Per Telegraaf. Te Osnabriick bevond zich dezer dagen in cenc herberg een jongeling van 24 jaren, die zich beroemde, dat hij eene buitengewone hoeveelheid bier kon drinken, en toen men dit betwijfelde, met een der aanwezigen de wed denschap aanging, dat hij achter elkander 10 flcsschen Engelsche porter zou leegdrinken. Ilceds had hij de negende llesch geledigd, toen hij opstond om zich naar buiten te begeven, maar op zijn stoel terugzonk. Men bragt hem in een nevenvertrekdaar zakte hij weder ineen, om niet weder op te slaan. Den 8stcn Augustus wordt te Genève de internationale conferentie geo pend voor het hulp bicden aan gekwetste soldaten op het slagveld. Bijna alle regeringen zullen op die conferentie vertegenwoordigd zijn, met uitzon dering van Oostenrijk, hetwelk verklaard heeft dat zijne geneeskundige dienst zoo voortreffelijk is ingerigt, dat het aan geene conferentie te dier zake be hoeft deel te nemen. Dooreen Duitscher, die onlangs eenige weken te Warschau heeft door- gebragt, wordt omtrent den tegenwoordigen slaat van zaken in Polen aan de Köln. Zeit. het volgende gemeld: Naar al wat ik hier heb opgemerkt, geloof ik, dat het thans aan Rusland gelukken zal Polen lot een Rus sisch land te maken. Men moet in het oog houden, dat de Russische en de Poolsche taal onderling verwant zijn; en daar van nu af in alle volksscho len van Polen ook het Russisch moet worden onderwezenzal denkelijk j weldra de geheele bevolking de Russische taal kennen. Buitendien staan de geringere klassen der bevolking van Polen op eenen zoo lagen trap van be schaving, dat zij koel voor vaderlandlievende en nationale bewegingen blij ven zoo lang zij geene prikkeling van buiten ontvangen. Alleen de hoogere klassen der bevolking van Polen zouden gevaarlijk voor het bedoelde werk kunnen worden; doch voor tegenstreving van die zijde heeft de rege ring een onfeilbaar behoedmiddel, namelijk de deportatie. De hooge adel van Poolsche afkomst is nog rjjk, maar niet gevaarlijk; hij wordt door gunsten gewonnen, en wil liever Fransch spreken dan van de Poolsche zaak liooren. Lieden van den ongegoeden adelstand en van den burgerstand kan men des noods uit het land verwijderen. Nog aanhoudend worden door de Russische overheden gevaarlijke personen gevat en naar het binnenste van het keizerrijk of naar Siberië gebragt. Op de registers dier overheden staan ongetwijfeld vele duizenden personendie wel zoo veel tot hunnen last hebben, dat men hen uit het land zou mogen verwjjdercn, wanneer het noodig wierd. Uit Orenburg, in Rusland, wordt gemeld, dat de voorstad aldaar, die bijna uitsluitend bevolkt was met daglooncrs en ambachtsliedengeheel en al een prooi der vlammen is geworden. Omstreeks 3000 familiün zijn door die ramp in ellende gedompeld. «KiT-n O 1 K. BATAVIA, 28 Junij. Op den 17dcn Junij zijn te Samarang door den gouverneur-generaal op eene plegtige wijze de werkzaamheden geopend van den spoorweg van Sa marang naar de Vorstenlanden. Er hadden aldaar op dien dag volksspelen plaats en des avonds was de stad fraai verlicht. Het Bat. Ilbl. deelt de volgende bcrigten van Pontianak mede: Molia- med Saleh en diens zoon Kebong, de aanstokers van den opstand op de Westkust van Borneo, waren juist ontsnapt uit hunne schuilhoeken diep in liet land in de wildernis, toen onze troepen, onder aanvoering van den ma joor der infanterie de Neve, daar ter plaatse verschenen. De vijand voert een gcregeldcn gnerilla-oorlog en is voorzien van goede geweren. De op standelingen verdwijnen als hel ware voor het oog in den grond, om achter den rug weer te voorschijn te komen. Zij hebben het vooral gemunt op de aanvoerders onzer troepen een der eerste slagtoflers was de dappere ka pitein de Leon, die aan het hoofd zijner compagnie, met het «voorwaarts" op de lippen, sneuvelde. Ilij kreeg een schot van boven dwars door het hoofd; het land verliest in hem een braaf officier. Ook een stuurman van dc Kapocasvan Vliet, sneuvelde; beiden bleven dood op de plaats. Men j lelde 9 dooden en 14 gekwetsten. Nadere bijzonderheden ontbreken. In een ander berigl leest men daaromtrent nog het volgende: De tijdingen j met de jongste boot van Pontianak ontvangen zijn allerbedroevendst. De opstand te Sinlang wordt al grootcr, de vijand tart als het ware onze troe pen uit om te worden aangevallen. Die aanvallen geschieden, maar door gebrek aan troepenmagt niet dan met verlies van het kostbare bloed der ouzen en dc helaas! te laat verkregen overtuiging, dat er vooralsnog aan geen doorzetten te denken valt. Een jeugdig officier, de lste luit. M. A. dc Croo, heeft zich, volgens hel B. H., bij deze gevechteneervol onderscheiden. FLENSBURG, 8 Augustus. 1000 Slccswijkcrs zijn hier op drie stoom schepen aangekomen en onder het gejubel der hen wachtende menigte ge land, terwijl zij de nationale liederen en kreten aanhieven ter eere van het vaderland en zijne bevrijders. PARIJS, 8 Augustus. Koning Leopold van België, vergezeld door den heer Drouin de Lhuysheeft lieden den acclimatatie-luin bezocht. Ook zijn zeven inwoners van het eiland Sylt, die weggevoerd waren geworden, hier aangekomen. BERLIJN, 9 Augustus. Naar men verneemt zal de koning eerst in het hegin van September hier lerugkeerenen logen het einde dier maand naar Baden vertrekkenter viering van den verjaardag der koningin. Gisteren waren de Sleeswjjk-Holsteinsche geestelijkheid en ridderschap ten getale van 23 personen vergaderdom te beraadslagen over het ontwerp van een adres, aan dc Duitsche civiele commissarissen in Slecswijk-IIolstein in te dienenhoudende dringend verzoek om de noodzakelijke bescherming van Pruissen voor deze hertogdommenen betoog dal eene aansluiting bij deze mogendheid door dc omstandigheden gcëischt wordt. Na levendige discussiën hebben vijf der aanwezigen het onderleekenen van bedoeld stuk i geweigerd. I INGEZONDEN. Aan de Redactie der Leydschc Courant. Een vraag betreffende het verleden en het heden van het Nederlandsche Zendelinggenootschap. lil het nommer uwer Courant van 3 Aug. II. staal een berigt omtrent het gebeurde op de laatste jaarvergadering van het Nederl. Zendelinggenootschap van den volgenden inhoud: De laatst gehouden jaarvergadering van liet Nederl. Zendclinggen. te «Rotterdam heeft verschijnselen opgeleverd en gevolgen gehad, waarvan liet «einde zich nog niet laat voorzien. Bij meerderheid van stemmen is name- lijk gebleken, dal de dogmatische grondslag des genoolschapshoezeer «naar de letter behouden, echter niemand behoeft te beletten om daaraan «mede te werken, zoolang hij, ook bij de meest negative overtuigingen, «slechts in gemoede verklaart geene zwarigheid te vinden, om onder de «welbekende banier zich te scharen. Niet weinige leden en bestuurders «van eene meer behoudende denkwijze, van oordeel zijnde, dat eene for- «mule, die volstrekt alles dekt, ten slotte niets meer beleekent, en dat de «hier geproclameerde emancipatie van het dusgenaamd geweten slechts tot heerschappij van grenzenlooze willekeur en persoonlijk goedvinden zou «kunnen leiden, zijn tengevolge daarvan teruggetreden, en er is vrees om «te verwachten, dat nog menig 3nder dit voetspoor zal volgen." Nu volgt er een reeks van namen, die zich voorlaan niet meer zullen laten vinden onder dc directeuren of medearbeiders in een genootschap «dat alzoo met zijn eerbiedwaardig verleden gebroken heeft." Dit berigt is overgenomen uil het Dagblad van 's Gravenhage. Het is evenwel meer dan een berigt. Er komen woorden in voor, uit dc pen des berigtgevers, die het levens tot een beoordeeling van het gebeurde maken: «liet Nederl. Zendelinggen. heeft met zijn eerbiedwaardig verleden gebroken." Schrijver dezes laat hier al liet overige aan zijn eigen plaats; maar zullen deze aangehaalde woorden een goeden zin hebben dan moet het welin verband met liet voorgaande, zijn: «dal het genootschap den dogmaiischen «grondslag, waarop liet rustte, nu slechts naar de letter heeft behouden, terwrjl het dien te voren ook naar den geest behield en onderhield." Met welk regt oordeelt de berigtgevcr alzoo? Artikel 2 der Algemeene bepalingen van het Nederl. Zendclinggen. luidt aldus: «Het genootschap wil gehouden worden voor een algemeen Chrislc- lijk genootschap, dat alleen ten doel heeft, om het ware en werkdadigc «Christendom, zooals hel in de boeken des O. en N. T. is vervat en in dc 12 ariikelen der Algemeene Christelijke geloofsbelijdenis is uitgedruktzonder bijvoeging van menschelijke leerbegrippen, eenvoudig en opregl in dc harten «der menschen in te planten." Vgl. hiermede art. 6: «Het (Genootschap) «wenscht zich in allen, die tot hetzelve toetreden, medearbeiders die ge- drongen worden en onderling verbonden zijn door liet geloof des harten «in den lieer Jezus Christus, als den Goddelijken Verlosser, die voor de «zonden heeft geleden, Hij regtvaardig voor de onreglvaardigenopdat Hij «ons tot God zoude brengen, en door dc daaruit voortvloeijendc liefde jegens «God en elkander naar den inhoud van het Evangelie." Wat bewijzen deze beide artikelen?Het milde, ruime beginsel, waarvan hel genoot schap is uitgegaan. net Genootschap berust dus historisch niet op een dogmatischenmaar op een algemeen Christelijken grondslag. Met de woorden: «zonder bijvoeging «van menschelijke leerbegrippen" sluit het zeer uitdrukkelijk alle dogmati sche bepalingen, of, liever gezegd, beperkingen buiten, d. i. opent het zijn deur voor ieder Christenbclijder die maar door geloof des harten in den Heer J. C. gedrongen wordt, zonder ruggespraak met zijn bijzonder dogmatisch standpunt. Wat is er nu in de jaarvergadering gebeurd? Er is van zekere zijde een krachtige poging aangewend, om den grond slag van het Nederl. Zendclinggen. dogmatisch te bepalen (beperken?), al thans in zoover als van die zijde noodig geoordeeld werd, om de Modernen uil te drijven of hun invloed op den gang der Zendingszaak krachteloos te maken. Deze poging is mislukt. Een vrij groote meerderheid heeft uitge maakt dat ieder als medearbeider van het Genootschap beschouwd en erkend moet worden die in gemoede verklaart geen zwarigheid te vinden om zich onder dc welbekende algemeene Christelijke banier te scharen. Derhalve: (formeel) vrijheid voor iedere dogmatische rigling binnen den kring van het Genootschap, behoudens (materieel) geloof des harten in den Christus. Heeft nu het Genootschap, door dit besluit, met zijn verleden gebroken? Of bedoelt de bcrigtgever van hel D. v. 's Gr. dat verledentoen het Genootschap allengs onder den overwegenden invloed van die allezins eer biedwaardige, maar daarom nog niet onfeilbare mannen stond, die nu ver klaard hebben niet langer als directeuren enz. te kunnen medewerken? Een director van het Nederl. Zendelinggen.die de jaarvergadering heeft bijgewoond. STADS-BERIOTEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDonderdag den Uden Augustus 1864, 's namiddags ten half twee ure. Onderwerpen 1». Gcmeenlerekcning over 1863. 2°. Suppletoire staat van begrooting en slaat van af- tn overschrijving op de gemeente-begrooting, dienst 1864. 3°. Voordragt lot het aanbrengen van eenige verandering bij de Gasfabriek. 4°. Adres van mr. R. T. H. P. L. A. van Boneval Faure, tot het in eigen dom bekomen van een stukje gcmeentcgronds. 5°. Adres van J. Parmentier Zonenwaarbij zij den eigendom verzoeken van een gedeelte gcmeentcgronds. 6°. Adres van A. de Groot, tol het in eigendom bekomen van gemeente grond aan liet Utrcchtsche Veer. 7°. Rekening van de Stedelijke Gasfabriekover 1863. 8°. Rekeningen over 1863, van a. hel Roomsch Cath. Armbestuur; b. hel Roomsch Cath. Wees- en Oudelicdenhuis; c. liet Gereformeerde Minnchuis; d. het II. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. 9. Suppletoire staat van begrooting en staat van af-en overschrijving, van het Nederlandsch-lsraëlitisch Armbestuur, dienst 1863. 10°. Reglementen van de instellingen van weldadigheidals van a. het 11. G. of Arme Wees- en Kinderhuis; b. liet R. C. Armbestuur en Wees- en Oudelicdenhuis; c. liet Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen en Vrouwenhuis-

Leydse Courant | 1864 | | pagina 3