmaal voor Z. K. H. gedefileerd. Na de parade werd de baan tot den wedren in orde gebragt. Tot commis sarissen van den wedren waren aangewezen de majoor der cavalleric jhr. des Tombe, de ridm. baron de Posson en de lste luit. van den generalen staf baron van Dedem. Ten 3 ure werd aan het einde der baan een kanonschot gelost, hetgeen hel begin van den wedren aankondigde. Er werd slechts tweemalen gereden. Bij den eersten rid behaalde het paard van Z. K. H. den prins van Oranje de overwinning, bij de tweede dat van den lslen luit. baron van Pallaudt. Bij den tweeden rid had Z. K. H., bijna aan het eind der baan zijnde, het ongeluk van het paard te vallen, gelukkig zonder cenig letsel te bekomen. Gedurende deze week zullen, uilgenomen Donderdag, alle dagen groote manoeuvres in het vuur plaats hebbenterwijl aanst. Donderdag door eenige officieren naar een prijs zal worden geschoten en aanst. Zondag 4 Sepcmbcr ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. den prins van Oranje een prachtig vuurwerk zal worden afgestoken. De godsdienstoefening der pro testanten zal op dien dag worden geleid door den heer dr. A. Rutgers van der LoefT, pred. te Leyden. Te Zwolle zijn dezer dagen eenige neringdoenden het offer hunner liglgeloovigheid geworden. Een zekere II., die als hulponderwijzer in onze overzeesche bezittingen is aangesteld, heeft, zooals het gerucht zegt, voor ƒ3 a ƒ4000 goederen gekocht, zonder daarvan iels te betalen en is in stilte vertrokken. Men heeft van deze handeling aan de justitie kennis ge geven en toen is men te weten gekomen, dat H., die opgegeven had zijne naastbestaanden vaarwel te gaan zeggenreeds sedert eenige dagen naar Java onder zeil is. Uit Zwolle meldt men, dat de aanvoer van appelen en peren ter markt plaats was. De prijzen zijn ongelooflijk laag, zoodat men de appelen bij de maat bijna niet wilde koopenmaar zulks bij manden vol voor eenige centen plaats had. Sedert eenige dagen is te Bergen op Zoom het gerucht verspreid; dat door het comité van verdediging een voorstel zonde gedaan zijnom de ves tingen Bergen op Zoom en Maastricht te slechten; men wil, dat het verblijf van den inspecteur der fortificatiën aldaar, alsmede van den kommandant der lslc militaire afdeeling, hiermede in verband zoude staan, De Staatscourant beval het volgende, verslag aangaande de verwach tingen omtrent den oogst in Zuidholland. De wintertarwe had veel van de langdurige vorst te lijden, zoodat vele stukken moesten worden omgeploegd en de enkele overgeblevene slechts een middelmatig gewas zullen opleveren. De zomertarwe staat daarentegen over het algemeen goed tc velde, en ware het niet dat in den laatslen tijd een vernielend insect de korrel in enkele streken had aangetast, zou zoo beschot als hoedanigheid niets te wenschen hebben overgelaten. Gelukkig echter dat dc aangebragte schade niet zoo aanzienlijk zal zijn als men in den beginne gevreesd had. De rogge geeft uitzigt op eenen voldoenden oogst. De wintergersthad mede veel van den strengen winter te lijden en moest veelal worden omgeploegd. De overge blevene belooft slechts een matig gewas. De zomergerst en vooral deMaarl- sche en chevalicrgerst slaan over het algemeen zwaar te velde, zoodat de verwachting omtrent dit gewas aliczins gunstig te noemen is. De haver zal zoowel in beschot als hoedanigheid niet voor het laatstgenoemd gewas be hoeven onder te doen. De meekrap had door de strenge vorst aanvankelijk veel geledendoch is door het drooge weder aanmerkelijk bijgekomenzoo dat men mag verwachten, dat de uitkomst minder ongunstig zal zijn dan men in het voorjaar vreesde. De twee- en driejarige meekrap belooft zelfs eene goede opbrengst. Hoewel het vlas wel niet zulk een ongekend voor- deeligen oogst geeft als het vorige jaar, mag men zich evenwel in een goed gewas verblijden. Het werd meest te velde tegen hooge prijzen verkocht, lil den Hoekschen Waard leden enkele stukken door hagelslag. Het wei nige winterkoolzaaddat door den winter is gekomen, zal slechts een mid delmatig beschot opleveren. Van het zomerkoolzaad kan men eene hetere uitkomst te gemoet zien. De in de Vijf Heerenlanden en in den Alblasser- waard geteelde hennip zal vermoedelijk nog hel reeds zeer gunstig gewas van 1863 in quantiteit en quaüteit overtreffen. De duiven- en paardenboouen alsmede de erwten beloven vrij algemeen een ruim beschot te zullen ople veren. Het onder Gocderccdc geteelde kanariezaad staal vrij voldoende en doet een tamelijk beschot te gemoet zien. Het lijnzaad zal in verhouding tot de slechte verwachtingdie men van dit gewas hadredelijk goede uitkomsten geven. De berigten omtrent de aardappelen luiden gunstig; wel vreest men dat zij klein van stuk zullen blijven, doch van ziekte wordt

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1