LEI'DSUIIE (01 KA 41. MAANDAG 29 AUGUSTUS. 1864' De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die tan Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke notntners zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BUSNENLANDSCIIE BERIGTfiN. LEIDEN, 27 Augustus. De faculteit van letterkunde cu wijsbegeerte alhier zal lol het admissie- examen vaceren op Vrijdag den 16den September e. k. Belanghebbenden moeten zich hiertoe voor den 8sten September doen inschrijven bij den heer G. H. Blankenpedel der hoogeschool. Z. K. II. de grootvorst-troonopvolger van Rusland, van zijn gevolg vergezeld, heeft gisteren op den middag deze stad bezocht en onderschei dene musea, alsmede de op het raadhuis aanwezige schilderijen ett oudheden bezigtigd. Bij de eergisteren op het raadhuis gehouden aanbesteding was de minste inschrijver voor hel afbreken van twee brughoofden en van een brugje op de Langegrachl, Jacob van Leeuwen, koopman en aannemer al hier, voor ƒ300; en voor het dempen van een grachtje op de genoemde plaats dezelfde, voor ƒ990. Hel baggeren in de grachten en singels der gemeente is gepacht door P. van Beek, grutter alhier, voor den lijd van 10 jaren; het eèrsle perceel voor 760 en het tweede perceel voor ƒ50 's jaars. Door den minister van binnen), zaken is bij beschikking van 21 Au gustus goedgekeurd het programma van de lessen te geven aan de rijks instelling van onderwijs in Indische taal-, land- en volkenkunde, alhier gevestigd, gedurende den cursus 1864/65. Voor het eerste studiejaar zijn de lessen geregeld als volgt: Javaansclte taal, wekelijks 4 uren; Maleische taal, wek. 4 uren; land- en volkenkunde, wek. 4 uren; geschiedenis van Nederl. Indië, wek. 4 uren; publiek regt, wek. 2 urenstelsel van bestuur, wek. 3 uren; godsdienstige wetten, volksinstellingen en gebruiken: a. Ja vaansclte wetten, wek. 1 uur; b. instellingen van den Islam. wek. 2 uren. Voor het tweede studiejaar: Javaansclte taal, wek. 4 uren; Maleische taal, wek. 4 uren; land- en volkenkunde, wek. 4 uren; publiek regt, wek. 2 uren; stelsel van bestuur, wek. 3 uren; godsdienstige wetten, volksinstel lingen en gebruiken: o. Kitab Toehpah, wek. 1 uur; b. instellingen van der. Islamwek. 2 uren. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 110 tot 120 personen. Te Rijnsburg is gisteren avond omstreeks 11 ure brand uitgebarsten in een bewoond gebouw. Aan de ijverige pogingen van de brandweer is hel te danken, dal die brand zich slechts lot één vertrek heeft bepaald, dat dan ook geheel is uitgebrand. De oorzaak van den brand is niet met zeker heid op te geven. De schade is door verzekering gedekt. Men meldt ons uit Katwjjk dat in het begin dezer week de geheele vloot uit zee was teruggekeerd, aanbrengende eene tamelijke hoeveelheid verschen visch. De wind was en bleef echter zeer ongunstig om weder in zee te steken. Aanstaanden Maandag gaan de eerste 6 bommen uil ter steurharingvisscherjjeen ander deel der vloot maakt zich gereed tol dat zelfde doelterwijl voorloopig nog de overige bommen voor de zeevisscherij bestemd blijven. Op last van het dep. van oorlog zullen de miliciens van de ligting dezes jaars, welke in de maand Mei II. zijn ingedeeld bij de vijf regimenten dragonders en het reg. veld- en rijd. artillerie en die na hunne inlijving tot nadere oproeping met onbepaald verlof huiswaarts zijn gezonden den lslen October a. s. bij die korpsen in werkelijke dienst worden gesteld, teneinde gekleed en geoefend te worden en gedurende een jaar in activiteit te blijven. Bij de Iterv. gemeente te Ede is lot predikant beroepen ds. Simons, pred. te Bleskensgraafen bij die te Hoornaar de candidaat L. C. ten Brug- genkate. Door het prov. kerkbestuur van Gelderland zijn lot de predikdienst toegelaten de bh. J. van Herwerden, J. F. F. van der Hamme, E. A. G. van Hoogenhnyze en A. H. Miihring, en door dat van Utrecht de hh. J. G. Knottnerus, D. Rijnders en II. C. van Lindonck. Door den bisschop van Haarlem zijn o. a. de volgende benoemingen gedaan. Te Goes, in plaats van den onlangs aldaar overleden pastoor, de heer J. A. Eversteyn, pastoor te Katwijk; tot pastoor te Katwijk de heer B. H. Brinkman, kapellaan aan de S'. Catharina kerk te Amsterdam; tot pastoor te Lutjebrock (decanaat Hoorn), in plaats van den onlangs overle dene, de heer J. G. H. Geerlings, pastoor te Zuid-Zijpelot pastoor te Zuid-Zijpe (decanaat Schagen) de heer J. H. Kappelhof, kapellaan aan de S'. Laurenlius-kerk te Rotterdamin wiens plaats is benoemd de heer II. W. J. van Hertum, kapellaan aan de kerk van O. L. V'r. Hemelvaart te Leyden. Voor het vervoer van vee wordt tegenwoordig bij toeneming van den spoorweg gebruik gemaakt. Men vindt de kosten daarvan ruimschoots terug in de besparing van lijd en hetgeen het vee daarbij minder lijdt dan bij het drijvenwal vooral bij het vette vee van veel belang is. Welke de toene ming is geweest in de laatste 10 jaren op de Hollandsche spoorweglijnleert het volgende overzigl. Vervoerd werden stuks vee: in 1854, 6638; in 1855, 10,550; in 1856, 10,670; in 1857, 15,075; in 1858, 21,448; in 1859, j 24,224; in 1860, 30,208; in 1861, 36,154, in 1862, 44,549; in 1863, 47,580. Eene geregelde opklimming alzoo, en in hel voorgaande jaar meer dan het zevenvoud van 10 jaar geleden. [W. v. Haarlemm.) Te Rotterdam heeft zich de zoogenaamde militaire oogontsteking ver toond en een ten aanzien van de bewaarscholen ingesteld onderzoek heeft geleerd, dat op twee derzelve die besmettelijke oogziekte heerschte, heb bende men op de eene 36 en op de andere 4 kinderen gevondenwier oogen er door aangetast waren. Burgemeester en wethouders hebben dien- tengenvolge aan alle schoolcommissiën en hoofdonderwijzers van bijzondere scholen aldaar verzocht de noodige maatregelen te nemen, ten einde de kinderen, die zich op de scholen mogten bevinden en aan gemelde ziekte lijdende zijn, onverwijld daaruit te verwijderen, ten einde daardoor zooveel mogelijk de verdere verspreiding der gemelde besmettelijke en zeer moeije- lijk te genezen ziekte voor te komen, en de aandacht gevestigd op het noodzakelijke om zooveel mogelijk eene meer voldoende luchtverversching te doen geschieden dan in vele schoollocalen plaats heeft, en de kinderen op grooter afstand dan gewoonlijk van elkander te plaatsen. Men schrijft uit Amsterdam aan de K. C.dat de commissie van de herv. gemeente aldaar ter behartiging van de godsdienstige belangen der buitenwijken een legaat heeft ontvangen van ƒ7000, haar vermaakt door wijlen jhr. G. C. Mollerus. Uil de legerplaats bij Milligen meldt men van den 24slcn: Gisteren werden de manoeuvres van uur tot uur uitgesteld en eindelijk geheel afge- kommandeerd wegens den aanhoudenden regen. De regen is in den nacht j-aii d«n 22""" op don 23»"™ begonnen en in den afgeloopen nacht stak daarenboven zulk een sterke wind op, dat de legerplaats in eene zee scheen herschapen te zijn; onderscheidene tenten zijn bezweken, en omtrent mid dernacht hoorde men van alle kanten niets anders dan hel inslaan der pen nen, waarmede de tenten bevestigd zijn, om die staande te houden. Tot heden bijjven regen en wind nog aanhouden. Het bevel is uitgevaar digd om de troepen van versch en droog stroo te voorzien, doch wanneer de regen aanhoudt kan dit niet geschieden. Tot heden waren er zeer wei nig zieken, doch wanneer niet spoedig verandering in het weder komt is het te vreezendat dit getal groot zal worden. Door den bevelhebber, den generaal-majoor llappé, is den 21slcn de vol gende buitengewone dagorder uitgevaardigd: Z. M. de koning heeft mij, na afloop van de revue op heden, de even vereerende als aangename op- dragt verstrekt, om aan de opper-, hoofd- en verdere officieren, alsmede aan de troepen, in de legerplaats vereenigd, zijne tevredenheid te doen kennen over de houding, het voorkomen, het de'fileren der troepen, zoo mede over de inrigting en orde van de legerplaats. Te Drulen hebben eergisteren eenige kinderen in de r. k. kerk aldaar een dief betrapt. Een van hen ging dit aan den pastoor zeggen, die da delijk een jongen naar den rijksveldwachter zond. Toen deze kwam, ont moette hij den dief buiten de kerk en nam hem weder naar de kerk mede, alwaar hij verklaarde dal hij de oflerblokken beroofd had. Sporen van braak kon men niet bespeuren, maar wel eenige strepen van lijm. Bij on derzoek is gebleken, dat de dief omstreeks vier gulden aan centen enz. bij zich had geborgen, benevens een paar riemen en een baleinen stokje, met lijm bestreken dat waarschijnlijk gebezigd werd om er de gelden mede uit de blokken te halen. Ook werd bij hem gevonden een boekje, waarin de namen opgcteckend waren van de plaatsen, waar hij de kerken geregeld bezocht. De schuldige is een Weslphaler van geboorte. De arrondissements-regibank te Zwolle heeft uitspraak gedaan in de zaak van den heer J. G. van Rijn, en dezen schuldig verklaard aan po ging lot omkooping van den gevangenbewaarder Lengton. Zij heeft den beklaagde, overeenkomstig het requisitoir van het openbaar ministerie, ver oordeeld tot eene cellulaire gevangenzetting voor den tijd van 45 dagen en lot betaling eener boete van ƒ50 en de proceskosten. Uit Waalwjjk berigt men nog aan de Arnh. C.dat, nadat de vroe ger vermelde ruim 60-jarige deurwaarder der directe belastingen van daar gevankelijk naar 's Hertogenbosch was overgebragt, er in zijne woning eene huiszoeking is ingesteldwaarbij o. a. een aantal belastingbillelten zijn ge vonden van verschillende personen, die, alhoewel er onder zijn van slechts centen, een totaal cijfer beloopen van ruim ƒ200, alsmede eenige acten van patenten, die hij de belanghebbenden zonder betaling van 10 cent zoude hebben geweigerd uit te reiken, alle welke papieren als stukken van over tuiging zijn opgezonden naar de regtbank te 's Hertogenbosch. Tevens loopt hel gerucht, dal hij vroeger te Amsterdam en Dordrecht voor hetzelfde feit, misbruik van vertrouwenis verdacht gehouden.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1