LEIDSEIIE CO EBA AT. MAANDAG 22 AUGUSTUS. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel /aars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHIE BER1GTKN. LEVDEN, 20 Augustus. Programma der muziekstukken, welke Maandag avond bij gunstig we der, door hel muziekcorps der dienstd. schutterijop het Plantsoen zullen uitgevoerd worden: N°. 1. Marscli uit de Opéra Ie Prophéte (Slcijerbeer) 2". Ouverture les Diamans de la Couronne Auber)3°. Die Napolitaner, Walzer (Lanner); 4°. Fantaisie uit de Opéra Gemma di Vergy (Donnizetli); 5". (Se i miei sospiri) kerk-aria, 16G7 (Stradella), voor militaire muziek gearrangeerd door G. C. Krulder; 6°. Finale. Deze muziekuitvoering is de laatste van dit saizoenen zal ten 6 ure aanvangen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 112 lot 122 personen. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dal het examen der adspiranlen voor de betrekking van kadet hij het corps mariniers zal aanvangen op Maandag, den 5llcn September aanst., te Am sterdam in een der localen op 's rijks werf aldaar. 'De minister van binnenl. zaken heeft bij beschikking van 14 Aug. goedgekeurd het programma der lessen, welke gedurende hel jaar 1864/G5 aan de polytechnische school te Delft zullen gegeven wordenalsmede het programma van het voorbereidend onderwijsdat gedurende genoemd jaar aan die inrigting zal gegeven worden. Beide programma's zijn in de Staats courant van heden opgenomen. Van de Gegevens omtrent de zaak der spoorwegen op Javadoor den lieer T. J. Stieltjes, is bij Gcbr. J. en H. van Langcnhuyzen te 's Ilagc bel vijfde stuk verschenen, bevattende «Adressen, door den adviseur ingediend over vervalsching van stukken en niet over de rigting van den spoorweg." De collecte voor de noodlijdende kerken en scholen in Hongarije, op uitnoodiging der synodale commissie in de verschillende hervormde gemeett- ten gehouden, heeft opgebragl de som van 17011. Bij de herv. gemeente te Veenendaal is beroepen ds. van Toorenenber- gen, pred. te Lienden; bij dien te Hien en Doodewaard ds. Gouda Quint, pred. te Iloedekenskerkebij die te Garderen us. Vermeer, pred. te Gene- muiden; en bij die te St. Ar.naland ds. Boomer te Ritlhem. Door bet prov. kerkbestuur van Noordholland is eervol emeritaat verleend aan ds. ter Wceme, pred. te West-Zaandam. Door het prov. kerkbestuur van Gel derland zijn tol de predikdienst toegelaten de hh. J. de Koo, C. G. Bach en E. Jansen Schoonhoven, en door dal van Utrecht de hh. H. Malcomc- sius en W. M. Timmerman. Bij de hersteld evang. luthersche gemeente te Amsterdam is, ter ver vulling der vacature, veroorzaakt door hel overlijden van den heer G. II. Sesbrugger, met meerderheid van stemmen benoemd de heer II. 11. Bosch, pred. te Medemblik. Naar wij vernemen is de leening van ƒ25000, tot het goedmaken der kosten voor opneming en opmeting van eeuen spoorweg door Haarlemmer meer en omstreken, niet alleen volteekend, maar zijn na dien tijd nog ver scheidene aanbiedingen tot deelneming geweigerd moeten worden. De com missie gaat thans voort met het noodige in het werk te stellen tot het ver krijgen van concessie. Er zijn echter, naar wij hooien, een aantal aanvragen voor lijnen van ongeveer dezelfde rigting of die dezelfde verbindingen ten doel hebben, ingekomen, men spreekt van een twaalftal, zoodat de keuze moeijclijk zal worden. De algemeene belangstelling voor het plan van den heer Amersfoordt, uit deze deelneming gebleken, zal echter zeker een niet gering gcwigl bijbrengen lot het verkrijgen eener gunstige beschikking, wanneer overigens de aanvragen uil een oogpunt van algemeen belang ge lijke voordeelen aanbieden. Weckblv. Haarlemmermeer). Eergisteren is te Amsterdam de algemeene vergadering gehouden van dc vereeniging ter bevordering van fabrieks- en handwerksnijverheid in Ne derland. Blijkens hel bij die gelegenheid uilgcbragt verslag telt de vereeni ging 447 leden; de afdeeling 's llerlogenbosch is ontbonden. Op eene verkooping van ongebonden boeken, dezer dagen te Amster dam gehouden, hebben de schoolboeken van den heer 11. Hemkes Kz., welke uitgegeven zijn bij wijlen den heer M. Smit te Groningen, ruim ƒ11,000 opgebragl. De vijf rekenboekjes alleen bragtcn eene som op van ƒ4950, de vaderlandsche geschiedenis 1875. •- Te Asperen is Dingsdag II. een zware brand uitgebarsten, waardoor Wonen weinig tijds drie huizen, twee achterhuizen, een hooiberg en eenige hooischelven een prooi der vlammen werden. Twee varkens en eene geit kwamen in de vlammen om. Door de arrond.-regtbank te Zwolle is behandeld de zaak van den heer van Rijn, beschuldigd van hel aanwenden van pogingen tol omkooping 'au den gevangenbewaarder Lengton, tol het heimelijk overbrengen van brieven van den beklaagde, die destijds in bet huis van verzekering aldaar was gedetineerd, aan een builen dat gesticht wonend persoon. Drie getui gen zijn in deze gehoord, waarna het openb. minist. in eene breedvoerige rede de strafbaarheid van hel feit betoogde en de schuldigverklaring rcqui- reerde van den beklaagde en zijne veroordeeling tot de straf van eenzame opsluiting voor den tijd van 45 dagen, tol betaling eener boete van ƒ50 en der proceskosten. De beklaagde trachtte de beschouwingen van het openb. minist. te wederleggen en vertrouwde op zijne vrijspraak. De uitspraak zal i in de volgende week plaats hebben. Uit ZwoLe meldt men, dat de justitie bij den voelbode L. S. te Dalf- sen huiszoeking gedaan en aldaar twee bankbillelten van 25 gevonden beeft, die, blijkens de nummers, in het laatst vau de vorige maand uit Renkum aan II. J. Schuttevaer te Dalfsen in een brief waren toegezonden en welke brief niet was bezorgdterwijl de vrouw van S. met die bezor ging was belast. Deze vrouw is terstond in hechtenis genomen. Nabij Zwolle is eergisteren nacht hel erf Holtnist, van II Tyssen in de asch gelegd. De bewoners hadden naauwelijks den lijd hel brandende gebouw te ontvlugten en moesten alles achterlaten, liet vee was in de weide en werd dus behouden, maar eenige varkens werden eene prooi der vlam men, even als de gcheele voorraad hooi, door welks broeijing de brand ontstaan is. De Pr. Ovenjss. C. meldt, dal een gedeelte van Overijssel en sommige streken van Gelderland veel te lijden hebben van de ziekte onder de varkens. De middelen der kunst vermogen daarentegen weinig of niets. Zoodra de ziekteverschijnselen zich vertoonen kan men verzekerd zijn, dat de dood binnen een etmaal volgt. Het gevolg hiervan is, dat de boeren zich haasten oaj het dier zoo spoedig mogelijk, hetzij levend, hetzij spoedig geslagl, te verkoopen, en onder dc koopers zijn er, die het vleesch dier varkens, zelfs voor goed geld, weten aan den man te brengen. Uit Almelo meldt men aan de Ensched. C. Alhier heeft men een zeldzaam en vreemd verschijnsel aan de aardappelplant waargenomen. Bo ven in de kruin van het loof zetten zich kleine knoppen, die, even als een aardappel, in den grond uitloopen en eindelijk groote volslagen aardappels vormen. Zij hebben dezelfde kleur als de pootaardappels en zijn van binnen even zoo zuiver als die uit den grond verkregen; men heeft stammen aan getroffen, waaraan er 10 a 12 zijn, die even als appels aan dc boomen han gen zij zijn na de k.oking melig en zeer goed van smaak. Naar men uit Usquert, in Friesland, meldt, zijn aldaar sedert eenigen tijd guldens in omloop, wier gehalte niet overcenkoml met die van de Ne- derl. zilvermunt. De kleur is bleeker en de klank doffer, terwijl de bceld- tcnissen, de rand, het devies en de zwaarte overeenkomstig onze munt zijn. Zij dragen het borstbeeld van Willem 11, 1848. Onder de gemeente Erp (Noordbrabant) is Maandag II. een metselaar levenloos op den kant van een weg gevonden. De aan zijn lijk gevonden uitwendige leekencnin verband met omstandigheden, die eenigen tijd te voren in eene herberg hadden plaats gehad, doen vreezen, dat hier aan eene misdaad moet gedacht worden. De policie doet,ijverig onderzoek. Van hel Zeeuwsche eiland Zuid-Beveland wordt gemeld dal, hoewel overal het land door overvloedige regens verkwikt is, aldaar de gevallen regen geen naam mag hebben. Wel heeft men telkens hoop, als er verandering in het we der komt en enkele druppelen nedervalleumaar ook telkens wordt de hoop weder teleurgesteld. Vooral het vee lijdt door deze droogte, daar de wei den geheel kaal en de drinkputten ledig zijn, zoodat de beesten met brak water hunnen dorst moeten lesschen. Vele koeijen geven dan ook bijna geen melk meer. Een landbouwer, die in het vorige jaar 150 zak koolzaad j dorschte, ontving dit jaar van hetzelfde aantal gemeten 20 zak, die daaren boven nog van slechte hoedanigheid was. De burgemeester van Fort Bath berigt, dat op 10 Junij jl. door den controleur der directe belastingen en accijnsen aldaar is ontvangen een 25-centsstnk voerende de beeldtenis van koning Willem II en het jaartal 1840; welk stuk, bij onderzoek door het muntcollegieis gebleken te zijn gegoten in een vorm, vervaardigd naar een echt stuk, en bij een gewigt van slechts 2.750 wigtjes te bestaan uil tin, lood, zeer ruime sporen van zink en ruime sporen van koper. j Bij hel uitvoerend comité der internationale vereeniging ter bevordering van de sociale wetenschappen is ingekomen hel rapport der door het Brus- :e selsche congres benoemde commissie van beoordeeling der 14 ingezonden antwoorden op de prijsvraag «over de moraliteit in de letterkunde." Zij stelt voor, geen der ingekomen verhandelingen met den eersten prijs te be- [i kroonenmaar een tweeden prijs toe te kennen aan het stuk geteekend I met de spreuk: «Le beau est la splendour du vrai," Aan drie stukken is I voorts eervolle vermelding toegekend.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1