Uit Waalwijk meldt men aan de Arnh. C.In de laatste dagen legde de deurwaarder der directe belastingen alhier eenen onverdroten ijver aan den dag om de belastingschuldigen lot betaling te waarschuwen. Verschil lende personen verzochten hem op die aanmaningen om voor hen wel het verschuldigde bij den heer ontvanger te willen betalen, waartoe zij hem dan het geld en de billetcn overhandigden. De deurwaarder was altijd even be reidvaardig om aan die verzoeken te voldoendoch hij vergat even dikwijls om de quitantiën terug te brengen. Dit laatste gaf aanleiding tot kwade vermoedens en had ton gevolgedal hij tol een verhoor voor den kantonreg- ler werd geroepen, om zich op die praktijk te verantwoorden. Wat daar is voorgevallen is onbekend, doch van algemecnc bekendheid is het, dat hij den 23s,e" dezer gevankelijk naar 's Hertogenbosch is overgebragt. Te Antwerpen had dezer dagen een treurig ongeluk plaats. Eenc Hol- landsche dame van ongeveer 18 jarenaan boord der stoomboot Telegraaf willende gaan, miste den gang en viel in de Schelde. Alle pogingen, die men aanwendde om haar te reddenwaren vruchteloos. 's GRAVENHAGE 25 Augustus. Z. M. heeft benoemd lot ridder der orde van den Ned. Leeuw den heer dr. S. Sarphali, te Amsterdam, en tot ridder der 4de kl. van de Mili taire Willemsorde den gegageerden en hier te lande teruggekeerden fuselier van het leger in Ned. lndië J. B. Bondaerl, die in 1863 heeft deelgenomen aan de krijgsverrigtingen in de Zuid- en Ooster-afdeeling van Borneo. Door Z. M. is als blijk van goedkeuring en tevredenheid verleend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, en een loffelijk getuigschrift aan B. Kooper, jager bij het reg. grenadiers en jagers, we gens het met levensgevaar redden van eenen jager in de zweminrigling te 's Gravcnhage, op 24 J ui ij II. Tot adjunct-commies bij het departement van financiën is benoemd de heer J. D. P. Verhorst, te Breda. Tot burgemeester der gemeente Zevenhuizen is benoemd de lieer J. B. Nederveenonder toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Bruinisse. Door Z. M. zijn benoemdtol inspecteur der registratie 2de kl. de heer S. Rartstra, thans inspecteur van de 3de kl.; tol inspecteur 3de kl. de heer O. M. J. Moorrees, thans ontvanger der registratie te Enkhuizen; en tot ontvanger der registratie te Medemblik de heer 11. L. de Grave, thans in die betrekking te Noordwijk. Tot hoogleeraar in burgerlijke bouwkunde aan de Polytechnische school te Delft is benoemd de heer E. Gugel, architect te Munchen. 1— De schoul-bij-nacht G. Fabius is met 15 Sept. aanst. eervol ontheven van de betrekking van directeur en kommandant der marine te Amsterdam, en die betrekking opgedragen aan den schout-bij nacht J. J. van der Moore, thans non-actief. Gisteren avond is Z. M. de koning van het Loo in de residentie te ruggekeerd. lieden wordt in de residentie de 13e verjaardag van Z. K. II. prins Alexander op de gewone wijze gevierd. Uithoofde van liet ongunstige weder is er geen groote parade gehouden. Z. K. II. de grootvorst-troonopvolger van Rusland zal den 28en ver trekken. Hij zal zich, voor dat hij naar St. Petersburg terugkeertnog eerst naar Kopenhagen en Berlijn begeven. BUITENLANDSUUE BKR1GTEN. BELGIK. BRUSSEL, 23 Augustus. De wetgevende kamers zijn gisteren zamengekomen. De senaat heeft zijnen voorzitter, ondervoorzitters, enz., nagenoeg eenstemmig herkozen, en zich daarop tot nadere bijeenroeping gescheidendaar hij niets op zijne orde van den dag had. De kamer van vertegenwoordigers is onder voor zitting van haar oudste lid tot hel onderzoeken der geloofsbrieven overge gaan en heeft reeds een groot aantal verkiezingen geldig bevonden. Het aantal verkiezingen, waartegen bedenkingen zijn ingediend, is vier. EXGCLA t D. LONDEN, 23 Augustus. Lord Palmerston heeft op een te Tiverton gehouden gastmaal eenige punten van buitenlandschc staatkunde aangeroerd. Hij beklaagde het lot van Polen; zeide, dat eeue bemiddeling in Noord-Amerika de beide partijen legen Engeland in het harnas gejaagd zou hebbenmaar dat zich verschijn selen opdeden, die de hoop op eenc spoedige schikking schenen te wettigen; toonde aandat het nutteloos geweest zou zijn eene vloot naar de Oostzee te zenden, en onmogelijk aan Duitschland den oorlog te land aan te doen; hij eindigde met de verklaring, dat Engelands staatkunde alleen verdediging maar geenc aanranding op het oog had, en dat Engeland ter zee en te land sterk genoeg was om eiken aanval te tarten. Van regeringswege is eene verordening uitgevaardigd, bepalende, dal geen oorlogschip, behoorende aan eene van de in Noord-Amerika oorlogvoe rende partijenin eene Engelsche haven zal mogen worden gebragl om er onttakeld of verkocht te worden. Zondag 11. heeft alhier een zwaar onweder gewoed; verscheidene hui zen en vaartuigen zijn door den bliksem getroffen. Te Jersey hebben ook ongeregeldheden plaats gehad, ten gevolge van eenige voorlezingen, die door den lieer Owens, van Londen, werden ge houden en die ten doel hadden om de kerkelijke leerbegrippen der katho lieken te bestrijden. Bij die gelegenheid werd het leven van den spreker meer dan eens ernstig bedreigd. De policie heeft echter eene krachtige houding aangenomen, zoodat de rust hersteld is. Te Belfast blijft het thans rustig, hetgeen alleen is toe te schrijven aan de indrukwekkende krijgsmagt, die zich aldaar in de straten vertoont. Woensdag avond is in de landstreek nabg Farnham op 12 jkaiiig te gelijkbrand uitgebrokendie wegens de droogte der heide en de aan- t wezigheid van een bosch sparreboomen zich in korten lijd over den ge- d heelen omtrek uilbreidde. Uit Aldershot werd ten spoedigste het 75s'« en g hel 83sl« reg. troepen met een detachement manschappen der genie afgezon- r den, om door snelle uitgraving en andere hulpmiddelen den verderen voort- r gang van het vuur te stuiten. Ofschoon er nagenoeg windstilte was en er g ook van andere kanten hulp kwam opdagen, ging dit evenwel niet zoo ge. 1 makkelijk, en na veel inspanning en aanhoudend werken gelukte het eerst 1 des Zaturdags liet vuur in zoover meester te worden, dat het zich niet e verder kon uitbreiden. In dien lijd was de gchcele bloeijende landstreek, r over eene lengte van ruim 7 en een breedte van ruim 3 mijtenin eene d woestijn veranderd. In plaats van hutten en boerenwoningen, omgeven s door geboomte en met de bebouwde akkers aan elkanders grond grenzende, ziet men nu niets anders dan puinhoopente midden eencr zwarte verkoolde massa van hout en veldvruchten. Waarschijnlijk is dit ongeval aan niets anders dan aan kwaadwilligheid toe te schrjjven, niet alleen omdat de e brand op 12 plaatsen te gelijk uitbrak, maar ook omdat voor dit jaar aan de zigeuners en bezemmakers het regt was ontzegd om, gelijk vroeger, al- daar iii de omstreken heide in te zamelen en hun vee te doen weiden, over e welk verbod zij reeds vroeger hadden gedreigd wraak te zullen nemen. r' Volgens beriglen uil Eombay heeft den 2dcn Junij een groote veldslag plaats gehad in Afghanistantusschcr. het leger van den emir van Kabul en 1 dal van zijn broeder Assul-Khan, die tegen hem opgestaan is. Deze laatste is met een verlies van 2000 man aan dooden en 4000 man aan gevangenen teruggeslagen. lil de Montreal Herald wordt berigt gegeven van het afbranden eener J gevangenis, dat met zeer noodlottige omstandigheden gepaard ging. Dc 1 cipier, van den brand verwittigd zijnde, begaf zich dadelijk naar den sheriff, die op korten afstand van daar woonde, om hulp in te roepen, Eer hij daartoe de deur uitging, gaf hij aan zijne vrouw de sleutels en zeide haar zoowel als den knechtdal zij inmiddels naar boven moesten gaan, om te zien of de gevangenen aldaar ook gevaar liepen, in welk geval zij die menschen maar vooreerst in veiligheid moesten brengen. Het was echter, wegens den zwaren rook, de vrouw niet mogelijk den trap op te klimmen en in hare verbijstering snelde zij naar hare kamer om hare kinderen te redden, zonder verder aan de gevangenen te deuken. Aan het toegesnelde volk gelukte het echter, na groote inspanning, door de ramen der tweede verdieping te dringen en de deuren der cellen open te slaan, zoodat de gevangenen zich nog konden redden. Op de derde ver dieping echter zaten nog 3 vrouwen gevangenen hoewel men liet angst- geschrei dezer ongelukkigen hoorde, was er geen middel om haar te redden. Zij zijn in de vlammen omgekomen. Het was eene moeder met twee doch ters, die onder beschuldiging van kindermoord in verzekerde bewaring wa ren genomen. In dagbladen en brieven uit het noorden en het zuiden van de Ver- eenigdc Stalen wordt veel gesproken over het denkbeeld eener federative verbindtenis tusschen de Unie en de zuidelijke statenwaaronder beide onafhankelijk van elkander zouden zijn, doch ée'ncn slaat zouden uitmaken ten overstaan van het buitenland. Dit denkbeeld vond hier bijval, elders afkeuring, maar is een onderwerp van algcmecne overweging en bespreking geworden; ook in de zuidelijke staten werd het onder dc bevolking niet bepaald verwerpelijk geacht, ofschoon de bewindslieden en dc invloedrijkste mannen er veel bedenkelijks in elke verbindtenis niet liet noorden zagen. De generaal Buell, een geacht officier van de landmagt der Unie, heeft dezer dagen zijn ontslag uit de krijgsdienst genomen, en de redenen van dien slap openlijk aldus opgegeven: Ik ben tot de overtuiging gekomen, dat de staatkunde der regering en de middelen, waarmede zij oorlog voert, aan de natie tot schande strekken en de beschaving schandvlekken. Ik geloof, dat die middelen niet alleen ongeschikt zijn om liet herstel der Unie te bewerken, maar haar herstel onmogelijk zouden maken. Ik heb gezien, dat de staatkunde van het bewind strekte tol omverwerping van instellin gen, die den lande welvaart en bloei zonder weerga hadden gegeven; en tot zulk een werk mogt ik niet dc hand leenen. Fit AIV K RIJ H,. PARIJS, 23 Augustus. Bij dc opening van den algemcencn raad in hel dep. Puy-de-Döme heeft dc minister Roulicr liet uilzigt geopend op eenc nieuwe wet op de departe mentale raden. Deze zou een zeer vrijzinnigen geest ademen en aan dc algemeene raden eene uitgebreider magt toekennen over dc aangelegenheden van ieder departement, terwijl de banden van ondergeschiktheid jegens den staat zouden worden beperkt alleen tot die vraagstukken, waarbij de alge meene belangen, de eenheid van het grondgebied of de staatkundige souve- rciniteitsregten zijn betrokken. Eene door minister Rouland uitgesprokene redevoering te Rouaan was in gelijken geest vervat. Van regeringswege is last gegeven om nog 6 regimenten naar Algerië te doen vertrekken. Men verneemtdat de regering zich de zaak van den jeugdigen Cohcn te Rome levendig heeft aangetrokken, en alle moeite doet om te bewerken, dat die knaap uit hel gesticht voor bekeerlingen ontslagen en aan zijne ouders teruggegeven worde, liet Journ. des Déb. zegt, dal de Fransclic gezant te Rome nadere inslrucliën voor die zaak heeft ontvangen, die eer bied voor den II. Stoel, maar levens zeer groote vastberadenheid, zoo al niet strengheid, doen blijken. Onder het beschermheerschap des keizers zal een loevluglsoord in liet leven worden geroepen voor kunstenaars en letterkundigen, die door ouder dom of ligchaamsgebreken niet meer in staal zijn in hun onderhoud te voorzien. Een uit Trebizonde ontvangen brief meldt, dal er gemiddeld iederen dag 350 personen onder de daar verzamelde uitgewekenen van Circassië van

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2