in het aangezigt toebragt, waarvan de majoor rapport maakte eo de arres tatie hel onvermijdelijk gevolg was. Daar de sergeant-majoor berouw schijnt te hebben over zijne min heusche behandeling, hoopt men dat de krijgsraad zulks met andere omstandigheden in aanmerking zal nemen en 'sjongelings carrière alzoo niet geheel verbroken zal worden. AMSTERDAM, 17 Augustus. Gisteren had de inwijding van het Paleis voor Volksvlijt op de bepaalde wijze plaats. Hoewel zich eene talrijke menigte in hel gebouw had ver zameld, was de overgeblevene ruimte nog zeer aanzienlijk. Ten half 1 ure namen de leden van hel koor en hel orchest, ten getale van ongeveer 500, hunne plaaisen in. Z. K. H. prins Frederik kwam een kwartier uur later in hel Paleis aan en werd door fanfares van hel orchest en toejuichingen van het publiek ontvangen. Onmiddellijk daarop had, onder de leiding van den lieer Verhuist, de uitvoering plaats van de jubel-ouverture van von Webcr, waarvan het slot, liet volkslied, door het publiek staande werd aangehoord. Vervolgens nam de heer Sarphati, voorzitter van het bestuur, het woord, om in het kort de geschiedenis der oprigting van het gebouw te herdenken en lof te brengen aan Z. K. H. voor de eer zijner tegenwoor digheid en aan allen, die lot het wel gelukken der zaak hadden bijgedra gen. Hij drukte de hoop uit, dat hel Paleis van (Volksvlijt gpede vruchten voor de toekomst zou afwerpen. Z. K. II. prins Frederik nam daarop hel woord, om in eenige korte, maar krachtige woorden lof aan de opriglers toe te zwaaijen en zijne beste wenschen voor de toekomst der inrigting uil te spreken. Na hel uitspreken dezer rede overhandigde de prins aan den heer Sarphati hel ridderkruis der orde van den Nederl. Leeuw, als beloo- ning voor 's mans verdiensten ten opzigle van het Paleis. De commissaris des konings in de provincie Noordholland sprak eveneens een toepasselijk woord. Een der hccren wethouders wenschte ook het bestuur namens bet gemeentebestuur geluk en zwaaide daaraan lof toe voor de volharding in het overwinnen van zoo vele moeijelijkheden. Hel gemeentebestuur weuschle ook de gemeente in het algemeen geluk met een Paleis, waar de voortbreng selen van volksvlijt welkom zullen zijn. Deze over het algemeen korte toe spraken werden onmiddellijk gevolgd door de voordragt van het Hallelujah van Handelen de uilvoering van hel Lobgesang van Mendelssohn-Uarlholdy. Na den afloop der uitvoering liet Z K. 11. prins Frederik zich den bouw meester van het Paleis en eenige andere daarbij betrokken personen voor stellen en bezocht daarna, gevolgd door een aanzienlijken stoet, eerst de verzameling schilderijen en daarna de verzameling kunstvoorwerpen in de twee bijzalen. Des avonds had er in hel Paleis uog eene muziekuitvoering plaats, door liet muziekcorps der grenadiers en jagers, onder de leiding van deu heer Dunkler, en het orchest van den heer StumpfT. Beide muziekcorpsen kwe len zich voortreffelijk van hunne laak, terwijl mevr. Offermans-van Hove door hel voordragen van aria's van Verhulst en Mozart algemecne toejui ching verwierf. Dit concert werd door Z. K. 11. prins Frederik en een tal rijk publick bijgewoond. Het feest werd besloten met het afsteken van een prachtig vuurwerk op den Buiten-Amsteldal den vervaardiger, den heer van der Brugh, eer aandeed. Eene groote volksmenigte was daarbij tegen woordig. Ook Z. K. H. prins Frederik vertoefde eenige oogenblikken op die plaats en keerde toen naar 's Hage terug. BUITENLANDSCUE BERIGTEN. ENG ELA.VD LONDEN 16 Augustus. De ongeregeldheden, die te Belfast hebben plaats gehad, waren, vol gens latere beriglen van eenen meer ernstigen aard dan men aanvankelijk dacht. Het schijnt, dal de prolestantsche partij de eerste aanleiding tot hel oproer heeft gegeven door het verbranden van de bceldtenis van O'Conucll. Dit wraak wegens die beleediging, werd door de katholieke partij de beeld- teuis van koning Willem lil van Oranje verbrand, en daarop ontstonden de meest schandelijke tooneelen. Beide partijen maakten zich meester van steenen, knuppels, messen en geweren en vielen toen elkander met woede aan Een man werd zoo erg toegetakeld, dat hij dood ter aarde stortte, terwijl verschillende andere personen zwaar gewond naar het gasthuis moes ten vervoerd worden. Ook de politie-agentendie de oproermakers tot be daren trachtten te brengenwerden door beide partijen aangevallen en ook sommige hunner werden gewond. Verschillende huizen, o. a. de woning van den bisschop Borrianwerden door hel gemeen beschadigd en van het klooster op de Dublinroad is niets dan eene ruïne overgebleven. Aan den Noordelijken spoorweg is nabij het Cambden-road-station de stoomketel eener locomotief gesprongen. De stoker werd bij dit ongeval een eind ver weggeslingerd en in zulk een bcklagenswaardigen toestand gevon den, dat hij aan de gevolgen daarvan is overleden. Onderscheidene personen werden, de een meer de ander minder, gekwetst. Eenigendie op een klei nen afstand stonden, werden letterlijk legen den grond geslagen. De jury te Liverpool heeft twee voorname kooplieden aldaar schuldig verklaard aan het schenden der onzijdigheid, door het uitrusten van een kaper voor de zuidelijke staten van Noord-Amerikaonder den schijn dat het schip voor de vaart op China bestemd was, en aan hel aanwerven van matrozen voor eene koopvaardijreis naar China, terwijl zij, in zee gekomen zijnde, gedrongen werden op het kaperschip te dienen. Hel vonnis zal eerst later uitgesproken worden. De voorraad ruwe katoen te Liverpool wordt door den belangrijken aanvoer nagenoeg op dezelfde hoogte gehoudenhoewel het verbruik van die grondstof weder grootelijks toeneemt; hij werd op den 5den dezer gerekend 265,980 balen te bedragen. Er wordt dan ook gezegddat de schaarschheid van katoen als geëindigd kan worden beschouwd. Ij Te Huil heeft een zware brand plaats gehad, waardoor verscheidene magazijnen zijn in de ascli gelegd. Te Southampton had Zaturdag avond in de menagerie van Hombwcll die aldaar eenige voorstellingen geefteen voorval plaats, dat tol vreeselijke gevolgen had kunnen leidendoch nog gelukkig afliep. Daar het de laatste voorstelling was, had zich in het theater eene groote volksmenigte verza- meld en de dierentemmer was, lot groot vermaak der toeschouwers, druk bezig met hel verloonen van zijne kunsten, toen eensklaps twee groote leeuwen uit hunne hokken losbraken en lusschen het volk liepen. De angst en hel geschreeuw der toeschouwers Iaat zich beter denken dan beschrijven. Het gelukte den wachters spoedig een der dieren te vangendoch het andere ontsnapte uit het gebouw, vloog brullend door de straten, tot niet geringe ontsteltenis van de voetgangers, en kwam eindelijk leregt in een salon, waar eenige dames, die niet wisten wat er gaande was, rustig bijeenzaten. De wachters kwamen spoedig toeschieten en hel dier werd door middel van touwen weêr gevangen en naar zijn hok teruggevoerd. De berigten uit Brilsch Indië luiden gunstig, maar behelzen geen nieuws van groot gewigt. Er hcerschle alom rust. De hervormingen en de open bare werken werden onafgebroken voortgezet. Ook ter verbetering van het lot der Indische legermagt en tot vermindering der sterfte onder haar wer den maatregelen genomen. Zoo was het dagclijksche rantsoen sterken drank voor den soldaat tot de helft verminderd; deze stoute stap, waarvoor de overheid vroeger steeds was teruggedeinsdwas door de troepen goed op genomen en vond algemeenen bijval bij het publiek. Aan de Times wordt door een Engelsch reiziger bekend gemaakt, dal een bediende, die dezer dagen met een gezelschap den Mont-Blanc had bestegenis uitgegleden en reddeloos in eene diepte gestortten gevolge van hel verzuim der gidsen, om allen met touwen aan elkander te verbinden. In een schrijven uit Tunis, in de Times opgenomen, wordt bevestigd, dat de opstand aldaar zoo goed als geëindigd is. Het opperhoofd der in opstand zijnde Arabische volksstammen had zich weder aan het gezag van den Bey onderworpen onder heding van amnestie en van vermindering der belastingenen zijne onderwerping scheen opregt gemeend te zijn. Er wa ren nog sommige misnoegde volksstammen; doch de Bey had thans zoo veel krijgsmagt tot zijne beschikking, dat hij volkomen in staat was alle verzei tegen zij» gezag te weren. Volgens den berigtgever heeft de Bey dien goe den afloop te danken aan zijne eigene vastberadenheid, aan de raadgevingen van Engeland en aan de voorspraak der ulema's of schriftgeleerden, die veel invloed bij de Arabieren hebben. Inzonderheid verheugt het dien be rigtgever dat de Bey zich heeft kunnen redden zonder den bijstand van Frankrijk en Italië. Volgens beriglen uit de Vereenigde Staten vorderde de aanwerving van: vrijwilligers voor hel leger der Unie zeer traag, zoodat er denkelijk tot dt nieuwe loting, die op den 5dtn September aanst. bepaald is, zou moeien' worden overgegaan. In de staten New-York, New-Jersey en elders waret ronselaars, die negers uit Kentucky en andere slavenhoudende stalen aan voerden om ze als vrijwilligers aan te biedenwaarbij de persoonlijke vrij-i heid dier negers niet altijd scheen geëerbiedigd te worden. Berigten uit New-York van den 2dc" deelen eenige nadere bijzonder heden mede omtrent de bewegingen van den generaal Grant voor Peters burg. Grants beweging ten noorden van Petersburg, wordt daarin gezegd, was niet ernstig gemeend, maar strekte tot bedekking van eenen grootet aanval op Petersburg, die Zaturdag ochtend aangevangen nerd met lit doen springen van eene mijn onder eene verschansing der zuidelijken, ui: aardwerken bestaande en tegenover de stelling van Bnrnside aangelegd, ft mijn bevatte zes ton buskruid, en deed het fort in de lucht springen, ter wjjl 250 man der zuidelijken onder het puin bedolven werden. Terstom daarop opende de artillerie der noordelijken het vuur langs de geheelc linie, onder het kanongebulder liep Burnside storm en vermeesterde het gesloopt! fort met een deel der werken aan weerszijden. Toen trachtte hij de tvvcedi linie der verdedigingswerken te bereiken, doch werd door het verschrik kt lijke vuur der zuidelijken teruggedreven. Eene reserve-divisie van zwat krijgsvolk werd daarop uitgezonden, doch zij onderging hetzelfde lot. I): zuidelijken deden toen op hunne beurt eenen'aanvalen de noordelijken blanken en zwarten verward dooreen, werden ten laatste teruggedrera naar de verschansingen, die zij vóór den aanval bezet hielden. Grants vu lies is zeer zwaar, naar vele opgaven 10000 man, naar de matigste 501 Bnrnside werd gewond en de generaal Barllet gevangen genomen. Zaturdag vorderden de zuidelijken te Chambersburg in Pennsylvania een-' schatting van 500,000 dollars, en daar deze niet werd betaald, hebbent! het meerendeel der stad met de openbare gebouwen in de asch gelegd. In berigten van den 6dcn wordt de vroegere tijding omtrent het binnen rukken der zuidelijken in Maryland bevestigd. Zij hebben Hagerstown it- zet. Volgens gerucht was Grant reeds te Washington aangekomen en ees deel van zijn leger mede Maryland binnengerukt. Blijkens de jongste berigten uit Shanghai' werden meer en meer pet' sonen het slagtoffer van de cholera. Onder anderen was de Spaanscbe consul hieraan overleden. FItANHftUK. PARIJS16 Augustus. De feesten op gisteren zijn in de beste orde afgeloopcn. De allerwegi aangebragte decoraliën waren schitterend, vooral een Moorschc tempel, die op de Place de la Concorde was opgerigt, en die des avonds op eene be- tooverende wijze verlicht werd. Men berekent hel getal vreemdelingen, dal herwaarts was gekomenop 500,000. Daarentegen hadden wel 100,001 Parijzenaars een goed heenkomen in de omstreken der hoofdstad gezocht. De koning van Spanje is te St. Cloud aangekomen. Gisteren avond is te Limoges een vreesselijkc brand uitgebarsten, dit

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2