LEOSCHE COURANT. i8ö4« N". 9 WOENSDAG 3 AUGUSTUS. t, 'UL aa.-! 'e roedel echter Spreng» Lz,j wed,, «are Vo *>*n ai: 'gvoorfci; rdt; njjl^- - in onr. De Courant wordt MaandagIF oensdag en "'komt, Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag kond A. uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke notnmers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. 'lekten i oprit. middel,, wordt, ks-aan. weinig Vei Van het ALPHABETISGH REGISTER op het Verslag der Han delingen van den Gemeenteraad, over 1863 (3 vellen)zijn exem plaren verkrijgbaar, a 10 ets. per vel. BIiNNENLANDSGHE BEIWGTEN. LEYDEN, 2 Augustus. De dag van heden was voor den heer J. C. Zaalberg, fahriekanl in dekens, duffels enz. en lid der kamer van koophandel alhier, allezitis ge denkwaardig. Het viel hem te beurt te mogen terugzien op een tijdvak ran 50 jaren, gedurende hetwelk hij als Cabriekant hier ter slede werk zaam is geweest, en waarin hij zjjne zaak, in weerwil van moeijelijke tijdsomstandighedendie zich nu en dan hebben voorgedaansteeds in bloei en uitgebreidheid zag toenemenzoodat zijne firma zich thans niet alleen hier te landemaar ook buiten 's landsin eenen gevestigden roem mag verheugen. De blijken daarvan werden meer dan eens en nog onlangs door ons met genoegen vermeld. Wanneer men, gelijk de heer Zaalberg, tan een welbesteed en werkzaam leven, onder Gods zegen, zoodanige vruchten mag aanschouwen, dan doel het met dankbaarheid en stille vreugde een blik slaan op den afgelegden weg en stemt hel tot vertrouwen op de toekomst. Het moge hem gegeven zjjn zich nog geruimen tijd in den bloei zijner zaak te verheugen en krachten en gezondheid te genieten om tot bevordering daarvan en tot behartiging van de belangen der nijver heid in het algemeen werkzaam te zijn, der maatschappij en veleu huisge zinnen in ons midden len zegen. Door den minister van financien is vastgesteld het plan der 255ste slaals-lolerij. Die loterjj bestaat uit 20000 loten, 10000 prijzen en 2 pre- mien. De collecte wordt geopend op Maandag 22 Augustus en gesloten op Zaturdag 3 September aanst. De trekking der eerste klasse zal plaats heb ben op 19, 20, 21 en 22 September, en de laatste 100 nominees zullen getrokken worden op 10 December aanst. liet Staatsblad n°. 88 bevat een kon. besluit van 21 Julij 1864 van den volgenden inbond: herzien het kon. besluit van 6 Jan. 1831; herzien de kon. besluiten van 27 Sept. 1856, van 12 Sept. 1857 en van 19 Aug. 1858, houdende verbod van het verhuren van heele of gedeelten van loten in de staatsloterij, voor zooveel de nommers betreft, welke in de vierde en in de vijlde klasse worden uitgetrokken; hebben goedgevonden en verstaan, hel verbod, in laatslgemclde besluiten vervat, mede van toepassing te ver klaren op de nommers, welke in de derde klasse worden uitgetrokken. Dit besluit komt in werking met de ,256!lc loterij. Naar aanleiding van een bij de synode der Ned herv. kerk ingeko men voorstel, dat de synode nader bepale, welke vragen moeten gedaan worden bij doopsbedieningbevestiging van predikanten, ouderlingen en diakenen en bij de kerkelijke inzegening des huwelijks, niet alleen opdat ook in deze eenparigheid zijmaar ook in hel belang zoowel van de leeraren als van allen, die ecne verbindtenïs aangaan, was de synode van oordeel, dat liet haar niet gebleken is, dat de betrekkelijke vrijheid, tot dusver in deze bestaande, nadeeligc gevolgen gehad heeft, en zij hel daarom ongera den acht hieromtrent nieuwe beperkende voorschriften te ontwerpen, waar om haar dan ook voor alsnog de handhaving van het status quo het meest wenschelijk voorkomt. Naar wij van goederhand vernemen, zegt het D. v. 'sGr., heeft de laatst gehouden jaarvergadering van hel Nederlandscb zendelinggenootschap te Rotterdam verschijnselen opgeleverd en gevolgen gehad, waarvan hel einde zich nog niet laat voorzien. Bij meerderheid van stemmen is namelijk gebleken, dal de dogmatische grondslag des genoolschapshoezeer naar de letter behouden, echter niemand behoefde te beletten om daaraan mede te werken zoolang hij ook bij de meest negatieve overtuigingenslechts in gemoede verklaart gecne zwarigheid te vinden, om onder de welbekende banier zich te scharen. Niet weinige leden en bestuurders van eene meer behoudende denkwijze, van oordeel zijnde, dat eene formule die volstrekt alles dekt, ten slotte niets meer beteekent, en dat de hier geproclameerde emancipatie van het dusgenaamd geweten slechts lot heerschappij van gren- zenlooze willekeur en persoonlijk goedvinden zou kunnen leidenzijn ten gevolge daarvan teruggetreden, en er is vrees om te verwachten, dat nog menig ander dit voetspoor zal volgen. Onder de afgetreden directeuren merkt men o. a. op de lieeren Moll, Westhoff en Schuurman, van 's Hage; Hoog, >an Haarlem; Stuart en de la Saussayc, van Rotterdam; Bösken, Doedes, Jorissen, van Oosterzee, Verhoeff, van Utrecht; de vorige adjunct-directeuren Hogerzeil, Cramer en Lamers. Ook de director Voorhoeve verlaat een post, dien hij onhoudbaar geworden acht en een vijftal kweekclingcn zegt het zendingshuis van een genootschap vaarwel, dat alzoo met zijn eerbiedwaar dig voorleden gebroken heeft. Men verneemt, dat dr. B. Verver, professor in de natuur-en scheikunde en rector van de tweede afdeeling bij het koninklijk athenaeum Ie Maas tricht, is benoemd tot directeur van de hoogere burgerschool te Sneek. IIs. C. Schwartz, pred. bij de vrjje Schotsche zendingskerk te Amster dam heeft een onlangs op hem uitgebragt beroep naar eene gemeente te Londen aangenomen. Bij de diaconie der Ned. Iicrv. gemeente te Dordrecht is door lusschen- komst van ds. W. J. O. Sluiter een bankbillel, groot 1000, ontvangen. Ten gevolge van een besluit, in de jongste zitting van den gemeente raad van Amsterdam genomen, zal die gemeente eene leening van ƒ400,000 aangaan legen eene rente van 4 pCt.in te gaan met 1 Julij. De inschrij vingsprijs is bepaald op 95j ten honderd. Nabij Muiden heeft Zondag II. de door de Amsterdamsche hengelaars- vereeniging Ons Genoegen uitgeschreven hengel-wedsirijd plaats gehad. Ongeveer 200 liefhebbers dongen van des morgens 5 lot des middags 12 ure naar de uitgeloofde prijzen. Hel geheel is in de beste orde afgeloopen. Van het eiland Texel meldt uien, dat aldaar de hooibouw door de aanhoudende droogte slecht is uitgevallen. Er zijn landlieden, die te naau- wernood een derde gedeelte hooi winnen van andere jaren. Het grasgewas wordt daardoor tot buitensporig hooge prijzen verhuurd, zoo zelfs dat een wagen hooi op vijftig gulden komt te staan. Bij dezen stand van zaken is hel te begrijpen, dat vele landlieden hun hoornvee verkoopen. De afioer van vee van Texel naar den vasten wal is thans dan ook heel druk. lil het kerkgebouw der hervormden te Epe zijn belangrijke muurschil deringen ontdekt, welke naar schatting 400 a 500 jaren oud zijn. Bij een in de vorige week gehouden verkoop van roerende goederen op den huize Duivcneale, onder de gemeente llcllcndoornis o. a. voor een zeer geringen prijs verkocht een oud kastje, waarin door den kooper, bij hel openen daarvan, werden gevonden een dertiende half stuiverstuk, een dubbeltje en, wat zeker niet hel minst welkom was, eene zware gouden kelen. Een even treurig voorval als te Baarland had dezer dagen te Bicselingc plaats. Eene vrouw, nog slechts 3 maanden getrouwd, is in een korenveld bevallen en heeft, om hare schande te bedekken, haar kind met een slroo- halrn geworgd en in een waterput geworpen. Zij is gevankelijk naar Goes vervoerd. Volgens bcrigten van Paramaribo van 1 Julij is, in eene vergadering lot oprigting eener gouddelvjng-maatschappjj gehouden, eene commissie be noemd tot het doen van voorstellen omtrent het instellen van een nader on derzoek naar het bestaan van goud in hei district Boven-Suriname. Gelijk reeds gemeld iswerd onlangs liet voorloopig verslag open baar gemaakt nopens het onderzoek in de afdeelingen der tweede kamer van de voordragl op hel regl van het zegel, welke in der lijd door den minister van financiën is ingediend, en waarbij de afschaffing van het zegel op de drukwerkendagbladen en aankondigingen is voorgesteld. Uit dit verslag is gebleken dat 44 leden der kamer aan dit onderzoek hebben deelgeno men. De groole meerderheid dcrzelve heeft de afschaffing van dit zegelregt wenschelijk geacht, ofschoon de gevoelens nopens den invloed dezer afschaf fing op de uitoefening van de daarbij betrokken bedrijven verschilden. Vele leden weitschten die aangelegenheid als eene afzonderlijke zaak te behande len en zouden ongaarne ziendal de afschaffing niet zou kunnen verkregen worden dan tegen eene verhooging van belasting. Anderen waren echter van oordeeldat de staal zichmet liet oog op hel nut van den maatregel wel des noods eenige opoffering zou kunnen getroosten. Verder is begre pen, dal de ioordragt moet worden beoordeeld in verband met de vroeger door den minister ingediende ontwerpen lot wijziging van het belastingstel selen vele leden hebben niet ontveinsd, dat zij een origunstigen indruk op hen heeft gemaakt, omdat, bij een gemis van 700,000, op equivalen ten wordt gerekend, welke voor 't minst als onzeker moeten worden be schouwd, en het, bij hel uitzigt op verhooging van uitgaven en verminde ring van koloniale bijdragen, eer noodig zou kunnen zijn om de middelen der schatkist te vermeerderen, dan om die te verminderen. Andere leden hebben daarentegen gemeend, dat de toestand der rijks middelen in dat op- zigt met te duistere kleuren werd voorgesteld. Ook waren er leden, welke van oordeel zijn, dat de regering, volgens dit ontwerp, zegelregten zal willen loslaten, die zonder ongerief behouden kunnen worden; en daarente gen andere invoeren, als die op het handelspapier, welke diep in de dage- lijksche gewoonten der menigte ingrijpen, zonder dit door eene cenigzins ruime opbrengst te vergoeden.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1