Per Telegraaf. Nabij Marseille heeft een vreesselijk voorval plaats gehad. Een zeven tien a achttienjarig meisje was op het stadhuis co in de kerk getrouwd, waarna men zich naar een tuin buiten de stad begaf, om de bruiloft te vieren. Naauwelijks aldaar aangekomen had de jonge vrouw hel ongeluk op een lucifer te trappen, welke men uit nalatigheid had laten liggen; de lucifer ontvlamde en deelde het vuur aan het mousselinen kleed der onge lukkige mede, die als in een oogwenk door de vlammen was omringd en in weerwil van dadelijk toegebragte hulp er hel leven bjj verloor. Berigten uit Smyrna, van den 10dcn dezer, melden, dat die stad het looneel is geweest van ecnige wanordelijkheden, die echter geene erge ge volgen hebben gehad. Een uit Medina komend derwisch of Mobammedaansch bedelmonnik verkondigde, dat het einde der wereld op handen was; deze profetie heeft bij de bevolking van Smyrna en van de omstreek diepen in druk gemaakt, en onder de Mohammedanen eenigen tot woede gebragt, terwijl zij bjj anderen de hebzucht aanvuurde. Gelijktijdig liep eene onlangs gelande bende Caudiolen door de stad, dreigende haar in brand te zullen steken om haar gezamenlijk met de Mohammedaansche bevolking uit te plun deren. De daardoor veroorzaakte ontsteltenis is weldra bedaard door de krachtige houding der overheid, die, op aanraden van den Franschen consul- generaal, de bende Candioten in hechtenis heeft doen nemen. rHUlSSElll. BERLIJN 21 Augustus. De koning bevindt zich thans te Weenen en houdt verblijf op het kasteel Schönbrunn. Dat zijne reis naar Weenen een staalkundig doel heeft, leidt men daaruit af, dat hij vergezeld wordt door zijnen minister van bui- tenl. zaken. Men ondersteltdat hel niet slechts geldt de overeenstemming tusschen Oostenrijk en Pruissen over de voorwaarden van den vrede met Denemarken, maar ook de onderhandelingen, welke de kabinetten van Weenen en Berlijn moeten aangaan met den bondsdag lot regeling van het lat der hertogdommen. Tevens is bet waarschijnlijk, dat men deze gele genheid niet ongebruikt zal laten voorbijgaan, om te trachten de moeijelijk- licden op te lossen, die reeds zoo langen tijd tusschen beide staten be slaan, ten opzigle van de verhouding van Oostenrijk tot het Tolverbond. De bezetting van Holstein door Pruissische en Oostenrijksche troepen schijnt vastgesteld te zijn. Generaal Gablentz, die te Altona is aangeko men', maakt reeds toebereidselen tot die bezetting. In Holstein is eene volksvergadering te Neumunsler uitgeschreven, om te gen de prelaten en de ridderschap te protesteren, die zich voor eene tusschen- regcring verklaard hebben. De llolsteiners zijn zeer tegen een zoodanig bewind, omdat zij gevaar Ioopcn om, wanneer het tol stand komt, hunne staatkundige zelfstandigheid Ie verliezen. Een door den oorlog verkregen onvoorwaardelijk regl van beschikking over de hertogdommen, zegt de Nordd. Zeit., bezitten de Duitsehe groote mogendheden in geenen deelc, zulks zou strijdig wezen met onze reglcn, ter bescherming van welke men gezegd heeft het zwaard te trekken. Sleeswijk-Holstein is geen veroverd land et: kan nooit als zoodanig behandeld worden. Wij behooren niet tot degenen die de instelling valt een voorloopig bestuur, in afwachting van de eind-regeling der zaken, voor een ongeluk houden; maar aan den eenen kant zijn wij van meening dat zulk een bestuur niet zonder locslemming van den boud, die llolsteiu feitelijk en regtens in bezit heeft, kan ingesteld worden aan den anderen kant willen wij nietdat zulk een bestuur tot ondermijning der bezworen grondslagen van ons toekomstig staatsleven si rekke. Mogt de Pruissische regering zich in de daad van de ridderschap willen bedienen om inmiddels de staalsgroudwct op te heffen, dan zouden wij Sleeswijk-llolsteiners alle reden en, zoo wij hopen, ook den ernstigen wil hebben om zulke plannen met eendragtigen tegenstand te bejegenen. I)c diplomatieke stukken, door de Deensche regering bij den rijksraad ingediend, zijn thans in hun geheel bekend en leveren eene zeer belangrijke bijdrage tot de geschiedenis der Duilsch-Deensche geschillen. Uil een dier stukkeneene depêche van den Deenschen gezant te Londen aan den mi nister van bnitenl zaken, van 6 Julij, blijkt op nieuw, dat de Fransche regering zich wel met Engeland heeft willen verbinden voor eenen eventtië- len grooten oorlog, mits liet tevens (zekere) waarborgen bekwam. Dat voorstel nn werd door Engeland afgewezen, onder voorgeven dat het zich de handen niet wilde Linden. De schadevergoedingwelke ten gevolge van de blokkade door de Oostzechavcns wordt gevorderd, bedraagt voor Danlzig 570,000, voor Stet tin circa 250,000 thl. Sedert eenigen tijd hoort men schier allcrwegc in de -garnizoensplaat sen, dat deze of gene der officieren zich veroorlooft burgers om nietige oorzaken te mishandelen. Iets dergelijks geschiedde dezer dagen te Treplow, alwaar een officier, in een hotel verblijf houdende, een der bedienden en den logementhouder met zijne sabel heeft geslagen en vrij ernstige wonden toegebragt, omdat hij des ochtends, zoo h(j meende, niet op het door hem bepaalde uur was gewekt. Uil Carrara meldt men het volgende ongeluk, dat in eene marmer groef aldaar heeft plaats gehad. Door eene onbekende oorzaak stortte een verbazend groot rolsbrok van het hoogste gedeelte van den mond naar be neden juist ter plaatse waar een aantal personen werkzaam waren. Elf werklieden vonden daarbij den dood, zij werden letterlijk verpletterd, zoo dat slechts enkele dcelen hunner ligchamenmaar volkomen onherkenbaar, zijn teruggevonden. Buitendien zijn omstreeks 20 anderen meer of minder ernstig gekwetst. -— Prins Oscar van Zweden is met zijne gemalin te Kopenhagen aange komenom het Deensche hof ie bezoeken. Ook de prins van Wallis en zijne gemalin worden er verwacht. De keizer van Rusland heeft eene vermindering van het leger vastge steld en met onbepaald verlof onmiddellijk naar huis gezonden alle militai ren bij de garde, artillerie enz., wier diensttijd den ls,pn January e. k. verstreken is. LUBECK, 22 Augustus. De kroonprins Humbert van Italië is alhier met den namiddagtrein aangekomen en vertrok een uur later met de postboot Ellida naar Kopenhagen. PAKIJS, 23 Augustus. Een telegram uil Alexandrië van gisteren meldt dat de Amerikaansche quaestie met de regering van Egypte geregeld is en de consul der Vercenigde Stalen zijne betrekkingen met die regering heeft hervat. WEENEN, 22 Augustus. Graaf Bismarck had lieden een langdurig on derhoud met graaf Rechberg. liet bcrigt in vreemde bladendat een door graaf Bismarck oulwor|ien plan lot bondshervorming hier in behande ling zal genomen wordenwordt in goed onderrigle kringen als onge grond aangemerkt. WARSCHAU, 23 Augustus. Krachtens beschikking van den keizer wordt Augustowo den 27slen dezer maand weder onder het gezag van den stadhou der van Polen geplaatst. Generaal Zabalocki zal daar het bevel voeren. De Vereeniging voor de Flora van Nederland en zijne overseesche be zittingen, hield den 22sleD Julij 11. hare 19de vergadering, te Zeysl-Drieber- gen, onder leiding van den heer Kraepelien, als honorair-voorziltcr. Zoowel uit de verslagen van den president en van den conservator herbariials uit de wetenschappelijke bijdragen der overige leden, bleek, dat in het afge- ioopen vereenigingsjaar weder menige nieuwe aanwinst voor de kennis onzer flora was verkregen. Zoo was door den lieer Bondamin de omstreken van Harderwijk, in groote menigte op aardappelakkers aangetroffen de Galinsoga parviflora, eene plant uit Peru en Chili afkomstig, die in Duitschland reeds sedert jaren verwilderd voorkomt en waarschijnlijk van daar met aardappelpootcrs is overgebragt. Door den beer Suringar werden exemplaren vertoond van Geranium pyrenaicum L.op eene excursie met de studenten nabij Leiden gevonden, de kenmerken der soort besproken en een overzigt gegeven van de verspreiding dezer plant in Europa, waaruit blijkt dat zich haar voorkomen in ons vaderland daaraan gcreedelijk aansluit I)r. van der Sande Lacoste deelde de uitkomsten mede van zijne jongste onderzoekingen over de inlandsche Sphagna, waardoor nu alle soorten vari dit geslicht, die men, wegens hare overige gcographischc verspreiding, in ons vaderland kon verwachtenook werkelijk zijn aangetroffen. Exemplaren van Sphagnum motte Sulliv.bij Vlagtwedde en Groot-ZondertS. teres Aengstr.van Wan- neperveen, S.rubellum Wils., uit het Landerveen bij Zellingen en de Peel bij Oploo verzameld, lichtten deze voordrag! toe. Dezelfde vertoonde nog andere JUuscivoor het eerst of op nieuwe groeiplaatsen in ons vaderland ontdekt /Unium subglobosumTongersche veen Campylopus fragilis Wollinghuizen Didymodum lurid usop muren langs de rivier bij Dordten Rotterdam Anomodon attenualus aan wilgenZwijndrecht) en bragl ein delijk ter tafel eene tot mi loc onbekende bybride, Cirsium palustri-angli- cum, voor weinige dagentegelijk met de beide stamplanten Ie Vinkeveen gevonden. De beer van Rijn van Alkemade lichtte de geschiedenis van het moederkoorn toe door voorwerpen van den volkomen fungusdie zichna uitzaaijinguil hel moederkoorn van de rogge en van Phragmites commu nis hadden ontwikkeld. De beer Kraepelien gaf eene collectie planten te bezigtigen, door den lieer Dreutel in Labrador bijeengebragtterwijl, staande de vergadering, nog eenigc belangrijke inlandsche planten van den lieer Abelevcn voor het herbarium werden ontvangen. Volgens mededeeling van den secretaris bedroeg het aantal leden in het afgeloopen jaar 33; als nieuw lid had zich aangesloten de lieer S. L. M. Poptacontroleur van den waarborg voor goud- en zilverwerken te Breda, zoodat de Vereeniging tbans 34 gewone en 7 honoraire leden telt. Uit tic corresponderende leden had de Vereeniging het verlies te betreuren van dr. F. Jiingliuhnhaar in het afgeloopen jaar door den dood ontvallen. De secretaris verontschuldigde zich over de vertraging die de uitgave der verslagen had ondergaan; voorts bleef de regeling dezer uitgave, overeen komstig het besluit der vorige vergaderingaan het bestuur opgedragen. De commissie van redactie voor het laatste stuk van den Prodromes gaf haar wensch te kennen om alsnog met den bewerker over eenigc punten in over leg te treden; zij werd daartoe gemagligd en tiitgcr.oodigdhaar rapport in te dienen bij het bestuur, lu plaats van den aftredenden voorzitter, mr. Btiscdie verzocht had niet weder voor deze betrekking in aanmerking te komen, werd benoemd prof. Cop, te Deventer. Voor de volgende vergadering, die te Leiden zal plaats hebben, werd lot honorair-voorziiler gekozen de heer Knuttel. Na afloop der vergadering had de gewone maaltijd plaats, terwijl voor de volgende dagen zich eenige leden vcrcenigden tot eene botanische excursie in de omstreken van Epe. van RIJN van ALKEMADE, fung. Secret. f Later is geblekendat deze plant reeds vroegerdoor dr. v. d. Sande Laeosleop eene andere groeiplaats in den omtrek van Leidenonder Hazerswonde is verzameldmaar toen gehouden is voor eene grootbloemige variëteit van Gpitsillumwaarmede zij in vele kenmerken overeenstemt. Eene andereminder welkome aanwinst voor de Leidsehe Flora is de Elodea canadensishet verderfelijk waleronWuiddat, het eerst uit Amerika naar Engeland overgebragt, zich in ons vaderland van Utrecht uit verspreid heeft, en nu ook reeds, langs den Bijn, tot in de onmiddellijke nabijheid van Leiden is aangekomen, v d. S. Lac. Sur. §TADi-BERIGTEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDonderdag den 25stcn Augustus 18G4, 's namiddags ten twee ure. Onderwerpen 1". Voordragt betreffende het toezigl op de instellingen van hooier en mid delbaar onderwijs. 2". Reglement voor de gemeente-instellingen van middelbaar en liooger onderwijs. 3°. Voordragt tot opheffing der vereeniging van de tnrfdragers en tnrflonslers. 4°. Adres van Gebts. Steenhaucr, tot hel maken van keldergalen in de Mandenmakerssteeg, voor het perceel Wijk IV. N°. 111. 5°. Adres van I'. van den Berg, tot het leggen van eene hardsteencn sloep, met een paal, Rapenburg Wijk 1. N°. 415. C°. Adres van II. Kompier te Hazerswonde, lot hel liggen van een duiker door het Ulrcchlsche jaagpad.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 3