plank lagen ook eenige lurven, welke zij bewaarde, om ze later le ver- i koopen; en nu schijnt hei dat die, met de vlam der lamp in aanraking gekomen, in de kamer eene stiklucht hebben verwekt, welke haar hare bewustheid deed verliezen. Hare gierigheid ging zoo ver, dat de boter, baar wekelijks verstrekt, door haar niet werd gebruikt, maar bewaard om ze later als vuil vet te verkoopen. Men vond dan ook in haar kabinet 36 vierendeel stukjes boter, met schimmel bedekt, en in eene harer rokken, in zakjes genaaid, eene som gelds, ten bedrage van ruim 500 gulden. (fi.C.) 's GRAVEN 11 AGE, 13 Augustus. Z. M. heeft aan den heer A. J. C. Jansscns, hoofdcommissaris van policie te Rotterdamvergunning verleend tot het dragen der versierselen der orde van St. Stanislas 3ie kl.hem door den keizer van Rusland geschonken. Z. M. de keizer van Rusland heelt den heer J. Verloop Cz.hoofd ingenieur der Nederl. Rijnspoorweg-maatschappij, benoemd lot ridder der orde van Sl. Stanislas 3de klasse. De commissaris des konings in deze provincie heeft bij circulaire aan lieeren burgemeesters en wethouders der gemeenten in dit gewest kennis gegeven, dat Z. M. de koning hem verlof) heeft verleend, om zich gedu rende 2 maanden buiten 's lands te begeven, en dat de waarneming zijner funcliën gedurende die afwezigheid opgedragen is aan den heer E. II. baron Rengers van Warmenlniyzenlid van gedep. staten van Zuidholland. Dit verlof gaat in den 14dcn dezer. Z. K. H. de grootvorst Nicolaas, benevens zijn gevolg en de generaal Mansouroff, buitengewoon gezant van Z. II. den keizer aller Russenalhier, zijn heden morgen uit de residentie naar Amsterdam vertrokken, van waar zij met den laatsten trein alhier zullen terngkcercn. Aanst. Maandag zal van het 2dl! reg. dragonders alhier, een escadron liaar Amsterdam vertrekken, om den volgenden dag aldaar tegenwoordig te zijn bij de opening van bet paleis van volksvlijt, zullende het den 17dcn dezer weder herwaarts terngkcercn. Aanst. Maandag ten lOj ure zal er in de r. k. kerk St. Antonius en St. bodewijk op de Prinsessengracht alhier, bij gelegenheid van den naam dag van Z. M. den keizer der Franschcneen plegtig te Deum plaats heb ben, en zal des middags door den heer Raudin, minister van Z. M. den keizer der Franschcn, een groot diplomatiek diner gegeven worden. BülTENLANDSCHË BERIGTEN. BELGIË. BRUSSEL, 12 Augustus. De verkiezingen zijn niet ongunstig voor het ministerie uitgevallen. Al hier zijn al de candidaten van de Association libérale gekozente Char leroi heeft de liberale candidaat 300 stemmen meer gekregen dan het aftredend lid de heer Dechamps; zoo zijn ook te Luik, te Brugge, le Gent j de liberale candidaten verkozen. Tc Turnes, Roulers, Thielt, Aalst, Oude- j iiaerde, St. Nicolas en Waremme zjjn alleen clericale candidaten gekozeju. Ook Antwerpen heeft hare aftredende of clericale vertegenwoordigers herko zen. Waarschijnlijk zal de ministeriële partij in de kamer met een 10-tal stemmen versterkt worden. Al de ministers zijn herkozen. Gisteren avond was'het gebouw van de Association alhier met lampions en Bengaalsch vuur verlicht. Hier waren de troepen in de kazernen geconsigneerdmaar de orde is niet gestoord geworden. Te Gent was de opgewondenheid zeergroot. EAGKLAA I». LONDEN, 11 Augustus. Men verzekert, dal het kabinet van Washington besloten heeft, om van de Engclsche regering de uillevering te vragen van de manschappen der zuidelijke staten, die na bet gevecht tusschen de Alabama en de Kearsage door het Engclsche schip de Ueerhound opgenomen zijn, waardoor de Kearsage die manschappen niet krijgsgevangen heeft kunnen maken. De i heer Lincoln moet beweren, dat de Engelsche regering hen als zoodanig bc- hoort uit te leveren. Een in de Victoria docks binnengesleept Italiaansch schip heeft in j de Noordzee het Franscbe schip Lazenie derwijze aangevarendat hel oogenblikkelijk zonk, waarbij 7 of 8 matrozen bet leven verloren; den ka- j pilein en eenigen anderen gelukte hel zich aan boord van den Italiaan te redden. Op den Monklands-spoorweg nabij Boness heeft eene botsing plaats gehad tusschen twee treinen, die, men weet niet waardoor, zich op eene I en dezelfde lijn bevonden en elkander niet tijdig genoeg ontwaarden, door dien zij geene lichten voerden een reiziger werd gedood en zes anderen werden gekwetst. Van onderscheidene schepenzoowel Engclsche als Fransche en Deen- sehc, zijn in de laatste tijden bij de aankomst in het noorden van Californië de manschappen gedeserteerd. Er bevinden zich aldaar personendie de matrozen weten aan te wervenom als arbeiders deel le nemen aan de werkzaamheden in de bosschenwaartoe zij bij vrije voeding l£ dollar voor een bepaald getal uren per dag aanbieden. De kapitein van het Fransche j schip Regina Coelidie van daar naar Valparaiso moest, verloor op dezelfde wijze zijne geheele bemanning, eu was genoodzaakt vreemde matrozen i tegen eene gage van 50 dollars per maand voor de reis naar Valparaiso le huren. Berigten uil Konstantinopel bevestigen het vroeger vermelde betreffende de door de Porie genomen maatregelen omtrent de prot. zendelings verceni- gingen. Op de verloogen der gezanten van Engeland en de Vereenigde Sta ten heeft zij vergunning verleend tot het voortzetten van de uitgave der pro- testantsche godsdienstige geschriften, mits de Koran niet gehoond worde. De tot het christendom bekeerde Turken zullen evenwel te Karputh moeten verblijf honden en mogen deze plaats niet verlaten. Volgens berigten uit New-York heeft een hernieuwde inval der zuide- j lijken op hel gebied der Unie veel angst en schrik verspreid en verkeert Washington op nieuw in gevaar. Het doel der zuidelijken is blijkbaar te bewerken, dat een gedeelte van Grants ieger teruggeroepen worde, om het bedreigde gebied te verdedigen en misschien zullen zij hun doel bereiken; want lot nog toe bestaat de magt, die men hun kan tegenoverstellenslechts uit weinig geoefende manschappen. Berigten uit genoemde stad van 1 Augustus bevallen het volgende voor de wapenen der noordelijken gunstige berigl: Eergisteren heeft generaal Grant het fort le Petersburg laten in de lucht springen, en daarna overviel en bemagligde hij de verschansingslinie der zuidelijken. Een regiment der zui delijken is geheel vernield. De slag duurde 's middags ten 12 ure nog voort. FltANRKMH. PARIJS, 11 Augustus. Zaturdag aanst. komen de keizer, de keizerin en de koning van Spanje tegen 1 ure te Versailles aanbezoeken het historisch museum en zien dc groote waterwerken spelenterwijl het publick in het park toegelaten wordt. Na afloop van den maaltijd woont het hof de voorstelling van Psyche bij, De zaal zal door 1200 gasvlammen en 2000 waskaarsen verlicht worden, Na de voorstelling zal in het park een groot vuurwerk ontstoken worden en eene prachtige verlichting plaats hebben. De avond zal worden besloten met een souper van 160 couverts, in de spiegelgalcrij aan te rigten. Er zijn hier reeds vele vreemdelingen aangekomen, ten einde de feesten van den 15dcn bij te wonen. De rivier voor deze stad verkeert thans door den lagen waterstand in zulk een toestand, dat verscheidene lieden de rivier ter hoogte van den Pont-Neuf van den eener. oever naar den anderen hebben doorwaad. De Moniteur deelt een berigt mede uit Yokohama, van 3 Junij, waar- uit blijkt, dat juist op het oogenblik dat de Fransche consul-generaal in Japan, de lieer Roches, zijn post aanvaardde, de Engelsche gezant aanschrij ving ontving, krachtig legen den vorst van Nagalo op te treden. Het linie schip Conqueror was op de reede van Yokohama aangekomen en binnen vier weken zouden 15 vaartuigen met 170 stukken geschut en 4000 man daar ter plaatse bijeengetrokken zijn. Men kon aannemen, dat de aanblik van dergelijke strijdkrachten dc Japansche regering wel eene zeer verzoe nende stemming zal inboezemen. Men verneemt, dat de Japansche gezanten zooveel smaak in de Fransche keuken gevonden hebben, dat zij zes Fransche koks hebben aangeworven en mede naar Japan genomen. De chef dezer koks was lot dusver eerste kok bij hel Russische gezantschap. Dc bezoldiging dezer koks is zeer aanzienlijk. Een voddenraper alhier heeft jl. Dingsdag, toen hij uitging om zijn bedrijf uit le oefenen, zijn elfjarig zoontje in de kamer opgesloten, na hem vooraf de handen op den rug te hebben gebondenen vervolgens eene groote hoeveelheid vodden en lompen om het kind opgehoopt, welke hg daarna in brand stak. De rook, die zich door een gebroken vensterruit een weg baande, verried de misdaad en men kwam nog tijdig in huis om liet knaapje, dat reeds brandwonden bad bekomenle redden. De ontaarde vader is in handen der justitie. Het dorp Talmay, in het departement Cóte d'Or, was eenige dagen geleden, het tooneel van een vreeselijken brand. De vlammen barstten na genoeg gelijktgdig aan de twee uiterste hoeken van bel dorp uit, en binnen weinige uren lagen 72 huizen en schurenmet het grootste gedeelte van den ingezamelden oogstin de asch. Een 90-tal gezinnen heeft bij dezt ramp nagenoeg alles verlorenen de geheele schade wordt op ruim 500,001) fr. begroot. In Italiaansche dagbladen is dezer dagen gemelddat te Rome een 10-jarige knaap van hel Israëlitische geloof, de zoon van zekeren Cohen, door ecnen geestelijke met beloften en lekkernijen naar een kerkelijk gc sticht was gelokt, en aldaar teruggehouden en in bet katholieke gelooi onderwezen werdniettegenstaande bij door de ouders werd opgeeischl. liet officiële dagblad van Rome behelst thans een artikel, waaruit blijkt, dat hel feit in de hoofdzaak waar is; maar tevens verneemt men daaruit d( reden van de handelwijze der kerkelijke overheid in die zaakals die reden wordt opgegevendat de bedoelde knaap zelf begeerde en met onwcêrstaan- bare volharding verlangde met de christelijke godsdienl bekend gemaakt le worden. PitriSSEN. BERLIJN 11 Augustus Naar men verneemt is Oostenrijk met de Pruissischc regering in on derhandeling getreden over het volgende voorstel: llolstein en Sleeswijk, wier volkomen vereeniging tot stand] gebragt zal worden, worden onder het gemeenschappelijk voorloopig bestuur der Duitsche gcoote mogendheden en des honds gesteld; de organen van dit bestuur zijn drie commissarissen, een van Pruissen, een van iOoslenrijk en een van den bond. Sleeswijk blijft uitsluitend door de troepen der beide groote mogendheden bezet, llolstein door die van de vier staten, aan welke de executie tot dusver opgedragen was. Men wil ook weten, dat de regeringen van Engeland, Frankrijk, Rus land en Zweden, die als onzijdige mogendheden op de conferentie te Lon den vertegenwoordigd warenbij Pruissen en Oostenrijk pogingen hebben aangewend, om de vredes-voorwaardendie zij aan Denemarken opgelegd hebben, te verzachten; doch deze pogingen zijn mislukt. Men beeft thans de bevestiging ontvangen van eene tijding, die aan velen twijfelachtig voorkwam, namelijk dat in Lauenburg executie-troepen van den Bond zijn binnengerukt en dal Ralzeburg en Mölln door die troe pen zijn bezet. Met wal oogmerk die bezetting thans plaats heeft is moei- jeiijk te raden, mogelijk om zich met meer nadruk legen Pruissen en Oos tenrijk te doen gelden. De moeijelijkhedcn worden er intusschen te meerder door. De Hamb. Börsen Halle bevat een uitvoerig artikel over de regeling der schuld tusschen Denemarken en de hertogdommen. Daarin wordt be weerd, dat gedurende de jongst verloopen tien jaren Sleeswijk is benadeeld voor eene som van 4,204,490 tb., llolstein voor 4,120,149 th. De gansche vordering, welke Denemarken aan de hertogdommen kan doen, strekt uiter-

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2