LEMSCIIE COURANT. 1804. N". WOENSDAG 24 AUGUSTUS. tenfcen, 1 werken >che Com De Courant wordt Maandag, Woensdag en rn? Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt 52j uit Zaturdag avond. 6.25 5,- 4.20 8.- 6.5(1 102. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. 178. 222- 112- 66- 12 51 34. 15.50 25.- 12.- 55.- 50- 1.37 1.25 0.65 0.18 0.20 >en. BINNENLANDSCIIE BEIIÏGTEN, 35' LEYDEN, 23 Augustus. De minister van binnen), zaken beeft bekend gemaakt, dat de exa mens voor het verkrijgen van acten van bekwaamheid tot het geven van school- en van huisonderwijs voor de tweede maal in het loopende jaar zul len worden gehouden op Woensdag den 5Jen October aanst. en volgende dagen; dat zij, die een dezer examens wenschen af te leggen, zich uiterlijk op den 21stcn September e. k. behooren aan te melden bij den schoolop ziener van het district, waarin zij wonen, of, van buiten 's lands komende, voornemens zijn zich te vestigenmet ongave van de acte die zij verlangen en overlegging van een of meer getuigschriften van hun goed zedelijk ge drag en van hunne geboorte-acte, terwijl de dag en plaats van het examen hun door den schoolopziener zullen worden bekend gemaakt. Uit het Weslland vernemen wij het volgende: Uad andere jaren de verzending der vroege of nieuwe aardappelen achter elkander plaals, thans hadden de min gunstige prjjzen sommige tuinders doen besluiten, hun voor raad, oj) kans van betere markt, niet geheel op te ruimen. Daar het ech ter blijkt, dal de prijzen der aardappelen veeleer tot daling geneigd zijn, worden sinds eenige dageno. a. jl. Zaturdag nog eene zwaar geladen schuit naar Amsterdam, de laatste aardappelen van de hand gedaan. Hoewel het loof der late aardappelen wegens de droogte schier overal is afgestorvenis het beschot zeer groot en het gewas goedaan enkele vruchten vertoonen zich de sporen der ziekte, die volgens sommigen loeneeml. De 18de algemcene vergadering der Iloll. maatschappij van landbouw zal alhier worden geopend op Zaturdag 24 September, des middags ten 12 ure. De te behandelen onderwerpen zijn1°. verslag van den staat der maatschappij, der handelingen van het hoofdbestuur en der afdeelingcn, se dert de vorige algemeene vergadering; 2°. mededeeling van de aanwezige afdeeltngen en van het aantal namens haar uit te brengen stemmen; 3°. re kening van het vorige en begrooling voorliet volgende jaar4°. rapport van de commissie tot daarslelling der vcreeniging lot het oprigten van ééne of meer praclische landbouwscholen of dusgenaamde akkerbouwscholen 5». rapport der commissie belast met de vijfjarige wetsherziening; 6°. beslui ten over de ingekomen antwoorden op de prijsvraag over het droogleggen der landen en omtrent het al dan niet verder uitloven der gouden medaille voor het schrijven van een aan alle eischen voldoend stel leerboekjes over de beginselen der landbouwkunde, voor de lagere scholen ten platten lande; 7». berigten der afdeclingen en der leden omtrent de longziekte, de tong- blaar enz.8°. voorstellen der afdeelingcn 9». voorstel van het hoofdbestuur: behandeling der vraag of het wenschelijk en nuttig moet geacht worden dat de rijks-landbouwschool, bedoeld bij artt. 19 en 20 der wet op het middel baar onderwijs, worde opgerigl; 10°. voorstel tol het aannemen van leden van verdiensten; 11°. mededeeling omtrent de boekerij der maatschappij; 12°. bepaling van de plaats en de maand tot het houden der 19dc algemeene vergadering in 1865 in Noordholland; 13°. benoeming van een lid van het hoofdbestuur uit Noordholland. De onderscheidene sociëteiten alhier zullen hunne localen en tuinen voor de leden der maatschappij openstellen. Deze Zullen ook vrijen toegang hebben tol onderscheiden fabrieken en inriglingen van nijverheid, alsmede lot het kabinet van landbouw, het museum van natuurlijke historie, hel museum van oudheden, de plantentuin, de akade- mische bibliotheek, hel kabinet van schilderijen en oudheden op hel raad huis. Ook zullen er gehouden worden wetenschappelijke vcreenigingen concerten, tooneelvoorstellingenharddraverij, vuurwerk en onderscheidene volksvermaken. Voor de ledendie verlangen een logtje te maken door de omstreken van Leydenzullen op Zondag 25 September ten 12 ure rijtuigen beschikbaar zijn tegen betaling van 1 50 de persoon voor zoo verre hel getal minstens 12 bedraagt, dat zich daartoe voor Zaturdag avond bij den secretaris zal hebben aangemeld. De leden worden uitgenoodigd door ruime en belangrijke inzending naar de tentoonstelling van hunne belangstelling te doen blijken. De trekking der loterij heeft plaats Maandag 26 Sept. op het raadhuis alhier. Wij ontkenen, zegt de IV. 11. C., aan eene particuliere depêche uit Batavia, hier ter stede ontvangen, hel navolgende: De suikeroogst is mis lukt, en hel tekort wordt op 30,000 ton geschat. Volgens de Tijd is mgr. J. F. Kistemaker, bisschop van Uranopolis en vicaris-apostolick te Curaeaoden 24slcn Julij II per het schip Zeester, gezagvoerder Zoetelief, tot herstel zijner gezondheid van Curagao naar Ne derland vertrokken. Te Rotterdam is eergisteren, onder voorzitting van den heer mr. A. de Pintode jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de maatschappij tol Nut der Israeliten in Nederland. Uit het verslag bleek dat de verschillende inriglingen der maaischappij zich in voldoenden toestand bevondenmaar dat zij zeDe dit jaar niet was vooruitgegaan. In den nacht tusschen Zondag en Maandag is tusschen Pernis en Vlaardingen de stoomboot Dirksland in aanraking gekomen met de stoom boot Maasmjmph n°. 2, van Nieuwesluis naar Rotterdam bestemd, ten ge volge waarvan laatstgenoemde boot door de Dirksland in den grond is ge varen. De bemanning en de passagiers zijn door de Dirksland opgenomen en Ie Rotterdam aangebragt. In de gemeente Stolwijk is eergisteren door een windhoos belangrijke schade veroorzaakt. Van vele daken werden de pannen afgerukt en wegge slingerd. Ook werden zware boomen geheel ontworteld en eenige koeijen omvergeworpen, terwijl enkele schuren en hooibergen van hunne fondamen ten werden gerukt. Dezer dagen is onder Drie! in de buurtschap de Kromsteeg brand ont slaan, waardoor vier woningen, bewoond door vijf huisgezinnen, zijn afge brand. Ai de aanwezige goederen, behalve het levende vee, is genoegzaam verbrand. De oorzaak van den brand is niet bekend. Uit de legerplaats te Miiligen meldt men van Zondag, dat Z. M. de ko ning aldaar ten 10 ure van het Loo is aangekomen. Z. M. reed reglstreeks naar de tent, welke voor Item in gereedheid was gebragt, terwijl in den vroegen morgen reeds eene zeer fraaije tent voor Z. M. nabij den predikstoel was geplaatst. Eenige oogenblikken na zijne aankomst nam Z. M. plaats in bovengenoemde tent, om de godsdienstoefening bij te wonenwelke werd gehouden door den heer ds. Posthumus Meijes, van Groningen, die lot tekst had gekozen Openb. 1:7, terwijl, onder begeleiding van het muziekcorps van het 8sle reg. inf., werd gezongen Gez. IV: 1, Gez. XXXI: 5 en Ps. LXXXVI: 6. Na de godsdienstoefening rukten de troepen uil tot het hou den eener groote parade. Naauwelijks waren de troepen in linie geschaard, of het begon sterk te regenen. Z M. inspecteerde de troepen en daarna werd er met open colonne met division eenmaal voor Z. M. gedefileerd; vervolgens trokken de troepen brigadesgewijze te zamen en werden de offi cieren tusschen de beide brigades vereenigd en door Z. M. hartelijk toege sproken, terwijl Z. M. zjjne tevredenheid betuigde over de houding en het zeer goed defileren der troepenhetgeen een driewerf hoera deed opgaan. Ten slotte trokken de troepen naar hunne tenten terug en een oogenblik daarna verliet Z. M. met gevolg de legerplaats, om naar het Loo terug te kecren. De godsdienstoefening der protestanten in het kamp zal Zondag 28 Au gustus worden geleid door ds. F. Rauwenhofl', pred. te Rotterdam. Er is sprake, dat in het kamp, op den avond van 4 Sept., ter gelegen heid van den verjaardag van Z. K. II. den prins van Oranje, een luisterrijk vuurwerk zal worden afgestoken, terwijl die dag op bijzonder feestelijke wijze zal worden gevierd. Naar men uil Breda meldt brengt men aldaar zoovele koperen munt speciën of stukken van 2 centimes in omloop, dat men zelfs gcene Nedcr- landsche koperen munt (centen) meer aantreft, liet wordt daar eene gewoonte de Belgische munt boven die der Nederlandsche in den handel te gebruiken. In genoemde stad werd Zaturdagavond door eehige balddadigen een granaat op de publieke straat geworpen. De knal of slag was zoo geweldig, dat men die in het naburig Haagje en Ginnekcn heeft waargenomen, en op sommige plaatsen in de nabijheid dreunde de grond. Enkele vrouwen in de buurt vielen van den schrik iu zwijm. De policie doet een streng onderzoek. In den avond van den 15dCD dezer ontstond er te Eindhoven eene wor steling tusschen twee poldergasten, die aldaar aan den spoorweg werkten. Beiden verkeerden in eenen eenigzins beschonken toestand. Na zich in elkanders gespierde armen te hebben geslingerd, stortten zij met zoo veel hevigheid op den gronddat een hunner aan de gevolgen daarvan twee da gen later, na vreeselijk lijden, in hel gasthuis is overleden. De verslagene 11 V., uit Semeren, was 27 jaren oud, weduwnaar en vader van een drie jarig kind; hij stond op het punt van een tweede huwelijk aan te gaan. De vermoedelijke dader, zekere P., uit Sprang, bevindt zich in verzekerde bewaring. Ten opzigte van den moord onlangs te Roegel gepleegd, waarvan vroeger melding is gemaakt, wordt nog medegedeeld, dat de justitie zich naar de plaals des voorvals begeven en daar een streng onderzoek heeft in gesteld. Zoowel in de woning van den vermoorde, die door slagen, sneden en steken geheel misvormd voor zijne woning in de nabijheid van en ge deeltelijk onder eenen hoop sleenen gevonden was als in de woningen van anderen hadden naauwkettrige huiszoekingen plaats, en werden verscheidene getuigen gehoord, hetwelk ten gevolge had, dal aangehouden werden drie

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1