LEYDSCUE O ER A AT. VRIJDAG 12 AUGUSTUS. binnenlandsciie berigten. ley DEN 11 Augustus. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Van het ALPHABETISCH REGISTER op het Verslag der Han- I delingen van den Gemeenteraad, over 1863 (3 vellen), zijn exem- plaren verkrijgbaar, a 10 ets. per vel. In de zitting van den gemeenteraad van heden heeft de voorzitter, voor den aanvang der werkzaamhedeneene toespraak gerigt tot den secretaris der gemeente, die dezer dagen gedachtenis mogt vieren zijner 25-jarige ambtsbediening, en daarin op hoogst vereerende wijze hulde gebragt aan z|jnen ijver en getuigenis afgelegd van de diensten, door hem in die betrek king aan de gemeente in hel algemeen en aan haar bestuur in het bijzonder bewezen. Bij de behandeling der aan de orde gestelde onderwerpen werd de gemeenterekening over 1863 voorloopig goedgekeurd, alsmede een sup- pletoire staat van begrooting en staal van af- en overschrijving op de be grooting van 1864 en eene voordragt lot het aanbrengen van eenige veran dering bij de gasfabriek. Op de adressen van mr. van Boneval Faure en Parmentier en Zonenom gemeentegrond in eigendom te beko men, werd gunstig beschikt; op dat van A. de Groot, van dezelfde strek king, werd in zoo verre gunstig beschikt, dat hem de verlangde grond in gebruik werd gegeven. Ue rekeningen van de stedelijke gasfabriek over 1863 en van onderscheidene instellingen van weldadigheid werden goedgekeurd alsmede een suppleloire slaat van begrooting en staat van af- en overschrijving van het Israëlitisch armbestuur over 1863 Daarna werden behandeld de onlwerp-reglementen voor onderscheidene instel lingen van weldadigheid en deze met eenige wijzigingen goedgekeurd. Ook werden goedgekeurd eene voordragt om de tjjdelijk in de gemeentekas bc schikbare gelden te beleggen en eene voordragt om aan 22 personen, op eene overgelegde lijst genoemd, afschrijving van plaatselijke directe belasting te verleenen. Op de verzoeken om teruggave of afschrijving van plaalsel. dir. belasting van de erven mr. J. Bake en de wed. de Borst werd gunstig en op die van de wed. van Gent en vrouwe T. Binkes afwijzend beschikt. De adressen van G. Tibboel en W. C. Chimaer van Oudendorp, betreffende gemeentegrond ter bebouwing, werden aangehouden, en het verzoek van S. Platteel, om vergunning tot het leggen eener stoep, toegestaan. Het plan en de voorwaarden omtrent de aanbesteding van het afbreken van twee bruggehoofden aan de Langegracht enz., benevens de voorwaarden omtrent de verpachting van hel baggerwerk binnen de gemeente, werden goedgekeurd. Men meldt ons uit het YVestland: De opbrengst van aalbeziën is dit jaar tamelijk gunstig, doch daar liet buitenland niet trekt, blijft de verzen ding tot de voornaamste steden binnenslands beperkt. Eindelijk is een verkwikkende regen op de aanhoudende droogte gevolgd, doch terstond daarop heeft de hevige en langdurige wind zoo hier als elders groote schade aan vruchtboomen en andere gewassen toegebragt. Talloos is het afgewaaide ooft, dat, alsnog te groen zijnde, voor gebruik ongeschikt is. De appelen en peren, die nog gespaard zijn, zullen, door de langdurige koude traag ont wikkeld, klein van stuk blijven. Warm najaarswedcr kan o. a. nog veel lot aanrijping der druiven te weeg brengen, doch ook deze zijn veel ten achteren, gelijk alle vruchten dit jiar later dan anders voor den pluk ge schikt zijn. Sedert onze laatste opgave is hel munt- en penningkabinet der hooge- school, onder anderen, vermeerderd geworden door de volgende geschenken: Van den heer 11. C. Hulsenbos, te Lissabon, een exemplaar van het goudstuk van 2000 reis van koning Lodcwijk 1 van Portugal, voor het eerst in 1864 geslagen. Portugal kent thans in goud slechts stukken van 5000 en 2000 reis. Van iemand te Amsterdam, die onbekend wenscht te blijven, een exem plaar van den penning, ter eere van Wigle van Ayta (meer bekend onder den naam van Viglius) met deszelfs nieuw wapenschild (zie van Loon, I, 56, N°. 2); idem op de krooning van keizer Frans 1 in 1745; een fraaije vergulde dito of penny van koning George III, met het opschrift op den rand: RENDER TO CESAR TUE THINGS WHICH ARE CESARS. Verder eene in 1791 door den N.-Amerikaanschen staat Kentucky gesla gene, thans uiterst zeldzame, munt, onderdeel van den dollar, beschreven in Vattemare's Collection de monnaies et médailles de l'Anierique du Nord de 1652 a 1858; eindelijk eene munt der Unie van 1805. Van den overste luitenant (luil'-kolonel) C. von Linder, te Karis, in Fin land, door vriendelijke bezorging van de hh. Gebroeders liooglandl te Am sterdam, een zilveren roebel van keizer Alexander I, in 1804 geslagen alsmede een zilveren vijfkopekstuk van keizer Nicolaas I, in 1845 ver vaardigd. Van den heer S. Gille Heringa, directeur van het postkantoor te Schie dam enz. eene aanzienlijke hoeveelheid zilveren biljoenen en koperen munten benevens eenige penningen van Rusland, Zweden, Denemarken, Oostenrijk, PruissenGroot-Brittannië(waaronder eene van het eiland Wight) Neder land, België, Frankrijk, Hamburg, Bremen, Bostok Hannover, Saksen, Hessen, Frankfort, Baden, Wurtemberg, Zwitserland, Italië, Spanje, Ne- derlandscb en Engelsch Indië, de Vereenigde Staten en Haïti (van dezen staat twee munten vervaardigd toen die nog republiek was.)eindelijk eene bronzen munt van Constantijn den Grootcn te Trier geslagen en het armen- muntje van Delft, in 1559 vervaardigd. (Zie v. Mieris, III, 416.) Van mr. A. J. Enschedé, archivaris der stad Haarlem, eenige zilveren, biljoenen en koperen munten van Rusland, Frankrijk, Denemarken, Groot- Brittannië, Italië, Portugal, België, Pruissen, de stad Aken en eenige Duitsche staten. Van wege het ministerie van binnenl. zaken, afdeeling ondgrwijs, kunsten en wetenschappen Een bronzen exemplaar der medaille, op den 21slfn Maart 1864 aan mr. N. P. J. Kien, in goud en met deszelfs beeldtenis en toepasselijke opschrif ten, geschonden bij gelegenheid, dat deze gedurende het vierde eener eeuw de burgemeeslerlijke waardigheid te Utrecht bekleed had. Dito op het halve eeuwfeest van de verlossing der stad Deventer van hel Fransche juk, gevierd op den 26s,en April 1864, van stadswege geslagen en met vernuftige en fraaije zinnebeeldige voorstellingen versierd. Dito, zjjnde een Israëlitische besnijdeuispenning. Van den heer J. H. van Geuns te Dieren, een recepisgulden van Neder- landsch Oost-Indië van de creatie van 1815. Van den heer H. C. M. Sleur te Maassluis, die het kabinet reeds zoo dikwerf met geschenken verrijkte, thans eenige munten en kleine penningen van Nederland, Groot-Brittannië, Duitschland, Hongarye, Zwitserland, enz. Van mr. J. II. van der Noordaa, advocaat te Dordrecht, een denarius van keizer Geta, een denier van graaf Hendrik van Gulik, een stuiver van Hollandgedurende de minderjarigheid van Karei V geslagenafgebeeld in v. d. Chijs, de Munten van Holland en Zeeland, pi. XXIV, n°. 47 (van hel jaar 1499); twee Antwerpsche legpenningen van de jaren 1658 en 1662; eindelijk een fraai bewaard groot Oerstuk van koningin Christina van Zwe den in 1638 geslagen. Van den heer L. H. Ebersonarchitect, enz. te Arnhem, eenige pennin gen en munten, waaronder eene door de barbaren nagemaakte Romeinsche koperen munt, van de 3de grootte, eene zilveren Servische munt, naar het voorbeeld der Vcneliaansche geslagen; oudere en nieuwere zilveren en kope ren munten van Engeland, Duitschland, Frankrijk, Italië, Zwitserland, Portugal, China, Sierra Leone, Mexico, Brazilië, enz. Aangekocht zijnde zeldzame zilveren penning op hel openen der mnntbus van de Harderwijksehe munt, ten jare 1762, en een dito op de 50 jarige ambtsbekleeding van den heer Jacob Cuyk van Mierop, ten jare 1813, verder nog een thaler van Anhalt, geslagen ter herinnering van de scheiding dier vorstendommen in 1603 en hunne herceniging in 1863. Mede door aankoop deed het kabinet eene hoogst belangrijke aanwinst en wel van twee aurei van den Romeinschen Caesar Decenlius, in de maand Mei 11., bij het lurfbaggeren in de nabijheid van hel Uddelermeer en Udde- lerbosch, eene bekende vroegere woonplaats van eenen Germaanschen volks stam blijkens de vroeger daar reeds ontdekte oudheden, weder aan het licht gekomen. De twee goudstukken verschillen onderling in stempeldoch heb ben beide op de voorzijde des Caesars borstbeeld met hel omschrift D. N. DECENTIDS l'ORT. CAESAR, d. i. Dominns Noster Decentius fortis (of forlissimus) Caesar, op de kz. ziet men eene Victorie en de godin der vrijheid, te zamen eene tropee vasthoudende; de eerste heeft een palmtak, de tweede eene lans schuins in de hand. Het omschrift luidt VICTORIA CAESARIS LIBERTAS ROMANORÜM d. i. des Caesars overwinning is de vrijheid der Romeinen. Verder vindt men er op de letters TR, de eerste van hel woord Treviris d. i. te Trier (geslagen). Nu is het bekend dat Decentius, die slechts 2jaren d. i. van 351—353 regeerde, in laatstgemeld jaar gesneuveld is in eenen veldslag tegen de Germanen, die Gallië verwoestten. Het blijkt dat hij de goudstukken in Trier, het tweede Rome van die dagen, had laten vervaar digen en dat van zijne overwinning de vrijheid der Romeinen (met zoo vele duizendlallen te Trier en omtrek wonende) verwacht werd. Hel oorlogslot wilde het echter anders en deze goudstukken waarschijnlijk een deel der krijgskas, vielen bij het verslaan des Romeinschen legers in handen van een stam der Germanen, die ze nabij of in het Uddelerbosch zal bewaard hebbenwaar ze later in hel zich langzamerhand vormende veen zullen verdwenen zijn. De gouden munten van keizer Decentius zijn zeer zeld-

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1