Naar men uit Maastricht meldt heeft de regering het athenaeum aldaar opgehevenonder dankbetuiging aan de leeraars zoowel als aan den raad van administratie, voor de door ieder in zijne betrekking bewezen diensten. 's GRAVEN HAGE 27 Augustus. M. heeft vergunning verleend aan den heer J. R. Kleynnotaris te Bataviatot het aannemen van de versierselen van ridder der orde van den H. Sylvester, hem door Paus Pius IX geschonken. 'L. M. heeft de ridderorde van den Nederl. Leeuw toegekend aan de heeren A. von Magnus, laatstelijk raad van legatie bij het Pruissisch ge zantschap alhier, en J. F. M. Ernst, majoor der genie in Deensche dienst. Door Z. M. zijn benoemd tot directeur van hel postkantoor: te Utrecht, de heer S. Gille Heringa, thans directeur van het postkantoor te Schiedam, te Maastricht, de lieer U. II. Sedce, thans directeur van het postkantoor te Almelo. Tot ontvanger der directe belastingen enz. te Ooltgensplaat is benoemd de heer J. Rosier, thans commies ter directie van 'srjjks belastingen te Arnhem. Z. M. heeft goedgevonden, op hunne aanvrage, op pensioen te stellen den majoor M. F. A. d'llamccourt, van het wapen der artillerie, thans op non-activiteit, en den kapitein A. W. Rodeman, onder toekenning van den rang van majoor. Z. K. II. de prins van Oranje is gisteren naar de legerplaats te Milli- gen vertrokken. Z. K. 11. de grootvorst-troonopvolger van Rusland heeft gisteren een luisterrijk afscheids diner gegeven, en lieden geeft de Russische gezant alhier een groot diplomatiek diener, waarbij Z. K. 11. de grootvorst zal tegen woordig zijn. Z. K. H. de grootvorst zal morgen vroegtijdig de badplaats Schevenin- gen per rijtuig verlaten, en zich naar Rotterdam begeven, ten einde van daar ten 12.25 ure de reis per spoortrein naar Kopenhagen voort te zetten. Z. K. H. de grootvorst heeft, zoo men verneemt, voor zijn vertrek van de badplaats Sclieveningenvele geschenken aangeboden en giften toe gekend zooals aan den heer burgemeester jhr. mr. Gevers Deynooteen praclitigcn ring met edelgesteenten, voorzien van HD. naamcijfer; aan 's ko- nings opperstalmeester, den baron Snouckaert van Schauburg, een gouden snuifdoos met juweelen omzet, eveneens met naamcijfer; den lieer Behr, commissaris van policie, een fraaijen gouden ring, ook met diamanten om zet en met het naamcijfer prijkende. Voorts heeft Z. K. H. vele geschen ken doen overhandigen aan het personeel, dat bij hem dienst heeft verrigt, zijnde ook de badmeester, de heer K. Schouten, met een sierlijken ring begiftigd. Daarenboven heeft Z. K. H. voor de algemeene armen der resi dentie 1500 en aan de policie een geschenk van 150 toegekend. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. BELGIË, BRUSSEL, 25 Augustus. Naar men verneemt heeft de commissie van drie deskundigen, benoemd om een aantal briefjes te onderzoekendie te Leuven in de stembus waren gevonden en die men meende dat geaulographieerd waren, beslist, dat die briefjes op de gewone wijze met inkt waren geschreven. De verkiezingen te Leuven zullen dus mede geldig verklaard worden. Bij de dezer dagen te Ostende gehouden wedrennen heeft een treurig ongeluk plaats gehad. De jockey van den baron du Mesnil, die het paard Sledmare bereed, viel van het paard en bleef met den regter voet in den i stijgbeugel hangen. Het paard liep snel en sleepte den ongelukkigen jockey met zich voort. Toen deze eindelijk los raakte, was hij een lijk. Een half uur vóór zijnen dood won de jongeling den grooien prijs des konings. De baron Dn Mesnil, aan wien die prys (2000 fr.) toekwam, heeft dien aan de moeder van den jockey, eene weduwe, geschonken. De koning gaf mede 500 fr.ook werd er eene collecte gedaan, die eene zeer aanzienlijke som opbragt, welke mede aan die moeder is toegezonden. Naar men verneemt heeft de speelbank te Spa in vele jaren zulke goede j zaken niet gemaakt als in dit jaar. Alleen in de maand Mei won zij 210,000 frs.en thans reeds moet het aanzienlijk overschot van het vorige jaar door meer dan een half millioen zijn overtroffen. Een Rus verloor in 48 uren 260,000 frs. ENGELAAD LONDEN, 25 Augustus. Op den westelijken spoorweg, nabij liet station Ponlypool, is Dings- dag namiddag een passagierstrcinin volle vaart van eene helling komende, tegen een steenkolentrcin aangeloopen, ten gevolge waarvan een honderdtal passagiers gewond, enkele waggons vernield en vele zwaar beschadigd wer den. De machinistde stoker en een paar andere personendie zich op de locomotief van den passagiers!rein bevonden, zijn er nog in tijdsafgesprongen. Hier te lande wordt eene maatschappij gevormd om den spoorweg van i Vera-Cruz naar Soledad in Mexico over te nemen en naar de hoofdstad alsmede naar Puebladoor te trekken. De kosten dezer onderneming wor den te zamen op 5,400,000 geraamd. De Mexicaansche regering biedt daarvoor een subsidie van 1,200,000 <6 aan, benevens andere begunstigingen. Berigten uit New-York van 12 Aug. melden, dat de zuidelijken liet fort Gaines bij Mobile hebben overgegeven en het fort Powell in de lucht doen springen; de vloot der zuidelijken aldaar is door de noordelijken deels in den grond geboord, deels bemagtigd; slechts aan een schip was hel ge lukt te ontkomen. FKANRRIJK. PARIJS, 25 Augustus. Volgens het Journ. d. Déb. is de toestand van Algcrië zoodanig, dat i zij al de zorg en liet beleid der regering vereischt. De rust, zegt dit blad, die er sedert eene maand scheen te heerschenblijkt nu enkel eene wa penschorsing geweest te zijn, gedurende welke de geheime zendelingen der KoeSn's of godsdienstige broederschappen voortgingen het zaad van oproer en verraad uit te strooijen. Thans, nu de oogst nagenoeg afgeloopen en gedeeltelijk in de silo's of ondergrondsche bergplaatsen verborgen is, barst de opstand weder uit. Het is als of eene verbijstering van geest een ge deelte der bevolking in het zuiden der provincie Algiers heeft bevangen. Zelfs onder die Arabieren, welke ons bij de jongste krijgsbedrijven trouw ter zijde hebben gestaan, zijn velen nu afgevallen. De opstand, hoewel van bedenkelijken aardgeeft evenwel geene reden tot onmatige bezorgd heidwant hij was door de ervarenste aanvoerders van ons Afrikaansclie leger zoo niet voorspeld, dan toch vooruit gezien. De veldtogt van het voorjaar zal welligl op nieuw moeten worden ondernomen. Daarna moet de huishouding der kolonie van den grond af herbouwd worden. Van hier schrijft men aan de lnd. Beige, dat vorst GorlchakolT, na zjjne terugkomst uit Kissingen te Petersburg, de Fransche regering allezini geruststellende verzekeringen heeft gegeven betreffende de bijeenkomst, dit de czaar met den keizer Oostenrijk en den koning van Pruissen heeft ge had; verzekeringen, die hij noodig achtte tegenover de onrustbarende ge- ruchlen, waartoe die bijeenkomsten aanleiding hebben gegeven. Prins Gort- chakoff moet daarbij verklaard hebben, dat Husland uitsluitend zijne zor gen wijdt aan de binnenlandsche aangelegenheden des rijks, en slechts dat voornemens is deze zijne houding vaarwel te zeggen wanneer zijne veilig, beid en regten bedreigd worden. In den algemeenen raad van het dep. Haute Vienne is door den mar kies de Lague'ronnie're, als voorzitter, eene redevoering over den brand vat I Limoges uitgesproken. Onmiddellijk daarna is by acclamatie besloten eent i som van 20,000 fr. voor de slagtoflers van die ramp aan te wijzen. Op een te St. Elienne door den departementalen raad gehouden feest maal heeft de heer de Persigny eenen toast ingesteld op Napoleon 111, den grondvester der vrijheid in Frankrijk." Ilij trad daarbjj in eene uit voerige toelichting van de keizerlijke constitutie, welke aan Frankrijk juist die mate van vrpeid geschonken had, waarvoor het naar den aard des volks vatbaar was. De koning van Spanje heeft voor zijn vertrek 25000 frs. ten behocvt der algemeene armen van Parijs geschonken. Het feest, dat te Versailles heeft plaats gehad ter eere van den ko ning van Spanje, heeft, naar men zegt, aan de civiele lijst des keizers 300,000 fr. gekost. Naar men verneemt heeft kardinaal Antonelli, betreffende de zaak van den jongen Cohen, onzen gezant wel willen toegeven, dat het voorge vallene te betreuren was, maar tevens te kennen gegeven, dat de II. Stoel, j zelfs niet op aandringen van Frankrijk, mogt afwijken van de bcstaandt pauselijke breves. Later moet de kardinaal echter tot andere inziglen zijl gekomen, want hij heeft een bedenktijd gevraagd van niet minder dat 40 dagen. Onlangs werd door de dagbladen medegedeeld, dat de keizer onderhall dclde met koningin Maria Christina over den aankoop van de haar toebe hoorende villa Albani te Rome. Men verneemt thans, dat de keizer vooi 800,000 fr. eigenaar van dit landgoed is geworden; een zeer laag cijfer waarin de koningin zeer zeker niet zou toegestemd hebben, indien zij niet, naar men beweert, om geld veriegen was. Gebrek aan fondsen moet dt ware reden van den verkoop geweest zijn, en men voegt er bij, dat dt moeder van Isabella II zeer veel geld heeft verschaft aan haren schoonzooi prins Czartorisky, sedert eene week weduwnaar, daar zij hoopte hem eem op den Poolschen koningskroon te zien zetelen; alsook dat bedoeld gel! gediend heeft tot het aankoopen van wapenen en ammunitie voor de Pool sclie opstandelingen. PU UI SS EN. BERLIJN 25 Augustus. Naar men uit Weenen meldt is er nog geen aanvang gemaakt met dt vredes-onderhandelingcneene vertraging, die tot allerlei geruchten aanlei ding geeft. De Oest. Zeit. laat zich omtrent hel bezoek', dat door den koning aai het hof van Weenen gebragl wordt, aldus uil: De komst des konings val Pruissen en van den heer von Bismarck zal er toe strekken, dal Pruissen ei Oostenrijk het eindelijkzoo wel over hunne houding bij de vredesonder handelingen als over hunne handeling bij den Duilscheu bondeens worden, Wij meenen ons niet te bedriegen als wij zeggen, dat de zwarigheden lei opzigle der houding van die beide groote mogendheden te Frankfort grooter zijn zullen dan die bij de vredesonderhandelingen met Denemarken. Deze laatste toch zijn in de hoofdtrekken reeds geëindigden alleen het financM punt levert menige knoop op, die wel moeijelijk te ontwarren is, maarnof- tans langs den weg der rekenkunde en der billijkheid ontward kan en rood worden. Maar anders is het met (Jen Duitschen Bond gesteld, waar zich van de meest verschillende zijden cischen en aanspraken willen doen gelden. Daar wordt derhalve de meest besliste vaste wilmaar tevens alle wijsheid en gematigdheid vereischt, om geen eindelooze verdeeldheden te doen ont staan die slechts nieuwe rampen voor alle Duiische mogendheden, en den triomf der vreemden kunnen na zich slepen. Naar men uit Kiel meldt is de door de bondsvergadering verlangde memorie, bevallende de gronden, waarop hertog Frtderik van Auguslenbiirg zijne aanspraak op de souvereiniteit var. de hertogdommen doet rusten, naar Frankfort opgezonden. Men verneemt, dat bij de eerstkomende herfst wapenschouwingen een zeer groot aantal vreemde officieren tegenwoordig zal zijn. Van de zpc van Italië komen de generaal Lamarmora, benevens vele officieren van min deren rang, met den last om een rapport aan hunne regering in te dienen, betreffende de bewapening, inrigting, uitrusting, enz. van ons leger. Prins Humbert, kroonprins van Italië, heeft, bij gelegenheid dat bij

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2