Reeds vroeger werd gemeld, dal in de op 16 Juljjjl, gehouden zitling van den nationalen raad der Zwitsersche bondsvergadering o. a, ter tafel is gekomen hel voorstel van den bondsraad tot goedkeuring van het tusschen Zwitserland en Japan den 6den Febr, jl. gesloten tractaat van handel en ne derzetting, en tot het magligen van den bondsraad, om aan de Nederland- sclie regering den dank der bondsvergadering te beluigenvoor de krachtige ondersteuning, welke genoemde regeriug regtstreeks en door hare ambtena ren in Japan op even welwillende als uitgestrekte wijze aan het Zwitsersche gezantschap aldaar liet te beurt vallen. Thans werd ons het volgende diplo matieke conflict medegedeeld, onlangs te Yokuhama voorgevallen. Toen na melijk de heer Lindau lot Zwilzersch consul aldaar benoemd werd en er zijne amblgenooten kennis van gaf, veroorloofde die der Vereenigde Staten zich zekere spotternijen omtrent Zwitserland. De heer de Graaf van Polsbroek consul-generaal van Nederland, en die dezelfde functiën voor Zwitserland vervult, deed dientengevolge verloogen bij den Amerikaanschen gezant, die daarover zijn leedwezen uitdrukte en des consuls gedrag afkeurde. De bonds raad heeft zich daarop gehaast den heer de Graaf van Polsbroek zijne erken telijkheid uil te drukken en hem een prachtig zilveren beker, benevens den heer Metmanzijn tolkeen fruitschaal van hetzelfde metaal aan te biedenten einde zoodoende tevens van Zwiiserlands dankbaarheid te doen blijken, voor al hetgeen door de Ncderlandsche regering tolde sluiting van het Zwitscrsch-Japansch handels-verdrag is verrigt. Volgens een particulier schrijven, gcdagleekend uit Yokuhama 13 Junij jl.bij ons ontvangen, be vindt zich in en bij die stad ecne buitengewone oorlogsmagt, om de Euro- pesche tractaten te handhaven. Er zijn niet minder dan 16 Engelsche oor logschepen en buitendien nog 1500 man troepen aan wal. Het Nederlandsch eskader is ook reeds lot 4 schepen geklonnneu. Haagsche Cour.) 's GRAVENI1AGE20 Augustus. Z. M. heeft aan den kapitein jhr. G. 11. van Bronkhorst, adjudant bij Z. K. 11. den prins van Oranje, vergunning verleend tot het dragen der versierselen van ridder der orde van de W'urtembergsche kroon, hem door den koning van Wurtemberg geschonken. Door Z. M. zijn benoemd: lot ontvanger der registratie enz. te Amers foort de heer W. Cremer, thans te Brielle; tot inspecteur der registratie enz. 3,lc kl. de heer S. Loke, thans ontvanger der registratie te Medemblik; tot ontvangers der directe belastingen enz.: te Bleskensgraaf de heer J. H. A. Modderman, thans te Oostermeer; te Ooslermeer de heer L. F. Backer Overkeek, thans surnumerair in Noordholland. Door Z. M. zijn tot leeraren bij de rijks hoogere burgerschool te Groningen benoemd de bh. dr. E. J. Kiehl, tol dus verre hoogleeraar aan het athenaeum te Deventer; VV. Kreling, lot dus verre leeraar aan het gymnasium te Deventer, en F. Worthmann, lot dus verre leeraar aan het gymnasium te Rotterdam. Tot schoolopziener in het 2Je schooldistrict der provincie Groningen is benoemd de heer C. Römelinghte Oldekerk. 4 Men verzekert, dat Z. K. II. de grootvorst troonsopvolger van Rusland lol 13 September a. s. te Scheveningen zal verblijven. De heer Ruyssenaers, Ned. consul-generaal te Konstantinopelis in de residentie aangekomen. Gisteren zijn van Scheveningen dertien bommen ter steurharingvisscherij onder den Engelschen wal afgevaren. Tegen den middag zullen er nog twee onder zeil gaan, Het schijnt met de vangst niet gunstig gesteld te zijn, althans van de schuiten des heeren A. E. Maas, die zich reeds eenige weken op de visschcrij bevinden is er nog niet ée'n aan geweest. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Hl El Li I E. BRUSSEL, 18 Augustus. De wetgevende kamers zuilen den 23sten dezer bijeen komen. De ka mer van afgevaardigden zal beginnen met het onderzoek der geloofsbrieven barer leden, en deze werkzaamheid schijnt eenigen tijd te zullen vorderen, dewijl de geldigheid van verscheiden verkiezingen betwist wordt. Naar men verzekert zullen daarna de kamers spoedig weder uiteen gaan, alle zaken, die niet van spoed vereischenden aard zijn, tot de gewone zitting, die in den herfst aanvangt, uitstellen, en bepaaldelijk de behandeling van verbit tering wekkende geschilpunten vermijden. Den 29slen zal te Mechclen de tweede zitting van het katholjjke con gres worden geopend. Naar men thans zegt is het gerucht, dal keizer Napoleon een bezoek aan den koning te Ostende zou brengengeheel uit de lucht gegrepen. ENGELAND. LONDEN, 18 Augustus. Nadere berigtenuit Belfast ontvangen, stellen den slaat vanj zaken al daar niet gunstig voor. Zondag avond hoopte men dat hel oproer spoedig zou eindigen, doch Maandag morgen vielen de oranjeliedendie zich reeds vroeger op verschillende punten der stad hadden geplaatst, de katholieken, meestal knapen en meisjes die naar hun werk gingenhevig aanen mis handelden hen op eene schaamtelooze en onmenschelijke wijze. Het gerucht van dien aanval verspreidde zich door de stad en maakte de katholieken woedend. Beide partijen, aanzienlijk versterkt en goed gewapend, ont moetten elkander een weinig later en er had toen een moorddadig gevecht plaats. Eerst nadat verschillende personen gedood waren en een aantal ernstig gewond, gelukte het der politie en de militaire magt de oproerma kers te scheiden. Er is aanzienlijke schade aan have en eigendommen toegebragt, en het is te voorzien, dat er nog veel groolere ongelukken en verwoestingen zullen plaats grijpen. Een berigt van Dingsdag avond zegt, dat meer dan vijfhonderd katholieken, allen sjouwerlieden kaaiwerkers enz. de scheepstimmerlieden, die lot de oranjepartij behoorentot een gevecht hebben uitgedaagd. AIzoo werd er tegen dien avond eene bloedige ontmoe- feai ting verwacht. joi De roomsche partjj heeft eene vergadering gehouden en eene deputatie 1 naar Dublin gezonden, met verzoek dat de plaatselijke overheden, als hun 20C vertrouwen verloren hebbende, afgezet en door twee regeringscommissarissen w# vervangen zouden worden. Ook is in die vergadering eene commissie ge- - vormd om maatregelen voor de veiligheid der katholieken te nemen, en er Ier is geld bijeen gebragl om wapenen te koopen voor het gevaldat het ge- Eei melde verzoek te Dublin werd afgewezen. Troepen en policiedienaren stroo- tan men naar Belfast. doo Volgens berigten van Woensdag nacht zijn de gewelddadigheden met iv groote woede hervat en was de policie in de noodzakelijkheid geweest op - de volkshoopen te vuren. De hospitalen waren vol gewonden; en de heel- het meesters waren er den ganschen dag bezig geweest met operatien. De een volksmenigte gaf niet hel minste blijk van vrees en versaagdheidde par- bes tijen hielden zich ieder op haar terrein staande en vuurden keer op keer W met volle lagen op elkander. Er waren thans, buiten de policie, 4000 man bei troepen aanwezig. eer Heden namiddag is het berigt ontvangen, dat de stad een weinig rustiger was en dat men hoop haddat het oproer spoedig gedempt zou zjjn. Het vuren bleef echter nog aanhouden. no| In het Suerry-kwartier heerscht eene groote beweging. Ongeveer 1200 arbeiders, die in Commercial Docks werkzaam waren, hebben eensklaps bei geweigerd hun arbeid voort te zetten. Die arbeiders hebben zich in het >ai hoofd gezet, dat de ondernemers, onder wier leiding zij werken, ten hun rut tien koste groote fortuin maken, en zij verlangen dus hoogcr dagloonen. dal De ondernemers zijn daarentegen van gevoelen, dat zij de werklieden goed betalen en weigeren dus meer te geven. Geen der partijen schijnt gezind toe te geven, en het is dus te vreezen, dat de arbeiders, die, indien zij blijven weigeren te werken, spoedig gebrek zullen lijden, lol ongeregeld heden zullen overgaan. (j€] Uit Cork meldt men, dat de landverhuizing op groote schaal eindelijk lin gestaakt is. De prachtige stoomschepen die den ganschen zomer opgepropi mi vol geweest zijn, verlaten thans ledig de haven, niettegenstaande de vracht de prijzen van 7 op 6 en 5 guinjes verminderd zijn geworden. Voor het eindt rei der maand zal dit tarief nog belangrijk verlaagd worden. De ongunstigt Sa berigten uit Amerika en de vooruitzigten op een goeden oogst houden velet zi< terug, die anders welligl reeds vertrokken zouden zijn. Alhier is het berigt ontvangendal het kaperschip Florida der zuide lal lijken op 28 Julij ter hoogte hoogte van Bahia het koopvaardijschip Imficai va der Unie heeft bemagligd; 70,000 doll, in specie, die zich aan boord bt af vonden, benevens de bemanning, werd van boord genomen en vervolgen co het schip in brand gestoken. De sloombooten City of Manchester en Africa zijn, met de polila 'e en de andere personenwelke in de zaak van den bekenden moorddoo: v« den Duitscher Muller gepleegd, dienen moeten, te New-York aangekomen. Betreffende de vermoedelijke aankomst van de Victoria, het schip waaro| 14 Muller ontsnapte, was nog niets bekend. Denkelijk zal de Victoria no: m 8 of 14 dagen uitblijven, daar de reis van het schip tot den elfden dag vai het vertrek, als wanneer het gepraaid werd, zeer langzaam was, zijnde ij b Victoria toen ter naauwernood uit het lersche kanaal geraakt. Reeds is in berigten uit New-York gemeld, dat de noordelijken,#: 30 Julij voor Petersburg eene mijn hebben laten springen en op die wijs 21 de verschansingen binnendrongen. Volgens de New-Yorksche dagbladen wï die mijn een kunststuk, welks weèrga in de geschiedenis der oorlogen nil v te vinden zou zijn. Zij was aangelegd onder een fort, hetwelk een gars n zoen van 250 man met 6 stukken geschut had en als de sleutel van i> 11 eerste linie der fortificatiewerken van Petersburg beschouwd werd. Het wer] was den 28ste" Junij jl. aangevangen onder de leiding van eenen militaire l' ingenieur van naam en ervaring, den kolonel Pleasants uit Pennsylvania en den 28stcn Julij was het voorspoedig tot stand gebragt. Het bestond i eenen tunnel of onderaardschen gang van 500 voeten lengte en 5j voij diepte, met eene breedte onderaan van 4 en bovenaan van 2 voeten. v tunnel liep tot midden onder het fort; aldaar werd eene groote hoeveelhei s buskruid, niet minder dan 6 ton, nedergelegd. De ontploffing dezer mas buskruid in den ochtend van 30 Julij had de verwachte uitwerking: eei groote zuil, bestaande uit zand, hout en ander limmerwerk cu uit me schen, rees op tot eene hoogte van wel 300 voel; van het fort was nit j meer overeinden al de manschappen van hel garnizoen waren omgekom of gewond. FBANHRIJH. PARIJS, 18 Augustus. De feesten ter eere van den koning van Spanje zijn zeer luisterif geweest. H. M. de koninginheeft per telegraaf den keizer en de keizei! haren dank betuigd voor de eer, haren gemaal bewezen. 1 Omtrent den vroeger vermelden brand te Limoges deelt een dagbld 1 van daar het volgende medeEen vreesselijk ongelukwelks uitgestrekltó' nog niet is te berekenenteistertop het oogenblik dat wij deze regelei schrijven, de stad Limoges. Een brand, die in de rue des Arènes bjj 49 hoedenmaker Couce uilbrak, juist op het oogenblik dat men het vuurwerk#! het Champ de Juillet ontstak, heeft zich medegedeeld aan de gansclie ri huizen, welke tusschen de rue des Arènes, de Place de laMothe, den bol levard S'. Catherine en Place Aine gelegen zijn. Men spreekt van minste! 150 huizen (later is het getal lot op 200 reeds gebragt), die door het vu# zijn aangetast, en de schade, aan roerende en onroerende goederen berok kend, wordt thans reeds op 4 a 5 millioen frs. geschat. Niettegenslaani de van alle zijden aangebragte hulp en ten gevolge van het gebrek aan m ter, kon men de vlam niet meester worden, zoodat men, ten einde 4' voortgang van hel vuur te stuiteneenige naburige woningen moest otnvd

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2